Kayseri için kurbanlık fiyatları açıklandı, uyarı ve endişeler dile getirildi

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, Veterinerler Odası Başkanı
Akgün Ergül ve Kasaplar Odası Başkanı Mustafa Bayırbaş, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlarını açıkladı, uyarılarda bulundu, kırmızı et ile ilgili endişelerini dile getirdi.
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış bu konuda şunları söyledi.

“Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanım, Sayın Veterinerler Odası Başkanım, Sayın Kasaplar Odası Başkanım, şehrimizde faaliyet gösteren değerli medya temsilcilerimiz, basın toplantımıza hoş geldiniz.
Bildiğiniz üzere, Kurban Bayramı tüm İslam âlemi tarafından 9 Temmuz Cumartesi günü idrak edilecek. Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala kurban ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız yavaş yavaş kurbanlık arayışlarına başladı.
Bugün sizlere, Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanımız, Veterinerler Odası Başkanımız ve Kasaplar Odası Başkanımızla birlikte yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık fiyatlarını açıklayacağız.
Başkanlarımızla birlikte yapmış olduğumuz istişareler neticesinde, kurbanlık tavsiye fiyatları şöyle oluştu;
Erkek Tosun canlı Kilogram Fiyatı 64 TL, damızlık vasfını kaybetmiş düve 61 TL , damızlık vasfını yitirmiş sığır 55 TL damızlık vasfını kaybetmiş dişi koyun 60 TL , erkek Toklu koyun ise 65 TL ‘den satılabileceğini tavsiye ediyoruz.
Büyükbaş hisse fiyatları ortalama 5000 TL ile 7500 TL arası Küçükbaş adet fiyatları ortalama 3500 TL ile 5000 TL olarak belirlenmiştir

Kombinalardaki kesim ücretleri ise bir Büyükbaş için kesim ve 4 parçaya ayırma 1000 TL, bir Küçükbaş için 150 TL, Söküm ve Parçalama ücreti ise Büyükbaş 1000 TL, Küçükbaş detaylı parçalama paketleme 150 TL
Et çekim ve Sucuk dolum ücretleri de KG fiyatı 4 TL olarak belirlenmiştir
Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlarımız, kurbanlık hayvan alırken şu hususlara dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz;
Vatandaşlarımız belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler.
Küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Veteriner Sağlık Raporu olmayan, çok zayıf olan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Yüksek ateşi olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya akıntısı bulunan, Uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalıdır.
Et tedarikinde sıkıntı yaşanmaması ve hayvan sayısının azalmaması için doğurganlık özelliği kaybolmamış dişi sığırların kesilmemesi gerekiyor.
Damızlık vasfı taşıyan ve doğurganlık özelliği olan dişi hayvanların kesilmemesine özen gösterilmesi gerekiyor. Bu hayvanlara milli servet gözüyle bakmamız gerekiyor.
Alıcı ve satıcılara tavsiyemiz; damızlık vasfını yitirmemiş hayvanların satışının ülke hayvancılığı ve et tedariki açısından olumsuz etkileri olduğunu unutmamalarıdır
Hayvan kesimlerini ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya Belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftliklerini tercih edebilirler.
Et çekimini ise Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan seyyar olarak tabir ettiğimiz kişilere değil de, hijyen kurallarına her zaman itina gösteren kasaplarda ve marketlerde yaptırmalarını önemle rica ediyorum.
Mübarek Kurban Bayramı’nın başta Kayseri halkımız olmak üzere, ülkemize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi temennisi ile kesilen kurbanların ve yapılan duaların kabulünü Yüce Allah’tan diliyorum.”

Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras,  Hayvancılık, besicilik, yem ve kırmızı et ile ilgili endişelerini tekrarladı, iktidarın ivedi önlem almasını aksi halde et krizinin kapıda olduğuna dikkat çekti. Veterinerler Odası Başkanı
Akgün Ergül’de hayvan sağlığı ve hastalıklarına karşı herkesin sorumlu davranmasını isterken, Kasaplar Odası Başkanı Mustafa Bayırbaş’da acemi kasaplarda karşı ehliyetin önemini hatırlattı.

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Valilikte Üç Protokol Birden İmzalandı

Valilikte üç Aile Sağlığı Merkezi protokolü imzalandı Develi İlçesi İzmirli Mahallesi’nde bulunan taşınmaz üzerine hayırsever …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420