Kayseri Emniyet bölgesinde 5 şube için son bir ay böyle geçti

1 Mayıs 2022-31 Mayıs 2022 Tarihleri Arasında Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

Cinayet Büro Amirliği: (3) kasten öldürme, (1) kasten öldürmeye teşebbüs, (1) buluntu ceset olayı olmak üzere işlem yapılan (5) olay ile ilgili yakalanan (10) şüpheliden (4)’ü tutuklanmıştır. Şüphelilerden (2) adet tabanca, (2) adet tüfek ve (1) adet bıçak ele geçirilmiştir.

Gasp Büro Amirliği: (1) tehdit, (1) 6136 sayılı Kanuna Muhalefet (Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun) olmak üzere işlem yapılan (2) olayda yakalanan (8) şüpheliden (2)’si hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Ahlak Büro Amirliği: (2)’si cinsel içerikli suç, (1)’i kumar, (1)’i 7258 sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Bahis) olayı olmak üzere toplam (4) adli olayda yakalanan (15) şüpheliden (9)’u hakkında adli kontrol kararı verilmiş, (3) kişi tutuklanmıştır. Ayrıca fuhuş, kumar ve Kabahatler Kanunu kapsamında toplam (36) şahsa idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiştir. Fuhuş yapıldığı tespit edilen (9) ev ilgili komisyon kararı ile kapatılmıştır.

 Hırsızlık ve Yankesicilik Büro Amirliği: (50)’si evden, (20)’si işyerinden ve kurumdan, (3)’ü otodan, (23)’ü açıktan, (1)’i mabetten, (5)’i bisiklet ve elektrikli bisiklet, (12)’si diğer olaylar olmak üzere işlem yapılan (114) olayda yakalanan (132) şahıstan (23)’ü tutuklanmıştır. Yakalanan şüpheli şahıslardan elde edilen yaklaşık 187 bin 640 TL değerinde malzeme müştekilerine teslim edilmiştir.

Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (26)’sı oto, (34)’ü motosiklet hırsızlığı olmak üzere (60) olay meydana gelmiş, çalıntı olan (17) oto ile (18) motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edilmiştir. Olaylarla ilgili yakalanan (35) şüpheliden (4)’ü tutuklanmıştır.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği: İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (534) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş olup, yakalanan şahıslardan (224)’ü tutuklanmıştır.

Dolandırıcılık Büro Amirliği: (4) dolandırıcılık olayına işlem yapılmış olup, yakalanan (5) şüpheliden (3)’ü tutuklanmıştır. Dolandırıcılık konularında Cumhuriyet Savcılığınca gönderilen (43) ayrı olay ile ilgili talimat evrakının gereği yapılmıştır. Güven Timlerince yapılan çalışmalarda; (31) aranan şahıs yakalanmış, (231) adet tarihi eser obje, (3) adet ateşli silah ile (16) adet fişek, (10,79gr.) narkotik madde ele geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın, kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan dolandırıcılara toplamda 175 bin TL göndermeleri engellenmiştir.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (107) şahıstan (95)’i bulunmuş olup, (12) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.

Motosikletli Polis Timleri Büro Amirliği: Yapılan uygulama ve çalışmalarda (6) aranan şahıs, (1) çalıntı motosiklet yakalanarak gerekli işlemler yapılmış, (5) adet ateşli silah ile (91) adet fişek ve (4,30 gr.) çeşitli narkotik madde ele geçirilmiştir. Meydana gelen asayiş olaylarına karışan (11) şüpheli yakalanarak ilgili birimlere teslim edilmiştir.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

 Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda, “Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak”, “Uyuşturucu Madde Bulundurmak-Kullanmak” ve ”Uyuşturucu Madde Kullanımı Kolaylaştırma veya Özendirme” suçlarından  (91) olayda  toplam (145) şahsa yasal işlem yapılmıştır. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (5)’i adli kontrol neticesi serbest kalmış olup, (38)’i tutuklanmıştır.

“Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak” suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (59) şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan (27)’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardır.

Yapılan operasyonlarda, (6 kilo 74 gram) metamfetamin, (59,17 gram) sentetik kannobinoid, (6 kilo 787gram) esrar, (19,18 gram) eroin,  (11) adet uyarıcı ecxtasy hap, (142) adet kırmızı reçeteye tabi sentetik hap, (9) adet tabanca, (7) adet tüfek, (127) adet dolu fişek,  (13) adet uyuşturucu madde tartımında kullanılan hassas terazi ele geçirilmiştir.

Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan çocuklara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen (6) aileye, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan adli işlem yapılmıştır. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü zararlı faktörlerden uzak tutulması, güvenli bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması amacıyla 01/05/2022 ile 31/05/2022 tarihleri arasında “Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması” adı altında ilimiz merkezinde bulunan okul önleri ve çevreleri, okul çevrelerindeki park, bahçe, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. yerlerde toplam (5) adet uygulama yapılmıştır. Bu uygulamalarda (4.207) kişi sorgulanmış, aranması olan (12) şahıs yakalanmış olup, (153) iş yeri denetlenmiştir.

Öğrenci ve gençlerimizin huzur ve güvenliğinin sağlaması amacıyla denetim kontrollerimiz sürekli olarak devam etmektedir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Faaliyetleri

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü genel faaliyet ve çalışmalarında, öğrencilere yönelik 6, resmi kurum ve kuruluşlara yönelik 7 ve 26 okul aile birliği toplantısı olmak üzere 39 bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş, hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık yerler ile yüz yüze yapılan vatandaş görüşmelerinde 2.316 bilgilendirme faaliyeti yapılmış, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik 26 sosyal yardım faaliyeti,  6 etkinlik olmak üzere 32 sosyal etkinlik ile suç mağduru vatandaşlarımıza yönelik 18 destek ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce 881 kadın vatandaşımıza Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasının tanıtılması ve kullanılması hakkında bilgilendirme çalışması yapılmış, hırsızlık olaylarının önlenmesinde güvenlik kamerası taktırılması konusunda 98 işyeri ve konuta bilgilendirme çalışması yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında asayiş ve güvenlik konularında emniyet birimlerine 4 bildirim, güvenlik açısından risk oluşturan metruk yapıların yıkılması veya güvenlik tedbiri alınması hakkında ilgili kurumlara 5 metruk yapı bildirimi olmak üzere 9 bildirimde bulunulmuştur. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce e-posta, dilekçe, vb. 84 talep ve şikâyetler cevaplanarak gereği yapılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce yürütülen İpeksi Dokunuş ile Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller Projesi kapsamında 06-08 Mayıs 2022 tarihleri arasında Karaman ilinde düzenlenen İller arası Türk Dili Kupası Gençler Şampiyonasında Kayseri Emniyet Spor Kulübü olarak 10 sporcu ile katılım sağlanmış ve 2 birincilik, 3 ikincilik, 4 üçüncülük derecesi ile 2 altın, 3 gümüş, 4 bronz madalya kazanılmıştır. 13-15 Mayıs Niğde ilinde düzenlenen Anadolu Yıldızlar Ligi Yarı Finaline 8 sporcu ile katılım sağlanmış ve 1 birincilik, 1 ikincilik, 2 üçüncülük derecesi ile 1altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya kazanılmıştır. 17-18 Mayıs İlimizde düzenlenen Kayseri Gençler Taekwondo İl Seçmelerine 20 sporcu ile katılım sağlanmış ve 6 birincilik, 6 üçüncülük derecesi ile 6 altın, 6 bronz madalya kazanılmıştır.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü proje, genel faaliyet ve çalışmalarında 01-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında 10.464 vatandaşımıza ulaşılmış, genel güvenlik ve asayiş, hırsızlık, dolandırıcılık, kadın acil destek (KADES) konuları ile ilgili 6.865 adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyali dağıtılmıştır.

01.05.2022 – 31.05.2022 Tarihleri Arasında Trafik Faaliyetleri

 Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü

Müdürlüğümüz trafik ekiplerince ilimizde yapılan uygulamalarda, (36.925) araç kontrol edilmiş, eksikliği görülen (14.995) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (247) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (500) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde;(1)’i ölümlü (234)’si yaralamalı ve (284)’si maddi hasarlı olmak üzere toplam (519) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (1) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (334) vatandaşımız yaralanmıştır.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü

Trafik denetimlerinde kontrol edilen (43.923) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (8.417) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (33) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş olup, (215) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde; (1)’i ölümlü, (44)’ü yaralamalı ve (56)’sı maddi hasarlı olmak üzere toplam (101) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (3) vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup, (100) vatandaşımız yaralanmıştır.

 İlçe Merkezleri

İlçe Merkezlerinde (8.435) araç kontrol edilmiş, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (2.066) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmiştir. Ayrıca alkollü araç kullanmaktan ve 100 ceza puanını doldurmaktan (5) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş, (22) araç ise çeşitli suçlardan trafikten men edilmiştir.

Sorumluluk alanında belirtilen dönem içerisinde; (30)’u yaralamalı ve (21)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (51) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda (56) vatandaşımız yaralanmıştır.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Otobüs terminali ve tren garında operasyon: 6 kilo 430 gram uyuşturucu ele geçirildi

Kayseri Emniyeti, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şehirlerarası otobüs ve trenle uyuşturucu getirenlere yönelik …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427