Sağlık, kültür-sanat-magazin haberleri(01.10.2021)

“Pandemi Döneminde İlaç ve Eczacılık” Temalı İllüstrasyon Yarışması Sonuçlandı

Türk Eczacıları Birliği ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğiyle düzenlenen “Pandemi Döneminde İlaç ve Eczacılık” temalı illüstrasyon yarışması sonuçlandı. “Pandemi Döneminde İlaç ve Eczacılık” illüstrasyon yarışması, salgınla mücadelede sağlık çalışanlarıyla birlikte önemli bir rol üstlenen eczacıların mücadelesini ve eczacıların sağlık danışmanı rollerini vurgulamak amacını taşıyordu.

Toplamda 94 kişinin 128 eserle başvuru yaptığı yarışmada kazanan isimler ise şu şekilde:

  1. Dilruba Karalp
  2. Çakıl Ece Çakmakçı
  3. Çağla Danış

Mansiyon Ödülleri

. Ekmel Ayar

. Elif Buse Turan

Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, eczacıların birinci basamak sağlık çalışanları olarak COVID-19 mücadelesinin tam merkezinde olduğunu vurguladı. Çolak, “Meslektaşlarımız, ülkemizde salgının başladığı ilk günden bu yana önemli görevler üstlendi, salgınla mücadelede en kritik noktalardan birinde konumlandı. 60 eczacımızı ve 20 eczane çalışanımızı pandemide yitirdik. Hepsini bir kez daha saygıyla anıyorum. Düzenlediğimiz yarışma ile toplumsal bellekte eczacıların pandemi koşullarındaki mücadelesine yer açabilmek, eczacıların ve eczacılığın geleceğine dair birinci basamak sağlık danışmanı rollerini vurgulamayı amaçladık. Dereceye giren isimleri tebrik ediyor, yarışmamıza eserlerini gönderen herkese teşekkürlerimi sunuyorum,” ifadelerini kullandı.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyesi ve yarışmanın jüri üyelerinden Başak Ürkmez ise yarışmanın eczacıları görsel yaratıcılık yoluyla tanımladığını vurguladı. “Eczacılarımız, pandemide ulaşabileceğimiz en yakın sağlık danışmanımız oldular. Salgın sürecinin doğru yönlendirilmesinde çok önemli rolleri oldu. Bu yarışmadaki çalışmalar, bize eczacılığın ne kadar önemli olduğunu görsel bir dille yeniden tanımlıyor. Grafik tasarımın en önemli alanlarından biri olan illüstrasyon, bir soruna görsel yanıt tasarlama sürecidir. İyi tasarımlar gördüğümüz için tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Yarışmanın sonuçları, eczacıların pandemi döneminde de ilaç konusunda başvuracağımız yegâne danışman unvanını hak ettiklerini gösteriyor,”  ifadelerini kullandı.

Yapay zekâ teknolojisinin kullanılacağı proje AstraZeneca’nın koşulsuz desteği ile hayata geçiyor

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji ve Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalları, akciğer kanseri ve diğer birçok hastalığın erken tanısında yapay zekâ teknolojisinin kullanılacağı projeyi AstraZeneca’nın koşulsuz desteği ile hayata geçiriyor
Mersin Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran 18 yaş üstü hastaların röntgen görüntüleri yapay zekâ teknolojisi ile analiz edilecek. Proje kapsamında, belirtileri itibarıyla tespiti ve tedavisi gecikebilen akciğer kanseri gibi birçok hastalığın erken tanısı ve tedavisi hedefleniyor.
Mersin Üniversitesi, AstraZeneca’nın koşulsuz desteğiyle, yapay zekâ teknolojisinin akciğer kanseri dâhil birçok hastalığın erken tanısında kullanılacağı yenilikçi bir tanı protokolünü başlatıyor. Proje kapsamında 2021 yılı itibarıyla herhangi bir nedenle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvuran 18 yaş üzerindeki hastalara ait röntgen filmleri, üniversite tarafından hastalara ilişkin kişisel bilgilerden arındırılmış olarak, yapay zekâ tabanlı bir platforma gönderilerek analiz edilecek.  Analizler sonucunda akciğer kanseri olma riski taşıyan akciğer nodülleri de dahil olmak üzere akciğer hastalıkları açısından şüpheli bulunan röntgen sonuçları üniversite tarafından tespit edilecek. Elde edilecek veriler Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları bölümü tarafından değerlendirilecek ve daha ileri tetkiklerin gerekli görüldüğü bireyler hastaneye yeniden çağırılabilecek.
Yapay zekâ tabanlı proje başta akciğer kanseri geliştirme riski olan hastaların erken teşhisini ve tedavisini amaçlıyor
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Radyoloji A.B.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. F.Demir Apaydın ve Göğüs Hastalıkları A.B.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Atış Naycı şu görüşleri paylaştı: “Akciğer kanseri hem ülkemizde hem de dünyada kanserden kaynaklanan ölümlerin en yaygın sebebi. Türkiye’de her yıl 40.000’in üzerinde yeni akciğer kanseri olgusunun ortaya çıktığı hesaplanıyor. 2020 yılında dünyada 2.2 milyondan fazla yeni akciğer vakası görüldüğü tahmin ediliyor.[1] Yapay zekâ tabanlı taramayla akciğer kanserinin yanı sıra kalp yetersizliği ve tüberkülozun da erken teşhisi mümkün olabilir
Proje kapsamında röntgen görüntülerinin analizini yapacak olan yapay zekâ tabanlı platform AstraZeneca’nın Gelişmekte Olan Pazarlar Sağlık İnovasyon Merkezleri Programı kapsamında iş birliği yaptığı, yapay zekâ çözümleri tedarikçisi qure.ai tarafından sağlanacak. Veriler, Mersin Üniversitesi tarafından kişisel bilgilerden arındırılmış olarak yapay zekâ platformuna gönderilecek. Akciğer kanseri ile ilgili olabilecek akciğer nodüllerinin saptanmasının yanı sıra, röntgen görüntülerinin taramasında yapay zekâ tarafından tespit edilebilen 29 farklı parametreye (tüberküloz, COVID-19, kalp büyüklüğü, akciğer zarında sıvı birikimi vb.) bakılacak. Böylece yapay zekâ, akciğer kanseri ve kalp yetersizliği gibi farklı hastalıkların tespitinde de yararlı olabilecek.
Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan AstraZeneca Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Medikal Direktörü Dr. Viraj Rajadhyaksha şunları söyledi: “Teknolojik gelişmelerin sunduğu en önemli kazanımlardan biri hastalıklara doğru tanıyı çok daha erken evrelerde koyabilmek ve hastalara yenilikçi tedavi seçenekleri sunabilmektir. AstraZeneca olarak, yapay zekâyı kullanarak algoritmik araçların geliştirilmesi, akciğer kanseri hastalarının daha erken evrelerde tanı alması, tedaviye yanıtı öngörebilen genetik belirteçlerin keşfedilmesi ve kanserin bir ölüm sebebi olmaktan çıkarılmasını sağlayabilmek için çalışıyor, hastaların daha uzun ve iyi hayatlar yaşaması için çabalıyoruz.”

American Hospital The Bodrum Cup’ta bu yıl rota yangın bölgeleri
Deniz dünyasının her yıl heyecanla beklediği American Hospital The Bodrum Cup yelken yarışları başlıyor: Bu yılın rotası yangın bölgeleri. Etkinlik çerçevesinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras moderatörlüğünde American Hospital The Bodrum Cup komitesi ve çeşitli kurum temsilcilerinin yer aldığı bir toplantı düzenlendi. Bodrum Kalesi’nde yapılan toplantıda, bu yıl gerçekleşecek yarışlarda yapılacak işbirliklerine dair istişarelerde bulunuldu.
Dünyanın dört bir yanındaki yelken sporcularını ve meraklılarını Bodrum’da bir araya getiren uluslararası deniz festivali American Hospital The Bodrum Cup, 33. yılında yelkenlerini yangın bölgelerinde açacak. Akdeniz’in en büyük yelken festivali olan The Bodrum Cup, American Hospital isim sponsorluğu ve Bitci ana sponsorluğunda 33. yılında da mücadele dolu yarışlar, dostlukları pekiştiren konserler ve etkinliklerle 18 – 23 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak. Yarışlarda, yarışmacılar ve yelken meraklıları yangında zarar gören bölgelerden oluşturduğu rotasında çeşitli etkinlikler düzenleyerek yangınlardan olumsuz etkilenen işletmelere destek olacak; yangının söndürülmesinde emeği geçen kahramanlar için saygı gösterisinde bulunacak. Açılış ve kampana töreni 18 Ekim’de gerçekleşecek, 19 Ekim günü başlayacak yarışlar 23 Ekim’de sona erecek.
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıda, yerel kurum temsilcileri 18-23 Ekim tarihleri arasından gerçekleşecek etkinlikler çerçevesinde çeşitli katkılar sunacaklarını paylaştı.
“American Hospital The Bodrum Cup bu yıl çok önemli bir misyon üstleniyor”
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, toplantının başlangıcında bu yılki yarışlara dair görüşlerini şöyle aktardı: “American Hospital The Bodrum Cup’ın geçen yıl pandemi nedeniyle verilen aradan sonra tekrar hayata geçiyor olması, hepimiz için bir umut. Son dönemde yaşadığımız afetlerden dolayı toplumda karamsarlık söz konusu. Umutları canlı tutmak için bu tür faaliyetler ve benzeri çalışmalar çok önemli. American Hospital The Bodrum Cup komitesinin bu seneki hedefi yangın bölgesine dikkat çekmek. Kissebükü, Mazı, Çökertme bölgelerinde bütün deniz ve yarış tutkunları ile birlikte olacağız. O yüzden bu seneki anlamlı organizasyon için American Hospital The Bodrum Cup komitesine ve destek veren herkese teşekkür ederim. Yangın nedeniyle bölge ekonomisi büyük zarar gördü. Özellikle turizm, Bodrum genelinde bir travma yaşadı. Rezervasyon iptallerimiz oldu, Bodrum’da tatilini yapmakta olan insanlar geri döndü. Tekrar bölgeye dikkat çekecek etkinliklere ihtiyacımız var. American Hospital The Bodrum Cup bu sene Çökertme’ye kadar giden parkuruyla çok önemli bir misyon üstlenmiş olacak.”
Yelken yarışı olmanın ötesinde bir misyon
American Hospital The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal; “American Hospital The Bodrum Cup sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin de en büyük festivallerinden biri haline geldi. American Hospital The Bodrum Cup yelken yarışı olmanın üstünde bir misyon üstlenmiş durumda. Bunu sağlayan 75 kişilik bir organizasyon komitemiz var. Tamamen Bodrum’a değer katan ve gönüllü çalışan iş insanlarından oluşuyor. Yelken yarışı uluslararası standartlarda kendini geliştirirken bölgenin tanıtımıyla ilgili de önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu organizasyonu hep birlikte daha iyiye götürmenin sadece Muğla için değil ülkemiz için de büyük yarar sağladığı kanaatindeyiz. Başkanımızdan rica ederek kurumlarla bir koordinasyon toplantısı yapmak, American Hospital The Bodrum Cup’ı daha entegre bir organizasyon haline getirmek istedik” diye konuştu.
Yangında gösterilen dayanışmanın bir parçası olmak istiyoruz”
Uysal, organizasyonun 33. yılında yangın bölgesinde gerçekleştirilmesine değinerek sözlerine devam etti: “Yangın bölgesinde tüm yerel kurumlarımızın ne kadar büyük çaba gösterdiğine hepimiz tanık olduk. Orada isimsiz kahramanlar diyebileceğimiz bir operasyon oldu. Türkiye’nin aynı anda birçok yerinde yangınlar yaşandı ve birçok yerde olduğu gibi burada da inanılmaz bir gayret vardı, insanlar kurumlarla bir olarak çok güzel bir dayanışma örneği sergiledi. Biz de bu dayanışmayı devam ettirmek istiyoruz. Yangın sırasında fiziki olarak destekte bulunan herkesle tek tek el sıkışmak ve gözlerinin içine bakarak teşekkür etmek istiyoruz.”
Bu yıl 33. American Hospital The Bodrum Cup, yangında zarar görmüş bölgelerden oluşturduğu rotasında çeşitli etkinlikler ile bölgede ekonomik olarak zarar görmüş işletmelere destek olacak. Böylece yangının söndürülmesinde emeği geçen kahramanlara da saygı duruşunda bulunacak. COVID-19 sebebiyle gerekli tüm tedbirlerin alınarak yapılacağı organizasyonda American Hospital The Bodrum Cup ailesi, sevdalıları ile özlem giderecek.
“Genç nesilleri yelkene alıştırdık”
Süleyman Uysal’ın konuşmasının ardından American Hospital The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras söz aldı. Aras, “Bilinen tarihimizde Bodrum’da tekne yapımı ve deniz ticareti vardı. Zaman içerisinde teknoloji değişti, gelişti. American Hospital The Bodrum Cup yarışı, bütün bu değişen teknolojilerin tekne yapımına uyum sağlayacağı bir laboratuvar oldu. Yeni gelişen teknolojiyle yelkencilik de farklı bir noktaya geldi. Gençleri yetiştirmemiz gerekiyordu; çünkü Bodrum’da deniz ticareti yapıyoruz. İşte American Hospital The Bodrum Cup burada devreye girdi. Genç nesili yelkene alıştırdık. Bilenlerle öğrenmek isteyen gençleri bir araya getirdik. Artık çevremizde gurur duyduğumuz pek çok kaptanımız ve gemicimiz var. Amacımız sadece yarış yapmak değil doğayı ve denizi sevmeyi, korumayı öğretmek. Bu yıl da yangın yaraları sarılırken örnek olacak bir organizasyonu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

