Nevşehir’den, Emniyet’ten, Milli eğitim’den ve diğer haberler

ORUÇ BİLEN/NEVŞEHİR

NEVŞEHİR VALİLİĞİNDEN DUYURULDU

Kapadokya Bölgesi Sıcak Hava Balon Uçuşları
1. Nevşehir ili Türkiye’nin en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinin büyük bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu benzersiz doğal ve tarihi dokusu nedeniyle UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilen Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Bölgesi dünyanın çapında önemli turizm destinasyonu haline gelmiştir. Son bir yıllık dönemde (1 Mayıs 2023 – 30 Nisan 2024) ilimizdeki konaklama tesislerinde (2.152.526) turist ağırlanmıştır. Söz konusu turistlerin (%51)’i olan (1.103.163) kişi dünyanın (249) farklı ülke veya bölgesinden gelmiş olan yabancı turistlerdir. İl Kültür Turizm Müdürlüğü verilerine göre;
a. 2022 yılında (4.192.070),
b. 2023 yılında (4.827.036) yerli ve yabancı turist ilimizdeki müze ve ören yerlerini ziyaret etmiştir.
2. Doğal ve kültürel zenginliklerinin yanında bölgedeki sıcak hava balon uçuşları çok sayıda yerli ve yabancı turisti Nevşehir iline çekmektedir. Bölgeye gelen turistlerin büyük bir bölümü balon turlarına katılmakta veya balon kalkış ve iniş alanları çevresindeki seyir alanlarından sıcak hava balon uçuşlarını izlemektedir.
3. Nevşehir ilindeki sıcak hava balonları ile icra edilen ticari yolcu operasyonları ruhsatlı (30) balon şirketine ait olan (333) balonla icra edilmekte olup uçuş izinleri ile takip ve kontrolleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de ruhsatlandırılmış;
a. (67) sıcak hava balon şirketinin (%45)’i,
b. (434) sıcak hava balonun (%77)’si ilimizde faaliyet göstermektedir.
4. Almanya, Fransa, İngiltere ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde yılda en fazla (60) gün uçuş yapılabilmektedir. Kapadokya bölgesindeki uçuş sayısına en yakın sayılabilecek ticari uçuşlar Kenya’da yapılmakta olup; Kenya’da günde yaklaşık (50) balonla yılın en fazla (120) gününde uçuş yapılabilmektedir. Ayrıca ticari balon uçuşlarının yoğun olduğu Avustralya ve Tanzanya’da yılda ortalama (120) gün uçuş yapılabilmektedir.
2 5. Kapadokya tanıtmalı balon kalkış alanlarından;
a. 2023 yılında uçuş yapılabilen (218) günde (27.425) balonla (615.063) kişi balon uçuşuna katılmıştır.
b. 2024 yılı ilk dört ayında ise uçuş yapılabilen (62) günde (6.706) balonla (155.153) kişi balon uçuşuna katılmış olup ilk dört aylık dönemde 2023 yılına göre yolcu sayısında (%57) artış olmuştur.
6. Sadece Türkiye’de değil dünya çapında en kalabalık uçuşlarının gerçekleştiği Kapadokya uçuş alanının bölge ve ülke turizmine büyük katkı sağladığı görülmektedir.
7. Balon kalkış ve iniş alanlarının güvenliğinin sağlanması hem ilimiz hem de ülke turizmi açısından önem arz etmektedir. Balon kalkış ve iniş alanları ile balon seyir yerlerinin güvenliği İl Jandarma Komutanlığınca sağlanmaktadır.
8. Balon uçuş alanlarının güvenliği ile ilgili oluşabilecek negatif algının;
a. Güvenli turizm bölgesi olma imajını zedeleyebileceği,
b. Bölgeyi ziyaret eden yerli-yabancı turist sayısında önemli azalmaya neden olabileceği,
c. Buna bağlı olarak hem bölge halkının hem de ülke ekonomisinin zarar göreceği değerlendirilmektedir.
9. Balon şirketlerinin aynı çatı altında birleşerek temin edilecek özel güvenlik görevlileri ile İl Jandarma Komutanlığının denetim ve kontrolünde balon kalkış ve iniş alanlarının güvenliğine katkı sağlayabilmeleri maksadıyla; balon kalkış alanları turizm amaçlı özel güvenlik izinli alan kapsamına alınmıştır.

NEVŞEHİR VE ÜRGÜP BELEDİYELERİNDEN KAPADOKYA İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ KARARI

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Ürgüp Belediye Başkanı Ali Ertuğrul Bul’u ziyaret etti. Ziyarette her iki başkan Kapadokya ve bölge turizmi için birlikte hareket etme kararı aldı.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Ürgüp ilçesindeki temasları çerçevesinde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Ürgüp Belediye Başkanı Ali Ertuğrul Bul’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti gerçekleştirdi. Bul’u tebrik eden Belediye Başkanı Arı, yeni görevinde kendisine başarılar diledi. Bul ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyi dilekleri için Arı’ya teşekkür etti.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette daha sonra her iki başkan bir süre baş başa görüşerek istişarelerde bulundu.  Başkanlar, Türkiye’nin en önemli kültür ve turizm merkezi olan Kapadokya bölgesinin hem ulusal hem de uluslararası arenada tanıtımına ve bölge turizminin gelişimine katkı sağlamak adına başta kültür ve turizm alanlarında olmak üzere her iki belediye arasında gerçekleştirilebilecek işbirlikleri konusunda fikirlerini paylaştı. Kapadokya bölgesi için birçok alanla birlikte güzel çalışmalara imza atabileceklerini belirten başkanlar, bundan sonraki süreçte birlikte hayata geçirebilecekleri projeleri masaya yatırdı.

GÜNEY KORELİ KONUKLAR NEVŞEHİR’DE

Ankara’nın kardeş kenti Seul’den gelen, Seul Belediyesi Meclis Başkanı Hyeonki Kim ile belediye bürokratlarından oluşan Güney Kore heyeti, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’yı ziyaret etti.

Belediye Başkanı Rasim Arı, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Seul Belediye Meclisi Başkan Vekili Hyeonki Kim ve beraberindeki heyeti kabul etti. Güney Kore’den gelen heyeti ilk olarak başkanlık makamında konuk eden Arı, burada heyete Nevşehir ve Kapadokya bölgesi hakkında bilgiler verdi.

Arı, Nevşehir’in UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve peribacaları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, kayadan oyma tarihi kilise, manastır ve yer altı şehirleri ile Türkiye’nin en önemli kültür turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya’nın merkezi olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl dünyanın farklı ülkelerinden 4 milyonu aşkın turist ağırlayan bölgenin 2024 yılında 5 milyonu aşkın turisti ağırlamayı hedeflediğini kaydeden Arı, daha sonra konuklarına Nevşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılan ve dünyanın en büyük kaya oyma yamaç yerleşim merkezi olan tarihi Kayaşehir ile ilgili bilgiler verdi.

Nevşehir Belediyesi tarafından kentte gerçekleştirmeyi planladıkları turizm yatırımlarından da bahseden Arı, heyette bulunan Seul Belediyesi Meclis Başkanı Hyeonki Kim’e çini bir tabak hediye etti.

Arı, daha sonra konuklarına Nevşehir Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda Türkiye’deki belediyecilik sistemini anlatarak sorularını cevaplandırdı.

BAŞKAN ARI’NIN MÜLTECİLER İLE İLGİLİ KARARINA VATANDAŞLARDAN TAM DESTEK

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, kentte yaşayan sığınmacılar için su tarifesi ve nikâh işlemi ücretlerine zam yapacakları açıklamasına vatandaşlardan büyük destek geldi. Nevşehir’de yaşayan vatandaşlar alınan karardan duydukları memnuniyeti dile getirirken Başkan Arı, sosyal medyadan kendisini eleştirenler için ise, “Ben Nevşehirliden başkasından emir almayacağımı söylemiştim. Sadece beni Nevşehirli ilgilendirir.” dedi.

Belediye Başkanı Rasim Arı, sığınmacılar için su tarifesi ve nikâh işlemi ücretlerine zam yapacaklarına dair düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalar ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kamuoyu ile paylaştığı bu açıklamalarının ardından vatandaşlardan yüzde 90 oranında olumlu dönüşler aldığını belirten Arı, “Vatandaşlarımızın önemli bir kısmı bizi destekliyor. Yüzde 10’luk bir kısım var bunla ilgili eleştirilerde bulunan. Onların da ne dediği benim umurumda değil. Niye? Onlar da başka bahanelerle sırf muhalefet olsun diye eleştiri yapıyor. Şehirde var olan sorunu en iyi şehirde yaşayanlar bilir. Şehirdeki var olan problemi en iyi bu şehrin insanları bilir. Bir de sosyal medyada ağızlarından salya akarcasına ırkçılıkla suçlayanlar var. Onlara da diyorum ki ben ırkçı değilim. Ama siz şehrin huzurunda problem gördüğü için bu tür bir karar alan belediyeye ve başkanına ağzınızdan salyalar akarcasına hakaret ediyorsanız alın götürün siz besleyin. Evinize götürmenize hiçbir mahsuru yok. Veya sizin her türlü desteği vermenizde hiçbir mahsuru yok. Ben ilk önce Nevşehirlinin ihtiyaçlarını gidermekle mükellefim. Çünkü Nevşehirlinin ihtiyaç giderilsin diye ben vergi alıyorum ve bana devletten İller Bankası’ndan para geliyor. Bunu önceleyerek ve Nevşehirliye bununla hizmet götürmek zorundayım. 10 bin 800 insana bakmak nasıl bakayım kardeşim? Şehrin sosyolojisini bozan bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde bir bizde yaşayan insan sayısı var. Bunu bilmeden İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Hatay’dan veya başka bir yerden ahkâm kesmek kolaydır. Üstelik bunun kararını alırken size sormayacağım. Üstelik ırkçı falan da değilim. Ben her türlü insana hoşgörüyle yaklaşılması gerektiğini bilecek bir gelenekten geliyorum. Ve öyle bir adaba sahibim. Üstelik ben Nevşehirliden başkasından emir almayacağımı söylemiştim. Sadece beni Nevşehirli ilgilendirir. Ondan sonrası hiç umurumda değil. Nevşehirli de bizim emrimiz altında olan birisi olsun diye beni belediye başkanı seçti. Dolayısıyla şehirden söylenenleri dikkate alır. Ona göre tedbirlerim varsa onu alırım. Nevşehirli ne istiyorsa ben onu yaparım.” diye konuştu.

