Rahmi M. Koç Müzesi’nde astronomik seyir, Anne Çiçekleri yayında, Niloya ve Arkadaşları Kayseri’ye Geliyor, Füruzan sonsuzluğa uğurlandı, Uludağ En Kalabalık Günlerini SEFO ve KÖFN Konserleriyle Taçlandırdı!

Rahmi M. Koç Müzesi’nde astronomik seyir

Rahmi M. Koç Müzesi, ziyaretçilerini evrenin uçsuz bucaksız ve büyüleyici güzelliğini keşfe çıkarıyor. Müzenin 14. yüzyıla ait gök küresi ile 19. yüzyıla ait transit teleskobun da aralarında bulunduğu, önemli gözlem ve ölçüm aletlerini kapsayan koleksiyonu bilim tarihine ışık tutuyor

Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, zengin koleksiyonu ile ziyaretçilerine astronomik seyir imkanı sunuyor. Müzenin 14. yüzyıla ait gök küresi ile 19. yüzyıla ait transit teleskobun da bulunduğu, önemli gözlem ve ölçüm aletlerini kapsayan koleksiyonu bilim tarihine ışık tutuyor.

Sergilenen objeler arasında astronomi araçlarından 18. yüzyıla ait iççubuk, 19. yüzyıla ait sekstant, oktant ve güneş sistemi modelleri, teleskoplar, çeşitli dürbünler de bulunuyor. Mustafa V. Koç Binası’nda görülebilen objelerden bazıları şöyle:

Gök Küre: 1383-1384 yılları arasında Cafer İbn-i Ömer İbn Devletşah el-Kırmani tarafından yapılan küre, bilinen en eski gök kürelerden biri. 14 santimetre çapındaki gök kürede yaklaşık bin 25 yıldız içeren takımyıldızların şekilleri, her birinin merkezine kakılmış gümüş noktalarla gösteriliyor.

Usturlab: 1671 yılında Alî al-Za’tarî tarafından yapılan bir Osmanlı-Türk usturlabı. Usturlablar, gök cisimlerinin yerlerini belirlemek için kullanılıyor. Aynı zamanda Güneş ve yıldızların önceden hesaplanmış konum çizelgelerinden faydalanarak zamanı belirliyor. Ortaçağ İslam ülkelerinde usturlablar, gündelik yaşamda namaz saatlerinin saptanmasında da kullanılıyordu.

Rub’u Tahtası: 1866’da ahşaptan yapılan Osmanlı-Türk rub’u tahtasının üzerinde zengin floral bezemeler bulunuyor. “İbrahim” ismiyle imzalanan bu rub’u tahtası, bir gök cisminin yüksekliğini (ufukla arasındaki açısal mesafe) ölçmek için kullanılıyor. Bir cismin yüksekliği, o cisme bir rub’u tahtasının (çeyrek daire) kenarı boyunca bakarak ve düşey çizgisi (çekül çizgisi) ile yaptığı açı okunarak ölçülüyor.

Transit Teleskop: Starke and Kammerer marka bu geçiş teleskop, Avusturya’da 1871-1881 yılları arasında üretildi. Bu teleskoplar, objeleri görüş alanına getirmek için dünyanın kendi eksenindeki dönüşünden faydalanıyor.

Okul grupları için Astronomi Atölyeleri

Müzenin eğitim projelerine 2009 yılında katılan Planetaryum / Keşif Küresi ise evrenin oluşum sürecini, 65 milyon yıl önceki dünyanın durumunu sanal ortamda birebir yaşatıyor. Okul gruplarına yönelik 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi, Einstein’ın uzay asansörü ile diğer galaksilere doğru yolculuğa çıkarıyor, Cassini – Huygens uzay aracıyla da Güneş Sistemi’ne ve Satürn’ün halkalarının gizemini keşif imkanı sunuyor. Keşif Küresi gök bilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede gösteriler sunuyor. Günümüzün en büyük tehdidi olan iklim kriziyle ilgili filmi izledikten sonra “İklim Değişikliği Farkındalık Atölyesi” çalışmasına da katılınabiliyor.

Tarihi Hasköy Tersanesi’ndeki Sihirli Küre de Güneş ve gezegenlerin üç boyutlu görülmesini sağlayarak Güneş Sistemi hakkında meraklılarına detaylı bilgi kazandırıyor.

