Ekonomi-teknoloji, magazin-yaşam haberleri (09.01.2022)

Başarılı kadınlara ödüller yağdı

İş hayatında başarılara imza atan, yurtdışında ülkemize değer katan, girişimcilere ilham veren, sosyal sorumluluk projelerinde ilklere imza atan kadınlar, 4.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi Ödül Töreni’nde bir araya geldi. Türk ekonomisinde etkin rol alan ve iş insanlarına rol model olan kadınlar, güçlü yönlerini bu önemli zirvede birkez daha anlatmış oldular.

Başarı hikayeleri ile ilham veren kadınların deneyimlerini paylaştığı 4.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi “Birlikte Daha İyi Bir Gelecek” ana teması ile Salt Galata’da 6 Ocak 2022 Perşembe günü gerçekleştirildi. Ana sponsorluğunu Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ’nin üstlendiği, Hepsiburada tarafından desteklenen ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu (Yapder) Derneği’nin organize ettiği zirvenin sunuculuğunu Celal Toprak ve Meltem Kurtulan üstlendi.

Hibrit şekilde düzenlenen ve açılış konuşmaları ile başlayan zirvede, “Geleceğin 7G’sini Kadınlar Şekillendirecek” oturumu düzenlendi. Opera Sanatçı Özlem Abacı ve ekibinin coşku kattığı zirvede, oturumun sonunda ödül törenine geçildi. İş dünyası temsilcileri, sivil toplum liderleri, sanatçılar, akademisyenler ve medya mensuplarından oluşan jürinin belirlediği çeşitli kategorilerde, başarılı kadınlara ödüller yağdı.

Nesnelerin internetinin deneyimlerin internetine evriminde kadına düşen rolün oldukça farkındayız

4.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi açılışında bir konuşma gerçekleştiren Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Yatırım Hizmetleri Genel Müdürü Özlem İkiz, şunları söyledi:

Uyumsoft olarak 25. yılımızda, 15 ülkede, yerli ve global 60 bin firmanın dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Uyumsoft’ta yöneticilerin %70’i, çalışanların %56’sı kadın. İşe alımdan terfi sürecine kadar, cinsiyete değil, yeteneğe ve yetkinliğe bakıyoruz. Yönetim kadrosundan ar-ge’ye, yazılımdan müşteri ilişkilerine kadar tüm departmanlarda kadın çalışanlarımız görev alıyor. Herşeyin mekanikleştiği ve mesafelendiği günümüzde, duygusal zeka ve deneyim ruhunun daha da kıymetlendiğini düşünüyorum. Nesnelerin internetinin deneyimlerin internetine evriminde, kadına düşen rolün oldukça farkındayız. Analitik düşünme yetenekleri, duygusal zekaları, yaratıcılıkları ve birden fazla işi birlikte yürütebilme yetenekleri olan kadınların, bugün ve gelecekte bilişim başta olmak üzere tüm sektörlerde bu dönüşüme öncü olacaklarına gönülden inanıyoruz. Kurumsal olarak desteklediğimiz girişimci kadın sayısı, ekibimizdeki kadın oranı ve uyumAkademi çatısı altında profesyonel hayata kazandırdığımız kadın stajyerlerin oranında her yıl %50 oranında bir artış olduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz. Elbetteki eşitliğe inanıyoruz, ama kadının dokunduğu her yeri güzelleştirdiğini de yok saymıyoruz. Biz işimizi yenilikçi kadınlara teslim etmeyi, onların bakış açılarını sistemlere dahil etmeyi hızlı öğrendik ve bu konuda kendimizi şanslı hissediyoruz.” dedi.

Geleceğin 7G’sini (Güç, Gerçek, Güven, Gayret, Girişim, Gelişim) Kadınlar Şekillendirecek

Geleceğin 7G’sini (Güç, Gerçek, Güven, Gayret, Girişim, Gelişim) Kadınlar Şekillendirecek” konusu başlığı altında her biri kendi alanında güçlü kadınlar yer aldı. TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk “Güç”, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli “Gerçek”, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik “Güven”, Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen “Gayret”, Hepsiburada İnsan Kaynakları Grup Başkanı Duygu Aktaş “Girişim”, Mutlu Metal İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülesin Atalay “Gelecek” ve Ayhan Metal Pres Döküm Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Ayhan “Gelişim” başlıklarını anlatan birer konuşma yaptılar.

Oturumun sonunda, zirveye katkılarından dolayı Özlem İkiz, Fatma Aydoğdu, Senur Akın Biçer, Günseli Özen, Duygu Aktaş, Gülesin Atalay, Meltem Kurtulan’a teşekkür plaketleri takdim edildi.

4.Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi ödülleri sahiplerini buldu

-TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk – Jüri Onur Ödülü

Demsa Group Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Demet Sabancı – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkan Sema Güral Sürmeli – Başarılı Rol Model Kadın Ödülü

SUTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger – Sosyal Girişimci Kadın Ödülü

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik – İlham Veren Rol Model Kadın Ödülü

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin – Çevre Dostu Kadın Ödülü

3S Kale Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sema Gürün – Girişimcilere İlham Veren Kadın Ödülü

-San Deco Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaşı – Yurtdışında Ülkemize Değer Katan Başarı Ödülü

Tarımda Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi Kurucusu Dr. Ayşe Günbey Şerifoğlu – Hepsiburada Özel Ödülü

Bestelast Tekstil Genel Müdürü Günseli Çolakoğlu – Girişimciliğe Öncülük Eden Kadın Ödülü

Duayen Yönetim Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Bedia Karadağ – Anadolu’da Dijital Dönüşüme Değer Katan Kadın Ödülü

Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev Sivil Toplum ve Sosyal Etki Ödülü

-Team Mostra Ekibi ( Mehmet Emin Önder (ekip kaptanı), Elif Derya Başoğlu, Meryem Zehra Altınöz, Rabia Betül Altınöz, Ali Talip Şenyüz) – Ufuk Açan Yeni Girişimciler Ödülü

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Feray Demir – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü

NLK Bilgi Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Kurt – Teknoloji İle Fark Yaratan Kadın Ödülü

-TOBB Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Aynur ÇeşmelilerDayanışmacı Girişimcilik Ödülü

-Effect BCW CEO Gonca Karakaş – İletişimde Güçlü Kadın Ödülü

ORKA Holding Global Pazarlama Direktörü Kübra Orakçıoğlu Kazan İhracatta Performans Ödülü

-Doğanlar Holding İcra Kurulu Üyesi Başak Doğan – En Genç Girişimci Kadın Ödülü

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Berra Doğaner – Sermaye Piyasalarının Gelişimine Katkı Ödülü

-Doğa Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Seda Güler – Marka Yönetimi Lideri Ödülü

“OTOMOTİV SEKTÖRÜ 2022’YE BELİRSİZLİKLERLE BAŞLADI”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, 2021 yılını zorlu, inişli çıkışlı ve her ayına başka olayın damga vurduğu bir yıl olarak niteleyerek “Adeta siyah ile beyaz, gece ile gündüz kadar birbirine zıt altışar aylık 2 dönem yaşadık. İkinci 6 ay bulunurluk sıkıntısı fiyat istikrarsızlığı ile geçen bir yıl olarak tamamlandı. 2021’in Ocak-Şubat aylarına baktığımızda 1 milyonu geçen bir pazar öngörüyorduk. Ancak ikinci 6 ayda bulunurluk, hammadde, lojistik, kurlar ve faiz oranları devreye girince toplam pazar 737 bin 350 adetlerde gerçekleşti. Bulunurluk sıkıntısına bağlı spekülatif fiyat hareketlerinin de olduğu 2021 yılı, sektörümüzü yordu ve sermaye yapımıza zarar verdi diyebilirim” dedi.

Mersin, talebin çok canlı olduğu dönemlerde arzın çip krizine ve maliyet artışlarına bağlı kısıtlı kalmasının fiyat istikrarı açısından çok büyük ek sorunlar yarattığını da sözlerine ekleyerek “Buna ek olarak kur hareketliliği ve faizler de sektörün yıl sonu kapanışına etki eden faktörler arasında yerini aldı. Özellikle 2021 yılının son 2 ayında yaşadığımız hızlı kur artışları, yüksek enflasyon, genel ekonomik sorunlar 2021 yılına damga vuran diğer faktörlerdi” diye konuştu.

Çip krizinin ne zaman aşılacağı ile ilgili bir belirsizlik var”

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, 2022 yılına birçok belirsizlikle girdiklerini ve üretimden kaynaklanan bulunurluk sorununun en temel sorun olarak karşılarına çıktığını da belirterek “Çip krizinin ne zaman aşılacağı ile ilgili bir belirsizlik var. Şu anda konuşmak için çok erken. Fakat mart ayından sonra bulunurluk sorununun önemli oranda çözülebileceğini öngörüyorum.  Bunun yanında kurlarda da bir belirsizlik hüküm sürüyor. Ayrıca faizlerin de bir yere oturması lazım. Bu 3 belirsizlik 2022 yılını şekillendirecektir” diye konuştu. Mersin şu görüşleri dile getirdi:

“2022 yılı için şu an itibariyle satış adedi konusunda öngörüde bulunmak yanlış olur. Ancak 2021’in altında kapatmayacağımızı söyleyebilirim. Sektördeki sorunlar giderilebilirse pazarın 2021 üstüne çıkma ihtimali de var.  Ayrıca başta çalışan maliyeti olmak üzere tüm maliyetlerin artması da sektörümüzün paydaşlarını etkileyecek gibi görünüyor. Yetkili satıcılık gibi mesleklerde öngörülemeyen ortamlar, işin doğası gereği tedbirli davranmayı gerektirir. Bu nedenle 2022 yılı için tahminde bulunurken tedbirli davranmak gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizdeki hızlı ve aşağı-yukarı çok yönlü ve değişken kur hareketleri nedeniyle maliyetler artmaya devam ederse bu artışlar fiyata yansıyacağından talepte bir daralma olması da kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.

TOYOTA’DAN PERAKENDE VE FİLODA TARİHİ SATIŞLAR

Toyota, araç bulunurluğu ve yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen 2021 yılında toplam pazarda geçen yıla oranla yüzde 30’luk bir büyüme göstererek 52 bin 588 adetlik satış gerçekleştirdi. Aynı zamanda Türkiye’deki en yüksek satış adetlerinin ikincisini de gerçekleştirmiş oldu.

Bir önceki yıla oranla perakende satışlarını yüzde 26 artıran Toyota, 32 bin 773 adetlik satış ile binek otomobil pazarında ilk dört içinde yer alırken, filo satışlarında da yüzde 37’lik gelişme göstererek 19 bin 815 adede ulaştı ve tüm zamanların en yüksek adetli filo satışına imza attı. Toyota, geçen yıla oranla toplam otomotiv pazarındaki payını da yüzde 1,9 oranında artırarak yüzde 7,1 oranla ilk beş sıra içindeki yerini aldı.

Toyota Hibrit Satışlarında Lider

Toyota’nın en çok satan modeli, 41 bin 343 adetlik satışla Corolla olurken efsane model, 2021’de Türkiye’de de en çok satılan modeller arasında ikinci sıraya yerleşti. Hibrit teknolojinin öncüsü Toyota’nın Türkiye’deki hibrit otomobil satışları da 2020 yılına göre yüzde 9 artarak 19.653 adet olarak gerçekleşti. Toyota, Türkiye’deki hibrit otomobil satışlarında yüzde 40’lık pay ile pazarda açık ara önde bulunuyor.

Bozkurt “Her şeye rağmen satışları olumlu olarak değerlendirebiliriz”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2021 yılının ilk çeyreğindeki göstergelerin pazarın 1 milyon adetler civarında gerçekleşeceğine işaret ettiğini; ancak pandemi etkisiyle yaşanan bulunurluk sorununun ortaya çıktığını kaydetti. Bozkurt, içinde bulunulan ortamda 737 bin 550 adetlik satışın da olumlu olarak değerlendirilebileceğini sözlerine ekleyerek “Çip krizi, global çapta üretim yapan bütün sektörleri etkilediği gibi otomotiv sektörünü de doğrudan etkiledi. Bunun yanında belli materyallerin tedarikinden kaynaklı bazı yedek parça gruplarındaki üretim ve bulunurluk sıkıntısı ile lojistik sektöründe yaşanan sıkıntıların da sektörümüze yansımasıyla talebin çok altında üretim gerçekleşti ve global bir sorun olarak karşımıza çıktı” dedi.

Bozkurt, Toyota olarak 2021 yılında gerçekleştirdikleri büyümenin kayda değer olduğunu da sözlerine ekleyerek “Eğer bulunurluk sıkıntısını yaşamasaydık 75 bin adetlere rahatlıkla ulaşırdık. 52 bin 588 adetlik satış gerçekleştirdik ve tüm zamanların rekorunu yalnızca 244 adetle kaçırdık. Bulunurluk, kurların inişli çıkışlı grafiği, faiz oranlarına rağmen gerçekleşen satışlarımız geleceğe daha iyi ve güvenle bakmamızı sağlıyor” diye konuştu.

“2022 yılında şartlar el verirse satışlar aynı seviyede gerçekleşir”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, üretimde bazı yedek parçaların tedarik edilememesi, çip krizi, lojistik hizmetlerinde aksamalar başta olmak üzere pandemi döneminin getirdiği belirsizlikler sürdükçe 2022 yılı pazar tahmininde bulunmanın zor olduğuna dikkat çekerek “Bu, sektörü temkinli yaklaşmaya yönlendiriyor. 2022’de araç bulunurluğu sıkıntımız olacak. Sektörde yaşanan sıkıntılar aşılır ve ÖTV baremleri gerektiği zamanlarda gecikmeden güncellenirse 2022 yılındaki satışların 2021 yılına yakın ya da aynı seviyelerde olacağını öngörüyorum. Bunun yanında kurlar, faiz seviyesi de çok belirleyici unsur olarak karşımıza çıkacak. Kurun, enflasyonun ya da faiz oranlarının yüksekliğinden ziyade öngörülebilir olması çok önemli. Bu nedenle 2022 için 500-750 bin adetler arasında geniş bir bantta tahmin yapabiliyorum” şeklinde konuştu.

Bozkurt, 2022 yılında kaç adet araç alınacağı konusunda belirsizliklerin sürdüğünü de kaydederek şunları söyledi:

“2022’de Avrupa pazarının 2,5-3 milyon adet büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Avrupa artık daha fazla araç isteyecektir. Böyle bir Avrupa talebi varken bizim araç almak istediğimizde bulma şansımız biraz azalacak. Bunun yanında ülkemizde farklı dinamikler de var. Türkiye ekonomisi çerçevesinde pazarda talep nasıl olacak? Kurlar stabil kalabilecek mi? Kurun düşük olması önemli ama düşük kurdan ya da yüksek kurdan önce tercih ettiğimiz şey stabil kur seyri. Bunun yanında otomobil almak icin kredi faizleri hala yüksek seyrediyor. Ayrıca kredi kullanımıyla ilgili kısıtlamalar da kredili otomobil satışlarını durma noktasına getirmekte. Bu uygulamanın da gözden geçirilerek günün şartlarına uygun hale getirilmesine ihtiyaç vardır. Bütün bu ekonomik bileşkeler stabil hale gelmeli ki hem biz hem müşterilerimiz plan yapabilsin” dedi.

Bozkurt, 2022 yılında tedarik ile ilgili olarak Toyota’nın Türkiye satışlarının ne olacağı tahmininde bulunmak için erken olduğunu; ancak 2021 yılıyla aynı paralelde bir satış seyri beklediklerini de söyledi.

“Yaşanabilir Dünya, İklim Dostu Beslenme” Etkinliği İstanbul’da DüzenlendiAB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beslenme uzmanı, sürdürülebilir yaşam aktivisti Dilara Koçak 7 Ocak Cuma günü İstanbul’da İktisadi Kalkınma Vakfı’nda bir araya geldi. Büyükelçi ve Koçak daha temiz bir dünyada, daha iyi bir yaşamı nasıl sağlayabiliriz sorusuna katılımcılarla birlikte yanıt aradılar.Bu kez soruları sadece gazeteciler sormadı. Büyükelçi Meyer-Landrut ile Dilara Koçak’ın da onlara bazı soruları oldu. Sorular ve yanıtları şöyleydi:Dilara Koçak’ın salona getirdiği otomobil lastiği ya da Büyükelçi’nin başındaki inşaat bareti ne anlama geliyor?Yanıt: İnsanoğlu yaşamı boyunca 20 kg mikroplastik yutuyor. Yani bir araba lastiği kadar! Bir yılda ise bir baret büyüklüğünde mikroplastik yutuyoruz.Haftada 1 kredi kartı,3 haftada 1 plastik tarak,  5 haftada 1 plastik elbise askısı gibi de gözünüzde canlandırabilirsiniz. Herkes bu etkinliğe bisikletle gelseydi, doğaya nasıl bir katkımız olurdu?Yanıt: Araba ile gideceğiniz yolu bisikletle gittiğinizde çevreye verilen zararı 15 kat azaltabileceğinizi biliyor musunuz?Ortalama bir araba motorunda yakılan her litre yakıt için 2.5 kg’dan fazla CO2 üretiliyor.

Her 6 saniyede dünyada ne kadar orman yok oluyor?

Yanıt: Her 6 saniyede 1 futbol sahası büyüklüğünde orman yok oluyor.Orman yangınlarının büyük bir kısmı maalesef insan eli ile gerçekleşiyor. Ormanların yok oluşu vahşi yaşam ve biyoçeşitliliği olumsuz etkiliyor. Adeta akciğerlerimiz sönüyor.Dilara Koçak’ın Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu desteğiyle yayınlanan “Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü 2022” bu sorular için cevap anahtarı oldu. Etkinlik nohut ile yapılan puding ve karpuz kabuğundan reçel ile birer parça tadım yaptırılarak sonlandı.AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut konuşmasında sürdürülebilir yaşam konusunda Avrupa Birliği’nin vizyonunu anlattı. Büyükelçi ayrıca 2050 yılına kadar net sera gazı emisyonlarının sıfırlanması ve Avrupa’nın dünyanın ilk iklim nötr kıtası haline dönüştürülmesi için atılan adımları paylaştı.Türkiye geçen yıl iklim değişikliğiyle mücadele için Paris Anlaşması’nı onayladı.Daha temiz bir çevre ve daha yaşanılabilir bir dünya için Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki işbirliği alanları da toplantıda kısaca aktarıldı. Beslenme uzmanı ve sürdürülebilir yaşam aktivisti Dilara Koçak da küresel gıda üretiminin iklim kriziyle ilişkisine değinerek daha verimli, sürdürülebilir ve eşit bir yaşama dair önerilerini sıraladı.

TOYOTA’DAN YENİ YILDA FİNANSAL FIRSAT KAMPANYASI

Toyota, yeni yılda otomobil sahibi olmak isteyenler için finansal fırsatlarla dolu bir kampanya başlattı. Toyota’nın Ocak ayı kampanyasında Yaris ve Yaris Hybrid modelleri 75.000 TL, 12 ay vade ve yüzde 0.69 finansman oranı ile satışa sunulacak. Kampanyada ayrıca Toyota Professional ailesinin üyeleri Hilux, Proace City ve Proace City Cargo modelleri de 100.000 TL, 12 ay vade ve yüzde 0.69 finansman oranı ile yeni kullanıcılarını bekliyor olacak. Ayrıca, yeni araç kredilerinde 6 ay, Xchange by Toyota kredilerinde ise 3 aya kadar erteleme imkanı da sunuluyor.