İl müdürleri, STK başkanları ve çeşitli kurumlardan katılımcıların yer aldığı toplantı, American Hospital The Bodrum Cup’a dair katkı sunabilecek ve destek sağlayabilecek öneriler alınarak sonlandırıldı. 33. yılında yangınla mücadele verenlere atfedilecek yarışlar, geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle sağlık çalışanlarına adanmıştı.

İrem Derici Kariyerinin İlk Harbiye Konserinde LBGTİ+ Bireylere Selam Çaktı.

İrem Derici geçtiğimiz gece organizasyonunu Bayhan Prodüksiyon ’un yaptığı “Harbiye Açıkhava Yıldızlar Geçidi” konser serisi kapsamında

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinin sahibiydi.

Birbirinden farklı konseptler hazırladığı ilk Harbiye performansında kendisine 30 dansçının eşlik ettiği İrem Derici, listelerde zirveden inmeyen

“Affeder mi Aşk Bizi?”yi söylerken her zaman destek verdiği LGBTİ+ bireylere de selam çaktı. Derici, sahnede dansçıları ile şarkısını söylerken

Ukraynalı ünlü makyaj artisti Yulian elinde LBGTİ+ bayrağı ile sahneye geldi. İrem Derici ve Yulian beraber dans ederek rengarenk aşkları kucakladı.

Kariyeri Boyunca Hakkında Çıkan Haberlerle Kendini Ti’ye Aldı.

Yıllar önce katıldığı Beyaz Show’da Beyazıt Öztürk’e en büyük hayalinin Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde konser vermek olduğunu söyleyen İrem Derici hayalini gerçekleştirdi. O günden bugüne katıldığı programlar, hakkında çıkan gazete kupürlerinden hazırlanan bir VTR ile başlayan konserde İrem Derici hem iş hem özel hayatında hissettiği gibi yaşadığını ve değişmeyeceğini görüntüleri ti’ye alarak anlattı. “Neler olmuş neler. Ben vahşi bir atım, kimse beni evcilleştirmeye çalışmasın. Kim benimle dört nala koşacak kadar yürekliyse kapım açık.” diyerek her zaman ki gibi net konuştu.

İrem Derici sosyal medya ve ulusal basında gündeme oturan Harbiye Açıkhava konseri ile bu yazın en büyük prodüksiyonuna imza attı.

En büyük destek ünlü şarkıcı Bilal Sonses ’den!

Ukrayna’da Universal Boxing Organization (UBO) Kıtalararası şampiyonluğunu ve Dünya Boks Şampiyonluğunu kazanan Türk boksör Arda Tamer Avcı’ya, rakibi Afrika UBO Boks Birincisi Tanzanyalı Idd Pialari’nin maç öncesinde ve maç sırasında yaptığı şovlarıyla sosyal medyada yankı uyandırdı.

Sosyal Medya ‘da 10 maçın 10’unu nakavt olarak kazanan Türk boksör Arda Tamer Avcı‘ya rakibi Tanzanyalı Idd Pialari’nin uyguladığı şiddet ve maç sırasında yaptığı şov sonrasında “Türklerle oynarsan Osmanlı Tokatı Yersin” paylaşımı 2 milyon’ dan fazla izlemeye ulaşarak en çok konuşulan videolar arasına girdi.

Türk boksör Arda Tamer Avcı‘ya en büyük destek ünlü şarkıcı Bilal Sonses ’den geldi. Sonses, maça üzerinde Arda Tamer Avcı yazılı t shirt giyerek, sevilen sporcuya destek verdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

O’choro ilk kitabını tanıttı

“La Casa de Papel” dizisinde canlandırdığı Berlin karakteriyle dünya çapında tanınan Pedro Alonso O’choro kaleme …