KAYSERİ’NİN ‘AVRUPA SPOR ŞEHRİ’ GURURU, YARI MARATONU’NA ‘İLK’LER DAMGA VURDU

SPOR ŞEHRİ KAYSERİ’NİN ULUSLARARASI YARI MARATONU’NA ‘İLK’LER DAMGA VURDU

Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle 2024 Yılı Avrupa Spor Şehri seçilen Kayseri’de 7’den 70’e katılımın olduğu 3’üncü Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu coşkusu yaşanırken, yarı maraton renkli görüntülere sahne oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın “150. Yılda 150 Proje” kapsamında yer alan Mimar Sinan temalı Kayseri Yarı Maratonu’na 18 ülkeden 210 yabancı sporcu, 40 elit sporcu katıldı.

Uluslararası Yarı Maraton’a Türkiye’nin yanı sıra, Belarus, Kongo, Etiyopya, Kenya, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Azerbaycan, Almanya, Endonezya, İran, Kazakistan, Fas, Suriye, Uganda, Özbekistan ve Zimbabve’den 18 ülkeden 210 yabancı sporcu, 40 elit sporcu, 21K, 10K ve Halk Koşusu olmak üzere 7 bin 500 üzeri sporcu katıldı.

BEBEK ARABALARIYLA YARI MARATONA KATILDILAR

‘Bir Maratondan Daha Fazlası’ sloganı ile düzenlenen Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu 21K, 10K ve halk koşusu olmak üzere üç kategoride koşuldu. Yarı maratonda, sporcular, Cumhuriyet Meydanı, Sivas Caddesi, Yıldızevler ve Anadolu Harikalar Diyarı rotasında ter döktü. Renkli görüntülere sahne olan maratonda, anne ve babalar bebek arabasıyla ve çocuklarıyla katıldı.

İLK’LER DAMGA VURDU

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’ye ‘2024 Spor Şehri’ Ünvanı verildiğinin müjdesini paylaşırken, 21K Genel Klasman hem erkekler hem de kadınlar kategorisinde 2022 yılının parkur rekoru da kırılarak, bir ilke imza atıldı.

Tüm ödül kazanan ve farklı kategorilerde dereceye giren isimler, www.kayseriyarimaratonu.com internet adresinde canlı sonuçlar listesinde açıklandı.

MİMAR SİNAN’IN EVİNE GEZİ DÜZENLENDİ

Yarı Maraton’da hem vatandaşlar spor yaptı hem de kadim kentin tanıtımı uluslararası boyutta yapıldı. Bu kapsamda İstanbul, Mersin, Adana, Kocaeli gibi Türkiye’nin dört bir yanından 50’ye yakın koşu grupları katıldı. Koşu gruplarına Mimar Sinan’ın doğduğu eve tanıtım gezisi düzenlendi.

Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi Alo 153 İletişim Merkezi ve Beyaz Masa birimleri de Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu’nda yerini alarak, kurulan stantta, sporseverlerin talep ve önerileri dinledi.

Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Uluslararası Kayseri Yarı Maraton’un 4’üncüsü için hazırlıklara zaman kaybetmeden başlayacak.

KAYSERİ’NİN ‘AVRUPA SPOR ŞEHRİ’ GURURU

Sporun ve sporcunun dostu Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri neticesinde Kayseri, 2024 Yılı Avrupa Spor Şehri olarak seçildi. Müjdeyi Başkan Büyükkılıç, 3’üncü Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu’nda verirken, Vali Çiçek ise, “Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle Avrupa Spor Şehri seçilmemizi çok önemsiyorum” dedi.

Kadim kent Kayseri’yi tüm sanayinin, ticaretin, turizmin ve sağlığın yanı sıra sporunda merkezi yapma yönünde özel bir gayret gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda yapılan girişimler meyvesini verdi. Kayseri, ACES Europe Derneği tarafından 2024 Yılı Avrupa Spor Şehri seçildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kente sporu sevdiren kuruluşu olan Spor A.Ş., tarafından geçtiğimiz günlerde Kayseri’nin 2024 Yılı Avrupa Spor Şehri unvanı alması için ACES Europe derneğine başvuru yapılmıştı. Başvurunun ardından ACES Europe’un 4 temsilcisi, kentteki Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı modern tesislerinde içerisinde yer aldığı spor tesislerini ve spor faaliyetlerini yerinde inceledi. Spor AŞ’ye bağlı faaliyet gösteren spor tesislerini gezen ACES Komitesi Genel Sekreteri Hugo Alonso, kurul üyeleri Ave Sats ve Lukas Vorel ile Azerbaycan Milletvekili Mushfig Jafarov, Başkan Büyükkılıç’ı da ziyaret etmişti. ACES Europe derneğince yapılan inceleme sonrası Kayseri, 2024 Yılı Avrupa Spor Şehirleri arasına girdi.

“KAYSERİ, 2024 AVRUPA SPOR ŞEHRİ”

Kayseri’nin 2024 Yılı Avrupa Spor Şehri ünvanı aldığı müjdesini 3’üncü Uluslararası Kayseri Yarı Maratonu’nda paylaşan Büyükkılıç, “Kayseri’mizi sadece ticaret ve sanayi şehri olarak anılması değil, bununla birlikte sporun da şehri olması yönünde gayret gösteriyoruz. Kayseri’mizi her yönüyle zenginleştirecek bir gayret gösteriyoruz. Size bir sürprizimiz var. ACES Europe kuruluşunun yaptığı çalışmalarla Kayseri, 2024 Avrupa Spor Şehri. Bu ünvanı kazandı Kayseri’miz” diye konuştu.

Büyükkılıç, 2024 Avrupa Spor Şehri ünvanının Kayseri’nin dünyanın sayılı spor şehirlerinden biri olması yolunda bir adım olduğuna ifade ederek, “Bizler gayretlerimizi ve çalışmalarımızı daha da arttırarak, şehrimizin spor da dahil her yönüyle dünyaca tanınmasını sağlayacak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi

VALİ ÇİÇEK’TEN BÜYÜKŞEHİR’E SPOR ÖVGÜSÜ

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek de Sanatın Türkiye Yüzyılı, KAYMEK Yıl Sonu Sergisi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Kayseri’nin 2024 Avrupa Spor Şehri ünvanı almasını hakkında değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Kayseri’ye çok büyük bir müjde verdi. Bu müjdeyi tam olarak algılamamız lazım. Kayseri, Avrupa Spor Şehri seçildi. Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle Avrupa Spor Şehri seçilmemizi çok önemsiyorum. Muhteşem bir maraton yaptık, bugün buradayız, sürekli ilçe belediyelerimiz, Büyükşehir Belediyemiz büyük organizasyonlar yapıyorlar. Kayseri’nin her geçen gün değişip, büyümesinden dolayı çok mutlu olduğumu ifade ediyorum.”

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Tenzor International Cup Open Winter Series 2023/2024, Aralık ayında Bodrum’da başlıyor.

Tenzor International Cup adlı uluslararası yelken regattaları serisi, regattaların programını ve ufuklarını genişletiyor. Projenin düzenleyicileri …