Kenanoğlu: 688 Yıllık Caferbey hamamı harabe

Kayseri Melikgazi Belediyesi Meclis Üyesi Adnan Kenanoğlu, Kayseri ‘nin en eski mahallelerinden eski adı ile Caferbey, bugünki ismi Tacettin Veli mahallesinde bulunan üç tarihi binanın kurtarılmasını istedi.
Kayseri Lisesi arkası turizmi canlandırmak tarihi yaşatmak adına yapılan Kayseri mahallesi devamında yer alan bölgedeki metruk binaların Melikgazi Belediyesi tarafından yıkılmaya devam ettiğine dikkat çeken Adnan Kenanoğlu, bu konuda şu açıklamayı yaptı ve çağrıda bulundu.
“Bu bölgede yer alan tarihi Gülük Cami Caferbey camii Cafer Bey Hamamı ve Kayserinin ilk kilisesi olan 1191 yılında yapılan Surp Kriker Lısaroviç Ermeni Kilisesi yer almaktadır. Kayseride 40 yaşını aşan her Kayserilinin bildiği Caferbey hamamı bugün maalesef harabe durumda olup iç bölümleri yıkılmış yakılmış madde bağımlılarının sığınağı olmuş. Bir dönem Aşevi olarakta hayatta olan sonraları terk-i diyar edilen mülkiyetinin yarısı Vakıflar Bölge Müdürlüğü diğer kısmı özel mülkiyet olan bu güzel hamam Kamulaştırma ve yeni restarasyonla eski hâline getirilmesi kendi tarihimize bir borcumuzdur. Tamamı bir tarih kültürel miras olan Kiçikapı bölgesi ve eski Çifteönü Cafer Bey Gülük mahalleleri turlar için ziyaret edilecek yerlerde ilk sıraları alması gereken bu bölgede imar çalışmaları yerine Kayseri evleri alanı genişletilmesi Sosyal Tesisler Kültürel Tesisler inşa edilmelidir.
Çarşı esnafları iyi bilirler yılda 3/4 farklı tarihlerde Kayserimize ayin için Ermeniler yurt dışından ve İstanbuldam Kayseriye ayine gelmektedir. Yine Gülük Mahallesinde bulunan Surp Kriker Lusaroviç Kilisesi ni işaret eden hiç bir yön gösterici isim ve tabela yol kenarında bulunmamaktadır. Kayserideki her türlü tarihi eserler cami çeşme kervansaray türbe medrese han hamam kilise korumaya alınmalı tadilatları tamamlanmalıdır. Tadilatı devam eden yerlerinde bir an evvel tamamlanmasını bekliyoruz.
Millet caddesi arkası sür caddesinde Sultan hamam bulunan eski hamamda etrafı çevrildi eski durumuna getirilir inşallah. Avrupanın bütün şehirleri tarihini asırlardır korumakta ve turizme kazandırmaktadır. Şehrimiz, elmas, pırlanta gibi değerli kültür varlığımız sonsuza kadar yaşatılmalıdır.
#KayseriİlKültürMüdürlüğü
#KayseriVakıflarBölgeMüdürlüğü
#KayseriMelikgaziBelediyeBaşkanlığı
#KayseriBüyükŞehirBelediyesi
#KayseriValiliği”

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

VAN’DAN ‘THE NBA EXHIBITION’A UZANAN HEYECAN!

BACH AKADEMİLİ 26 İLKOKUL ÖĞRENCİSİ, İSTANBUL GEZİSİNE NBA DENEYİM SERGİSİ İLE BAŞLAYACAK… BACH Akademi ile …