Kural: Dişhekimliği eğitiminin kalitesi düşerken sahte dişhekimleri sorunu devam etmektedir

Vali Gökmen Çiçek, 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü dolayısıyla Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural ve Yönetimini kabul etti ve sorunlarını dinleyerek çözümü konusunda yanlarında olduğunu tekrarladı.

22 Kasım Dişhekimleri günü nedeniyle,  Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde  Dişhekimleri Odası başkanı  dişhekimi Umut Kural, yönetim kurulu ve  üyeleri Cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra başkan  Umut kural  şu açıklamaları yaptı.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Cumhuriyetimizden de eski bilimsel dişhekimliğinin Türkiye’ de başlamasının 115. yılını kutlamanın sevincini ve haklı gururunu yaşıyoruz. Her yıl 22 Kasım gününü içine alan hafta, ağız ve diş sağlığının yaşamımızdaki önemini topluma daha iyi yansıtmak amacıyla Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak bütün yurtta kutlanıyor.

115. yılımızda maalesef mesleğimizin geleceği tehlike altındadır. Karar vericilere buradan bir kez daha sesleniyorum. 25 yıl önce Türkiye’de dişhekimliği fakültesi sayısı 10 iken bügün sayı 200 e yaklaşmıştır. Global olarak kabul edilen her 4000 kişiye 1 dişhekimi normu ülkemizde ziyadesiyle aşılmıştır. Dişhekimi sayısındaki artışa rağmen hepimizin malumu; kamu kurumlarındaki aşırı talebe kamudaki meslektaşlarımız yetişememektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı dişhekimlerinin oranı yüzde 30 dahi değildir. Bugün itibarı ile tüm özel dişhekimleri tam mesai çalışmaya başlasak Türkiyedeki ağız diş sağlığı sorunlarını yarım asırda çözebiliyoruz. Dişhekimleri işsiz beklerken vatandaş dişsiz beklemeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra bazı üniversiteler halihazırda hocasız dişhekimi yetiştirmeye çalışmaktadır.

Bir tarafta dişhekimliği eğitiminin kalitesi hızla düşerken sahte dişhekimleri sorunu halen devam etmektedir. Biz sahte dişhekimleri ile mücadale ededuruken, son yönetmeliklerle meslek dışı kişilerin diş kliniği açabilmeleri sağlanmıştır. Bunun sonucunda üzülerek ifade etmek istiyorum ki sermayenin talepleri doğrultusunda, hastanın değil hastanenin ihtiyaç duyduğu diş tedavileri yapılmaya başlamıştır. Son olarak diğer tüm emeklilerimizle birlikte SSK ve BAĞ-KUR emeklisi dişhekimlerinin maaşları da iyileştirilmelidir.

Ülkeler Eğitim, Sağlık ve Güvenlik olarak 3 ana dalda verdikleri hizmetlerle öne çıkarlar. Kolluk güçlerimiz can güvenliğimizi sağlıyorlar. Her nasıl ki güvenliğimiz için ücretli bir hizmet almak zorunda kalmıyorsak diş tedavilerimizin yapılması için de ücretli bir hizmet almak zorunda kalmamamız gerekmektedir. Ülkemizde özel dişhekimliği hizmetlerinin kalitesi malumunuz üzere gelişmiş ülke normlarından dahi üstündür. Sağlık Turizmi kapsamında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya diş tedavisini ucuz ve kaliteli yaptırabilmek için ülkemize adeta akın ediyorlar. Bu bizim açımızdan sevindirici olsa dahi devletimiz açısından utanç vericidir. Bir ülkede özel sağlık ve özel eğitim hizmetleri ne kadar başarılı ise o ülkenin hükümeti bir o kadar başarısızdır.

Mesleğimizin içinde bulunduğu tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun ağız ve  sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen meslektaşlarımızın “22 Kasım Dişhekimliği Günü’nü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası”nı kutluyor, tüm özlük haklarımıza sahip olacağımız mesleğimiz ve meslektaşlarımıza ait birikmiş ve her geçen gün giderek artan sorunlarımıza yönelik taleplerimizin yerine getirilmesi dileğiyle, güzel ve sağlıklı günlerde buluşmayı diliyoruz.”

Umut Kural ve yönetimi daha sonra Vali Gökmen çiçek’i ziyaret ederek, mesleki  sorunlarını, isteklerini, öneri ve çözüm yollarını dile getirdi. Vali Çiçek, sorunların çözümü konusunda  herzaman STK’ların yanında olduğunu tekrarladı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

6 ŞUBAT DEPREMİ: Halil Ceylan ‘Aynı ihmallerden aynı acıları yaşamamak için kaybedecek tek bir günümüz yok’ diğer deprem haberleri…

6 Şubat Depremlerinin 1. Yılı nedeniyle bir basın açıklaması yapan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara …