Kayseri ve Nevşehir’de Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Özkar Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından otizmli çocuklara yönelik etkinlik düzenlendi.

Programa İl Millî Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve İştirakler Daire Başkanı Cenani Ayaydın, Melikgazi İlçe Millî Eğitim Müdürü Hacı Kaya, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri Vasfi Seyhan ve Haluk Timur, otizmli çocuklar, aileler ve vatandaşlar katıldı.

Ellerinde “Otizm eksiklik değil, farkındalıktır”, “Otizmin tek ilacı sevgi”, “Otizmin farkında olanların yanındayız” yazılı pankartların taşındığı etkinlikte  sırasında gökyüzüne yüzlerce mavi balon bırakıldı, kumaşa renkli el baskısı yapıldı, otizm farkındalığı için broşür dağıtıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TARİHİ KALE SURLARINI OTİZM FARKINDALIK RENGİ İLE AYDINLATTI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla toplumda farkındalık oluşturmak için tarihi Kayseri Kalesi surlarını otizmin farkındalık rengi olan mavi ışık ile aydınlattı. Anlamlı çalışma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, “Otizm bir hastalık ya da eksiklik değil, farklılıktır. Farklılıklarımızla güzeliz” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ‘özel kardeşlerim’ diyerek ayrı bir ilgi, sevgi ve özen gösterdiği özel vatandaşlara yönelik proje ve hizmetleri ile takdir toplayan Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde farkındalık kampanyasına destek verdi.

Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından her yılın 2 Nisan günü, dünya genelindeki otistik spektrum bozukluğuna sahip insanlarla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla belirlenen özel bir gün olan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Türkiye’de çeşitli farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilirken, Kayseri Büyükşehir Belediyesi de farkındalık kampanyasına katıldı.

Büyükşehir Belediyesi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla toplumda farkındalık oluşturmak için tarihi Kayseri Kalesi surlarını otizmin farkındalık rengi olan mavi ışık ile aydınlattı.

Türkiye’nin en büyük meydanlarından biri olan Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nın simgelerinden tarihi Kayseri Kalesi, ay yıldızlı Türk bayrakları ile donatılmış duvarlarına yansıyan otizm farkındalık rengi olan mavi ışıkla ayrı bir güzelliğe büründü.

“Farklılıklarımızla Güzeliz”

Anlamlı çalışma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Toplumda farkındalık oluşturmak için tarihi Kayseri Kalesi surlarını otizmin rengi olan mavi ışık ile aydınlattık. Otizm bir hastalık ya da eksiklik değil, farklılıktır. Farklılıklarımızla güzeliz” dedi.

Genellikle sarı renk tonları ile aydınlatılan tarihi surlardaki mavi renk ışığı gören vatandaşlar da anlamlı çalışma için Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Öte yandan Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin alanında en kapsamlı engelsiz yaşam merkezi olan Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi ve bünyesindeki iki Engelsiz Çocuk Evi ile otizmli çocuklar dâhil tüm özel bireylere yuva sıcaklığı sunmaya devam ediyor.

Nevşehir Yavuz Sultan Selim Han Ortaokulunda, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Etkinlikleri Yapıldı

ORUÇ BİLEN/NEVŞEHİR
“2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” etkinlikleri kapsamında Yavuz Sultan Selim Han Ortaokulunda; otizm farkındalık rozetleri, farkındalığı artırıcı bilgilendirici el broşürleri hazırlandı ve dağıtıldı. Diğer şubelerdeki öğrencilerle otizmli çocukları kaynaştırıcı çuval, halat gibi grup yarışmaları yapıldı ve kazanan öğrencilere kitap hediye edildi. Otizmli öğrenciler ve diğer çocuklar el baskısı yaparak ortak bir etkinlik gerçekleştirdi. “Otizme mavi ışık yak” sloganı ile öğretmen ve öğrenciler hep birlikte mavi balonlar uçurdu.

Otizmin FARKINDAYIZ, Onların Herzaman YANINDAYIZ
Vali Yardımcısı Kübra KARAALİOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda HEP, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut SELÇUK, öğrenciler ve aileleri Nevşehir Özel Eğitim Anaokulu tarafından “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü“ dolayısıyla dünya genelindeki otistik spektrum bozukluğuna sahip insanlarla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen ”Sevgi Korteji” etkinliğine katıldılar. Klasik arabalar eşliğinde Göreme otogarında başlayan etkinlik Zelve Paşabağları ören yerinde son buldu. Zelve Paşabağları ören yerinde “Otizm Farkındalık Yürüşü” yapıldı ve öğrencilerin keyifli dakikalar geçirdiği bu anlamlı etkinlik gökyüzüne balon bırakılması ve günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kızılay Talas Şubesi, burs alan öğrencilerle buluştu

Türk Kızılayı Talas Şubesi,  Hayırseverlerin katkılarıyla Burs alan Öğrencilerle bir araya geldi. Şube başkanı Ünal …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420