Büyükşehir, Kocasinan, Melikgazi, Hacılar, Talas belerdiyelerinden haberler (09.01.2022)

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, KAYSERİ GENÇLİK ŞÖLENİ’NE KATILDI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanlığı’nın düzenlediği Kayseri Gençlik Şöleni’ne katılarak, Cumhur İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi camiası ve vatandaşlar ile bir araya geldi.

Kadir Has Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan şölene Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra, MHP Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak, ilçe belediye başkanları, partililer, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı Ali Çelik, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ, HEP BERABER KAYSERİ, HEP BERABER TÜRKİYE OLACAĞIZ”

Coşkulu geçen Kayseri Gençlik Şöleni’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “İri olacağız, diri olacağız, inşallah hep beraber Kayseri, hep beraber Türkiye olacağız” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkücü gençlerimiz, milletin bekası için var olan sevgili gençlerimiz, iyi ki varsınız diyor hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyor, sağ olun, var olun diyor, Allah razı olsun diyorum. Her şeyden önce her zaman söylediğimiz Cenab-ı Allah’a şükrederek, 17-0 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanının ağabeyliği altında 16 ilçe belediye başkanıyla ele ele, gönül gönüle, bizleri seven, bizlere güvenen siz kardeşlerimize, büyüklerimize layık olma anlayışı içerisinde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partimizin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli bilge insanın, birliklerini güçlendirmek, dayanışma içerisinde Kayseri’mize, onlara layık olma anlayışı içerisinde sizlere hizmet etmek için el ele gönül gönül verirken, birliğin beraberliğin bereket olduğu anlayışı içerisinde bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, inşallah hep beraber Kayseri, hep beraber Türkiye olacağız diyor, sağ olun, var olun Allah ‘a emanet olun. İyi ki varsınız diyorum.”

Ayrıca şölende, ülkücü camianın önemli sanatçıları verdikleri konserde, Kayserililere unutulmaz bir gece yaşattı.

BAŞKAN YALÇIN, ŞEHİT YAKINLARIYLA “İYİ Kİ VARSIN EREN FİLMİNİ İZLEDİ”

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, şehit yakınları ve gazilerle birlikte, Trabzon’un Maçka ilçesinde teröristler tarafından şehit edilen Astsubay Ferhat Gedik ve Eren Bülbül’ün hayatını konu alan “Kesişme; iyi ki varsın Eren” isimli filmi izledi.

Talas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen organizasyona Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği üyesi şehit yakınları ve gazilerin yanı sıra Kayseri Şube başkanı Ali Yavuz da katıldı.

BAŞKAN YALÇIN: “ŞEHİT YAKINLARI BİZE EMANET”

Film sonrası konuşan Başkan Yalçın, şehitlerin acısını derinden yaşadıklarını ifade etti. “Şehit yakınlarımız bizim emanetimizdir.” diyen Başkan Yalçın, şunları söyledi: “Bugün burada değerli şehitlerimiz, Eren Bülbül ve Ferhat Gedik’in hayatını konu alan filmi şehit ve gazi ailelerimiz ile birlikte seyrettik. Tabi biz her ne kadar devlet-millet adına acı hissetsek de şehit aileleri daha fazla hissediyor bu duyguyu. Devletimiz büyük, büyük devletlerin sınavı da büyük olur. Allah devlete zeval vermesin. Şehit yakınlarımız bizim emanetimiz, geldikleri için teşekkür ediyoruz. Birlikte bu filmi seyrettik ama bu asıl şehit ailelerinin destanıdır.”

“BAŞKAN YALÇIN, YANIMIZDA OLMAYI KENDİNE GÖREV BİLİYOR”

Daha sonra konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz da bu filmin izlenmesi için organizasyon düzenleyen Talas Belediyesi ve Başkan Yalçın’a teşekkür etti. Göreve geldiği günden bu yana şehit yakınları ve gazilerin arkasında durduğuna dikkat çeken Başkan Yavuz, “Bu filmi izlememize vesile olan Sayın Mustafa Yalçın Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanımız, Talas’a seçildiği günden bu yana şehit aileleri ve gazilerimizin arkasında durmayı bir görev bildi. Bundan dolayı da Başkan Yalçın’a çok teşekkür ediyorum. Bugünde burada 2 şehidimizin hayatını anlatan filmi beraber izledik. Bu filmi izlerken nasıl ki şehit haberi geldiğinde ne hissediyorsak aynı şeyi hissettik. Bu ülke bizim, ülkemiz için elimizden geleni yapacağız. Terör örgütünün kökünün kazınmasına da az bir aşama kaldı, inşallah hepsinin kökü kazınacak.” dedi.

KOCASİNAN BELEDİYESİ, ÜRETTİĞİ ASPİR YAĞINI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITIYOR

Kocasinan Belediyesi, 60 dönüm kendi arazisine ektiği aspiri hasad edip ve ardından ürettiği aspir yağını, ihtiyaç sahibi ailelere hediye olarak dağıtıyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, her alanda ‘Kendi kendine yetebilen bir belediye’ olarak, Sosyal Market’in yaptığı bu çalışmanın Türkiye’ye örnek niteliğinde olduğunu söyledi.

Aspir yağı paketlerinin hazırlandığı Yeşil Mahalledeki Sosyal Market’in deposunu ziyaret eden Başkan Çolakbayrakdar, insanı merkez alan hizmet odaklı belediyecilik anlayışıyla çalıştıklarını ve ihtiyaç duyulan her alanda vatandaşların yanlarında olduklarını ifade etti.

Organik ve sürdürülebilir tarım alanında bölgenin ve Kayseri’nin kalkınmasına büyük katkı sunan ve örnek projeleri hayata geçiren Başkan Çolakbayrakdar, “Sosyal Market’imizin deposunda bulunan ürünleri, belirli aralıklarla bölgemizde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaştırıyoruz. Durumlarına göre A, B ve C sınıfı olarak belirlenmiş ailelerimize belirli zaman aralıklarla gıda kolileri, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından teslim ediliyor. Geçtiğimiz yıl toprakla buluşturup ve ardından hasat ettiğimiz aspir, yağ olarak üretilip paketlenmesinin sonrasında vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Her alanda ‘Kendi kendine yetebilen belediye’ olabilmenin bir örneği niteliğindedir. Kendi yetiştirdiğimiz ürünleri, vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. ‘Kendi kendine yetebilen belediye’ olarak yaptığımız bu çalışmalar, şehrimizden tüm Türkiye’ye örnek olabilecek niteliğindedir. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmaların yanı sıra bundan sonra da yeni projelerimizle Kocasinan’ımız için farklılıkları hayata geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Başkan Çolakbayrakdar,  ‘Halka hizmet; Hakka hizmet’ anlayışıyla hareket ederek, vatandaşlara gıda başta olmak üzere pek çok konuda yardımcı olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesindeki ekiplerin dağıttığı aspir yağları alan ve büyük bir mutluluk duyan vatandaşlar ise dualar ederek, Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkürlerini iletti.

BAŞKAN ÖZDOĞAN KENTSEL DÖNÜŞÜM BİNA SAKİNLERİNİ ZİYARET ETTİ “HER ZAMAN VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ”

Hacılar Belediye Başkanı Av. Bilal Özdoğan, kentsel dönüşümde dairelerini teslim alan aileleri ziyaret etti. İlçe halkıyla her fırsatta iç içe olduğunu belirten Özdoğan, vatandaşlarla sıcak sohbetler yapıp gönüllerini aldı.

Hacılar Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dairelerini teslim alan vatandaşları ziyaret eden Başkan Özdoğan, bol bol sohbet ederek vatandaşları dinleme imkanı buldu.

