Maden kazası sanıklarına hapis cezası

Tomarza’da bulunan bir maden ocağında B.K. isimli işçinin ölümüne V.B. isimli işçinin de yaralanmasına neden oldukları iddiasıyla yargılanan M.N. ve M.  1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılarak hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

 Olay, 19 Ağustos 2018’de Tomarza ilçesi Işıklar Mahallesi’nde bulunan krom madeninde meydana geldi. Maden ocağında meydana gelen göçükte, B.K ve V.B. toprak altında kaldı. Madencilerin çabalarıyla işçiler  bulundukları yerden çıkarıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde B.K.’nin yaşamını yitirdiği belirlendi.  V.B. ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin acil servisindeki tedavisinin ardından  taburcu edildi. Olay sonrası 6 sanık hakkında ‘Taksirle ölüme veya yaralanmaya sebep olma’ suçundan dava açıldı.

3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında tutuksuz sanıklardan M.N.T. ile M.E. hazır bulunurken diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Son sözleri sorulan sanıklar beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan N.M.T. ve M.E.’yi, ‘Taksirle ölüme veya yaralanmaya sebep olma’ suçundan 1’er yıl 10’ar hapis cezasına çarptırarak, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi. Heyet,  M.A. ve S.T.’nin de aynı suçtan 10’ar ay hapis ile cezalandırılmasını ve hükmün açıklanmasına karar verirken, Ö.G. ve Y.K.’nin ise beraatine hükmetti. (Haber: Samed Aydın SUN/Kayseri Star Haber)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Dolandırıcı kadın yakalandı, uyuşturucudan 9 tutuklama, kazada 1 ölü

Kayseri’de parkta tanıştığı 75 yaşındaki M.K. ile eşinin  iyi niyetinden yararlanarak  130 bin lira değerindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.