Gesi’de ‘Cevizler yeşersin Gesi bağları şenlensin’ etkinliği

Kayseri’de tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması yayım projesi kapsamında AR-GE çalışmalarının sahaya aktarılması için hazırlanan ‘Cevizler Yeşersin Gesi Bağları Şenlensin’ projesi kapsamında Kayseri’nin Gesi mahallesinde tarla günü gerçekleştirildi.

Tarla Günü etkinliğine Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kömürcü, Melikgazi Ziraat Odası Başkanı Mahmut Çelebi, üreticiler ve davetliler katıldı. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gesi Mahallesinde tohumdan yetişmiş ceviz ağacı popülasyonu nedeniyle ıslah çalışmaları için gen kaynağı oluşturuldu. Kayseri’de kapama bahçeler hariç 38 ila 40 bin arası ceviz ağacı varlığının % 13’ü Gesi ve çevresindeki mahallelerde bulunuyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin; Proje süresince Melikgazi Gesi Mahallesinde yaş aralığı 10-60 arasında olan 200 adet ceviz ağacına Bakanlığın Cevizde Entegre Mücadele Teknik Talimatına göre zirai mücadele programı uygulandığını belirtti. Şahin ‘ Gesi Mahallesinde yoğun bulunan ceviz ağaçlarına dikkat çekilerek genetik zenginlik kaynağı olan ceviz popülasyonunun gelecek kuşaklara aktarılması; entegre mücadelenin hedefleri arasında yer alan çiftçilerin kendi tarla, bağ ve bahçesini düzenli aralıklarla kontrol edebilme ve karar verebilme düzeyine getirilmesi konusunda çiftçilerimiz ile birlikte ortak hareket etmenin öneminide tekrarladık’ dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Serbest bölgede büyüme sinyali

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Ticaret Bakanlığı Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel …