KDHOB Tamer Şenel: 2 eğitim dönemi diş hekimliğine öğrenci alınmasın

Kayseri’de Diş Hekimleri Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı  (KDHOB) Tamer Şenel, 2 eğitim döneminde diş hekimliği fakültelerine kesinlikle öğrenci alınmamasını, ancak  artan sorunlarının bu şekilde çözümlenebileceğini  açıkladı.

Diş Hekimliği Haftası  nedeniyle Atatürk Anıtına, KDHO,, Nimet Bayraktar Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından çelenk kondu, saygı duruşu sonrası İstiklal marşı okundu.  Oda Başkanı Tamer Şenel, son yıllarda Diş hekimliği fakültelerine yönelik başvuruların arttığın, ancak bunun ülke ihtiyacı karşısında yüksek olduğunu,  Avrupa’da her bir diş hekimine 1500 hastanın baz alındığına dikkat çekti.  ‘2022’den itibaren 2 eğitim döneminde diş hekimliği fakültelerine öğrenci alınmamalıdır’ diyen Tamer Şener ‘İşsiz, emeği çok ucuzlaştırılmış, değersizleştirilmiş diş hekimleri, çalışma biçimi tümden işçileşmeye gittiği piyasa koşullarının hüküm sürdüğü, deontolojik ve etik sorunların arttığı bir çalışma ortamı oluşturulmaması için bunu istediklerini açıkladı.Ayrıca ‘Ülkemizin en zor ve en pahalı eğitimini alan gençlerimizin geleceği ucuz iş gücü olmak yada işsiz kalmak olmamalıdır. Diş hekimliği fakültelerine alınan ÖSYM’de ilk 60 bin öğrenci kontenjanı, sınırlamanın belirlenecek kontenjanlarda hayata geçirilmelidir. Yetiştirilecek diş hekimlerinin nitelikli eğitim almaları için alınacak önlemler aynen tıp fakültelerindeki gibi olmalıdır. Bu bile toplumun alacağı ağız, diş sağlığı hizmetlerinin üstün nitelikli olmasını sağlayacaktır’ dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayserili hayırseverden Yenidoğan’a Aile Sağlığı Merkezi

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kocasinan ilçesi Yenidoğan Mahallesine yapılacak olan Aile Sağlığı Merkezi hizmet binasının …