Ekonomi-teknoloji, kültür-sanat, magazin-yaşam haberleri (21.09.2022)

Silk and Cashmere Reloved Cashmere koleksiyonuyla sürdürülebilirlik yolculuğuna devam ediyor Kaşmir ve ipekten yaratılan özgün ve zaman ötesi tasarımlarıyla 30 yıldır Türkiye ve dünyada tutkuyla sevilen Silk and Cashmere, çevreci, dönüştürülebilir, yüksek kaliteli ürünlerin yer aldığı yeni koleksiyonu Reloved Cashmere’i modaseverlere sunuyor. 1992’den dünyanın en değerli dokularından olan kaşmir ve ipekten yaratılan tasarımlarıyla öne çıkan Silk and Cashmere, tüketim çılgınlığının aksine, zamansız moda anlayışıyla geri dönüştürülmüş kaşmirden yepyeni bir koleksiyonu modaseverlerle buluşturuyor.   “Doğuştan Doğal” mottosuyla marka tutkunlarına doğaya hayran ve doğayla uyum içinde olmalarını sağlayacak bir seçki sunan Silk and Cashmere, sürdürülebilirlik yolculuğuna yeni bir soluk getiriyor. Geri dönüştülmüş kaşmir ile Merino yününün muhteşem uyumuyla oluşturulan Reloved Cashmere koleksiyonunda seçkin bir ürün yelpazesi sunuluyor. “Sürdürülebilir moda akımının öncüsüyüz”Silk and Cashmere CEO’su Ferhat Zamanpur, “Son yılların en önemli konularından biri sürdürülebilirlik, moda sektörünü de dönüştürüyor. Bugüne kadar kullan at anlayışının ve hızlı modanın hakim olduğu günümüz dünyasında artık sürdürülebilir moda anlayışı hızla yayılıyor. Artık çevreye, iklime karşı bilinçli, sürdürülebilir bir üretim modeline geçilmesi gerekiyor. Silk and Cashmere olarak Türkiye’de sürdürülebilir modanın öncülüğünü yapmaktan gurur duyuyoruz. Yeni koleksiyonumuzla geri dönüştürülmüş kaşmirden ürünlerimiz yer alıyor. Markamızın DNA’sında var olan, doğal malzememeler kullanma güdüsüyle tam 30 yıldır tüketicilerimize yüzde 100 doğal, insan doğasına dost, yenilenebilir, ekolojik hayata zarar vermeyen, çevreye duyarlı, doğada kendiliğinden doğal olarak yok olan koleksiyonlar sunuyoruz” dedi.

Evde barista gibi kahve demlemenin püf noktaları

Evde de kahve dükkanlarındaki gibi nitelikli kahve demlemek mümkün. İyi bir çekirdek, kaliteli su ve doğru demleme yöntemiyle siz de ev baristası olabilirsiniz. 3. nesil kahve dünyasının öncülerinden Coffee Manifesto, mevcut imkanlarla kaliteli kahve hazırlamanın püf noktalarını anlatıyor…

Nitelikli kahve keyfini evde de çıkarmak zor değil. Birkaç ipucuyla evde kahve dükkanlarındaki gibi nitelikli kahve demlemek mümkün. İyi bir çekirdek, kaliteli su ve doğru demleme yöntemiyle siz de ev baristası olabilirsiniz. 3. nesil kahve dünyasının öncülerinden Coffee Manifesto, kaliteli kahvenin püf noktalarını anlatıyor.

Nitelikli çekirdek şart:

Evde kaliteli kahve içmenin olmazsa olmazı öncelikle nitelikli bir çekirdeğe ulaşmak. Çekirdeğin taze ve iyi kavrulmuş olması gerekiyor.

Kahvenin yüzde 98’i su:

Kahvenin yüzde 98’i sudan oluşuyor. Bu durum da bize iyi bir çekirdeğin yanına iyi bir su gerektiğini gösteriyor. Evde mümkünse arıtılmış, filtrelenmiş, klor içermeyen bir su ile kahve yapılabilir. Buna ulaşamıyorsak şişe sulardan pH değeri ortalama 7 olan bir su ile kahve demlenebilir.

Çekirdeği demlemeden önce öğütün:

Kahve demlemek için çekirdeğin demleme metoduna uygun şekilde öğütülmüş olması çok önemli. Mümkünse kahveyi hazırlamadan hemen önce öğütmek, aromaları almamızı sağlayacaktır. Bu nedenle evde iyi kahve demlemek isteyenlere bir öğütücüye sahip olabilir.

Doğru kahve oranı ne?:

Herhangi bir ekipmanla doğru oranlarda demlenen kahveyle en iyi sonucu alabiliriz. Bunun için de ekipman ne olursa olsun 1/16 oranından yola çıkarak metodunuza ve çekirdeğinize en uygun demlemeyi bulabilirsiniz. Örnek olarak, tek porsiyon için; 15 gr çekirdek / 240 ml su ile iyi bir demleme elde edebiliriz.

Evde espresso yapmak kolay değil:

Filtre kahve demleme ekipmanlarıyla (V60, Chemex, French press vb) bu noktalara uyarak evinizde de kahve dükkanlarında içtiğiniz filtre kahveye çok yakın lezzetler elde edebilirsiniz.

Ancak aynı şeyi espresso bazlı içecekler için söylememiz doğru olmaz. Burada espresso makinesinin teknik anlamda belirli şartları taşıyor olması önemli.

Eğitim ile geliştirilebilir:

Kahve ile ilgili kendini geliştirmek isteyen ev baristaları çeşitli kahve forumlarını takip edip kahve atölyelerine katılabilir. Coffee Manifesto Coffee Lab ile ev baristalarına özel çeşitli atölyeler düzenliyor. Evde iyi kahve demlemenin püf noktalarını burada uygulamaları olarak öğrenmek de mümkün.

