Hekim gözüyle anneler günü (Köşe yazısı)

Dr.Yunus Yıldızkan
Allah rahmet eylesin. Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ın bir güzel sözü var; ‘’ Kadın insandır, biz ise insanoğluyuz.’’
Kadın ana olunca;
‘’Vatan gibi kutsal, ekmek gibi mübarek, Türkçe gibi leziz, su gibi aziz, gün ışığı gibi tertemiz, gökyüzü kadar engin bir yüreğin sahibi olur.’’
‘’Annelerimiz, insanlığın neşe ve saadet güneşi, yuvamızın tüten ocağı, hanemizin şefkat kucağı, evimizin sevgi çerağı, ailemizin hayat mebası, ateşi, suyu, havası, toprağıdırlar.’’
‘’Ana, dirliktir, birliktir, sevgidir, sevilendir. Şehide ağıt, bayrağa kandır. Ana vatandır.’’
‘’Ana ayakları öpülesidir. Ana cennettir, ana berekettir.’’
‘’Baba sırtımızı dayadığımız dağ, ana içinde sevgiyle, şefkatle gezdiğimiz, gülistan bir bağdır.’’
Yukarıda tırnak içinde alıntı yaptığım ifadelerde, analarımızın hayat kaynağımız olduğuna işaret ediliyor.
Biliyor musunuz?!.. Analarımız gerçekten de, öldükten sonra bile, hücrelerimizin enerjisini vermeye devam ederler.
Mitokondri ismi verilen hücre içi organeller sadece annelerimiz vasıtasıyla bizlere geçerler. Annemizin bize bahşettiği mitokondriler, enerji taşıma görevini üstlenmişlerdir. Yani enerjimizin, canlılığımızın, hayatımızın membası annelerimizdir.
İstediğiniz kadar iyi beslenin, enerji veren gıdalar alın, mitokondrileriniz, yani anneniz olmasaydı, hiçbiri işe yaramazdı.
Bir bilim insanının ölen annesinin arkasından yazdığı bir makalesini okumuştum. ‘’Bugün annemi kaybettim, tabii ki çok hüzünlüyüm, ama vücudumdaki 100 trilyon hücremin içinde enerjimi vermeye devam eden mitokondrilerimi sadece annemden aldığımı bilmek, beni biraz olsun teselli ediyor.. Çünkü annem hala benimle yaşıyor ve enerjimi vermeye devam ediyor.’’ diyordu.
Annesi hayatta olanlar; Lütfen ananızın kıymetini bilin .Ana ve babanıza ‘’öf’’ bile demeyin. Hayır dualarını almaya bakın. Çünkü anne ve babanızın duası peygamberlerin ümmetleri için yaptıkları dualar gibidir. Ananızın sadece ellerini değil, ayaklarını da öpün.
Annesi rahmeti Rahmana kavuşanlar; şimdi dövünmenin size bir faydası yok. Ona dua edin, amel defterinin kapanmaması için, ona adanmış hayırlı işler yapın.
Yaşayan annelerimize hürmet, ölmüş olanlara rahmet diliyorum.
Analarımızın sadece bir gün değil, her gün anneler günü olsun.
Bu duygularla tüm annelerimizin bu özel gününü kutluyorum.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kızılay’ın meydandaki irtibat noktası Aşı merkezi oldu

Pandemiye karşı aşılama çalışmalarına ağırlık verildi. Vaka ve ölüm olaylarının azaltılması amacıyla program çerçevesinde günlük …