Samimi ortamlarda gerçekleştirilen sohbetlerde aileler Başkan Özdoğan’a çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Başkan Özdoğan ilk olarak daire sakinlerinden Ayşe Çavuş’u ziyaret etti. Çavuş, Başkan Özdoğan’a “Bizleri düşünüp buralara kadar geldiğiniz için teşekkür ederim. Allah işlerinizde kolaylıklar versin. Bizler sizden memnunuz, Allah’ta sizlerden razı olsun.” dedi. Sıcak ve samimi ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Özdoğan’da belediye olarak her zaman ilçe halkının hizmetinde olduğunu söyledi.

Başkan Özdoğan, bina sakinlerinden Gülseren Pembe İlhan’ı da ziyaret etti. Ailenin engelli kızı Edibe İlhan tarafından karşılanan başkan Özdoğan, Edibe’ye çeşitli hediyeler verdi. Edibe ile yakından ilgilenen başkan Özdoğan, Edibe’nin sağlık durumu hakkında da annesinden bilgiler aldı.

Başkan Özdoğan, ev ziyaretlerinin devamında Nalbant ailesini ziyaretle devam etti. Sıcak samimi ortamda gerçekleşen ziyarette ev sahibi Bayram Nalbant, başkan Özdoğan’a çalışmalarında kolaylıklar diledi. Nalbant, “Kentsel dönüşüm projesiyle sıcacık evlerimizde oturuyoruz. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” dedi. Başkan Özdoğan; “Bizler devletimizin imkânlarını sizlere hizmet olarak veriyoruz. Ne mutlu ki bizlere duasını aldığımız ailelerimizle bir aradayız. Bizim birlikteliğimiz her şey den önce gelir.” dedi.

Bina ziyaretlerinin son durağı Şengül Mızrak’ın evi oldu. Aynı samimiyet ve keyifle geçen sohbette Başkan Özdoğan “Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Bizler, sizin hizmetinizdeyiz. Evlerine oturan vatandaşlarımız güle güle otursunlar.” dedi.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE ORGANİK EĞİTİM BAŞLIYOR

Büyükşehir Belediyesi, tarımsal eğitim faaliyetleri kapsamında “Organik Tarım” eğitimi düzenliyor. Düzenlenecek Organik Tarım Eğitimi’nin takvimi 31 Ocak 2022 – 6 Şubat 2022 olarak belirlendi.

Bilinçli, sürdürülebilir ve doğru tarım için çiftçiye ve tüketicilere destek noktasında birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında başlayacak yeni sezon öncesi Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı bahçe kullanıcılarını belirlemek üzere tarım alanında yaptığı yatırımlara tarımsal eğitim boyutunda da destek vererek ‘Organik Tarım Eğitimi’ni gerçekleştiriyor.

EĞİTİMDE ÖNEMLİ KONULAR YER ALACAK

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda verilecek eğitimde, Organik Tarım Mevzuatı, Doğal Üretim Bahçesi Kullanımı Hakkında Bilgilendirme, Toprak, Toprak Verimi, Bitki Besleme, Gübreleme, Organik Gübre Yapımı, Organik Atık Dönüşümü, Organik Sebze Yetiştiriciliği, Organik Sebze Yetiştiriciliğinde Ekim Nöbeti, Organik Sebze Yetiştiriciliğinde Tohum Üretimi gibi önemli konular yer alacak.

ÖĞRETİM ÜYELERİ DERS VERECEK, SINAV YAPACAK

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Doğal Üretim Bahçesi Sorumlusu Abdurrahman Özcan, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Fevziye Şuheyda Hepşen Türkay, Tarım ve Orman Bakanlığı Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sebzecilik Bölümü’nden Dr. Gülay Beşirli ve Kapadokya Organik Üreticiler Birliği Dernek Başkanı Dr. Yeşim Bekyürek eğitmenliğinde verilecek her eğitim sonunda düzenlenecek sınav sonucuna göre başarılı kursiyerlere ‘Organik Tarım Eğitimi Katılım Belgesi’ takdim edilecek.

70 KİŞİLİK KONTENJAN OLAN MÜRACAATLAR 10 OCAK’TA BAŞLIYOR

Kovid-19 Pandemisi nedeni ile 70 kişilik kontenjanı bulunan eğitim, günlük HES Kodu kontrolü ile gerekli Kovid-19 tedbirleri altında yapılacak eğitime müracaatlar 10 – 21 Ocak 2022 tarihleri arasında ve mesai saatleri içerisinde Doğal Üretim Bahçesi’ne şahsen yapılacak. Müracaatlarının 70’ten fazla olması durumunda İdare tarafından elektronik ortamda kura çekimi gerçekleştirilecek.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk ve tek olan projelerinden Doğal Ürünler Bahçesi ve bahçe içerisinde yer alan Organik Pazar, organik tarımın halk arasında yaygınlaşmasını ve tüketicilerin doğrudan üreticilerden doğal ürünlere ulaşabilmelerinin yanında sağlıklı beslenmelerini de sağlamak amacı ile 5 yıldır faaliyet gösteriyor.

MELİKGAZİ’DE HER HAFTA BİR MAHALLEDE TOPLU TEMİZLİK                                                       

 Melikgazi Belediyesi,  her hafta bir mahallede yapılan temizlik çalışmasını bu hafta Gülük ve Tacettinveli Mahallesinde gerçekleştirdi.

Ekipler işe başlamadan önce işçilere kolaylıklar dileyerek tatlı ikram eden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Melikgazi Belediyesi olarak yeni bir çalışma başlattık. Bugünde Gülük ve Tacettinveli Mahallemizde çevre temizliği çalışmalarına başladık. Ekiplerimizin yoğun gayretiyle mahallelerimizi köşe bucak temizliyoruz. Melikgazi Belediyemizin büyük bir ekibi ve muhtarlarımızla burada günlük temizlik başladı akşam geç vakitlere kadar devam edecek. Bu kapsamda her hafta birkaç mahallemizde tüm ekip olarak giriyoruz. Temizliği, hafriyat alımı, yol süpürmesi, geri dönüşüm gibi çalışmaları bir arada yapıyoruz. Muhtarlarımızın da yönlendirmesi ile mahallelerimizdeki eksikler ve yapılması gereken işleri de arkadaşlarımız yapacak. Cenab-ı Allah inşallah birlik beraberlik içerisinde nice güzel günlere erişmeyi nasip etsin. Yaptığımız çalışmalar mahallelerimize hayırlı olsun. Emek veren mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

TALAS’TA 1259 ÇİFT ‘EVET’ DEDİ

Talas Belediyesi Nikah Memurluğu tarafından 2021 yılında 1259 çiftin nikah akdi gerçekleştirildi. Bu rakamla bir önceki yılın rekoru da kırılmış oldu.

2021 yılı boyunca çiftlerin en çok tercih ettiği ay Ağustos olurken bu ayda toplam 256 nikah kıyıldı. En az nikah kıyılan ay ise 40 nikahla Nisan oldu.

Bir önceki yıl olan 2020 yılında toplam 991 çift dünya evine girmiş ve 2019’un rekoru kırılmıştı. 2021 yılında ise 1259 nikah kıyılarak 2020 yılı rakamlarının üstüne çıkılmış oldu.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da evlenen çiftleri tebrik ederek ömür boyu mutluluklar diledi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

EYLÜL’DE YİNE DOLU DOLU MELİKGAZİ

Yaptığı hizmetlerle yine dolu dolu bir Eylül ayı geçiren Melikgazi Belediyesi ilçede yeni yatırımlarla, eğitimden, …

YAHYALI KADIN KOOPERATİFİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yahyalı Kaymakamlığı, Yahyalı Belediyesi ve S.S. Yahyalı Elma Çiçeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi …