ERÜ, THE Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında İlk 300 Üniversite Arasında

Saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından birisi olan Times Higher Education (THE) 2020 Genç Üniversiteler Dünya Sıralaması açıklandı. Dünya genelinde 50 yaşından genç olan üniversitelerin değerlendirdiği sıralamada üniversiteler Öğretim, Araştırma, Atıflar, Endüstri Geliri ve Uluslararası Görünürlük olmak üzere 5 ana başlıkta 13 göstergeye göre derecelendirilmiş olup, toplam puan belirlenirken Öğretim, Araştırma ve Atıflar %30, Endüstri Geliri %2.5 ve Uluslararası Görünürlük ise %7.5 oranında ağırlığa sahip bulunmaktadır.

Geçen yıl Türkiye’den 14 üniversitenin yer aldığı Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasına bu yıl ülkemizden 23 üniversite girmiştir. Sıralama sonuçlarına göre Erciyes Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 251-300 bandında yer almıştır. Diğer taraftan Erciyes Üniversitesi Türkiye üniversiteleri arasında 5. başarı bandında, devlet üniversiteleri arasında ise ilk başarı bandında yer almıştır.

THE 2020 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında Yer Alan Türkiye Üniversiteleri

Üniversite

Türkiye Sıralaması

Dünya Sıralaması

Sabancı Üniversitesi

1

69

Çankaya Üniversitesi

2

88

Koç Üniversitesi

3

90

Bilkent Üniversitesi

4

101-150

Erciyes Üniversitesi

5

251-300

Atılım Üniversitesi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Karabük Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi

9

301-350

Gebze Teknik Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Acıbadem Üniversitesi

12

351-400

Akdeniz Üniversitesi

Başkent Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

Yedi Tepe Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi

20

401+

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa ÇALIŞ Erciyes Üniversitesinin başarısı konusunda şunları söyledi: “İyi bir öğretim kurumu olma hedefini de koruyarak kendisine güçlü bir araştırma üniversitesi olmayı hedef olarak benimsemiş olan Erciyes Üniversitesi, güçlü kadrosu ve sahip olduğu araştırma altyapıları ile gelişimini sürekli ileriye taşımak suretiyle dünya genelinde önde gelen yükseköğretim kurumları arasında yer almak konusundaki ilerleyişini kararlılıkla sürdürmektedir.  Üniversitemizin giderek artan potansiyeli ve başarılarında emeği geçen tüm mensuplarımıza, öğrencilerimize ve paydaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kapadokya Üniversitesi Türkiye’nin İlk Yerli Üretim S/İHA Sisteminin Mimarı Selçuk Bayraktar’ı Ağırladı

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Kapadokya Üniversitesinin Youtube üzerinden …