Kayseri’de balık fiyatlarının düşmesi, hamsinin bollaşmasına bağlı

Türkiye’de 1 Eylül’de açılan balık sezonu ile özellikle ‘sağlıklı beslenmede’ tavsiye edilen gıdalar arasında bulunan balığada ilgi arttı. Pandemi sonrası piyasaların açılması talep patlamasına neden olunca, balık fiyatları da kırmızı et ile yarışmaya başladı.  Kayseri’de balık fiyatları 10 ile 145 Tl arasında değişiyor.

Kayseri’de 35 yıldır balıkçılık yapan Kutlay Yılmaz (56), müsilajdan nedeniyle İstanbul dışından balık getirterek sattıklarını belirterek şunları söyledi.

Valla 1 Eylül itibariyle balık sezonu açıldığından beri bu sene balık bol. Yalnız İstanbul’dan getirtmediğimizden müsilajdan dolayı. Ama bütün illerden balık çeşitleri gelmeye başladı. Palamut geliyor, lüfer geliyor Karedenizden. Mezgit geliyor, hamsi geliyor, Çupra, Levrek, Somon bunları vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz. Her gün günlük geliyor.

Aslında fiyatlar biraz yüksek. O da biliyorsun malum pandemiden dolayı yeni çıkıldı, lokantalar açıldı. Her yerden talep var. Talepten dolayı fiyatlar biraz yükseldi. Valla biz bu ayın sonunda bütün balıkların fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Çünkü hamsi çoğaldıkça bütün balık fiyatlarını otomatikman düşürür. Eğer hamsi olmazsa bu fiyatlarda kalır.

Çünkü bu yıl palamutçuluk olmadığından dolayı hamsi biz Karadenizden haber alıyoruz bu sene bol. Bu sene doyacak. Niye dersen Palamut olmadığı için, Hamsi çok çıktığı için bütün çeşitlerde, Lüfer, Çinekop hepsi gelmeye başladı. Eğer Palamut olsaydı bunların hiç biri olmazdı. En çok sattığımız Hamsi, İstavrit, Çinekop, Lüfer, Barbun, Mezgit, Somon, Çupra, Levrek. “

Evi için balık alan Duran Türkoğlu “Abi çok güzel. Uygun yani. Benim alacağım balıklar 12-15-20. Fiyatlar bu şekilde çok güzel. Ben şu anda karışık bir balık vardı Mercan, Karagöz karışık ben onlardan aldım. 12 lira çok güzel” dedi.

Hamsi 19.90, Lüfer 145, Lagos 65, Palamut (Tane) 89, Norveç Somon 59.90,  Ordu Levrek 55, Barbun 50,  Kuzu Lüfer 68,  Deniz Levrek 89, Karadeniz Somon 37.50, Gümüş Mezgit 30, Levrek 29.90, Mezgit 10, Uskumru 18.90, Palamut 25, Samsun Kefal 12.90,  Uskumru 25, Yavru Çupra 12, Alabalık 25, Has Deniz Kefal 32, Barbun 45, Turna 30, Deniz Palamut 35, Deniz Çupra 45, İstavrit 14.90.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Serbest bölgede büyüme sinyali

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel …