Ekonomi-teknoloji, magazin-yaşam haberleri, TUİK verileri (11.01.2022)

Gülüzar Özev Sivil Toplum ve Sosyal Etki Ödülünü aldı

Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev, Yılın Sivil Toplum ve Sosyal Etki Ödülünü aldı.

Ekonomide etkin rol üstlenen, iş dünyasına rehberlik eden ve sosyal sorumluluk projelerinde ilklere imza atan kadınlar, “Birlikte Daha İyi Bir Gelecek” ana teması ile 4. Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi’nde ödüllerine kavuştu.

Ülkemizin ilk Kadın Muhasebeciler Derneği’nin Kurucusu ve Genel Başkanı olan Gülüzar Özev, sivil toplum kuruluşlarında yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle “Sivil Toplum ve Sosyal Etki” kategorisindeki ödüle layık görüldü ve ödülünü Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) Başkanı Eda Arpacı’nın elinden aldı.

Salt Galata’da düzenlenen zirvede, “Geleceğin 7G’sini Kadınlar Şekillendirecek” oturumu da yapıldı. Uyumsoft’un ana sponsorluğunda, Hepsiburada tarafından desteklenen ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu (Yapder) Derneği’nin organize ettiği ödül töreninde, başarı hikayeleri ile iş dünyasına ilham veren kadınlar, zirvede deneyimlerini paylaştılar.

Mesleğe ve topluma faydalı projelere devam ediyor

Kadın Muhasebeciler Derneği (KAMUHDER)’in yedi yıl önce kurulduğunu anlatan Kurucu Başkanı Gülüzar Özev, amaçlarının kadın dayanışmasını ve kadın birlikteliğini artırarak, gerek mesleki gerekse kadın olmaktan kaynaklı sorunlara ve ayrıca ülke sorunlarına sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

Bilinçlenmenin okumak ile olur düşüncesiyle onlarca kez kitap okuma etkinliği yaptıklarının altını çizen Gülüzar Özev, şunları söyledi:

Meslektaşlarım için onlarca düzenlediğimiz kitap okuma etkinliklerine, yenilerini ekleyeceğiz. Mesleki seminerlerimize, kadın üyelerimizin yanında erkek meslektaşlarımız katılıyor. İstihdam yaratmada, sadece kadınların değil, erkeklerin de iş bulmasında oldukça etkin rol oynuyoruz. İlk defa “Muhasebeci Kadınlar“ dergisi çıkarttık. Pandemide boş durmadan zoom üzerinden toplantılar yaptık. Bundan sonraki hedefimiz, daha çok kitleye hitap etmek, topluma daha faydalı hale gelmek ve bu amaç doğrultusunda faaliyetlerimizi etkin bir şekilde kurumsal hale getirmektir. Ödül verilmesi öncelikle beni çok mutlu etti. Derneğin kuruluşundan önce iki yıllık bir çalışmam oldu. Yaklaşık dokuz yıldır kadın örgütlenmesi için mücadele ediyorum ve çok emeğim var. Bu yüzden ödülü duyduğumda “ben bunu hakkettim” dedim. Sadece benim düşüncem değildi bu, uzaktan tanıyanlar bile aynı sözü ve duyguyu paylaştılar. Hemen yeni bir çalışma komisyonu kurduk; mesleğimize ve topluma faydalı projeler oluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

4.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi ödülleri verildi

-Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev – Sivil Toplum ve Sosyal Etki Ödülü

-TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk – Jüri Onur Ödülü

Demsa Group Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkan Sema Güral Sürmeli – Başarılı Rol Model Kadın Ödülü

SUTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger – Sosyal Girişimci Kadın Ödülü

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik – İlham Veren Rol Model Kadın Ödülü

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin – Çevre Dostu Kadın Ödülü

3S Kale Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sema Gürün – Girişimcilere İlham Veren Kadın Ödülü

-San Deco Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaşı – Yurtdışında Ülkemize Değer Katan Başarı Ödülü

Tarımda Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi Kurucusu Dr. Ayşe Günbey Şerifoğlu – Hepsiburada Özel Ödülü

Bestelast Tekstil Genel Müdürü Günseli Çolakoğlu – Girişimciliğe Öncülük Eden Kadın Ödülü

Duayen Yönetim Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Bedia Karadağ – Anadolu’da Dijital Dönüşüme Değer Katan Kadın Ödülü

-Team Mostra Ekibi ( Mehmet Emin Önder (ekip kaptanı), Elif Derya Başoğlu, Meryem Zehra Altınöz, Rabia Betül Altınöz, Ali Talip Şenyüz) – Ufuk Açan Yeni Girişimciler Ödülü

-Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Feray Demir – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü

NLK Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Kurt – Teknoloji İle Fark Yaratan Kadın Ödülü

-TOBB Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Aynur Çeşmeliler – Dayanışmacı Girişimcilik Ödülü

-Effect BCW CEO Gonca Karakaş – İletişimde Güçlü Kadın Ödülü

ORKA Holding Global Pazarlama Direktörü Kübra Orakçıoğlu Kazan – İhracatta Performans Ödülü

-Doğanlar Holding İcra Kurulu Üyesi Başak Doğan – En Genç Girişimci Kadın Ödülü

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Doğaner – Sermaye Piyasalarının Gelişimine Katkı Ödülü

-Doğa Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Seda Güler – Marka Yönetimi Lideri Ödülü

TOYOTA “MACERA TUTKUNLARI” İÇİN 3 MODELLE KARAVANİST VE OUTDOORİST’TE

Toyota, maceracı kimlikleriyle de öne çıkan Hilux, Proace CITY ve RAV4 modelleriyle 16 Ocak tarihine kadar sürecek Karavanist ve Outdoorist Fuarları’nda doğa tutkunlarına sesleniyor. Kutuplardan volkanlara “yenilmez” kimliğinin hakkını fazlasıyla veren Hilux, hem iş hem de tasarımı, teknolojisi ve üstün standart donanımlarıyla özel amaçlar için kullanılabilen Proace CITY ile birlikte “her yere gidebilme” ruhunu taşıyan güçlü RAV4, İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen fuarda doğaseverlerin beğenisine sunuluyor.

Maceracı ruhu hayatın her anına taşıyan 3 kampçı modelle Karavanist ve Outdoorist’te yerini alan Toyota, her fırsatta kendini doğa ile bütünleştirenlere mükemmel seçenekleri yakından tanıma fırsatını sağlıyor. Mobilite çözümlerinin her alana taşındığı bugünlerde Toyota; Hilux, Proace CITY ve RAV4 modellerinin üstün özelliklerini keşfetmek isteyenleri Karavanist ve Outdoorist’deki standında bekliyor olacak.

UYMSİB 2021 YILI İHRACATI 160 MİLYON DOLAR

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) ev sahipliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteklediği, Yaş Meyve Sebze Alım Heyeti organizasyonu Uludağ İhracatçılar Birliği toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Birlik binasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin yapılacağı alım heyetinde Azerbaycan, Danimarka ve Bosna Hersek’ten gelen alıcı firmalar yer aldı.
Alım heyeti görüşmelerinin öncesinde açılış programın düzenlendi. Programa, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, Tarım AŞ Genel Müdürü Semih Polat ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül katıldı.

TARIM VAZGEÇİLMEZ UNSUR
UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan yaptığı açılış konuşmasında, Bursa’nın üretilen ürünler açısından örnek bir kent olduğunu vurgulayarak, “Bursa, belli ürünlerde Türkiye için referans bir bölge. Bu ürünlerin başında da siyah incir, zeytin, armut, şeftali geliyor. Yine sanayi alanında dondurulmuş ve kurutulmuş gıda ile salça üretiminde Bursa önemli bir yerde. Bu potansiyeli ile düzenlenen bu iş birliği görüşmeleri ve karşılıklı üretim modellerimiz fırsat oluşturabilir” dedi.
Pandemi sürecinin tüm dünyaya vazgeçilmez tek şeyin gıda ve sağlıklı tüketim olduğunu gösterdiğine işaret eden Yazgan, şöyle devam etti:
“Pandemiyle birlikte yaş sebze meyve tüketimi sadece bizde değil tüm dünyada artış gösterdi. Ülkeler bunu stratejik önemli bir üretim politikası olarak gördüler ve hatta ihracata kısıtlama getirdiler. Tarım, insan var olduğu sürece vazgeçilmeyecek tek temel unsur. Bu nedenle bulunduğumuz konum ve misyon nedeniyle ülkelerarası yapılacak iş birliği ile insanlığa büyük bir hizmet ettiğimizi unutmamalıyız.”

2021 YILINDA 160 MİLYON DOLAR İHRACAT
Yazgan, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak 2021 yılında ihracatlarını 2020 yılına göre yüzde 9,1 artışla 159, 5 milyon dolar olarak gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye toplam ihracatı 2021 yılında, 2020 yılına göre yüzde 32,9 artışla 225 milyar 367 milyon dolar oldu. 2021 yılında, Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatı yüzde 13 artışla 3 milyar 83 milyon dolar gerçekleşti. 2021 yılında ihracatımızda en önemli kalemler sırasıyla kiraz-vişne, siyah zeytin, incir, armut ve domates oldu” diye konuştu.

PAZARA KATMA DEĞERLİ YENİ ÜRÜNLER KATMA HEDEFİ
Tarım Peyzaj AŞ Genel Müdürü Semih Polat ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin coğrafi işaretli ve ünlü siyah incir, şeftali, ayva, armut ve zeytin gibi ürünlerinin yanı sıra katma değeri yüksek yaban mersini, ahududu ve aronya gibi ürünleri de Bursa tarımına kazandırmayı amaçladığını söyledi. Polat, “Hedefimiz 2023 yılına kadar 5 milyon fidan dağıtmak. 2021 yılında 1.2 milyon fidan dağıttık. Bunların da inşallah temmuz-ağustos aylarında sonuçlarını görmek istiyoruz. Bu ürünlerimizi de pazarımıza dahil etme amacındayız” ifadelerini kullandı.

BURSA ÖNEMLİ BİR TARIM KENTİ
Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül de Bursa’nın Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olduğunu anlatarak, “Önemli ulaşım ağlarının üzerinde bulunması ve temel ihtiyaç mallarının temini için ham madde kaynaklarının varlığı, Bursa’nın her dönem ticari bir merkez olmasına olanak sağlamıştır. 19. yüzyılda yabancı sermayeli ipek fabrikalarının kurulmasıyla birlikte Bursa’da başlayan sanayileşme süreci günümüzde otomotiv, makine ve tekstil sektörleri yanı sıra gıda sektöründe de ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır. Gıda sektöründe ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren çok sayıda firmanın fabrikaları kentimizde yer alıyor. Firmaların Bursa’yı tercih etme sebeplerinin başında Bursa’nın önemli bir tarım kenti olması ve ham maddeye ulaşmanın kolaylığıdır. Bunun yanında ulaşım kolaylığı, büyük pazarlara yakınlık, kalifiye eleman imkânı gibi pek çok neden sayılabilir” dedi.

TOYOTA’DA SATIŞ SONRASI HİZMETLER’İN YENİ DİREKTÖRÜ OSMAN DİLEK

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’nin sürekli gelişim ve verimliliği artırma düşüncesi çerçevesinde Satış Sonrası Hizmetler Direktörlüğü görevine Osman Dilek getirildi.

Yeni görevine 1 Ocak 2022 tarihinde başlayan Dilek,  1991 yılında İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.  Mezuniyetin ardından Sabancı Üniversitesi’nde MBA İşletme Master’ını tamamlayan Dilek, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’deki kariyerine 2000 yılında satış sonrası yönetim kademesindeki farklı alanlarda devam etti. Dilek, son olarak Toyota Türkiye Satış Sonrası Ticari Operasyonlar Bölümü’nde görev alıyordu.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’deki yeni organizasyonel yapılanma ile birlikte; Osman Dilek, Satış Sonrası Hizmetler Direktörlüğü görevini üstleniyor.

2022’de Paramızı ve Birikimlerimizi NelerBekliyor? “2022 servetimiz için tehlikeli olabilir!”

Yeterli zamanı, birikimi ve bilgisiolmadığını düşündüğü için yatırım dünyasına adım atmaya çekinen pek çok kişivar. Bu engelleri ortadan kaldırarak herkesin Amerikan Borsalarına -ve çokyakında Borsa İstanbul’a- özgürce yatırım yapabilmesini sağlayan ve herkes içinerişilebilir, adil ve demokratik bir yatırım deneyimi sunan Midas, bireyselyatırımcılar için 2022 yatırım trendlerini değerlendirdi:Bu yıl için hem olumlu hem de olumsuzöngörüler var. Kimileri, aşılamanın hızlanması ve ekonomilerin pandemietkilerinden sıyrılmasıyla hisse senedi piyasalarındaki yükselişin devamedeceğini düşünürken, kimileri de çok büyük kayıplar yaşanacağı konusundauyarıyor.

Bu uyarılardan biri MoneyWeek Yazı İşleriMüdürü Merryn Somerset Webb’den geliyor. ABD Borsalarındaki hisselerin yaklaşık%75’ini temsil eden S&P Endeksi, 2021 boyunca %27’ye yakın yükseliş yaşadı.2020 yılında da tarihi rekor düzeyine ulaşan endeksteki hisselere yatırımyapanlar her ne kadar bu eğilimin 2022’de de devam etmesini umsa da TheFinancial Times için kaleme aldığı bir makalede Webb, bunun mümkünolmayabileceği uyarısında bulundu.

2021’de kısa süreli de olsa karantinalarındevam etmesi, merkez bankaları desteklerini güçlendirdi. Fakat bu da çoğuülkede ciddi enflasyon artışlarına yol açtı. Öte yandan bu durum; her ne kadarnegatif bir gelişme olsa da 2020’ye kıyasla 2021’de ekonomik büyümeye ve şirketkazançlarına da olumlu yansıdı. Hatta 2021’de ABD’de şirket gelirlerindekiartış %43’e, İngiltere’de ise %73’e ulaştı.

Bunun yanı sıra 2021’de bütçe açıkları(yani giderlerin gelirleri geçmesi) hem ABD hem de İngiltere’de 1945’teki rekorseviyeye yükseldi.

Süveyş Kanalı’nın uzun bir süreliğinekapanması ise çoğu sektörde tedarik ve arz sıkıntıları yaşanmasına yol açtı.

Ek olarak, pandeminin iş hayatını olumsuzetkilemesi işgücü piyasasına da oldukça olumsuz yansıdı.

Böyle geçen bir yılda şaşılmayacak birşekilde enflasyon arttı, merkez bankalarının piyasa destekleri hafiflemeyebaşladı ve Omicron varyantı pandemi görünümünü bir kez daha değiştirdi.

Webb’e göre, bu kapsamda on yıllık coşkulugenişleme programlarının ardından merkez bankası parasal teşviklerinin sonaermesi, piyasa için “bedava paranın” sonu anlamına geliyor. Webb’in bu konudakiaçıklaması ise şöyle:

“Tüm bunları göz önüne aldığında 2022alışılmadık derecede geniş bir olasılık yelpazesiyle gelecek gibi görünüyor.Ancak riskler çok yüksek. 2022, sağlığın için 2021’den daha az tehlikeliolabilir ancak servetin için daha tehlikeli olabileceğinden şüpheliyim.”

Bardağın Dolu Tarafı: “Kazançlar, büyüme vedeğerleme endişelerinden ağır basabilir.”

Hisse senedi piyasalarında gelecek yılayönelik olumlu beklentileri olanlar da var. JP Morgan Varlık Yönetimi KüreselPiyasa Stratejisti Kerry Craig, 2021’e göre daha düşük bir büyüklükte olsa da2022’de ABD hisse senetlerinden olumlu getiriler bekliyor.

Craig’e göre şirket kazançlarına yönelikpozitif görünüm sağlamlığını koruyor. Fakat Craig, şu uyarıyı da yapıyor:

“Faiz oranlarının yükselmesinin yaklaşmasıve enflasyon beklentilerinden kaynaklanan büyük bir artışla, büyümehisselerinin borsalardaki ağırlıkları göz önüne alındığında bu durum hissesenetleri için bir düşüşe yol açabilir.”

Buna rağmen Craig, bunun öngörülen esassenaryo olmadığını ve 2022’de kazançlardaki gücün, büyüme vedeğerlemelerin daha ağır basmasının beklendiğini belirterek biraz da olsa umutveriyor.

Per Stirling Varlık Yönetimi DirektörüRobert Phipps ise Craig’e paralel olarak, büyüme hisselerindeki (Tesla, Nvidiave Netflix gibi) baskıdan bahsederken, bu sene değer hisselerinin (Intel,Coca-Cola ve HP gibi) performanslarının öne çıkabileceğini belirtiyor. 2021’de büyüme hisselerinin fiyatları çokbüyük oranda artarken değer hisseleri görece daha düşük bir performanssergilemişti.

NutriOpt ile optimum hayvan performansı ve maksimum kazanç mümkün

Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition, uzun yıllar süren araştırmaları, yoğun Ar-Ge çalışmaları ve teknolojiye tutkusu ışığında hayata geçirdiği modüler hassas besleme sistemi NutriOpt ile yem ve ham maddelerin içeriğinin dakikalar içinde analiz edilmesini sağlıyor. NutriOpt sayesinde hayvanlarda yanlış besleme sonucu oluşabilecek sağlık sorunları ve kayıpların önüne geçilebildiğini belirten Trouw Nutrition Türkiye NutriOpt Dijital Servisler Satış Müdürü Merve Kılıç, bu sistemle optimum hayvan performansının mümkün olduğunun altını çizdi.

Dünyadaki değişimin etkisiyle hayvancılık sektörü de kabuk değiştiriyor. Daha sürdürülebilir ve şeffaf politikalar önem kazanıyor. Bu süreçte başarılı sonuçlar elde etmek isteyen hayvan üreticilerinin yenilikçi, geleceğe dönük ve vizyoner kararlar almaları; tüm süreçleri profesyonel bir biçimde yönetmeleri zorunlu hale geliyor. Dünyanın hayvan besleme uzmanı Trouw Nutrition, uzun yıllar süren araştırmaları, yoğun Ar-Ge çalışmaları ve teknolojiye tutkusu ışığında hayata geçirdiği NutriOpt ile yem ve ham maddelerin içeriğinin dakikalar içinde analiz edilmesine imkân tanıyor. NutriOpt’un çözüm ve hizmetlerini dijitalin gücüyle de birleştiren şirket, gelişmiş yem yönetimine izin veren MyNutriOpt çevrimiçi platformu aracılığıyla tüm kararların gerçek zamanlı veriye dayalı olarak alınmasını kolaylaştırıyor.

Optimum hayvan performansı ve kazanç için uygulanabilir çözümler

Hayvancılık sektörünün daha başarılı bir iş süreci için dijitalleşmenin gücünden yararlanması gerektiğini söyleyen Trouw Nutrition Türkiye NutriOpt Dijital Servisler Satış Müdürü Merve Kılıç, “Gelişen teknoloji ve giderek daha da dijitalleşen iş süreçleri günümüzde hayvancılık sektörünü de etkiliyor. Hayvan üreticilerinin verimliliğinin artırılabilmesi için bu değişim karşısında daha esnek ve istekli olabilmeleri ve doğru yol arkadaşlarıyla ilerlemeleri büyük önem taşıyor. Bu kapsamda biz optimum hayvan performansı ve kazanç için eyleme geçirilebilir analiz ve öngörülerden besleme stratejilerine ve son teknoloji modellemeye kadar birçok çözümü paydaşlarımıza sunuyoruz. Yem hammaddelerinin tam bileşimini belirlemek, besin içeriğinin doğru ve hızlı bir şekilde analiz edilmesini sağlamak, bu besinleri hayvanların ihtiyaçlarıyla optimum düzeyde eşleştirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz NutriOpt ile farklı hayvan türlerine yönelik yem ve ham maddelerin besin içeriklerinin laboratuvara gönderilmesine gerek kalmadan yerinde hızla analiz edilebilmesini sağlıyoruz.” dedi.

“NutriOpt ağının bir parçası olmak sezgilerin ötesinde destek sağlıyor”

Hayvancılık sektöründe sürdürülebilir başarının yem ve ham maddelerin kalitesini ve besin değerini bilmekle yakından ilişkili olduğunu belirten Merve Kılıç, NutriOpt ile bunun mümkün olduğunun altını çizerek şu açıklamalarda bulundu: “NutriOpt; yumurtacı tavuklar, piliçler, süt inekleri ve besi sığırları için kullanılmak üzere tasarlanan ve sektöre entegre dijital çözümler sunan özel bir paket. Bukapsamda çiftliklere, taranan yem numunelerinin test sonuçlarını görüntüleme, dışa aktarma, bir çiftlikte yaşanabilecek farklı senaryolar için en iyi sonucu hesaplama ve piliçler için diyet formülasyonunu optimize etme gibi pek çok hizmeti bir arada sunuyor. Bu sayede çiftliklerin, yem fabrikalarının entegratörlerin ve danışmanların tüm süreçlerini daha profesyonel bir biçimde yönetmelerine yardımcı oluyoruz. Kullanıcı dostu olmasına özellikle dikkat ettiğimiz MyNutriOpt portalımız seçilen NutriOpt hizmetlerine hızla erişilmesini sağlıyor. Çiftçiler, amiral gemisi taşınabilir hizmetimiz “NutriOpt Yerinde Danışman”ı kullanarak yem ve ham madde örneklerini istedikleri zaman, istedikleri yerde tarayabiliyor ve sonuçları saniyeler içinde alabiliyor. NutriOpt ağının bir parçası olmak, günlük karar verme sürecinde sezgilerin ötesinde destek sağlıyor.”

İnşaat Maliyet Endeksi, İnşaat maliyet endeksi yıllık %48,87, aylık %7,94 arttı
İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %7,94, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,87 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %10,71, işçilik endeksi %0,25 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %60,13, işçilik endeksi %22,50 arttı.
Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık %48,79, aylık %7,77 arttı
Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %7,77, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,79 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %10,54, işçilik endeksi %0,26 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %60,29, işçilik endeksi %22,55 arttı.
Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi yıllık %49,15, aylık %8,51 arttı
Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre %8,51, bir önceki yılın aynı ayına göre %49,15 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %11,28, işçilik endeksi %0,18 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %59,62, işçilik endeksi %22,29 arttı.

 

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

BAKANLARLA ENERJİ ZİRVESİ

BAKANLARLA ENERJİ ZİRVESİ Doğal gaz ve elektrikte yaşanan sorunlar nedeniyle hafta sonu önemli bir zirve …