HOLLANDA HÜKÜMETİNDEN ENERJİ YARDIMINA ÖRNEK BİR KARAR

İlhan KARAÇAY derledi:

ENERJİDE TAVAN FİYAT UYGULANACAK VE ÖDEME YAPAMAYANLARIN ENERJİSİ KESİLMEYECEK.

ENERJİ ŞİRKETLERİ İLE YAPILAN UZUN GÖRÜŞMELERDEN SONRA TAVAN FİYAT SINIRLAMASI KONDU.

TÜKETİCİ AİLELER AYDA 290 EURODAN FAZLA ÖDEMEYECEK VE YILLIK TASARRUFLARI 2000 EURO OLACAK.

GÖÇMEN KURULUŞLARI ÖNLEMLERİN ZOR DURUMDA OLAN GRUPLARI DA KAPSAMASINI İSTEDİ.

Hollanda hükümetinin, enerji firmaları ile yaptığı uzun görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, enerji fiyatlarında büyük indirimler yapıldığı belirtildi.
Açıklamaya göre, 1Kasım 2022 tarihinden itibaren ucuzlayacak olan gaz ve elektrik faturalarının 290 eurodan fazla olmayacak. Böylece, tavan fiyat uygulaması sayesinde tüketici bir ailenin, yıllık 2 bin 280 euro, aylık ise 190 euro tasarruf yapacağı kaydedildi.

Açıklamada, 1 Ocak 2023’ten itibaren gaz ve elektrik ücretleri için yıl boyunca geçici bir tavan fiyat uygulamasına gidileceği, bunun bir metreküp gaz için yaklaşık 1,50 euro ve bir kilovat elektrik için 70 cent olduğu belirtildi.

Enerji fiyatlarındaki gelişmeye göre tavan fiyatın düşürülebileceği fakat gaz için metreküp başına 1,20 euronun altına düşülmeyeceği ifadesi kullanıldı.

Hükümetin fiyat tavanını ortalama düzeyde güvence altına aldığı, bunun bir hanenin yılda ortalama 1200 metreküp gaz ve 2 bin 400 kilovat elektrik tüketeceği hesabı ile yapıldığı, ortalama miktarda gaz ve elektrik tüketen bir hanenin aylık faturasının 290 euroyu geçmeyeceği aktarıldı.

Enerji faturalarına iki farklı ücret yansıyacağı, ortalama tüketim limitine kadar olan kısım için sabit tavan fiyat tutarı olacağı, ortalama tüketimin üzerindeki kısım için ise piyasa fiyatının yansıyacağı belirtildi. Bunun enerji tasarrufunu teşvik etmek için yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Aylık enerji faturalarının 1 Kasım’dan itibaren bir ara çözüm yoluyla düşürülebileceği belirtilirken, enerji şirketlerinin ise önümüzdeki kış faturaları ödeyemeyen hanelerin gaz ve elektriğini kapatmasına izin verilmeyeceği, hanelerin büyük borçlar oluşturmasını önlemek için ise bir acil durum fonu oluşturulacağı açıklandı.

Tavan fiyatı uygulaması nedeniyle, önümüzdeki yıl için enerji vergisinin azaltılma planının iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca, fiyat tavanına ek olarak, gelecek yıl düşük gelirliler için 1300 euro enerji ek ücreti verileceği kaydedildi.

Altı göçmen kuruluşundan duyuru:

YÜKSEK ENERJI FİYATLARINA KARŞI ÖNLEMLER ZOR DURUMDA OLAN GRUPLARI DA KAPSAMALI!

ENERGIEMAATREGELEN MOETEN KWETSBARE DOELGROEP BEREIKEN

Arasında Türkler İçin Danışma Kurulu IOT’nin de bulunduğu Göçmen ve İlticacı Kuruluşlar İttifakı, Hollanda hükümetinin açıkladığı ‘enerji yoksulluğuna’ karşı önlemlerin memnunlukla karşılandığını bildirdi. İttifak tarafından yapılan açıklamada, Hollanda’da yaşayan göçmenlerin büyük bölümünün düşük bir gelire sahip oluğu belirtilerek, bu grubun yüzde 25’inin yoksulluk sınırı veya altında yaşamak zorunda kaldıklarına, yüksek enerji fiyatlarının bu grubun durumunu daha da ağırlaştırdığına dikkat çekildi.

Bildiride, enerji yoksulluğunu gidermek amacıyla alınan önlemlerin, bu grupların daha zor duruma düşmesini önlemesinin ümit edildiği belirtildi. Enerji giderlerinde tavan fiyat (prijsplafond) uygulamasının, özellikle büyük aileler ile eski ve ısı izolasyonu iyi olmayan evlerde yaşayanların sorunlarına çözüm olup olmayacağından kaygı duyulduğu bildiride,

açıklanan tavan fiyat uygulamasının zor durumdaki bazı aileler için çözüm olabileceği ama diğer enerji tasarruf önlemleri ve özellikle de vatandaşların kendilerinin alabilecekleri önlemler ile, sürdürülebilir enerji dönüşümü planlarının, toplumsal konumu zayıf gruplara ulaşması konusunda kaygılar olduğu belirtildi.

Devletin bu konuda aldığı önlem ve yaptığı bilgilendirmeler, dil yetersizliği veya güvensizlik duygusu nedeniyle, topluma uzak kesimlere eşit derecede ulaşmıyor. Bu eksikliği gidermek amacıyla bir araya gelen 6 göçmen ve iltacacı kuruluşu, Enerji Dönüşümü İttifakı (Alliantie Energie Transitie) oluşturdu. Hollanda’daki göçmen kökenlilerin büyük bir bölümüne ulaşabilecek iletişim kanallarına sahip olan bu kuruluşlar, daha önce korona salgını dönemi, yoksullukla mücadele ve zor durumdaki borçlulara yardım konularındaki deneyimlerini, bu alanda da uygulamak istediklerini açıkladılar.

Enerji Dönüşümü İttifakı (De Alliantie Inclusieve Energietransitie) aşağıdaki altı kuruluştan oluşuyor: Samenwerkingsverband Marokkaanse Nederlanders (SMN), Inspraakorgaan Turken (IOT), De Federatie van Somalische Associaties Nederland (FSAN), Stichting Ocan, Vluchtelingen-Organisaties Nederland (VON) ve Netwerk van Organisaties van Oudere Migranten (NOOM).

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

HOLLANDA’DA ALTIN LALE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İlhan KARAÇAY derledi Her yıl Türkiye’den bir ünlünün onur konuğu olduğu Balo’ya, bu yıl Yonca …

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Temiz Okyanuslar ve Denizler İçin Harekete Geçme Çağrısı!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan Temiz Okyanuslar ve Denizler İçin Harekete Geçme Çağrısı!  #EUBeachCleanup2022 Küresel Kampanyası …