Kayseri OSB ve KTO’dan ekonomik büyüme değerlendirmesi…

Kayseri OSB Başkanı Yalçın’dan büyüme değerlendirmesi…
Başkan Yalçın: Büyüme rakamları Türkiye ekonomisinin gücünü ortaya koymaktadır
Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan Türkiye’nin 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Yalçın, “Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 oranında artış gösterdi. Bu büyüme rakamı Türkiye ekonomisinin gücünü ortaya koymaktadır” dedi.
2022 yılının 2’nci çeyrek büyümesinin 7,7 olarak yukarı yönlü revize edildiğini hatırlatan Başkan Yalçın, “Dünya genelinde yaşanan resesyon endişesi artmaktadır. Böylesine bir ortamda Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi büyük önem arz etmektedir. 2022 yılı büyüme rakamında sanayicilerimiz ve ihracatçılarımızın azmi ile yüzde 5’lik hedefin üstüne çıkılacağına ve dünya geneline göre iyi bir noktada olunacağına inanıyoruz.” dedi.
Türkiye’nin dünya genelinde yaşanan yapısal ekonomik değişimi çok iyi değerlendirmesi gerektiğini düşündüklerini ifade eden Başkan Yalçın, “Yüzde 3,9’luk büyüme rakamı memnuniyet vericidir. Açıklanan rakamlar, reel sektörün Türkiye’nin dünyanın önde gelen ekonomileri arasına girilmesi adına büyük bir enerji sarf ettiğini bizlere göstermektedir. Enerji, sanayi ve turizm yatırımlarıyla desteklenecek ekonomimiz, “Türkiye Yüzyılı”na atılacak adımları daha da hızlandıracaktır” diye konuştu.
Daha fazla yatırım, üretim, istihdam ve ihracat için kamu ve özel sektör birlikteliğinin büyük önem arz ettiğini kaydeden Başkan Yalçın, “Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi için büyük bir irade ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, ilgili bakanlarımıza ve tüm ekonomi bürokrasisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
KTO BAŞKANI GÜLSOY ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye’nin 2022 yılı 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Büyüme rakamlarının beklentileri karşıladığını belirten Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2022 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 3.9 büyümüştür. Global piyasada yaşanan tüm olumsuzluklara ve tedarik zincirlerindeki aksamalara rağmen mevcut yüzde 3.9’luk büyüme rakamı beklentileri karşılamıştır. Yeni ekonomi planının ve bu kapsamda ele alınan yöntemlerin bu büyümeye olan olumlu katkılarını görmekteyiz. Bu rakamlar, Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi adına umut vericidir. Sonraki dönemlerimizde de bu büyümeyi istikrarlı ve sürdürülebilir kılacak çalışmalar yapmamız gerekmektedir” dedi.
Büyümenin kalıcı ve sürdürülebilir olması ve yatırımların artması için fiyat istikrarı ve finansal istikrarın hayati önem taşıdığına vurgu yapan Başkan Gülsoy, “Sanayi sektörünün nitelikli işgücü, verimlilik ve yerli hammadde girdileriyle desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca devam eden yapısal sorunlarının çözüme kavuşturulması ve desteklerin devam etmesi önem arz etmektedir. Bu rakamlar, ülkemizin yatırım ve üretim kararlılığının en zor şartlar altında dahi devam ettiğini göstermesi bakımından çok kıymetlidir. Mevcut yatırım iştahının etkin bir şekilde korunması ve desteklenmesi önem arz etmektedir. İlave olarak, turizm gelirlerindeki artış miktarı da sevindiricidir. Bunu da gözden kaçırmamamız gerekmektedir. Avrupa’daki enerji krizi öngörülen şekliyle devam ederse, kış turizminde de ülkemize önemli turizm geliri sağlanacağı kanaatindeyim. ” ifadelerini kullandı.
Pandemi sonrası yaşanan yüksek enflasyon gibi olumsuz birtakım gelişmeler gelir dağılımını bozsa da,  Türkiye’nin büyümeye devam edebildiğini, hızlı büyüme kabiliyetine sahip olduğunu bir kez daha açıklanan bu rakamların ortaya koyduğunu belirten Başkan Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Avrupa ve ABD’de etkileri hissedilen küresel resesyonun ülkemize çeşitli açılardan yansımalarının olduğu, küresel emtia ve enerji fiyatlarının arttığı, bir yandan da tedarik zincirlerindeki sorunların halen tam olarak çözülmediği bu zor dönemde; Türkiye ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 7,6 oranında büyümesinin ardından 3. Çeyrekte de yüzde 3,9 büyüme göstermesini memnuniyetle karşılıyoruz. Açıklanan bu olumlu veri, 2022 yıllık büyüme hedefi olan yüzde 5’lik büyümenin yakalanabileceğini, hatta bu hedefin üzerine çıkılabileceğini işaret etmektedir. İş dünyamız bütün zorlu şartlar altında dahi canla başla çalışmaktadır. Burada önemli olan sürdürebilirliktir. Göstergeler reel sektörün çalışmaktan, üretmekten vazgeçmediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, enerji ve sanayi yatırımları da istenilen seviyelere ulaşırsa büyümemize etkisi daha da fazla olacaktır. Zaman geçirmeden rotamızı kesintisiz büyümeye çevirip, yapısal değişiklikleri tamamlamamız gerekiyor. Daha fazla üretim, yatırım, istihdam, ihracat için kamu ve özel sektör el birliği ve ortak akıl ile şimdi daha çok çalışma zamanıdır. Önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin daha fazla nitelikli büyümesi, büyümenin tabana dengeli yayılması ve dış talebe dayalı büyümesine daha fazla katkı sunmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Özel sektörün azmi ve iştahı yerinde ama Finansman konusunda destek beklediğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu zorlu süreçte tüm sorunlarımızda yanımızda olan güçlü sesimiz TOBB Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, iş dünyamıza sağladığı destekler nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum.”
 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

Büyüksimitçi: Geri Dönüşüm İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması planlanmaktadır

Kayseri Sanayi Odası Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri’de Geri Dönüşüm İhtisas OSB kurulması talebinde …