ERÜ ve AGÜ’nün 2024 Yılı Etki Sıralamasındaki Başarısı, Turizm Fakültesi 15. Dönem Mezunları, NNYÜ’den Özhamurkar’a plaket, Kayseri Üniversite’sinden Bünyan’da inceleme, Bir Türk Akademisyen PMLA Dergisinin Danışma Kurulunda

ERÜ’nün 2024 Yılı Etki Sıralamasındaki Başarısı

Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından birisi olan Times Higher Education (THE) tarafından 2024 Yılı Etki Sıralaması sonuçları açıklandı.

Birleşmiş Milletlerin (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri göz önüne alınarak yapılan ve kurumsal veriler dikkate alınarak gerçekleştirilen THE 2024 Yılı Etki Sıralamasında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) önemli bir başarı gösterdi.

Dünyada 121 ülkeden 1963 üniversitenin katıldığı bu uluslararası sıralamada ERÜ 301-400 aralığında yer alırken, ulusal sıralamada ise Ege Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi ile birlikte 9. sırada ve devlet üniversiteleri içinde ise 7. sırada yer aldı.

ERÜ THE 2024 Yılı Etki Sıralamasında bütün başlıkları kapsayacak şekilde 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi için veri sağlamıştır.

Yayınlanan sonuçlara göre ERÜ, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” kategorisinde dünyada 98. sırada, “İklim Eylemi” kategorisinde dünyada 101-200 aralığında ve “Karada Yaşam” kategorisinde dünyada 101-200 aralığında yer alarak önemli bir başarı göstermiştir. Buna göre üniversitemiz bu 3 kategoride dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alma başarısını göstermiştir. Ayrıca, Erciyes Üniversitesi THE 2023 Yılı Etki Sıralama sonuçları ile karşılaştırıldığında “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam”, “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”, “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” ve “Amaçlar İçin Ortaklıklar” olmak üzere 4 kategorilerinde yükseliş göstermiştir.

ERÜ Turizm Fakültesi 15. Dönem Mezunlarını Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Turizm Fakültesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı 15. dönem mezunlarını verdi. Program kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümlerinden 110 öğrenci mezun oldu.

Turizm Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen mezuniyet törenine; Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Güllü, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Püsküllü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ali Hasdal ve Mustafa Türkmen ile akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, törende yaptığı konuşmada Erciyes Üniversitesi’nin her alanda başarılı projelere imza atan bir üniversite olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Altun, mezun olan öğrencileri tebrik etti.

Rektör Prof. Dr. Altun, “Sevgili gençler; lütfen ülkenizi sevin ve katkı sağlayın. Ülkemiz için yapacağımız tek şey çalışmak, çalışmak. Yaptığınız mesleğinizi sevin. Mesleğinizi sevdiğiniz zaman göreceksiniz her zaman üst düzey başarılar ile anılan Erciyes Üniversitesi’nin temsilcileri olacaksınız. Yolunuz ve bahtınız açık olsun ” dedi.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Güllü ise konuşmasında fakülteleri hakkında bilgiler vererek mezun olan öğrencilere bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından fakülte Birincisi Turizm Rehberliği Bölümü Öğrencisi Ayşe Nur Kılıç, mezuniyet kütüğüne plaket çaktı.

Tören, mezun öğrencilere diplomalarının verilmesi, öğrencilerin hep birlikte keplerini havaya fırlatması ve mezuniyet pastasının kesilmesiyle son buldu.

BÜNYAN’DA KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ İLE YAPILABİLECEK PROJE VE ÇALIŞMALAR ÜZERİNE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Başkan Selahattin Metin, Kayseri Üniversitesi Rektörü Kurtuluş Karamustafa ile Bünyan Belediye ve Kayseri Üniversitesi işbirliği içerisinde ilçede yapılabilecek proje ve çalışmalar üzerine görüşme gerçekleştirdi.
Başkan Selahattin Metin; Kayseri Üniversitesi Rektörü Kurtuluş Karamustafa ve Meclis Üyesi Mustafa İşlenmiş ile birlikte Bünyan’da yapımı devam eden projeleri yerinde inceleyerek değerlendirmelerde bulundu.
İncelemeler sonrası açıklama yapan Başkan Metin, “Kayseri Üniversitesi Rektörümüz Sn. Kurtuluş Karamustafa ile Bünyan’ımızda Kayseri Üniversitesi işbirliği ile eğitim, istihdam ve sosyal alanlarda yapabileceğimiz çalışma ve projeler üzerine istişarede bulunduk. Çalışmaları devam eden projelerimizi inceleyerek fikir alışverişi gerçekleştirdik. Kendilerine ziyaretleri için teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylık ve başarılar diliyorum.
Bünyan’ımızı kalkındırmak, ilçemizi her alanda geliştirerek örnek bir yer haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

AGÜ, 2024 Times Toplumsal Etki Sıralamasında Dünya Çapında İlk 200’de

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) dünya üniversiteleri arasındaki prestijini bir kez daha kanıtladı. Dünyanın en prestijli yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan 2024 Toplumsal Etki Sıralaması’nda AGÜ dünya üniversiteleri arasında ilk 200’e girerek büyük bir başarı elde etti. İlk 200’e Türkiye’den giren üniversiteler arasında İTÜ, ODTÜ, AGÜ, Yıldız Teknik üniversiteleri yer aldı.

Bu yıl Tayland’ın Bangkok şehrinde düzenlenen Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde (The Global Sustainable Development Congress) açıklanan sıralamada 112 ülkeden 2152 üniversite yer aldı.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) dikkate alınarak yapılan değerlendirmede AGÜ, dünyadaki tüm üniversiteler arasında 101-200 bandında yer alarak büyük bir başarı gösterdi.

