Güven: Kıdem tazminatı işçinin Kırmızı çizgisidir, dokunmayın

Türk-İş Kayseri İl Temsilcisi ve Koop-İş Sendikası Şube Başkanı İdris Güven, Kıdem tazmainatının kaldırılarak yerine emeklilik sisteminin getirilmesiyle ilgili yapılacak olan düzenlemeyi eleştirerek; “Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor.” dedi.

Türk- İş  yönetimi, ülke genelinde eş zamanlı basın toplantısı düzenleyerek milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak düzenlemeye tepki gösterdi.

Türk-İş Kayseri İl Temsilcisi ve Koop-İş Sendikası Şube Başkanıİdris Güven de 14 sendika temsilcisi ile birlikte düzenlediği toplantı ile duruma tepki gösterdi.                                                                   “Bilindiği üzere son günlerde çalisma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanmakta. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor.” diyen  Güven;  “İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla Kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatı’nın kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor.  Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor.  Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor.  Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor.  Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünya da olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken, bu düzenleme gündeme getiriliyor.  İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir.
İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya calışmaktadır. Boyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net.
Kıdem Tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ Kıdem Tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri, süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ  Genel  Kurullarında,  oybirliğiyle  alınan  kararımız  herkes  tarafından bilinmektedir. Aldığımız  kararın arkasındayız. Kıdem Tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’ in kırmızı çizgisidir.
Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığı gibi kutsaldır.  Bugün çalışanlar ve gelecekte çalişacak olanlar için Kıdem Tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.
Kıdem Tazminatın’ın fona devredilmesi, süresinin azaltılması, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması ve bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza, tüm işyerlerimize ve evlerimize asılacak  ayrıca arabalarımız posterlerle donatılacaktır.” şeklinde konuştu.    (Haber: Canan Bayram: https://www.kayseristarhaber.com.tr/ekonomi/guven-kidem-tazminati-iscinin-kirmizi-cizgisidir-dokunmayin-h8032.html )

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Dursun Ataş: Ödenekleri kesilen yandaş vakıf ve dernekler, gözlerini Kayseri’ye dikti

İYİ Parti Kayseri milletvekili Dursun Ataş, ‘yandaş dernek ve vakıf’ dediği iktidara yakın Sivil toplum …