Nevşehir’den haberler..

ORUÇ BİLEN/NEVŞEHİR

Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri Denetim Uygulaması

Nevşehir il geneli, tüm ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve öğrenci yurtlarının yakın çevrelerinde okulla ilişkisi bulunmayan şüpheli şahıslara yönelik ve bu yerlerin yakınındaki park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve tütün mamulleri satılan yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve elektronik oyun salonları, vb. yerlerde, çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik yapılan uygulamada; 112 okul çevresi, 446 şahıs, 9 işyeri, 48 park bahçe, 6 metruk bina, 90 araç ve 79 okul servis aracı kontrol edilmiş, 1 araç sürücüsüne cezai işlem uygulanmıştır.

2 Kg 173 gr Uyuşturucu Ele Geçirildi 

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce uyuşturucu ticareti yapan şahısların deşifresine yönelik yapılan çalışmada, 2 Kg 173 gr Skung ele geçirilmiştir. Yakalanan 2 şüpheli şahıs gerekli işlemlerinin ardından adli mercilere sevk edilmiş, şahıslar tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RASİM ARI; “ŞEHRİN MENFAATLERİ HER ZAMAN BİRİNCİ ÖNCELİĞİMDİR”

Mobil Başkanlık Ofisi ile başkanlık makamını vatandaşların ayağına götürmeyi sürdüren Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, çarpıcı açıklamalar yaptı. Kentte yaşayan sığınmacılar için su tarifesi ve nikah işlemi ücretlerine aldıkları zam kararından dolayı hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Arı, “Bize yolsuzluk yaptı diye değil de şehrin menfaatleri için attığımız adımdan dolayı eğer bir zarar gelecekse vallahi de gelsin.” dedi.

Belediye Başkanı Rasim Arı, vatandaşlarla yüz yüze görüşüp taleplerini en kısa sürede çözüme ulaştırmak amacıyla başlattığı ‘Mobil Başkanlık Ofisi’ uygulaması ile birlikte makamını her hafta sokağa taşıyor. Başkan Arı bugünde Ziraat Bankası önüne yerleştirilen Mobil Başkanlık Ofisi’nde yüzlerce vatandaşla bir araya gelerek talep ve isteklerini dinledi.

Ünlü Sanatçı Mithat Körler’in de ziyaret ettiği ofiste vatandaşlarla sıcak bir ortamda sohbet eden Arı, “Şu ortam Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Belediye başkanı sokakta başkanlık ofisi kuracak. Var mı ikinci Türkiye’de? Böyle bir belediye başkanınız var. Çünkü ben dün bunu vaat etmiştim. ‘Ben sizden kopmayacağım’ demiştim. Zaten belediyede görüşüyoruz ama belediyeye gelemeyen hemşehrilerimiz için bu ofisi kurduk. Zaten ben hep sokaktayım. Ama bu Nevşehirlilerin işine gelirken birilerinin işine gelmiyor. Kolay ulaşılabilir, kolay sorun anlatılabilir bir belediye başkanı işlerine gelmiyor. Onlara göre belediye başkanı bir grup insanla oturur, onlarla yer içer, onların dediğini yapar, rant imkanlarını oluşturur. Ya vatandaş? O önemli değil seçime iki ay kala vatandaşa giderler. Dolayısıyla ben herkesin belediye başkanıyım. Bu şehirde kimse benden ayırım görmeyecek. Çünkü beni bu şehirde farklı siyasi partilere gönül verenler belediye başkanı yaptı. Bu tavırda hareket edeceğim. Şehrin menfaatleri birinci önceliğimdir.” diye konuştu.

-‘Bir Değil Bin Rasim Arı Bu Şehre Feda Olsun’

Başkan Arı, Mobil Başkanlık Ofisi’nde sohbetleri sırasında çarpıcı açıklamalarda da bulundu. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen meclis toplantısında sığınmacılar ile ilgili aldığı bazı kararlardan dolayı hakkında soruşturma açıldığını anlatan Arı şöyle konuştu;

“Ben her zaman şunu söylüyorum. Eğer bu şehrin menfaatleri için dün bedel ödediğim gibi bundan sonra da bir bedel ödemek gerekirse bin Rasim Arı bu şehre feda olsun. Bir daha bedel öderim. Ama benim buradaki tek şeyim şu. Nevşehirli bu işin bilincinde olsun. Nevşehir’in menfaatine attığımız adımlarda eğer şu veya bu sebeple, şu gerekçeyle veya bu gerekçeyle birileri bunu bizim aleyhimize kullanacak olur da şehirde, millet de farklı gerekçelerle, siyasi gerekçelerle bunun arkasında durmazsa o zaman ben millete hakkımı helal etmem. Çünkü biz babamızın hayrına, kendi menfaatimize değil şehrin menfaatine, şehrin hakkını ve hukukunu korumaya yönelik adımlar atıyoruz. Şehrimizdeki göçmenler, sosyal sıkıntılara, sosyolojik yapıyı bozacak bir ortam oluşturmasın diye biz bu tedbirleri aldık. Bunun tedbirini almak bir belediye başkanının en önemli görevlerinden bir tanesidir. Eğer bu tedbiri aldık diye birileri de bize düşmanlık edecekse o düşmanlıkta bizim başımız gözüm üstüne. Bazı arkadaşların söylediği gibi ‘sen Ensar değil misin?’ Ya ben Ensar’ım ama artık misafirlik de belli bir yere kadar. Eğer evinize aldığınız misafir sizin huzurunuzu bozuyor ise ne yapacaksınız? Nevşehir’de hepimizin evi. Eğer benim sosyolojik yapımı ve toplumun huzurunu bozacak düzeye ulaşmışsa bununla ilgili tedbir almak da o evin geçici emanetçisi olarak bize düşer, bana düşer. Ben bunun tedbirini aldım. Herkes bunu böyle bilsin. Bununla ilgili bugün soruşturma açtıklarına dair evraklar geldi. Veremeyeceğimiz bir hesap yok. Arkadaşlar bize yolsuzluk yaptı diye değil de şehrin menfaatleri için attığımız adımdan dolayı eğer bir zarar gelecekse vallahi de gelsin.”

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN YUSUF YAZICI’DAN ERSULAR İLKOKULUNA ZİYARET

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Milli Eğitim Bakanlığının eğitim öğretim politikalarının okullarda uygulanması, müfredat değişiklikleri ve yıl sonu faaliyet haftası etkinlikleri kapsamında okullarda yapılan çalışmaları yerinde görmek, incelemek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği okul ziyaretlerinde bugün Ersular İlkokuluna misafir oldu. İl Müdürü, okul idarecileri ve öğretmenlerle öğretmenler odasında bir araya gelerek “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” müfredat değişiklikleri başta olmak üzere eğitim çalışmaları, okulların fiziki koşulları, öğrenci başarıları, okullarda uygulanan yıl sonu faaliyet haftası etkinlikleri ve eğitim ihtiyaçları hakkında istişarede bulundu. Okulun birimlerinde de incelemelerde bulunan Sayın YAZICI, yönetici ve öğretmenlere azim ve gayretleri için teşekkür ederek ziyaretini sonlandırdı.

BAŞKAN ARI, NİSSA BUKLET FABRİKASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Nissa Buklet Fabrikasında incelemelerde bulunarak üretim ve pazarlama faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve turizm sektöründeki konaklama tesisleri için terlik, şampuan, sabun ve saç kremi gibi buklet ürünlerin üretiminin gerçekleştirildiği Nissa Buklet Fabrikasını gezdi. Fabrikanın üretim tesislerinde incelemelerde bulunarak çalışanlarla bir süre sohbet eden ve bilgiler alan Arı, çalışanlara kolaylıklar diledi.

Üretim bandındaki ürünleri inceleyen Arı, ilk döneminde hizmete soktuğu fabrikanın şehrin istihdamına ve ekonomisine katkı sağlaması açısında oldukça önemli olduğunu kaydetti. Yeniden göreve gelmesinin ardından fabrikaya kazandırılan yeni makineler sayesinde ürün çeşitliliğini de arttırdıklarını ifade eden Arı, fabrikanın yeni yatırımlarla önümüzdeki süreçte daha da büyüyeceğini söyledi.

Arı, Kapadokya bölgesinde turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelerinin yöneticilerini, buklet ürünlerini buradan almaya davet etti.

Başkan Arı’ya Nissa Buklet Fabrikasındaki incelemeleri sırasında Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çöler, Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Belediye Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Berber ve fabrika yöneticileri eşlik etti.

MAHALLELERDE BAYRAM TEMİZLİĞİ

Nevşehir Belediyesi ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde mahallelerdeki temizlik ve bakım çalışmalarını yoğunlaştırdı.

‘Temiz Şehir Nevşehir’ sloganıyla yıl boyu mahallelerde temizlik çalışmalarını aralıksız sürdüren Nevşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde mahallelerde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu sabah erken saatlerde Bekdik ve Mehmet Akif Ersoy Mahallelerinde bulunan TOKİ Konutlarında toplanan belediye ekipleri gün boyu bu bölgede temizlik çalışması yaparak küçük çaplı yol ve yaya kaldırımı bakım ve onarım çalışması gerçekleştirdi.

Yüzlerce personelin katılımı ile gerçekleştirilen çalışmaları Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Yüzer ve Hasan İler de yerinde inceleyerek ekiplerin koordinasyonunu sağladı.

Bayram öncesi gerçekleştirilen temizlik ve bakım çalışmaları hafta boyunca diğer mahallelerde de sürecek.

ElFarabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde Afganistan’ın sorunları konuşuldu

Leila Delovarova- El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı, Profesör El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde Afganistan’ın sorunlarına yönelik bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Etkinlik, El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası Bilim Geliştirme Merkezi ile birlikte Bölgesel ilişkilerin İncelenmesi Araştırma Merkezi tarafından düzenlendi. Yuvarlak masa toplantısının genel başlığı “Yeni jeopolitik ve jeoekonomik gerçekliklerde Afganistan ve Orta Asya ülkeleri” idi.

Afganistan ve Orta Asya ülkelerinin birkaç temel faktörden dolayı uluslararası toplumun ilgi odağı olmaya devam ettiğini belirtmek gerekir:

– Siyasi istikrarsızlık ve güvenlik: Afganistan’daki durum, özellikle Taliban’ın Ağustos 2021’de iktidara gelmesinin ardından komşu ülkeler arasında endişelere neden oluyor. İstikrarsızlığın Afganistan’ın ötesine yayılıp bölgede terör faaliyetlerinin artmasına ve güvenlik tehditlerinin artmasına yol açabileceğine dair korkular var. – Ekonomik işbirliği: Bölgedeki ülkeler Afganistan ile özellikle ulaştırma koridorları ve enerji alanında ekonomik işbirliğine ilgi duymaktadır. Afganistan, Orta Asya ile Güney Asya arasındaki ticarette potansiyel bir geçiş yolu olarak görülüyor. – Sınıraşan sorunlar: Çevre ve su kaynakları, uyuşturucu kaçakçılığı ve sınır ötesi suçlar bölge ülkelerinin ortak çabasını gerektiren önemli konulardır. Afganistan’daki durum ve bunun Orta Asya üzerindeki etkisi, bölgesel ve küresel politika açısından önemli konular olmaya devam etmekte olup, sürekli izleme ve uluslararası işbirliği gerektirmektedir. Yuvarlak masa toplantısına uzman ve bilim camiasının temsilcileri katıldı. Konferans kapsamında bir uzman tartışması gerçekleştirildi. İlk oturumun moderatörlüğünü Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı, Profesör Leila Delovarova yaptı. Ana konuşmacılar şunlardı:

Oleg Esenov, El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası Bilim Geliştirme Merkezi Genel Müdür Yardımcısı; Sultan Akimbekov, Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü, Astana, Kazakistan; Ulugbek Khasanov, Dünya Ekonomisi ve Diplomasi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı, Taşkent, Özbekistan “Orta Asya’daki Çağdaş Radikalizmin Bazı Yönleri”; Ramazan Bashardost, bağımsız uzman, politikacı, Kabil Afganistan. (çevrimiçi); Bulat Auelbaev, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na bağlı Kazakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Asya Çalışmaları Bölümü Baş Uzmanı “Afganistan: su ve enerji sektörünün sorunları”;  Zhulduz Baizakova, El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü kıdemli öğretmeni, Almatı Kazakistan “Afganistan’ın kuzeyindeki sorunların Orta Asya’daki güvenlik durumu üzerindeki etkisi”  ve diğer bilim adamları ve uzmanlar. Yuvarlak masayı özetleyen Leila Delovarova Orta Asya ve Afganistan’ın sorunlarına ilişkin uzman tartışmalarının özellikle üniversiteler bazında genç bilim insanlarının katılımıyla geliştirilmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Talas, Bünyan, Kocasinan,Melikgazi, MBB belediye haberleri

TALAS’TA STRATEJİK PLANLAMA İÇİN ANKET Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hizmet üreten Talas Belediyesi, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420