Radarla hız, motorsiklet-motorlu bisiklet, alkol ve uyuşturucu denetimi

Radarla Hız denetimi gerçekleştirildi

Dünya genelinde trafik kazalarının başlıca nedenlerinin ilk sırasında “aşırı hız” gelmektedir. Ülkemizde de 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının %41’inin hız ihlallerine bağlı olarak meydana geldiği, bu kazaların önemli bir kısmının Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günlerinde olduğu istatistiklerden anlaşılmaktadır.
İçişleri Bakanlığı sitesindeki  habere göre; Sürücüleri trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla; 14-15-16 Kasım 2020 tarihlerinde 3 gün süreyle ülke genelinde eş zamanlı “Hız Denetimleri” gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde 24.518 araç/sürücünün hız ihlali yaptığı tespit edilerek işlem yapıldı.

Motosiklet ve motorlu bisiklet denetimi

Ülkemizde son yıllarda motosiklet ve motorlu bisiklet sayısı ile kullanımı hızla artmakta olup, özellikle pandeminin görülmeye başlandığı 2020 yılı Mart ayından itibaren bu oran daha da yükselmiştir. Ülkemizde tescil edilen araçların % 14,6’sını bu araçlar oluşturmakta, 2020 yılı ilk 10 ayında meydana gelen kazaların %18,8’ine ise bu tür taşıtların karıştığı anlaşılmaktadır.

Genel olarak trafik kazası neticesindeki can kayıplarında ilk 10 aylık dönemde %12,5 azalma sağlanmasına rağmen motosiklet/motorlu bisikletlerin karıştığı kazalardaki can kayıpları geçen yılın aynı dönemine göre %4,8 oranında artmıştır.

Bu kazaları önlemek, sürücü ve yolcularının trafik güvenliğini arttırmak amacıyla 12-16 Kasım 2020 tarihlerinde motosiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yönelik olarak ülke genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde 45.968 motosiklet ve motorlu bisiklet sürücüsü denetlendi, 3.751 sürücü/yolcunun koruma başlığı kullanmadığı, 1.624 sürücünün sürücü belgesiz olarak motosiklet ve motorlu bisiklet kullandığı, 259 motosiklet ve motorlu bisikletin tescil belgesi ve plakasının uygun durumda bulunmadığı, 635 motosikletin geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortasının olmadığı tespit edildi, 1.336 motosiklet ve motorlu bisiklet trafikten men edildi, 62 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı, Toplamda 11.202 cezai işlem uygulandı.

Alkol ve Uyuşturucu/Uyarıcı Madde Denetimi

2020 yılının ilk 10 aylık döneminde polis sorumluluk alanlarında yapılan trafik denetimlerinde 138.491 sürücünün alkol etkisinde, 320 sürücünün ise uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı, aynı dönemde meydana gelen ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında sürücülere verilen ihlallerin %1,2’sini ise alkollü olarak araç kullanmanın oluşturduğu tespit edilmiştir.

Trafik güvenliğini sağlamak ve alkol etkisinde araç kullanımı kaynaklı trafik kazalarını önlemek amacıyla 13-14-15 Kasım 2020 tarihlerinde ülke genelinde “Alkol ve Uyuşturucu/Uyarıcı Madde Kullanımını Önlemeye” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde 102.401 araç/sürücü denetlendi, 1.850 sürücünün alkol etkisinde, 14 sürücünün ise uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı,1.236 aracın sürücü belgesiz kişilerce kullanıldığı tespit edildi.11.609 sürücüye Karayolu Trafik Kanunu’nun diğer maddelerinde yer alan ihlallerden dolayı işlem yapıldı. Eksikliği görülen 1.708 araç trafikten men edildi ve 1.731 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerin hem kendilerinin hem de diğer yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak için alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanmamaları ve diğer trafik kurallarına uymaları ve denetimlerin devam edeceği tekrarlandı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Emniyet TDP’nin bir aylık faaliyetleri

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünün 15 Ekim 2020-15 Kasım 2020 tarihleri arasındaki …