Toyota’nın hibrit modelleri için anlaşmalı banka aracılığıyla ‘Çevre Dostu Kredisi’ ile Ocak ayında tüm vadelerde, sıfır ve 2. el araçlar için 1-12 ay arası  yüzde 1,95, 13-24 ay arası  yüzde 2,05 ve  25-48 ay arası  da yüzde 2,10 finansman oranı imkanı da sağlanacak. Çiftçi kredisi kapsamında da 6 ayda bir ya da yılda bir ödeme imkanı bulunacak.

Yüzde 1,95’den başlayan finansman oranları ve her bütçeye göre şekillendirilebilen 60 aya kadar uzayan vade seçenekleri ile Toyota’nın yeni yıl kampanyasından yararlanmak isteyenler için markası ne olursa olsun eski araçlarını değiştirip yeni bir Toyota almak isteyenlere “takas” imkanı da bulunuyor.

TCL CES 2022’de Portatif, Hafif ve Kişiye Özel NXTWEAR AIR Giyilebilir Teknoloji Gözlüklerini TanıttıGörüntü teknolojilerinin, uygun maliyetli ve gelişmiş akıllı deneyimlerin öncüsü TCL, ikinci nesil giyilebilir teknoloji gözlüğü NXTWEAR AIR’ı tanıttı. Yeni ve şık gözlükler üstün görüntü teknolojisini, zengin deneyimi önceki nesil gözlüğe kıyasla yüzde 30 daha hafif ve daha konforlu bir yapıda sunuyor. Bu sayede en üst düzey eğlence ve verimlilik, kullanıcılarla buluşuyor.TCL Communication CMO’su Stefan Streit, konuyla ilgili şunları söylüyor: “NXTWEAR AIR’ı tasarlarken kullanıcılar için çok önemli olan kolaylığa ve konfora odaklandık. Bu yeni nesil NXTWEAR gözlüklerle kullanıcılar daha önceki üstün görüntüleme deneyimini daha rahat bir deneyimin yanı sıra kişiselleştirilmiş tasarımla yaşayabiliyor.”NXTWEAR AIR, kullanıcıları bulundukları yerden istedikleri içeriği deneyimleyebilme, bulundukları yerde bir şeyler izleme, oyun oynama ve çalışma imkânı sunarak, hareket halindeki çalışanlar ve seyahat edenler için uygun bir cihaz haline geliyor. TCL NXTWEAR AIR, film izlerken gelişmiş bir görüntüleme deneyimi de sunuyor. Kıyasıya rekabetin yaşandığı spor müsabakaları ve sevilen filmler, kısa yolculukları veya uzun seyahatleri heyecanlı hale getiriyor.1080p çift mikro OLED ekrana sahip olan TCL NXTWEAR AIR, bol ayrıntılı, güçlü, zengin ve canlı renklerin yanı sıra derin gölgeler ve siyahın koyu tonlarını sunuyor. Aynı zamanda sinemadaki gibi 4 metre uzaklıktan 140 inç büyüklüğe eşdeğer geniş ve sürükleyici bir izleme ortamı yaratıyor.Her açıya 47 piksel sığdıran TCL NXTWEAR AIR sinemadaki gibi netlik sunarken, çift hoparlörüyle stereo sesleri de oynatıyor. Daha özel bir izleme deneyimi için kullanıcılar kendi kablolu ya da kablosuz kulaklıklarını TCL NXTWEAR AIR’e bağlayabiliyor.TCL, ikinci nesil gözlükleri olan NXTWEAR AIR’ı konfora ve tarza odaklanarak geliştirdi. Standart lenslerle birlikte sadece 75 gram ağırlıkta olan bu ekranlar kullanıcıya hafifliğini hissettiriyor. Özelleştirme seçenekleri kapsamında NXTWEAR AIR’da iki değiştirilebilir ön lens bulunuyor. Bu sayede her kullanıcı bireysel tarzını yansıtabiliyor.NXTWEAR AIR laptopla da eşleşebiliyor. Böylece evinde monitör için bir alan olmadığında bile uzaktan çalışan profesyonel kullanıcılar ve öğrenciler ikinci bir ekrana dönüşüyor.NXTWEAR AIR, Type-C girişi sayesinde şarj gerektirmeyen “tak ve kullan” özelliğine de sahip. NXTWEAR AIR bu sayede yüzden fazla akıllı telefonla uyumlu hale gelerek, birçok cihazla birlikte çalışabiliyor. Çalışmadan eğlenceye birçok amaçla kullanılabilen NXTWEAR AIR, kişiye özel bir oyun salonu haline geldiği için oyuncuların da en yakın arkadaşı oluyor. Gözlüğün eşleştiği cihaz Bluetooth kumandaya bağlandığında oyun deneyimi daha da iyileşiyor.

Toyota C+pod Satışlarını Tüm Müşterilerine Açtı

Toyota, C+pod ultra kompakt elektrikli aracını Japonya’da tüm kurumsal müşteriler ve belediyelerin yanı sıra artık bireysel müşterilerine de sunmaya başladı. Geçtiğimiz yıl sınırlı sayıda kullanıcılara sunulan C+pod, şimdi daha geniş müşteri kitlesine sunularak mobilite ihtiyaçlarına yanıt verecek.

Çevre dostu iki kişilik bir elektrikli araç olan C+pod, küçük bir otomobilden daha kompakt boyutlara sahip ve günlük kısa mesafelerle seyahat eden kullanıcılar için bir mobilite seçeneği olarak tasarlandı. C+pod’un hedef kitlesi içerisinde gençler, yeni araç kullanmaya başlayan kullanıcılar veya otomobille sürüş yapmaktan çekinen yetişkinler gibi profiller yer alıyor.

Kolay kullanımı, çevre dostu olması ve ultra kompakt gövdesine rağmen kapsamlı güvenlik ve emniyet özellikleriyle kullanıcılar tarafından oldukça olumlu tepkiler aldı. 2.490 mm uzunluğu, 1.290 mm genişliği ve 1.550 mm yüksekliğiyle aracın dönüş çapı sadece 3.9 metre. Bu sayede dar alanda rahatça manevra yapabilen C+pod, tek şarjla 150 km menzile sahip. 2 kişilik C+pod’un 9.06 kWs’lık lityum iyon bataryası 5 saatte tamamen doldurulabiliyor. Ayrıca C+pod önünde yer alan girişle 10 saate kadar güç kaynağı olarak da kullanılabiliyor. Maksimum 60 km/s hıza ulaşabilen C+pod’un ağırlığı ise sadece 670 kg.

Japonya’da leasing anlaşmasıyla sunulan C+pod’un bataryaları için proaktif 3R girişimini de içeriyor. Böylece batarya kullanımında yeniden değerlendirme ve geri dönüşüm ile birlikte Toyota’nın hedeflediği karbon nötr mobilite toplumuna ulaşmanın bir adımı olarak öne çıkıyor.

Toyota, C+pod ve C+walk dahil olmak üzere farklı mobilite ürünleri sunarak, gençlerden yaşlılara, her kullanıcının mobilite ihtiyacını karşılamaya devam edecek.

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Aralık 2021 Aylık en yüksek reel getiri Amerikan Dolarında oldu
En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %6,51, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %11,67 oranlarıyla Amerikan dolarında gerçekleşti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (11.08.2022)

“Süt sektörü çok zor dönemden geçiyor”  TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Üreticimiz bir kilogram süt satarak …