KAYÜ’de Öğrenci ve Mezun Öğrenci İstihdam ile Balkan Üniversitesi’yle ERASMUS protokolü, “Küreselleşme, Dijital Bağımlılık ve Gençlik” Söyleşisi

KAYÜ’de Öğrenci ve Mezun Öğrenci İstihdamını Sağlamaya Yönelik İşbirliği Protokolü İmzalandı

Kayseri Üniversitesi, Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Dienni Mobilya arasında “Öğrenci ve Mezun Öğrenci İstihdamını Sağlamaya Yönelik İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Üniversitenin Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirilen protokol törenine Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayşe Ak, Dienni Mobilya Genel Müdürü İhsan Turgut ile üniversite yöneticileri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa konuşmasında, “Öğrencilerimizin niteliklerini artırmaya ve istihdam edilebilirliklerine katkı sağlayan böyle güzel bir projeye, bir tarafta Kayseri Üniversitesi diğer tarafta Dienni Mobilya ve Kayseri Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile imza atıyoruz. Burada gençlerimiz niteliklerini geliştirecekler, artıracaklar. İşyerinde çalışma hayatıyla ilgili genel manada bilgi ve becerilerini geliştirecekler. Diğer taraftan meslek alanlarıyla ilgili uygulamaları görerek daha nitelikli hale gelecekler. Bunları yaparken de gelir elde edecekler, cep harçlıklarını çıkaracaklar. Dolayısıyla öğrencilerimize fayda sağlayan sadece bir sahada değil, çok farklı sahalarda öğrenim gören öğrencilerimize katkı sağlayacak diye düşünüyorum” dedi.

Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayşe Ak ise konuşmasında, “İstihdam tek taraflı bir kavram değil. İşveren ayağı var. İş arayan ayağı var.  Üniversite, eğitim, bilgi ve biz aradaki bağlantıyı kuran kurum ayağı var. Öğrencilerin iş hayatına geçişinde onlara eğitim veriyoruz ki, iş hayatında daha uyumlu olsunlar, kalıcı olsunlar veya mesleğini değiştirmek isteyenlere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Burada biz firmaya istihdam edilmeden önce kişilere öncelikle iş arayan kaydını yapıp sonrasında bir eğitimden geçirip, onlara sertifika vereceğiz. Sonrasında da sürekli irtibatta olacağız. Önemli olan istihdamda kalıcı olmaları, mezun olduktan sonra da çalıştığı firmada aidiyet duygularını hissetmeleri için bu eğitimlerimiz her zaman devam edecek. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” diye konuştu.

Dienni Mobilya Genel Müdürü İhsan Turgut da, “Biz bu projede gençlerimizin üretken ve toplumun içerisinde olmasını arzu ediyoruz. Üretkenliğin tadına varmasını, kendi çalışma ve gayretleriyle kazandıkları cep harçlıklarını harcamalarını arzu ediyoruz. Bununla beraber ilk iş deneyimini doğru, düzgün şekilde almalarını sağlama gayreti içerisindeyiz. Niceliklerini, el becerilerini geliştirmelerini arzu ediyoruz. İnşallah bu proje bir başlangıç olur. Diğer sanayici arkadaşlarımızda bu ve buna benzer projeler üreteceklerdir. Açıkta kalan işgücünü doğru şekilde yönlendirmek tüm sanayicilerin tüm bireylerin bence vazifesi ve görevidir. Gençlerimizi kucaklamalıyız. Eğitim ortamında aynı zamanda iş hayatının gerekliklerini de yavaş yavaş vermeliyiz ki; kendi başlarına iş yaptıklarında çok daha rahat huzurlu ve kendilerine güvenleri olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayşe Ak, Dienni Mobilya Genel Müdürü İhsan Turgut işbirliği protokolüne imza attı.

KAYÜ Rektörü, “Küreselleşme, Dijital Bağımlılık ve Gençlik” Konulu Söyleşi Programına Katıldı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa,  “Dijital Bağımlılık ve Gençlik” konulu katıldığı bir söyleşi programında küresel boyutta artan dijital platformların bir taraftan oluşturduğu bağımlılık ile diğer tarafta küresel unsurların gençler üzerinde bu platformlar vasıtası ile sebep olduğu olumsuz etkilere dikkat çekti ve bu bağlamda özellikle dijital unsurların sosyo-kültürel yapıyı olumsuz bir şekilde etkilememesi için farklı düzeylerde düzenli çalışmaların yürütülmesi gerektiğine işaret etti.

Küresel boyutta hızla gelişen dijital unsurların kontrol edilmediğinde kötü sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Rektör Karamustafa, “Küreselleşmenin birçok boyutu var. Fakat bu boyutlardan en önemlisi sosyal ve kültürel alanda yaşanan küreselleşmedir. Sosyal ve kültürel küreselleşmede eğer kontrolü kaybederseniz, kendi öz değerleriniz, kültürünüz, ahlakınız yozlaşmaya uğrarsa, gençliğinizin yönünü de belirleyemezsiniz. O yüzden gençliği dijital bağımlılıktan kurtaracak çözümler üretmeliyiz. Gençliği farklı alanlara yönlendirerek, dijital bağımlılıktan uzak tutmalıyız. Küreselleşmeden kaçış yok, önemli olan küreselleşmeden olumlu alanda faydalanmak. Kontrolü her zaman elde tutmak. Zengin kültüre sahip ülkemizde bizi biz yapan kadim değerlerimizi ne kadar çok korur ve yaşatır, gelecek nesillerimize aktarırsak, küreselleşmenin olumsuz etkilerinden o derece gençlerimizi korumuş oluruz” diye konuştu.

KAYÜ ile Uluslararası Balkan Üniversitesi Arasında İşbirliği ve ERASMUS Protokolü İmzalandı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) ile Uluslararası Balkan Üniversitesi arasında işbirliği ve Erasmus protokolü imzalandı.

Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “Bugün Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin Sayın Rektörünü ve heyetini üniversitemizde ağırlıyoruz. Biz Kasım ayında Balkanlara bir ziyaret yapmıştık. Kuzey Makedonya, Üsküp’teki ziyaret programımıza Uluslararası Balkan Üniversitesi’ni de dahil etmiştik. Gerçekten Üsküp’te nitelikli fiziksel imkânlarıyla, insan kaynaklarıyla, teknik alt yapısıyla gurur duyulacak bir üniversite olarak Uluslararası Balkan Üniversitesi’ni değerlendirmekteyiz. Bugün de kendileri bize ziyarette bulundu. Bu vesileyle aramızda iyi niyet protokolü ve Erasmus protokolü imzalıyoruz. İmzalayacağımız bu protokolün ikili diyalog ve işbirliği açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sadece her iki üniversitenin öğrencileri değil, bu işbirliğinin Kuzey Makedonya’daki, hatta Balkanlardaki üniversiteleriyle işbirliğinin artmasına da vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem ise konuşmasında, “Sayın Rektörüme çok teşekkür ediyorum. İlk olarak şunu belirtmem gerekiyor ki Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’yı ne zaman arasak Kayseri Üniversitesi Rektörü olarak bizim yanımızda oldu. Daha önce de birkaç isteğimiz olmuştu; telefonda görüşmüştük, hepsinden olumlu ve istekli cevaplar almıştım. Üsküp’e ziyaretiniz bizi onurlandırdı ve biz de bugün buraya geldik. Bizleri çok motive edecek şekilde karşıladınız ve misafir ettiniz. Uluslararası Balkan Üniversitesi, Balkanlarda soydaşlarımıza ve dindaşlarımıza odaklanarak, onları okutmak için açılmış bir üniversite ve sizin şahsınızda Kayseri Üniversitesi’ni her zaman yanımızda gördük. Bugün yine bu teveccühü yaşıyoruz. Çok teşekkür ederim. Kayseri Üniversitesi’nin bu desteği ve işbirliği çalışmaları hem bize moral ve motivasyon olarak, hem de fiili noktada bir çok katkılar sunacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, işbirliği ve Erasmus protokolüne imza attı.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ERUHEM KANKA Etkinliği, Hemşireler Haftası” etkinliği, 4. Kariyer Günleri

ERÜ’de “12 – 18 Mayıs Hemşireler Haftası” Dolayısıyla Etkinlik Düzenlendi Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420