Hobi ürünlerde satışlar düştü, fiyatlar arttı

Tüm Dünyayı etkisi altına alan ve mutasyonlu yeni varyantları ile yaşamı olumsuz etkileyen covid 19 nedeniyle bağ ve bahçesine gidenlerin hobi ürünlere ilgisi arttı. Ancak yasakların kalkması ve uzun tatil ile bu satışlar ciddi düşerken, fiyatlarda özellikle sac fiyatlarının artmasına paralel oldukça yükseldi.

Kayseri’nin Sanayi mahallesinde dededen babaya piknik mangal, soba, tandır, sipariş üzerine çeşitli sac işleri yapan Murat Kılıç, geçen yıl kısıtlamaların yoğunluğundan bağ ve bahçesine gidenler nedeniyle işlerinin daha iyi olduğuna dikkat çekti, şunları söyledi.

Satışlarda bayram havası yok

“Geçen yıla göre işler düşük. Pandemi nedeniyle insanlar bağına-dağına gittiler. Geçen sene bayağı tandır, güveç sobası, mangal, semaver satıldı idi ama bu sene işler biraz daha düşük. İnsanlar piknik alanlarından daha çok tatile gittiklerinden dolayı biraz buralar boş. Ama yine bir şeyler oluyor. Ekmek sobası, şebit, bazlama sobası, börek sobası, mangal gibi yapıyoruz ama şu an bayram havası gibi hava yok. İnşallah işler biraz daha açılacak. Şu an işler durgun. Geçen sene işlerimiz iyi idi. İyi yönde bize etki etti. İnsanlar bağlarına çekildiği için şebit, kuzine sobaları sattık. İşlerimiz iyi idi. Şu an pandemiden sonra ortamın açılmasıyla işlerimiz gevşedi. Bizim işlerimiz biraz bahçe işi. Bağ-piknik işi. Şu anda millette turisttik alanlarda, gezi yerlerinde ondan dolayı bizim işlerimiz biraz gevşedi.

Piknikçiler ve tatilciler yüzünden işler düştü

Pandemide insanlar sıkıldı. Evde otur otur. Hep bağında, evinde. Şimdi ne oldu herkes piknik alanında, büyük tatil yörelerine gidiyorlar. Ondan dolayı bizim işlerimiz biraz düştü. Şu an en çok sattığımız ürünler arasında saç kavurma tavalarımız, mangal, yanında semaver var. Yan ürünlerimiz, ekmek sobası, simit, bazlama sobası gibi satıyoruz ama şu an kavurma saçlarımız daha çok satılıyor. Bunları müşteriler tercih ediyor.

Fiyatlar geçen seneye göre biraz daha pahalı. Bu da saç fiyatlarının artmasından dolayı 40 liradan 80 liraya kadar emayeli sacımız var. Ama şu an piyasaya göre normal. Kendi imalatımız olduğu için insanların isteklerine göre de ürünler çıkartıyoruz. Çeşitli bağ mangalları, portatif mangallar, sac kavurma sobaları, piknik mangallarını kendi isteklerine göre yapıyoruz.”

Semaver 100-150, sac kavurma tavası 40-80, güveç sobası 150, sac kuzune 300, tuğlalı mangal 750, tuğla ocak 150, mangal 75-100, tavuk sobası 250, taşlı tandır 350, Erzincan-Trabzon soba 1800, nostaljik ıbrık 1000, cezve 15-20, şiş 1-2, Bakır semaver 400-1000.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Ulusal Listesi’ne kabul edildi

Kayserie Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin bir başarısına daha dikkat çekti. Büyükkılıç ‘Bu başarı …