Miskolc’un kardeş şehri Kayseri’ye sizi davet ediyoruz 

Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Fahri Konsolos Konularından Sorumlu Bakanlık Komiseri Dr. Pintér István’ın öğle yemeği davetine, Buda panoraması kalbi ve muhteşem ikonası FELIX Kitchen étterem’de Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz  katıldı
Dış İşleri ve Dış Ticaret Bakan Komiseri Dr. Pintér István, ” Değerli Fahri Konsolos bugün sizi Budapeşte’de Tuna Nehri kıyısındaki bu eşsiz mekânda misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum.
1963 Viyana Sözleşmesine istinaden, dünyada Macaristan’ın 274 Fahri Konsolosu görev yapıyor, bunlardan 8 kişi Türkiye’de. Macaristan Fahri Konsoloslara fazlası ile önem verdiği için, Dış İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Sayın Szijjártó Péter’e doğrudan bağlı olarak yenilenen birimimiz benim sorumluluğumda.
Tisztelet a tiszteletbeli konzuloknak – Fahri Konsoloslara Saygı
Miskolc doğumluyum ve Miskolc Üniversitesinde mühendislik okudum, sonrasında Szeged Üniversitesinde hukuk tahsilimi tamamladım, akabinde Budapeşte’de 20 yıl avukatlık yaptım. Ben bu görevi yaklaşık iki yıldır icra ediyorum. 2013 Yılında Budapeşte’de Macaristan’ın dünyadaki fahri konsoloslarına çok verimli olan üç günlük konferans ve etkinlik düzenlemiştik, önümüzdeki yıl bunu yeniden gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Fahri konsolosluk konusu Macaristan’da 1922 yılına kadar dayanıyor. Hatta 1929 yılında Macaristan’daki fahri konsolosların giyim şekli, kıyafetleri dahi belirlenmişti. Bu konuda bir sergi açmış ve ”Tisztelet a tiszteletbeli konzuloknak – Fahri Konsoloslara Saygı” adında kapsamlı bir kitabımız da yayınlandı. Ayrıca Türkiye’de fahri konsolosların tarihi konusunda bilgi edinmek isterim” dedi.
Miskolc’un kardeş şehri Kayseri’ye davet ediyoruz
Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, ” Sayın Dr. Pintér István nazik davetiniz için çok zat-ı alinize ve Macaristan Ankara Büyükelçisi değerli dostum Sayın Viktor Mátis teşekkür ederim. Size kısaca Kayseri’den bahsetmek isterim;
Şahbaz sözlerine, Kayserili olmaktan mutluluk duyuyorum diyerek başladı.
“Kayseri’de yaklaşık 1.1 milyon kişi yaşıyor. 385 bin öğrenci var bunun 85 bini üniversite öğrencisi, yüz ölçümü ise 17 bin km2. Üç organize sanayi bölgesi, bir serbest gümrükleme bölgesi ve dört üniversitesi mevcut. Türkiye’nin en büyük 500 firmasının içerisinde 15’i Kayseri kökenli. Kayseri 150 farklı ülkeye ihracat yapıyor. Kayseri’ye 2000 – 2020 yılları arasında 4 milyar Euro yatırım yapıldı. Kapadokya Kayseri’ye 60 km. mesafede, yılda 2 milyon çoğunluğu Japon olan turist gelmekte. 3916 m. Yükseklikteki Erciyes Dağı Kayseri’nin nişanıdır ve havaalanına 25 km. mesafededir. Erciyes Dağına geçtiğimiz on yıl içerisinde devlet ve özel teşebbüs tarafından 300 milyon Euro yatırım yapıldı.”
KAYSERİ’DEKİ SANAYİ ÜRETİM ÇEŞİTLİLİĞİ İMRENİLECEK DURUMDADIR
Fahri Konsolos Şahbaz, Kayseri’de inşaat malzemeleri, tekstil, ev tekstili, metal, fiber optik kablo, elektrikli ev aletleri, gıda, makine, kimya, maden ürünleri sanayisinin güçlü olduğuna vurgu yaptı. Kayserililer de ortaklık kültürünün yaygın ve güçlü olduğunu, karlı olan yatırım ortaklıklarına da açık olduklarını aktaran Şahbaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehirde, özel ve devlet olmak üzere otuz adet hastane mevcut. Bunlardan çevre şehirlerle birlikte yılda 8 milyon kişi yararlanmakta. Senede toplam 100 bin ameliyat gerçekleştirilmekte. Kayseri’de yetkililerin ve halkın arasında spor, futbol ve kültürel etkinlikler önemli yer oluşturmaktadır. Birinci Süper ligde Kayseri spor yer almaktadır. Avrupa’daki 2009 yılında inşa edilmiş UEFA’nın 4 yıldız vermiş olduğu 40 bin 458 kişi kapasiteli Kayseri Kadir Has Stadyumu ve kompleksi görülmeye değer bir yapıdır. Kayseri’nin övündüğü farkı konular ise; halkının şehrine bağlılığı, dürüstlüğü, çalışkanlığı, azmi ve T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayserili olmasıdır. Günde 20 uçak trafiğine sahiptir. İstanbul – Kayseri arasındaki mesafe 770 km., Ankara – Kayseri arasındaki mesafe 322 km’dir. Sanayi- ticaret, üniversite- öğrenci şehri, tarihi, kültürel ve turizm şehri olgusu Kayseri’de öne çıkmaktadır.
Ben de bir Fenerbahçeli olarak spor alanında ortak değerimiz Fenerbahçe’nin stoperi futbolcu Attila Szalai’dir. Miskolc’un kardeş şehri Kayseri’ye sizi davet ediyoruz” dedi.
Yemekli toplantı sonunda Dış İşleri ve Dış Ticaret Bakan Komiseri Dr. Pintér István en kısa süre içerisinde Kayseri’ye ziyaret gerçekleştirmek istiyorum” dedi.
Şahbaz ise, ”Ankara Büyükelçisi değerli dostum Sayın Viktor Mátis ve ben bu konuda elçi olmaktan büyük onur duyacağız” dedi.
Yemekli toplantı sürerken Başbakan Orbán Viktor, Başbakanlık Kabine Başkanı Rogán Antal, Başbakanlık Ofisinden Sorumlu Bakan Dr. Gulyás Gergely’da yan masaya oturdu. Fahri Konsolos müsaade isteyerek Sayın Başbakan Orbán Viktor ve mahiyetindekilere selam vererek, geçen hafta Türkiye ziyaretlerinden duyduğu mutluluğu ifade etti. İki dost ülke daha güzel iş birliklerine imza ataca potansiyelleri mevcuttur, dedi.
Osman Şahbaz Bakanlık Komiseri Dr. Pintér István’a Kayseri Erciyes Dağı kompozite edilmiş porselen tabak hediye etti ve görüşmeler sona erdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

AB, kadınların şiddetin ortadan kaldırılması mücadelesini destekliyor

AB, KADIN ÖRGÜTLERİNİN KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ORTADAN KALDIRILMASINA YÖNELİK MÜCADELESİNİ DESTEKLİYOR Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu …