Kayseri Ticaret Borsası’nın düzenlediği  Et ve Et Ürünleri Çalıştayı başladı

Sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı Kayseri Ticaret Borsası’nın düzenlediği  Et ve Et Ürünleri Çalıştayı başladı.

Bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan Kayseri Ticaret Borsası başkanı Recep Bağlamış şunları söyledi.

“Et İşleme Prosesleri ve Yenilikçi Ürünler temaları doğrultusunda gerçekleştireceğimiz çalıştayımızda et ve et ürünleri sektöründe akademik ve sektörel bakış açılarının bir araya getirilmesini hedefledik. Et işleme alanında ulusal ve uluslararası sektöre yön veren çalışmalara burada hep birlikte tanık olacağız.
Çalıştay Bilim Kurulumuzun ve Düzenleme Kurulumuzun yapmış olduğu çalışmalar neticesinde sonuç bildirisi yayınlayacağız.
Amacımız sektörün sorunlarına yönelik politika belirlemek üzere, kalıcı çözüm önerileri oluşturmak ve her paydaşımızın kazandığı bir değer zinciri tesis etmektir.
Et ve Et Ürünleri sektörünün dünyada ve ülkemizdeki mevcut durumu, sorun alanları ve çözüm önerilerinin konuşulacağı çalıştayımızda, küresel arzdaki zayıflama nedeniyle kendi kendine yeterli üretimin stratejik önemi, üretimde sürdürebilirliği sağlayacak devlet politikaları, ürün piyasalarında fiyat istikrarı mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiği önem arz etmektedir.
Sektörün geleceğini planlamak yönünden bu tip çalıştay ve toplantıların önemi çok büyüktür. Bu bize hem vizyonu güncellemek hem de gelecek planlaması bakımından, bu toplantılarda ortaya çıkan fikirler, görüşler ışığında çok yararlı olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu yöndeki çalışmalardan iyi sonuçlar elde edeceğiz.
Çalıştayımızda, sektör temsilcilerimizin sorunlarından daha çok, kısa, orta ve uzun vadedeki somut çözüm önerilerini almaya çalışacağız.
Fiyat istikrarının kısa vadede, altyapı sorunlarının ise orta vadede çözümü için planlamalar yapılması, destekleme politikalarının ihtiyaç analizi doğrultusunda revize edilmesi, verim ve kalitenin iyileştirilmesi, verilerde güvenirliliğin sağlanması, ticari işletmelerin yenilikçi ve rekabetçi olması, aile işletmelerinin refahını güçlendirici tedbirlerle sürdürülebilirliğin sağlanmasının doğru olacağını düşünüyoruz.
Kayseri, geçmişten günümüze kadar, et ve et ürünleri sektöründe markalaşma çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüterek, Türkiye’nin en önemli et ve et ürünleri üretim merkezlerinden birisi olmaya başarmıştır. Şu anda ülkemizin en büyük pastırma, sucuk ve kavurma üreticisi konumundayız. Bu alanda liderliğimizi sürdürmek için kamu-özel sektör işbirliği ile çalışmalarımıza ara vermeden devam etmeliyiz.
Sözlerime burada son verirken, ortak bir anlayış içerisinde, birlikte sinerji oluşturarak ilimizin ve ülkemizin üretim potansiyelini daha ileriye götürme hedefleri doğrultusunda sektörümüz için hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. “
Tarım ve Orman il Müdürü Bülent Saklav, Kayseri’nin  tarım ve hayvancılıktada önemli bir şehir olduğunu belirtirken  Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da bünyelerinde kurdukları çiftlikte ilgili rakamlar verdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri OSB’de Nizamiye Projesinin İlki Tamamlandı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne giriş çıkışlarda denetimin artırılması ve güvenliğin üst seviye çıkarılması amacıyla hazırlanan …