Kanatlı hayvanların sağlığı ve verimliliğinde belirleyici güç betain, Kendine ait kadınlar’da ilk buluşma

BURCU ÖZER KATMER’İN gather-in’DEKİ YENİ BULUŞMA MEKÂNI “KENDİNE AİT KADINLAR”DA İLK BULUŞMA 4 TEMMUZ’DA!

“Kabilesini Arayan Kadınlar” adlı podcast serisi 35 ülkede yüzbinlerce kez dinlenen ve Kendine Ait adlı romanını Düşbaz Kitaplar’dan çıkaran Burcu Özer Katmer’in sosyal video platformu gather-in’de ev sahipliği yaptığı yeni çevrimiçi mekânı “Kendine Ait Kadınlar”ın ilk buluşması 4 Temmuz Perşembe akşamı saat 20.30’da gerçekleşecek! Podcastler, eğitimler ve romandan sonra şimdi de gather-in’de kendine ait olmak üzerine konuşacak olan Burcu Özer Katmer, katılımcıları hayatın akışı içinde kaybolan, unuttuğumuz veya hiç fark edemediğimiz hikâyelerine birlikte bakmaya davet ediyor. Kontenjanla sınırlı olan buluşmaya katılmak için gatherin.life adresi üzerinden platforma kolayca üye olunabilir, biletler ise gatherin.life/place/kendine-ait-kadinlar adresinden temin edilebilir.

Çevrimiçi mekânlardan oluşan sosyal video platformu gather-in, dünyanın dört bir yanından aynı ilgi alanına sahip kişileri dijital ortamda bir araya getiriyor. Her geçen gün açılan farklı mekânlar ve her zevke hitap eden buluşmalarla hızla büyüyen gather-in, insanlara ilgi alanlarına göre hem dijital ortamda farklı mekânlarda bir araya gelip sosyalleşme hem de kendi̇ çevrimiçi mekânını açma ve dünyanın her tarafından konuklarını çevrimiçi ağırlama imkânı sunuyor.

İlk kitabı Mutluluğu Arayanlar İçin’in ardından Kendine Ait isimli romanını Düşbaz Kitaplar aracılığıyla okurlarla buluşturan ve “Kabilesini Arayan Kadınlar” adlı podcast’i de çok sevilen Burcu Özer Katmer, gather-in’de açtığı yeni mekânı “Kendine Ait Kadınlar”ın ilk buluşmasını 4 Temmuz 2024 Perşembe akşamı saat 20.30’da gerçekleştirecek. “Hikâyeni Yeniden Yazmak” başlığıyla gerçekleşecek ilk buluşmada şifa arayan kadınların hikâyelerini anlattığı romanından yola çıkan Burcu Özer Katmer katılımcıları, dikkatlerini cömertçe kendilerine verebilecekleri, her bir kişinin kendi biricik hikâyesinin geri kalanını kendi elleriyle yazmaya başlayabileceği iki saatlik bir yolculuğa çıkaracak. Hayatın akışı içinde kaybolan, unutulan veya hiç fark edilemeyen hikâyelere birlikte bakmaya davet eden buluşma, kimi zaman kişiyi tanımlayan en önemli parçalardan biri haline gelen, kimi zaman da onu kısıtlayan bir gölgeye dönüşen bu hikâyeleri bir kenara koymayı; herkesin kendisine ve kendi hikâyesine sahip çıkmasını hedefliyor. Katmer, buluşmaya yazmayı, şiiri, nefesi ve beden pratiklerini de dahil edecek.

Kanatlı hayvanların sağlığı ve verimliliğinde belirleyici güç betain

Kanatlı endüstrisi, insan tüketimi için düşük maliyetli ve zengin besin maddelerinin üretilmesi adına hızla büyüyen bir sektör olarak giderek daha önemli hale geliyor. Son yıllarda artan küresel ısınma, dünya nüfusunun çok hızlı büyümesi, doğal afetler hatta beklenmedik savaşlar gibi faktörler göz önüne alındığında kanatlı sektörüne olan ilgi ve ihtiyaç da gün geçtikçe artıyor. Tüm bu faktörler üreticileri, yem katkısı ve ham madde gibi ürünler için alternatifler aramaya yönlendiriyor. Bu noktada Trouw Nutrition Türkiye Kanatlı Besleme Teknik Müdürü Uğur Karapıçak, betain maddesinin sunduğu faydaların kanatlı endüstrisi için nefes aldıran bir can suyuna dönüştüğünü belirtiyor.

‘Geleceği besleme’ misyonu ışığında Ar-Ge çalışmalarına ve inovasyona büyük önem veren Trouw Nutrition, kanatlı hayvanlar için önemli bir besin bileşeni olan betain hakkında güncel gelişmeleri paylaştı. Yapılan araştırmalarla ilgili bilgiler aktaran Trouw Nutrition Türkiye Kanatlı Besleme Teknik Müdürü Uğur Karapıçak;“Betain,üç adet metil grubuna sahip olan glisin isimli aminoasitten oluşuyor ve canlılar tarafından sentezlenebiliyor. Gıdalar yoluyla alınan kolin, hücrede mitokondriye taşınıyor ve oksitlenme yoluyla betaine dönüştürülüyor. Kaçınılmaz bir gerçek olarak; kolinin taşınması ve oksidasyon esnasındaki kayıplar, kolinin biyoyararlanımının betainin biyoyararlanımına oranla daha düşük oluyor. Bu noktada diyete betain takviyesi yapılması; büyüme performansını, et verimini, yağ metabolizmasını ve bağışıklığı olumlu yönde etkiliyor. Isı stresi, yumurta sarısındaki vitellogenin ve çok düşük yoğunluklu lipoproteinlerin konsantrasyonlarını önemli ölçüde azaltabiliyor. Bununla birlikte yüzde 0.06’ya kadar rasyona betain takviyesi bu öncülleri ve dolayısıyla yumurta üretimini artırabilir. Zira luteinize edici hormon, estradiol, triiyodotironin, tiroksin, progesteron ve folikül uyarıcı hormon dahil olmak üzere çeşitli hormonların serum seviyeleri, rasyona betain eklendiğinde yumurtlayan tavuklarda yumurta verimini yükseltiyor. Benzer şekilde ön hipofiz bezinde folikül uyarıcı hormon ve luteinize edici hormon ve luteinize edici hormonların üretimini teşvik etmenin bir sonucu olarak, rasyona yüzde 0.1 betain ilavesi yumurtacı tavukların yumurta üretimini artırıyor. Ayrıca betain, yumurtlayan tavuklarda günlük yumurta kütlesini, serum estradiol ve melatonin konsantrasyonunu da yükseltiyor” dedi.

Sıcaklık stresi durumunda hücrenin su kaybetmesini engelliyor

Ter bezlerine sahip olmayan kanatlı hayvanların yüksek sıcaklık stresi altındayken kendilerini soğutmak veya yüksek sıcaklık stresinin etkilerinden kurtulmak için birtakım refleksler gösterdiklerini belirten Uğur Karapıçak; “Bunlardan ilki ağızlarını açarak daha hızlı soluk alıp verirler ve akciğerlerindeki suyu buharlaştırarak kendilerini soğutmaya çalışırlar. Kanatlı hayvanların sıcak stresinin etkilerinden kurtulmak için gösterdikleri ikinci refleks ise iç organ ve dokularındaki kanın bir kısmının deri altına doğru harekete geçmesidir. İşte betain tam olarak burada devreye giriyor. Normal şartlarda bu refleks esnasında damar ağı en çok gelişmiş olan karaciğer ve bağırsaklar olumsuz olarak etkileniyor. Çünkü en fazla kan ve sıvı kaybı bu dokularda gerçekleşiyor. Diyetlerde kullanılan betain ise hem karaciğer hem bağırsak gibi birçok doku ve hücrenin içine girerek su tutma özelliğini kullanıyor ve böylece sıcaklık stresi durumunda hücrenin su kaybetmesini engelleyerek yaşamsal faaliyetlerinin optimum şartlarda sürmesini sağlıyor. Bu özelliğinden dolayı sıcak stresi durumunda betainin vazgeçilmez bir yem katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak yemlerde kullanılan betain, dokuların su tutma özelliğini arttırdığı için özellikle göğüs etinin ağırlığının artmasını ve pişirilme esnasında su kaybını azaltarak etin daha yumuşak olmasını sağlıyor” diye belirtti.

Betain hem kolin ikamesi hem de metil donörü olarak kullanılabilir

Betainin, kanatlı endüstrisinde sıklıkla kullanılan kolin maddesinin ikamesi olabileceğini söyleyen Karapıçak; “Kolin; hücre oluşumunda, sinir ve kas sisteminin çalışmasında, hücreler arası iletişimde görevli olan B grubu vitaminlere dahil edilmiş betain öncüsü olan esansiyel bir besin öğesidir. Ancak bugün birçok sektör temsilcisi, üretilen yemdeki ham maddeden gelen kolin miktarının, hayvanlar için yeterli gelip gelmediği konusunda endişe yaşıyor. Yapılan araştırmalarda görülüyor ki, mısır ve soya bazlı rasyonlarla broiler, yumurtacı tavuk ve damızlıklar için gerekli olan esansiyel kolin seviyesi karşılanıyor. Tabii ki, ham maddelerdeki ve yem katkılarındaki kolinin sindirilebilirlik seviyesinin ortalama yüzde 55 olduğu unutulmamalı. Bu noktada üreticilerimizin tedarik ve maliyetler noktasında adeta bir kaos yaşadığı bu günlerde kolin yerine betain kullanmaları hem teknik olarak hem de maliyet olarak büyük bir fayda sağlıyor. Betainin güçlü içeriği, söz konusu metil olduğunda da devreye giriyor. Şöyle ki, methioninin biyolojik reaksiyonuna baktığımızda yapısındaki metili vererek gerekli kimyasal reaksiyonlara destekte bulunduğunu görüyoruz. Yani betain de metil donörü özelliği ile metabolizmada bir methionin molekülü gibi hareket edebiliyor. Avrupa Gıda Güvenliği Komisyonu tarafından da onaylanan betain hidroklorür, tüm bu özellikleri sayesinde kanatlı sürülerden daha fazla satılabilir son ürün almak için yılın her döneminde kullanılabilen bir güce dönüşüyor” şeklinde konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

KAYMEK’in “Matematik Kampı” Devam Ediyor, Büyükşehir’in 13 Kütüphanesi, 6 Ayda 819 Bin Ziyaretçi Ağırladı

KÜTÜPHANELER ŞEHRİ KAYSERİ’NİN MİMARI BÜYÜKŞEHİR’İN 13 KÜTÜPHANESİ, 6 AYDA 819 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI Kütüphaneler şehri …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427