AGÜ, Türkiye’de İTÜ ve ODTÜ’nün ardından 3’üncü sırada yer alırken, Yıldız Teknik Üniversitesi de 101-200 bandında yer aldı. Bahçeşehir, Hacettepe, Özyeğin ve Selçuk üniversiteleri ise 201-300 bandında listelendi.

AGÜ’nün gerçekleştirdiği topluma katkı amaçlı çok sayıda etkinlik ve proje sayesinde farklı kategorilerde de başarılar elde etti. “Yoksulluğa Son” kategorisinde 5’inci, “İklim Eylemi” kategorisinde 7’nci, “Nitelikli Eğitim” kategorisinde 9’üncü, “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” kategorisinde 35’inci, “Erişilebilir ve Temiz Enerji” kategorisinde 48’inci, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” kategorisinde 52’nci, “Temiz Su ve Sanitasyon” kategorisinde 63’üncü, “Karasal Yaşam” kategorisinde 75’inci, “Sudaki Yaşam” kategorisinde 91’inci sırada yer alan AGÜ toplam 9 ayrı kategoride ilk 100’e girmeyi başardı.

AGÜ ayrıca Hansa Üniversiteler Birliği tarafından oluşturulan ve geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Lugano şehrindeki Franklin Üniversitesi’nde düzenlenen törende açıklanan 2024 WURI Dünya Yenilikçi Üniversiteler listesinde de 18’inci sırada yer alıp, genel sıralamaya Türkiye’den listeye giren tek üniversite olarak son bir haftada iki uluslararası başarı elde etmiş oldu.

Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, son bir hafta içinde açıklanan üniversitelerin topluma gerçek katkılarını ölçen dünyanın en saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşlardan olan Times ve WURI’nin açıkladığı listelerde AGÜ’nün en üstlerde yer almasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek “Üniversitemizin bu başarıları AGÜ’nün topluma yaptığı katkıların ve eğitimdeki üstünlüğünün en önemli göstergesidir” dedi.

Rektör Yılmaz, topluma katkı sağlayacak yeni projeler ile bu başarılarını istikrarlı şekilde sürdürmeye amaçladıklarını ifade etti.

Times 2024 Toplumsal Etki Genel Sıralaması: https://www.timeshighereducation.com/impactrankings

NNYÜ ‘DEN KURUCU MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI ÖZHAMURKAR’A PLAKET

 Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar için Üniversitede teşekkür ve plaket takdim töreni düzenlendi.

NNYÜ Rektörlük Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene, Kayseri Yükseköğrenim Yardım Vakfı eski Başkanı ve 16 yıl NNYÜ Kurucu Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini yapan Mustafa Nevzat Özhamurkar, NNYÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özbıyık, NNYÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Fazıl Özsoylu, Mütevelli Heyet Üyeleri, Kayseri Yükseköğrenim Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Özhamurkar’ın ailesi katıldı. Özbıyık törende Özhamurkar’ın kuruluşundan önce ve sonrasında görev yaptığı süre zarfında Üniversiteye büyük emekleri olduğunu belirterek yaptığı hizmetlerin hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi. Özbıyık konuşmasından sonra Özhamurkar’a plaket ve hediyesini takdim etti. Özhamurkar ise Üniversitenin bugünlere gelmesinde emeğe geçenlere teşekkür ederek, görevini sağlam bir ekibe bırakmanın rahatlığı içinde olduğunu söyledi. Plaket töreninden sonra Üniversite kampüsü içinde yapımı tamamlanan ve Özhamurkar’ın geçtiğimiz aylarda vefat eden eşinin adının verildiği Seniye Özhamurkar Öğrenci Yurduna geçildi. Heyet ile birlikte yurdu gezerek incelemelerde bulunan Özhamurkar daha sonra da Seniye Özhamurkar hayrına oluşturulan ağaçlandırma sahasına geçti. Mustafa Nevzat Özhamurkar, yanındaki heyet ile birlikte burada dua ettikten sonra Üniversiteden ayrıldı.

İlk Defa Bir Türk Akademisyen PMLA Dergisinin Danışma Kurulunda

Kapadokya Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Oppermann, Amerika Modern Dil Derneği Dergisinin Danışma Kuruluna seçildi. Oppermann Haziran 2027’ye kadar Danışma Kurulu Üyeliği görevini yürütecek.

PMLA, MLA (Modern Language Association of America-Amerika Modern Dil Derneği) dergisidir. 1884’ten beri PMLA, dil ve edebiyat alanlarındaki önemli akademisyenlerin makalelerini yayınlamaktadır. Büyük ve heterojen bir derneğin yayını olan dergi, genel ya da özel çeşitli konulara, tüm bilimsel yöntemlere ve teorik bakış açılarına açıktır. İdeal PMLA makalesi, türü ne olursa olsun türünün en iyi örneğidir. Böyle bir makale, beşeri bilimlerde önemli bir sorunu ele alan, bulgularının sonuçlarını açıkça ortaya koyan bir makaledir. PMLA abone olan kurumların ve MLA üyelerinin kullanımına açıktır. Her yıl dört sayıda (Ocak, Mart, Mayıs ve Ekim) yayınlanır. Eylül sayısı ise MLA derneğinin yıllık kongresinin programını oluşturur. Dergi AHCI (Arts and Humanities Index)’ te yer almaktadır.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan, ERÜ’de 15 Temmuz üzerine Konferans Verdi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427