7 kg 158 gr. Uyuşturucu Ele Geçirildi

 Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan rutin yol kontrolleri sırasında bir araç durdurulmuş, araçta yapılan incelemelerde 7 Kg 158 gr. skunk maddesi ele geçirilmiştir.  Konu ile ilgili 1 şüpheli gözaltına alınmış, şahıs işlemleri sonrası tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Motosiklet Hırsızlığı Şüphelisi Yakalandı

Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmada; geçtiğimiz hafta 2000 Evler Mahallesinde kamyonet arkasına konulmak suretiyle çalınan motosikletin çalınması olayı şüphelisi, Hırsızlık Büro Amirliği görevlilerimizin titiz ve özverili çalışmaları neticesinde (12 kamera 150 saat kamera kaydı incelenerek)  tespit edilip yakalanarak adli işlemlere başlanılmıştır.

KAHVEHANEYE İLAN REKLAM PANOSU YAPMIŞLAR

Nevşehirin avanos ilçesi özkonak kasabasında bir kahvehanenin bir köşesine ilan ve reklam panosu yapmışlar

Panoya işci arayan da ilan panosunda yerini alıyor iş arayan da panoda yerini alıyor ihdıyacını görüyor veya yaziyor. mobilya satan ,boya boyayan,davul zurna çalan hayatda ne ihdiyacın varsa özkonak daki kahvehanenin ilan panosunda bulabilirsiniz

Hırsızlık Şüphelisi Tutuklandı

Asayiş Şube MüdürlüğüNce “Hırsızlık”, “Yağma, “Başkasına ait kimlik bilgilerini kullanmak” suçlarından aranması bulunan, ilimizde daha önce gerçekleşen 6 evden hırsızlık olayında 800.000 TL ve çeşitli ziynet eşyalarını çalan 1 şahıs 21.05.2024 günü girdiği ikamette suçüstü yakalanmış, şahıs çıkarıldığı adli mercilerce tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

BURSLULUK SINAVINDA TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nda Recep Tayyip Erdoğan Proje İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Büşra TÜRKOĞLU ve Büşra AKBULUT, 500 tam puan alarak TÜRKİYE 1.si oldular.

CEMİL MERİÇ SOSYAL BİLİMLER LİSESİNDEN KARMA RESİM SERGİSİ
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan karma resim sergisini ziyaret etti. İl Müdürü, öğrencilerle sohbet ederek eserleri hakkında bilgi aldı. Sayın YAZICI, sanatın öğrencilerin fiziksel yeteneklerini geliştirmelerinin yanı sıra ruhsal gelişmesine de katkıda bulunduğunu belirterek bu güzel serginin düzenlenmesinde emek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederek öğrencilere bundan sonraki eserleri için de başarılar diledi.

BAŞKAN ARI ‘MOBİL BAŞKANLIK OFİSİ’ UYGULAMASI İLE GÖNÜLLERİ FETHEDİYOR

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın göreve gelmesinin ardından uygulamaya başlattığı ‘Mobil Başkanlık Ofisi’ ile gönülleri yine fethetti. Her hafta, belediyeyi adeta hemşehrilerinin ayağına taşıyarak vatandaşların görüş, öneri ve sorunlarını dinleyen Arı’nın bu uygulaması vatandaşlardan takdir topladı.

Belediye Başkanı Rasim Arı, vatandaşlarla yüz yüze görüşüp taleplerini en kısa sürede çözüme ulaştırmak amacıyla başlattığı ‘Mobil Başkanlık Ofisi’ uygulaması ile birlikte makamını her hafta sokağa taşıyor. İlki geçtiğimiz hafta başlatılan uygulamanın ikinci haftasında Atatürk Bulvarı’ndaki Ziraat Bankası önüne kurulan mobil başkanlık ofisinde vatandaşlarla görüşen Arı, “Nevşehir Belediyesi artık eski Nevşehir Belediyesi değil. Hem belediye başkanı, hem de Nevşehir Belediyesi Türkiye’de ulaşılabilirliği en kolay olan kurum ve belediye başkanı olmasıdır bizim amacımız. Neden? Çünkü o belediye bizim belediyemiz değil. Tüm Nevşehirlilerin ortak olduğu kamusal bir alan. Yani belediyeye herkes ortak. Vatandaşlarımız bu şehre hizmet etsin, bizim adımıza şirketimizi idare etsin ve bizim adımıza iş yapsın diye buraya beş yıl süreyle beni getirdi. Onların hizmetkârı, onların maaşlı personeliyim. Maaşlı personelin dükkân sahibini, şirket sahibini belediyeye almaması gibi bir durum olabilir mi? Olamaz. O yüzden belediyemizin kapısı açık. Lakin buna rağmen hala belediyeden endişe eden bir kamu kurumuna kuruluşuna girmekten imtina eden vatandaşlarımız var. Çünkü böyle algılanıyor. Hep böyle olmuştur. Hala buna rağmen belediyeye gelmekte zorlanan hemşehrilerimiz varsa onlara diyoruz ki ‘Siz gelmeyin biz sizin ayağınıza gelelim’. Bu şehirde ben belediyeye, belediye başkanına ulaşamadım diyen kimse olmasın istiyoruz. Bakın burada protokol yok. Dileyen herkesle görüşüyorum. Herkes gelip buraya derdini anlatabilir. Biz kamu kurum ve kuruluşların millete hizmetle mükellef olan yerler olduğunu ve onların asıl sahibi olduğu yerler olduğunu anlatmak ve vatandaşın kolay ulaştırıldığını sağlamak için böyle bir karar aldık. Haftada en az bir gün bu uygulamayı yapacağız. Çünkü Nevşehirli bize çok büyük bir itibar verdi. İadeyi itibar gösterdi. Beraberinde kendi evlatlarına, kardeşlerine, ağabeylerine sahip çıkan bir şehre karşı biz de onların yanında olduğumuzu göstermeliyiz.” dedi.

Arı, gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından kendisi ile görüşmek isteyen tüm vatandaşlarla konuşarak talep, öneri ve şikâyetlerini dinledi.

“SİYERİ NEBİ” SERGİSİ DÜZENLENDİ
Frigya’dan Kapadokya’ya Resulün ışığında Asr-ı saadeti günümüze taşımak adına Diriliş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde “Siyeri Nebi” sergisi icra edildi. Serginin açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, idareci, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. İl Müdürü, sergideki eserleri inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı ve ardından “Evliya Çelebi Projesi” kapsamında Diriliş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret eden Afyon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri ile bir araya geldi. Sayın YAZICI, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek okullar arasında tanışma, kaynaşma ve kültürel bağların oluşmasının önemine vurgu yaptı.

SULUSARAY İMAM HATİP ORTAOKULUNUN YENİ KÜTÜPHANESİNİN AÇILIŞI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Gören Kalpler Derneği Başkanı Sema ÖZER ve eşi dernek kurucu üyesi Cem ÖZER, idareci, öğretmen, mahalle muhtarları, dernek üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla Sulusaray İmam Hatip Ortaokulunun yeni kütüphanesinin açılışı yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, kütüphanenin yenilenmesinde büyük katkısı olan Gören Kalpler Derneği Başkanı Sema ÖZER ve eşi dernek kurucu üyesi Cem ÖZER’e teşekkür ederek plaket takdim etti.

NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NE 150 BİN EUROLUK İŞ MAKİNESİ HİBESİ

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, iş makineleri sektöründe hizmet veren Meka Lift Makine tarafından düzenlenen lansman etkinliğine katıldı. Etkinlikte, Faresin ve Meka Lift Makine tarafından Nevşehir Belediyesi’ne yaklaşık 150 bin Euro değerinde bir iş makinesi hibe edildi.

2018 yılından günümüze iş makineleri sektöründe hizmet veren ve dünyanın önde gelen teleskopik yükleyici, mini ekskavatör ve ekskavatör üreticisi olan Faresin markasının Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerde distribütörlüğünü yapan Mekalift, tarafından düzenlenen Faresin FS Serisi Teleskopik Yükleyici modellerinin lansman etkinliği Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa Köyünde gerçekleştirildi.

Mekalift Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karakaya’nın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı da bir konuşma yaptı. Arı konuşmasında, “Demokrasi ancak kurumsallaşmış yapılarla mümkündür. Bir ülkenin kurumları, gücünü demokrasiden alır. Ekonomik kalkınma ve yatırımların sürdürülebilirliği de ancak demokrasinin evrensel standartlarının uygulanması ile elde edilir.  Gelişmiş bir ekonomi için, gelişmiş bir demokrasi şarttır. İş makineleri sektöründe Dünya çapında hizmet veren Meka Lift Makine, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan distribütörlüğünü yapan paydaş şirket ve yöneticilerini şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Nevşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda özgürlük ortamı yaratan, toplumun bütün kesimlerinin refah düzeyinin daha çok geliştiği, sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda ekonomimize katkı sağlayan ve doğru olduğuna inandığımız her projeye destek olacağımızı belirtmek istiyorum.” dedi.

Faresin FS Serisi Teleskopik Yükleyici modellerinin tanıtımı ile devam eden etkinlikte, Mekalift Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karakaya ve Faresin firma sahipleri Sante Faresin ve Giulia Faresin, Nevşehir Belediyesi’ne yaklaşık 150 bin Euro değerinde bir iş makinesi hibe ettiklerini açıkladı.  Başkan Arı, firma yöneticilerine Nevşehir Belediyesi’ne sundukları bu katkı için teşekkür etti.

Lansman toplantısına Belediye Başkanı Arı’nın yanı sıra, Faresin firma sahipleri Sante Faresin  ve Giulia Faresin,  Nevşehir Tarım İl Müdürü Özgür Memiş,  NESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertaş,  Bims Sanayicileri Derneği Başkanı Serhat Sonugelen, Tariş Üzüm Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Şen, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı  Kahraman Kaya, Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, Orgazine Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Samet Tapalı ve diğer davetliler katıldı.

HORASAN BELEDİYE BAŞKANI ÖZDEMİR’DEN BAŞKAN ARI’YA ZİYARET

Horasan Belediye Başkanı Hayrettin Özdemir, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Belediye Başkanı Arı, Horasan Belediye Başkanı Hayrettin Özdemir’i başkanlık makamında misafir etti. Erzurum’dan gelen konuk belediye başkanı ve beraberindekiler ile bir süre sohbet eden Arı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Horasan Belediye Başkanı Özdemir ise, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde elde ettiği başarıdan dolayı Arı’yı tebrik ederek yeni görevinde başarılar diledi.

BAŞKAN ARI’YA ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, yerel seçimlerin ardından siyaset, iş dünyası, kamu kurum kuruluşu ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ile derneklerden gerçekleşen hayırlı olsun ziyaretleri kapsamında misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

2024 Yerel Seçimleri sonucunda Nevşehir Belediye Başkanlığı görevine seçilen Rasim Arı, yoğun bir tempoyla çalışmalarına başlarken Başkan Arı’ya hayırlı olsun ziyaretleri de sürüyor.

Bu kapsamda, Arı bugün Hollanda’da da yaşayan iş insanı Mehmet Demirel, Almanya’dan iş insanı Mehmet Tipit, Hipotez Kurs Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Seviç, Kurum Müdürü Hamit Koca ve Müdür Yardımcısı Kübra Tutan, Simya Koleji yöneticileri ve Can Suyu Derneği yöneticileri Arı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Belediye Başkanı Arı, başkanlık makamında ayrı ayrı kabul ettiği misafirleri ile yakından ilgilenerek sohbet etti.

Ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Arı, “Nevşehir’in arzu ettiği yönetim anlayışı ve hizmetlere kavuşması için birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde el birliği ile çalışacağız ve şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Motosiklet Satışı Yapan İşyerleri ve Motosikletlere Yönelik Yapılan Uygulama

Acıgöl İlçe Emniyet Müdürlüğünce 10 ekip ve 27 personelin katılımı ile yapılan Motosiklet Satışı Yapan İşyerleri ve Motosikletlere Yönelik Uygulamada; iş yerleri ve 81 araç kontrol edilmiş,  kontrol edilen 3 iş yerinde 1 adet çalıntı motosiklet, 6 adet şase ve motor numarası kazınmış motosiklet, 1 adet tabanca ve tabancaya ait 6 adet fişek ele geçirilmiş, bahse konu 7 motosiklet gerekli işlemler için yediemin otoparkına teslim edilmiş, iş yeri sahipleri ile ilgi gerekli adli ve idari işlemlerde başlanılmıştır.

Başkan Ömer Eren, Türkiye Belediyeler Birliği Asil Üyesi Seçildi

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın doğal üyesi olduğu Türkiye Belediyeler Birliği’nin Meclis Üyesi seçimi Nevşehir ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin katılımlarıyla Nevşehir Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

6 Belediye Başkanının aday olduğu seçimlerde yapılan oy sayımı neticesinde Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren 98 oy, Nar Belediye Başkanı Süleyman Özçelik 85 oy alarak Belediye Başkanı asil üye seçilirken, 77 oy alan Çat Belediye Başkanı Zübeyir Kalay ise Belediye Başkanı yedek üye olarak seçildi. Seçimde en çok oyu alan Belediye Başkanı Ömer Eren yaptığı açıklamada “Seçimin hem şehrimiz hem de ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah şehrimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verip, sorunları çözme noktasında etkin adımlar atacağız” dedi.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI SERGİ AÇILIŞI YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesini ziyaret ederek “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi”nin açılışını yaptı. Sergi açılışına İl Müdürünün yanı sıra şube müdürleri, idareciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin hazırlamış olduğu proje sunumları hakkında bilgi alan Sayın YAZICI; “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, sadece bir sergi değil aynı zamanda öğrencilerimizin araştırma yapma, inceleme yapma, problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini kazanmasına imkan sağlayan bir eğitim sürecinin ürünüdür. Öğrencilerimiz aklın ve bilimin ışığında yaptıkları her çalışma ile, “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında hedeflerimize ulaşmak için projeler üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK BİLİM SÖYLEŞİSİ YAPILDI

“TÜBİTAK Bilim Söyleşileri” kapsamında Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Engin ÇETİN tarafından Recep Tayyip Erdoğan Proje İmam Hatip Lisesinde öğrencilere “En Eski Türk Atasözlerinin İzlerinde” konulu bilim söyleşisi gerçekleştirildi. Program sonunda Prof. Dr. Engin ÇETİN’e, İl MEM müdür yardımcısı Murat SALTIK tarafından hediye takdim edildi.

PİKTES Gezi Etkinliği

“PİKTES Sosyal Uyum Etkinlikleri” kapsamında öğrencilerin sosyal uyumlarına katkı sağlamak amacıyla Avanos ilçesine gezi etkinliği yapıldı.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF YAZICI, YIL SONU SERGİSİNİ ZİYARET ETTİ
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Kapadokya Özel Eğitim Uygulama Okulu (III. Kademe) tarafından hazırlanan yıl sonu sergisini ziyaret etti. Sergideki eserleri inceleyerek bilgi alan İl Müdürü, bu güzel eserlerin oluşturulmasında emek veren katkı sağlayan idareci, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

İL MİLLİ EĞİTİM EĞİTİM MÜFETTİŞLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Müfettişleri ile bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Eğitim Müfettişleri Başkanı Hayrettin TÜKEL, Eğitim Müfettişleri Başkan Yardımcısı İbrahim İLHAN ve eğitim müfettiş yardımcıları katıldı. Toplantıda, müfettişlerin yaptıkları denetimler ve incelemeler hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapıldı. İl Müdürü, müfettişlerin eğitimde önemli bir rol üstlendiğini ve üstlendikleri rehberlik çalışmaları ve denetimlerin önemi vurgulanarak eğitim kalitesinin artırılması ve hedeflenen başarı düzeyine ulaşılması için yapılan çalışmaların önemi üzerinde durdu. Ayrıca, eğitim müfettişlerin saha denetimleri ve değerlendirmeleriyle elde edilen verilerin, ilin eğitim politikalarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi adına önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Sayın YAZICI, eğitim müfettişlerine gösterdiği özveri ve titiz çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

NEVŞEHİR BELEDİYESİ FİNAL-FOUR İÇİN DEV EKRAN KURUYOR

Fenerbahçe Beko, Dörtlü Final’in ilk maçında 24 Mayıs Cuma günü akşam A Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman’ın çalıştırdığı Yunanistan’ın Panathinaikos takımı ile karşılaşacak.  Nevşehir Belediyesi, Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi bahçesine maç için dev ekran kuracak ve Nevşehirliler Final Four heyecanını burada birlikte yaşayacak.

Avrupa basketbolunun kulüpler bazındaki en büyük basketbol organizasyonu olan EuroLeague’de Final Four heyecanı başlıyor. Monaco galibiyeti ile birlikte dörtlü finalde mücadele etmeye hak kazanan temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Ergin Ataman’ın çalıştırdığı Panathinaikos ile 24 Mayıs Cuma akşamı karşılaşacak.

Son 9 yılda 6. kez Dörtlü Final’e kalarak bu organizasyonun en başarılı takımlarından biri olmayı başaran Fenerbahçe’nin Berlin Uber Arena’da oynayacağı bu önemli müsabaka için Nevşehir Belediyesi tarafından Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ne dev ekran kurulacak. Saat 19.00’da başlayacak olan maçı tüm sporseverler burada ücretsiz olarak izleyebilecek.

EKICI VE HOCAOĞLU AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ
-Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici, biricik kızı Gizem ‘in mürüvvetini gördü.

Nevşehir’in Cevher Dudayev Mahallesi’ndeki Gold Düğün Salonunda  düzenlenen düğüne,  Ekici ve Hocaoğlu ailelerinin yakınları, sevenleri ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Başkan Bayram Ekici ve eşi Yasemin Ekici ile  Salih Hocaoğlu ve eşi Ayten Hocaoğlu misafirleri salonun girişinde karşıladı.

Alkışlar eşliğinde salona giren Gizem Ekici Hocaoğlu ve eşi Cem Hocaoğlu’nun mutluluğu görülmeye değerdi.

Ekici ve Hocaoğlu aileleri daha sonra misafirleri masalarında ziyaret ederek, bu mutlu günlerinde gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkürlerini dile getirdiler..Nevşehir valisi Ali fidan da düğune katılarak eşlik ettiler.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden düğünde,  genç çiftler ve misafirler gönüllerince müzik eşliğinde eğlendı.
YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASINA ZİYARET
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, “Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvasına” iştirak etti. Açılış konuşmasını yapan İl Müdürü; öğrencilerin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi, yeteneklerini keşfetmesi ve bağımlılıklara karşı farkındalık kazanmasının önemine değinerek bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir gelecek adına oluşturulan bu sürece emek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

‘‘100. YILDA 100 YER, 100 ÖĞRENCİ PROJESİ’’ TAMAMLANDI
‘‘Türkiye Yüzyılı’’nı eğitimin yüzyılı olarak değerlendirip Milli Eğitim Bakanlığı eğitim hedefleri doğrultusunda Nevşehir’de eğitimin kalitesini her yönüyle artırmak amacıyla Nevşehir Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Maarif50 çatı projesi başlatılmıştır.

Maarif50 projesinde yer alan alt projelerden ‘‘100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci Projesi’’ ile öğrencilere yaşadıkları yerdeki milli, ahlaki, insani, manevi, akademik, idari, dini, sanatsal, turistik, tarihi, kültürel miras unsurlarının tanıtılarak sosyal ve kültürel yönlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Açılışı Göreme Açık Hava Müzesi’nde 80 öğrenci ile gerçekleştirilen ‘‘100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci Projesi’’, açılış tarihinden bugüne kadar merkez ve ilçelerdeki okullardaki toplam 1314 öğrencinin katılımıyla tamamlandı.

ÖĞRENCİLERDEN GÖREME’DE MÜZİK DİNLETİSİ

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen 18-24 Mayıs tarihlerindeki Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Şehit Demet Sezen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Göreme’de yapılan müzik dinletisine katıldı.

ULUSLARARASI UZAY KONGRESİ’NE DAVET EDİLEN TEK TÜRK ÖĞRENCİ BİLAL SAYIN
Nevşehir H. Avni İncekara Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Bilal SAYIN, hazırladığı “Potential Habitable Environment for Cultivating Algae: Proxima Centauri b (Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b)” isimli çalışması ile Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) tarafından kongrede sunulmak üzere davet almıştır. 1960 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi, uzay araştırmacıları, uzay mühendisleri, uzay ajansları, endüstri liderleri ve öğrencileri bir araya getirerek uzayın derinliklerindeki sırlarını keşfetmeye ve gelecekteki keşiflere yön vermeye fırsat sunuyor. İtalya/Milano şehrinin ev sahipliği yapacağı etkinlik, uzay biliminin en son gelişmelerini öğren…

Toplum Destekli Polislik Faaliyetleri  

Toplum Destekli Polislik ziyaret ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında; İlimizde bulunan otomobil fuarı, pazar yerleri, esnaflar ve vatandaşlarımıza dolandırıcılık ile alakalı bilgilendirme yapılmış, Makbule Avlanmaz İmam Hatip Ortaokulu veli ve öğrencilerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerimizle birlikte teknoloji bağımlılığı ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.

YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASINA ZİYARET
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, “Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvasına” iştirak etti. Açılış konuşmasını yapan İl Müdürü; öğrencilerin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi, yeteneklerini keşfetmesi ve bağımlılıklara karşı farkındalık kazanmasının önemine değinerek bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir gelecek adına oluşturulan bu sürece emek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

ÖĞRENCİLERDEN GÖREME’DE MÜZİK DİNLETİSİ

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen 18-24 Mayıs tarihlerindeki Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Şehit Demet Sezen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Göreme’de yapılan müzik dinletisine katıldı.

19 Aranan Şahıs Yakalandı

Ekiplerce son bir hafta içerisinde ilimiz genelinde aranan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda;

– 6 yıl 3 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan 1 şahıs,

– 4 yıl 2 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan 1 şahıs,

– 3 yıl 4 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan 1 şahıs,

– 3 yıl 1 ay 15 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunan 1 şahıs,

– 3 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan 1 şahıs başta olmak üzere , çıkarılmış oldukları adli mercilerce 11 şahıs serbest bırakılmış, 8 şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

BAŞKAN ARI, FENERBAHÇE BEKO – PANATHİNAİKOS BASKETBOL MAÇINI GENÇLERLE BİRLİKTE İZLEDİ

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, temsilcimiz Fenerbahçe Beko’un, THY EuroLeague Final Four mücadelesinde Panathinaikos ile oynadığı müsabakayı başkanlık makamında gençlerle birlikte izledi.

Fenerbahçe Beko, THY EuroLeague Final Four mücadelesinde Panathinaikos ile karşı karşıya geldi.

Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenen THY EuroLeague Final Four mücadelesi için daha önce Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi bahçesine dev ekran kuracaklarını açıklayan Belediye Başkanı Rasim Arı, hava şartları nedeniyle gençleri maç öncesi sosyal medya hesaplarından başkanlık makamına davet etti.

Maç öncesi temsilcimiz Fenerbahçe Beko’yu desteklemek üzere onlarca genç Nevşehir Belediyesi’ne gelirken gençleri başkanlık makamında misafir eden Arı, onlarla birlikte bu heyecanlı müsabakayı izledi.

Arı, Fenerbahçe Beko’nun, Ergin Ataman’ın çalıştırdığı Panathinaikos’a 73- 57 mağlup olarak şampiyonluk şansını yitirdiği müsabakanın ardından gençlerle birlikte fotoğraf çektirdi.

Arı, “Akşam saatlerinde beklenen yoğun yağış sebebiyle maalesef dev ekran kuramadık ama gençlerimizi en rahat hissettikleri mekânda, Nevşehir Belediyesi’nde ağırladık. Her ne kadar sonuç arzuladığımız gibi olmasa da Fenerbahçeli, Galatasaraylı ve Beşiktaşlı gençlerimiz burada hep birlikte kendi takımlarının formalarını giyerek temsilcimizi destekleyip güzel bir mesaj verdiler. Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Nevşehirsporlu yani hangi renge gönül vermiş olursa olsun biz birlikte güzeliz, birlikte güçlüyüz. Bugün de bir arada çok güzel anılar biriktirdik.” dedi.

ULUSLARARASI UZAY KONGRESİ’NE DAVET EDİLEN TEK TÜRK ÖĞRENCİ BİLAL SAYIN
Nevşehir H. Avni İncekara Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi Bilal SAYIN, hazırladığı “Potential Habitable Environment for Cultivating Algae: Proxima Centauri b (Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b)” isimli çalışması ile Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) tarafından kongrede sunulmak üzere davet almıştır. 1960 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi, uzay araştırmacıları, uzay mühendisleri, uzay ajansları, endüstri liderleri ve öğrencileri bir araya getirerek uzayın derinliklerindeki sırlarını keşfetmeye ve gelecekteki keşiflere yön vermeye fırsat sunuyor. İtalya/Milano şehrinin ev sahipliği yapacağı etkinlik, uzay biliminin en son gelişmelerini öğrenme, teknolojik yeniliklerini keşfetme ve uluslararası iş birlikleri kurma şansını sunuyor. Uzayın sınırlarını zorlayan projelerin tartışılacağı kongrede, derin uzay keşfi, uydu teknolojileri, uzay araçları ve roket sistemleri gibi pek çok konuda uzmanlar fikir alışverişinde bulunacak ve geleceğe dair vizyonlarını paylaşacaklar.

Öğrenci, dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenlerle ve NASA, ESA, MIT gibi kurum araştırmacıları ile yarışarak bu başarıyı elde etmiştir. Katıldığı kategoride 124 araştırmacı arasında tek Türk olan öğrencimiz, ayrıca Türkiye’den davet alan tüm kategorilerdeki toplam 10 araştırmacı arasında yer almaktadır.
‘‘100. YILDA 100 YER, 100 ÖĞRENCİ PROJESİ’’ TAMAMLANDI
‘‘Türkiye Yüzyılı’’nı eğitimin yüzyılı olarak değerlendirip Milli Eğitim Bakanlığı eğitim hedefleri doğrultusunda Nevşehir’de eğitimin kalitesini her yönüyle artırmak amacıyla Nevşehir Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Maarif50 çatı projesi başlatılmıştır.

Maarif50 projesinde yer alan alt projelerden ‘‘100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci Projesi’’ ile öğrencilere yaşadıkları yerdeki milli, ahlaki, insani, manevi, akademik, idari, dini, sanatsal, turistik, tarihi, kültürel miras unsurlarının tanıtılarak sosyal ve kültürel yönlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Açılışı Göreme Açık Hava Müzesi’nde 80 öğrenci ile gerçekleştirilen ‘‘100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci Proj…
Avanos özkonak da bir kahvehanenin bir köşesini ilan ve reklam panosu yapmışlar ilan ve reklamda yok yok

‘‘100. YILDA 100 YER, 100 ÖĞRENCİ PROJESİ’’ TAMAMLANDI
‘‘Türkiye Yüzyılı’’nı eğitimin yüzyılı olarak değerlendirip Milli Eğitim Bakanlığı eğitim hedefleri doğrultusunda Nevşehir’de eğitimin kalitesini her yönüyle artırmak amacıyla Nevşehir Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Maarif50 çatı projesi başlatılmıştır.

Maarif50 projesinde yer alan alt projelerden ‘‘100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci Projesi’’ ile öğrencilere yaşadıkları yerdeki milli, ahlaki, insani, manevi, akademik, idari, dini, sanatsal, turistik, tarihi, kültürel miras unsurlarının tanıtılarak sosyal ve kültürel yönlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Açılışı Göreme Açık Hava Müzesi’nde 80 öğrenci ile gerçekleştirilen ‘‘100. Yılda 100 Yer, 100 Öğrenci Projesi’’, açılış tarihinden bugüne kadar merkez ve ilçelerdeki okullardaki toplam 1314 öğrencinin katılımıyla tamamlandı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Talas, Bünyan, Kocasinan,Melikgazi, MBB belediye haberleri

TALAS’TA STRATEJİK PLANLAMA İÇİN ANKET Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hizmet üreten Talas Belediyesi, …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420