Rektör Karamustafa ve MMO başkanı Varol’dan İstanbul’un Fethinin 569. Yıldönümü Mesajı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, İstanbul’un fethinin 569. yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımladı.

Rektör Karamustafa, bir çağı kapatıp bir çağı açan büyük fethin yıldönümünde bu toprakları bizlere vatan yapan ecdadımızı saygıyla, minnetle, rahmetle ve duayla andıklarını ifade etti.

Rektör Karamustafa’nın mesajı şöyle:

“İstanbul’un fethinin 569. yıldönümünün gururunu yaşıyoruz ve bugünü ecdadımızla iftihar ederek kutluyoruz. Bu fetih öyle bir fetih ki cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han, bu fetihle Orta Çağı kapatıp Yeni Çağı açmıştır. Bu kutlu fetih, dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olup, kadim medeniyetimizin insanlık tarihine vurduğu en önemli damgadır. Peygamber Efendimizin müjdesine de mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han, sadece İstanbul’u fethetmekle kalmamış bulunduğu çağda adalet, hoşgörü ve medeniyeti yaygınlaştırmıştır. Şanlı tarihimizle ve ecdadımızla ne kadar övünsek azdır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstanbul’un fethi ile Türk-İslam ışığını dünyaya yayan Fatih Sultan Mehmet Han ve ordusunu saygıyla, minnetle, rahmetle ve duayla anıyorum. İstanbul’un fethinin 569. yıldönümü kutlu olsun”

MMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol’un mesajı

Tarih ve kültür şehri olan İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilişinin 569. yıldönümüne erişmiş olmasını kutlamaktayız.

Tarih sahnesinde bulunan bir millet olarak pek çok devletler kurduk, devletler yaşattık. Nice ülkeler, şehirler fethettik. Ancak, Dünya kenti olan İstanbul’un fethi tarihimizin en önemli fetihlerinden biri oldu. Büyük fethin yıldönümünü gururla yaşıyoruz.

Hem İslam tarihi, hem Türk tarihi için önemli bir önder olan Fatih Sultan Mehmet, tahta çıktığında İstanbul’un çevresi Bizans tarafından kuşatılmış ve İstanbul’un en kısa zamanda fethedilmesi gerektiğinin bilincindeydi. Çünkü İstanbul’un bir geçit noktası olması, kara ve deniz ticaretindeki önemi, çevresinde bulunan farklı topluluklar ve dini açıdan önemli bir yer olduğunu biliyordu. Fatih Sultan Mehmet’in göstermiş olduğu inanç, azim, keskin zekası ve sistemli çalışma neticesinde 29 Mayıs sabahında birçok zorluğa göğüs gererek İstanbul fethedilmiştir. Bu özelliğiyle İstanbul, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Aziz Milletimiz için daima gurur ve ilham kaynağı olacaktır.
Fethi gerçekleştiren ve Hz. Muhammed’in övgüsüne mazhar olan başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere, bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Sanayicilerden Meslek Lisesi’ne Kayıt Yaptıran Öğrencilere Burs İmkanı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Kayseri Valiliği ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında mesleki ve …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427