Niloya ve Arkadaşları Kayseri’ye Geliyor

Türkiye’nin yerli çizgi film kahramanı Niloya, “Müzik Kutusu Müzikali” kapsamında şehir şehir dolaşmaya, minik dostları ile buluşmaya devam ediyor. Çizgi kahraman en yakın arkadaşları Mete ve Tospik’le beraber hafızalara kazınan şarkıları ve eşsiz sahne gösterileri eşliğinde sahneleyecekleri müzikali ile Kayseri’deki sevenlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda çizgi kahramanlar, minikleri 17 Şubat Cumartesi günü 12.00 ve 15.00 saatlerinde Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek gizemli bir sesin peşine düştükleri maceraya davet ediyor.

YouTube’da 5 buçuk milyon abone sayısı ile 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken Niloya, TRT Çocuk ekranlarında her gün yayınlanan bölümleriyle büyük beğeni topluyor. Ekranların sevilen yerli çizgi kahramanı, şimdilerde bambaşka bir maceraya çıkmaya hazırlanıyor. Çizgi kahraman, eğlenceli şarkıları ve göz alıcı dekoruyla çocuklara muhteşem bir zaman dilimi vadeden müzikali “Müzik Kutusu” ile şehrine geliyor.

Türkiye’nin birçok iline konuk olan Niloya ve arkadaşları; doğru beslenme, kişisel bakım, çevre ve hayvan sevgisi konularında çocuklara eğitici ve öğretici mesajlar verirken, eğlenceli bir zaman dilimi sunuyor. Bu kapsamda çizgi kahramanlar, minik dostlarını 17 Şubat Cumartesi günü 12.00 ve 15.00 saatlerinde Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’ne unutulmaz bir deneyim yaşamaya çağırıyor.

Ses Nereden Geliyor?

Çocukların psikolojik gelişimini olumlu yönde etkilemek ve katkıda bulunmak amacı ile senaryosu psikologlar ve pedagogların görüşleri ile hazırlanan Niloya, müzikaliyle hayranlarını keyif dolu bir hikâyeye çıkarıyor. Arkadaşı Mete ile gizemli bir ses duyan Niloya sesin nasıl ve nerden geldiğinin peşine düşer. Buldukları eski bir radyodur. Sonrasında babasına ait olduğunu öğrendiği radyoyu bıraktığı yerde bulamaz. Niloya karşılaştığı meraklı kargalardan yardım ister; kukla oynatıcısında gördüğü başka bir radyo kafasını karıştırır. Uzun ve sürprizli bu serüvende Mete, Murat, baba, Tospik ,Bay vakvak ve Kargalar Niloya’nın yol arkadaşları olacaktır.

İÇTEN, ŞEFKATLİ ve GERÇEKÇİ KALEMİYLE ÖZLEM ÇETİNKAYA, YENİ ROMANI ANNE ÇİÇEKLERİ’YLE DÜŞBAZ KİTAPLAR’DA!

Yazar, editör ve eğitmen Özlem Çetinkaya’nın alışılmışın dışında bir anne kız hikâyesi anlattığı yeni romanı Anne Çiçekleri, Düşbaz Kitaplar’dan çıktı! Çetinkaya, içten, şefkatli ve gerçekçi üslubuyla, akıcı bir anlatımla kaleme aldığı Anne Çiçekleri’nde yaşlı ve hasta bir anneyle kızı arasındaki sevgi-nefret ilişkisini ve yaşanan yüzleşmeleri psikolojik çözümlemelerle ele alırken okurlarını gerçek sevginin iyileştirici gücüyle sarıp sarmalıyor.

Ayrıntı Yayınları’nın renkli markası Düşbaz Kitaplar, farkındalık ve şifa eğitimleri veren dengeli yaşam rehberi ve yazar Özlem Çetinkaya’nın yeni romanı Anne Çiçekleri’ni okurlarla buluşturdu.

Özlem Çetinkaya’nın duru anlatımıyla Anne Çiçekleri, çok sıradan görünen anne kız ilişkilerinin derinlerde oluşturduğu yolları, o yolların karanlıklarını, iniş çıkışlarını fark etmenin hikâyesi. Bu hikâye bize hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, gerçeklerin çok daha derinde olduğunu anlatıyor. Acıma ile şefkatin farkına varmamız için bize bir perde aralayan hikâyede kadının kendisine ve yaşama dair keşifleri, her kesik yarası gibi önce can yakıyor ama bir yandan da kendisine ve çevresine merhem oluyor.

Uludağ En Kalabalık Günlerini SEFO ve KÖFN Konserleriyle Taçlandırdı!

Festivalin merkezi olan VIBE sahnesinde, enerjisi hiç düşmeyen özgün KÖFN konseri ve Birand’ın hareketli performansıyla ikinci periyodu geride bırakan Bitexen Winterfest, coşkusunu hiç azaltmadan son periyotuna adım attı. Üçüncü periyodu, unutulmaz sahne performansıyla Sude başlattı ve ardından Alper Levi’nin enerjik setiyle gece devam etti.

Festivalin son günlerine yaklaşırken, kar yağışının heyecanıyla birleşen SEFO konseri, VIBE sahnesinde unutulmaz bir deneyim yaşattı. SEFO’nun yüksek enerjili performansının ardından Taykunku’nun renkli setiyle eğlenceye devam eden Bitexen Winterfest, +1 sponsorluğunda düzenlenen Gecenin Xtra’sı ve Malt Oda Partileri ile sabahın ilk ışıklarına kadar müzik ve eğlenceyi aralıksız sürdürdü.

Her gün 17:00 – 20:00 arasında gerçekleşen After-Ski partileri, SULEIMAN, Kubilay Caner ve Doğukan Ustaoğlu’nun performanslarıyla festival katılımcılarına keyifli bir kış festivali deneyimi sunmaya devam ediyor.

14 Şubat’a kadar devam edecek olan Bitexen Winterfest; Mert Demir, Reckol (DJ Live), Simge Eğrilmez ve Samih gibi isimlerin özel performanslarına ev sahipliği yapmaya devam edecek.

“Gizli Cevher” Füruzan sonsuzluğa uğurlandı

Çağdaş Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Füruzan hayatını kaybetti. Kadın20 Kurucu Başkanı ve Yazar Dr. Gülden Türktan paylaştığı taziye açıklamasında, “Annem Prof. Dr. Vecihe Hatiboğlu, Füruzan’ı ‘gizli bir cevher’ olarak nitelendirirdi. Yapıtlarıyla edebiyatımızda öyküye yeni bir soluk kazandıran ve yaygınlaşmasına değerli katkılar sağlayan Füruzan’ı sonsuzluğa uğurlamanın hüznü içindeyiz” dedi.

Edebiyat dünyamız, usta yazar Füruzan’ın vefat haberi ile sarsıldı. Kadın20 Kurucu Başkanı ve Yazar Dr. Gülden Türktan paylaştığı taziye açıklamasında, “Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan’ı kaybetmenin acısı içindeyiz. Toplumun ezilmiş , hakkı yenmiş insanlarını, en çok da kadınları kendine has üslubuyla anlatan ve onların iç dünyalarını bize açan çok değerli bir kalemdi. Yapı Kredi Yayınları tarafından Şubat 2023’te okurla buluşturulan “Akim Sevgilim” adlı kitabı, annem adına 2022 yılında vermeye başladığımız Prof. Dr. Vecihe Hatiboğlu Anma Ödülü’nü almıştı. Biz, bu ödülü; üstün anlatım gücünü, konu seçim yetkinliğiyle geçerliliğini yitirmeyen esin kaynağı yaratımını, edebi yaklaşımını ve dilbilim yeteneğini onurlandırmak amacıyla sevgili Füruzan’a sunmuştuk. Annem Prof. Dr. Vecihe Hatiboğlu, Füruzan’ı ‘gizli bir cevher’ olarak nitelendirirdi. Yapıtlarıyla edebiyatımızda öyküye yeni bir soluk kazandıran ve yaygınlaşmasına değerli katkılar sağlayan Füruzan’ı sonsuzluğa uğurlamanın hüznü içindeyiz. Işıklar içinde uyusun. Eserleriyle hep bizlerle olacak” dedi.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Füruzan, 2023 yılında Prof. Dr. Vecihe Hatiboğlu’nu Anma Ödülü’ne layık görülmüştü. Bu ödül, 28 Ekim 2023 tarihinde, “Akim Sevgilim” adlı kitabı için kendisine takdim edilmişti. Yaşamı boyunca ulusal ve uluslararası ölçekte sayısız ödüller alan yazarın öyküleri Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi birçok dile çevrildi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

AFAD, MTA ve TBB İş Birliği ile Kayseri’nin Depremselliğine Katkı Sağlayacak Proje, Ulaşımda ‘Gittiğin Kadar Öde’ Projesi, Kayseri’de “Asurlu Tüccarlar Mahallesi” Projesi, Mutfak Sanatları Merkezi, Bünyan’da yol çalışması

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ULAŞIMDA ‘GİTTİĞİN KADAR ÖDE’ PROJESİ Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yatırım, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420