ERCİYES’E İRTİFA KAMPI İÇİN SEZONUN İLK BİSİKLET TAKIMI KAZAKİSTAN’DAN

Yüksek irtifa bisiklet kampları için global takımların merkezi haline gelen Erciyes’te spor sezonu başladı. Kazakistan’ın Nur-Sultan Bisiklet Takımı antrenman çalışmaları için yine Kayseri Erciyes’e geldi.

Kış sporlarının yanında yazın da dağ ve tabiat sporlarının yapılabildiği sportif bir üs haline gelen Erciyes profesyonel bisiklet sporcularının öncelikli tercihi oluyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. tarafından 2013 yılından itibaren başlatılan bisiklet odaklı tanıtım çalışmaları neticesinde bisiklet camiasının dikkatlerini üzerine çeken Erciyes Yüksek İrtifa Kamp Merkezi her yıl dünyanın dört bir yanından yabancı bisikletçileri ağırlıyor. Geçtiğimiz 2020 ve 2021 yazında dahi pandemiye rağmen Rusya, Kuveyt, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya, Polonya gibi ülkelerden yaklaşık otuz milli takım antrenman için Erciyes’i tercih etmişti.

Bisiklet sporcuları için en verimli ortamın sunulduğu Erciyes, “Sleep High Train Low” yani yüksekte uyu, alçakta antrenman yap prensibini karşılayarak, bisiklet otoritelerince 2.200 metre’de konaklayıp 1.000 -1.400 metre’de antrenman yapılabilen ve en az 21 gün sürmesi tavsiye edilen yüksek irtifa bisiklet antrenmanları için dünyada örneği çok fazla olmayan ideal bir bisiklet kampı alternatifi oluşturuyor.

Bu yıl da yüksek irtifa kampı için Erciyes’e sezonun ilk takımı Kazakistan’dan geldi. Nur Sultan Bisiklet Takımı ve aynı zamanda Kazakistan Milli Veledrom Bisiklet Takımı Erciyes Dağı’nda yaklaşık bir ay kalıp irtifa kampı yapacak. Erciyes Kayak Merkezi 2.200 metre’de bulunan bir otelde konaklayan Kazak bisikletçiler antrenman çalışmalarına gelir gelmez başladı. Takım’la birlikte gelen Asya Şampiyonu Artyom Zakharov da şampiyonalara Erciyes’te hazırlanıyor.

Kazakistan Trek Milli Takımı ve Nur Sultan Bisiklet Takım Koçu Vladimir Bushansky, “Yüksek irtifa antrenman kampı için Erciyes Dağı’na 6’ncı kez geliyoruz. Burası antrenmanlarımız için mükemmel alt yapıya sahip çok güzel bir dağ. Erciyes’e her geldiğimizde çok iyi performanslar elde ettik. Gittiğimiz her yarışta bunun etkisini çok hissettik, iyi sonuçlar aldık. Erciyes’te yaptığımız antrenman sonrasında sporcularımızda hemoglobin değerlerinin yükseldiğini gördük. Erciyes’teki kamp çalışmalarımızın ardından ülkemizde düzenlenecek olan şampiyonalara, özellikle de Asya Şampiyonasına hazırlanıyoruz” dedi.

Erciyes otellerinde rezervasyonlarını yaptıran dünyanın farklı ülkelerinden bisiklet takımları da önümüzdeki günlerde Erciyes’e yüksek irtifa antrenman kampları için gelmeye devam edecek.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

ERÜ Rektörü Kayseri Lisesi’nde, Büyükkılıç, Üniversiteli Gençlerle, Kayseri Üniversitesi Danışma Kurulu Toplandı, Rektör Filistin’le Dayanışma Platformunu Ziyaret etti, Dorak Holding Kariyer Buluşması, NNYÜ’de May Fest etkinliği

Rektör Prof. Dr. Altun, Kayseri Lisesi’nde  Öğrenciler ile Bir Araya Geldi Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420