KARAİSMAİLOĞLU: 5G VE ÖTESİ TEKNOLOJİLERİNE YÖNELİK KRİTİK BİLEŞENLERİN YERLİLEŞTİRİLMESİ TEMEL ÖNCELİĞİMİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G ve ötesi teknolojilerine yönelik kritik bileşenlerin yerlileştirilmesinin temel öncelikleri olduğunu vurguladı ve “2027 yılına geldiğimizde mobil abonelerin yarısının 5G teknolojilerini kullanacağı ön görülüyor. 2030’lara doğru 6G teknolojisinin bilişimde kamu ve özel sektör için ‘kilit taşı’ konumuna gelecek. 5G teknolojilerinden yüz kat daha fazla hızlı olacağı öngörülen 6G, dijital dünyada tüm sektörlerde yapay zeka ile biyolojik tüm sistemler eş zamanlı olarak iletişim ve etkileşim içinde olacak” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesi Dördüncü 6G Konferansı’nın açılışında konuştu; “Bilginin üretilmesi, paylaşılması ve bilgiye erişim, baş döndürücü hızlara ulaşırken, oyunun kuralları da değişiyor. Eğer bilgiyi üretmiyorsanız, ürettiğiniz bilgiyi bir ürüne dönüştürmüyor ve bu ürünü dünyaya tanıtamıyorsanız ne gelişmeniz ne de kalkınmanız mümkün. Yerli üretim, yüksek teknoloji ve küresel marka… Bilişim sektörünü bu üç fazda başarıya ulaştırabilirsek, Türkiye hem cari açığını kapatmada hem de ihracatta büyük bir mesafe kat edecek. Bunun için de sizin gibi gençlerin yetişmesi, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olması son derece önemli” ifadelerini kullandı.
 BİLİŞİM SEKTÖRÜ YÜZDE 20’YE YAKIN BÜYÜDÜ
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin baş döndüren hızının, pandemi döneminde gelişen yeni iş modelleriyle birlikte katlanarak arttığını dile getiren Karaismailoğlu, esnek ve evden çalışmalar, e-eğitim, e-ticaret ve hatta e-eğlence modellerindeki baş döndürücü yükselişin, internet erişim hızında ve kapasitelerinde artışı gerekli kıldığını söyledi. Kullanım sayılarındaki ve sürelerindeki yükselişlerin, sektörün büyümesine de önemli katkılar sağladığına işaret eden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“2021 yılında ülkemizdeki bilişim sektörü, bir önceki yıla göre yüzde 20’ye yakın büyüdü. 2003’teki 88 bin kilometre olan fiber hat uzunluğumuzu beş buçuk katına çıkararak, 488 bin kilometreye çıkardık. Tabi ki yeterli değil çok daha artıracağız. Mobil abone sayısını 88 milyon 500 bine, genişbanttaki abone sayısı, 89 milyon 500 bine ulaştı. Sektördeki makinalar arası iletişim abone sayımız, 7 milyon 800 bini aştı. Bütün bu artışlar karşısında, mobil operatörlerin tarife ücretleri 10 yıl önce dakikası 8,6 kuruş iken, bugün 1,5 kuruşa indi. 2022 yılının ikinci çeyreğindeki internet kullanımında; mobilde yaklaşık yüzde 22, sabitte de yaklaşık yüzde 13 oranında artış kaydettik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizdeki kara, hava, demir ve denizyolu ulaşım sistemlerindeki ciddi yatırım ve büyümelerinin yanında iletişim ve haberleşme konularında da kayda değer çalışmaları hep birlikte yürütüyoruz. Çalışmalarımızda, devlet aklı ile hareket ediyor, kamu-özel sektör birlikte üniversite-reel sektör iş birliklerini de hızlandırıyoruz. Bu süreçteki temel hedefimiz; dünya ile rekabet edecek hızda, ekonomik internet erişimi ve katma değerli hizmetleri halkımızın faydasına sunmak.”
YERLİLİK ORANI BUGÜN YÜZDE 33’LERİ GEÇTİ
hizmetlerin hız ve kalitesinin her geçen gün geliştirildiğini ve vatandaşlara önemli bir konfor alanı sağladığını aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, şunları dedi:
“Ciddi zaman tasarrufu sağlayan bu hizmet aynı zamanda, hizmet memnuniyetini artırıyor. Sosyal Konut Projesi için e-devlet kapısına yapılan giriş sayısı da göstermektedir ki, halkımızın dijital hizmete ulaşım konusundaki ilgi ve refleksi çok yüksek. Bildiğiniz gibi 5G tanıtımını, Temmuz ayı sonunda İstanbul Havalimanı’nda yaptık. Ülkemizin haberleşme altyapısını; devlet aklıyla planlıyor, akademik, bilimsel zeminde değerlendiriyor ve kamu-özel sektör iş birlikleriyle hayata geçiriyoruz. Bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum: 5G ve ötesi teknolojilerine yönelik kritik bileşenlerin yerlileştirilmesi temel önceliğimizdir. Mobil operatörlerimizin 5G’ye hazırlık yapabilmeleri için, yerli ve yabancı üreticiler tarafından geliştirilen ürünlerin mobil şebekelerde denenmesi için birçok süreli izin verdik. İstanbul, Ankara ve İzmir dahil toplamda 18 farklı ilimizde bu denemeler sürmektedir. 5G alanında sağlanan her gelişme, 6G’nin zeminini de oluşturuyor.”
YATIRIMLARIMIZLA MİLLİ GELİRİMİZE 520 MİLYAR DOLARDAN FAZLA KATKI SUNDUK
Son 20 yılda; Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme altyapısına 183 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, yatırımlarla milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduklarını söyledi. “2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımları yapmayı hedefledik” diyen Karaismailoğlu, 2053 yılına kadar gerçekleştirilecek toplam 198 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme yatırımıyla üretime 2 trilyon dolar, milli gelire de 1 trilyon dolar katkı sağlamayı hedeflediklerine işaret etti.
ZAMAN VE MEKANDAN BAĞIMSIZ, SANAL BİR DÜNYADAKİ GERÇEKLİĞİ KEŞFEDECEĞİZ
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “5G teknolojilerinden yüz kat daha fazla hızlı olacağı öngörülen 6G, dijital dünyada tüm sektörlerde yapay zeka ile biyolojik tüm sistemler eş zamanlı olarak iletişim ve etkileşim içinde olacaklar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, yapay zekanın yaygınlaştırılmasıyla birlikte kurulu ulaşım sistemlerimiz üzerindeki hareketliliği, çok daha akıllı, çok daha hızlı, güvenli ve ekonomik olarak işletip yönetebileceğiz. 6G teknolojilerinin, vakit ve efor verimliliği kadar, enerji verimliliği ve çevre ve iklim konularında da olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Artık yüzyıllık süreçleri, 10’ar yıllık dilimlerde yaşıyoruz. Geleceğin 10 yılını, 6G teknolojilerinin hız ve kapasitesiyle yönetebiliriz. 6G haberleşme teknolojilerinde Wi-Fi yerine, Li-Fi, yani; yüksek enerjili LED’lerle görünür ışıkla haberleşme teknolojileri kullanılacak. Kısacası, zaman ve mekandan bağımsız, sanal bir dünyadaki gerçekliği keşfedeceğiz” diye konuştu.

Sosyal Medya 2022’de 10 Milyon Yeni Kullanıcı Kazandı

Türkiye’de sosyal medya platformlarını kullananların sayısı 2022 yılının ilk yarısında 10 milyon 612 bin 500 arttı. Her yıl 230 ülkede insanların çevrimiçi davranışlarına ilişkin küresel raporlar hazırlayan We Are Social ve Kepios’un Temmuz 2022 raporuna göre, Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 82,4’i sosyal medya kullanıyor. Türkiye’de insanlar her gün 3 saat 3 dakikalarını sosyal medyada geçiriyor. Bu süre internette geçirilen toplam sürenin yüzde 39,4’üne denk geliyor.

EN FAZLA ARTIŞ TIKTOK VE SNAPCHAT’TE

Yılın ilk yarısında kullanıcı sayısını en fazla artıran sosyal medya platformu Tiktok oldu. 2022 yılının ilk 6 ayında 4 milyon 262 bin 500 yeni kullanıcı kazanan Tiktok’u 2 milyon 500 bin yeni kullanıcı ile Snapchat izledi. İlk 6 ayda kullanıcı sayısını Twitter 1 milyon 900 bin, Instagram 1 milyon 400 bin, Youtube ve Facebook ise 300’er bin artırdı. Linkedin kullanıcı sayısını aynen korurken, Facebook Messenger’in kullanıcı sayısı 50 bin geriledi.

ORTALAMA 7,9 SOSYAL MEDYA HESABIMIZ VAR

Youtube, düşük orandaki artışa rağmen Türklerin en fazla ilgi gösterdikleri sosyal medya platformu olma özelliğini korudu. 57 milyon 700 bin kullanıcısı olan Youtube’u, 53 milyon 550 bin kullanıcıya sahip Instagram izliyor. Facebook 34 milyon 700 bin, Tiktok 30 milyon 826 bin, Twitter 18 milyon, Messenger 16 milyon 750 bin, Snapchat 15 milyon 400 bin, Linkedin ise 12 milyon kullanıcı sayısına sahip. Raporda internet kullanıcılarının yüzde 98,5’inin en az bir sosyal medya platformuna üye olduğu, kişi başı ortalama 7,9 ayrı sosyal medya hesabı kullanıldığı belirlendi.

E-TİCARETİN HEDEFİ SOSYAL MEDYA

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 2021’in tamamında 8,9 milyon yeni kullanıcı kazanan sosyal medya platformlarının, kullanıcı sayılarını bu yıl sadece 6 ayda 10 milyon 612 bin 500 artırdıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:
“Sosyal medyanın bu denli büyük kitlelere ulaşması, e-ticaretin reklamlarını bu alana kaydırmasına neden oldu. Türkiye’de 44 milyon e-ticaret müşterisi var. Hedef, müşteri sayısını günün 7 saat 45 dakikasını internette, 3 saat 3 dakikasını ise direkt sosyal medyada geçiren 70 milyonun üzerindeki kitlenin tamamına ulaşmak. Sosyal medya kullanıcılarının tamamı e-ticaret ekosistemine dahil edilirse yıllık e-ticaret hacmi 800-900 milyar liraya ulaşır.”

Ebediyen Dönüş sergisi 26 Ekime kadar Hazal Özkan Art Galleryde17. İstanbul Bienalinin Kompostlaşma” başlığından esinlenerek ve bienalin altı ekseniyle iletişim halinde tasarlanan Ebediyen Dönüş sergisi 20 Eylüldeki açılış etkinliğiyle başladı. Sekiz genç sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi 26 Ekime kadar ziyaretçilerini bekliyor. Küratörlüğünü galerinin kurucusu ve sanat tarihçisi Hazal Özkan’ın üstlendiği sergi, kompostlaşma sürecini döngü ve dönüşüm kavramları üzerinden ele alıyor. Bunu yaparken ise bienalin de altını çizdiğini kaynak ve kaynak kullanımı konularını sanatın kaynağı bağlamında odağında tutuyor; bienalin altı ekseninden en çok arşivlemeye dikkat çekiyor.  Sergide sekiz genç sanatçının Hazal Özgür, Rajab Eryiğit, Büşra Çeğil, Şevval Konyalı, Ece Kibaroğlu, Mehmet Ali Yıldız ve Ecem Ümitvar’ın eserleri yer alıyor.  Sanatçılar temaya iki farklı yoldan birini seçerek yaklaşıyor. İlki biçimsel, yani kaynakların ön planda olduğu. İkincisi ise felsefi. Burada sanatçılar Nietzsche’nin Bengi Dönüş” merceğinden yola çıkıyor. Sergideki çalışmalarda geçmişten gelen objeler yeni fikirlerle birleşiyor”Sergiyle ilgili açıklamalar yapan Hazal Özkan Art Gallerynin kurucusu ve sanat tarihçisi Hazal Özkan,Çok yetenekli ve üretken sekiz genç sanatçının eserleri bu sergide bir araya geldi. Eserler hem tek başlarına hem de birbirleriyle iletişimlerinde çok güçlüler. İzleyicide olduğu gibi mekanda da etki bırakıyorlar. Sanatçıların kullandıkları malzemeler yeni formlar ve yaşamlar buluyor. Bu sergide ziyaretçilerimizi boyanın katmanlaştığı ve başlı başına nesneleştiği, geçmişten gelen objelerin yeni fikirlerle birleştiği çalışmalar bekliyor” dedi.  Ebediyen Dönüş sergisini 26 Ekim tarihine kadar Hazal Özkan Art Galleryde ziyaret edebilirsiniz.

ÖZGÜR ARAS’TAN ANLAMLI BAĞIŞ

Ünlü iletişim danışmanı Özgür Aras, bir televizyon kanalında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla oyuncu Nurseli İdiz’e Avukatı Ayşegül Mermer aracılığı ile açtığı dava sonucunda kazandığı tazminatı Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine bağışladı.

Ne olmuştu?

İletişim danışmanı Özgür Aras, ünlü oyuncu Nurseli İdiz’in bir televizyon kanalında kendisi için hakaret içerikli sözler sarf ettiğini söyleyerek olayı Avukatı Ayşegül Mermer aracılığı ile mahkemeye taşımıştı. Kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu söyleyen Özgür Aras, ünlü oyuncuya 5 bin TL’lik manevi tazminat davası açmış ve mahkeme Özgür Aras’ın davasını kısmen kabul ederek Nurseli İdiz’i 4 bin lira manevi tazminata hükmetmiş idi.

İnşaatta Dalgalanma Yüksek, Yön Belirsiz

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2022 Ağustos Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, faaliyette ağustosta yukarı yönlü bir hareket olmasına rağmen yılın başından bu yana inşaatın hâlen yönünü tayin edemediği görülmektedir. 2 ay üst üste faaliyette yükselişin görülmemesi sektörün ne yönde hareket edeceğinin belli olmadığının net bir göstergesidir.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Ağustos Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Faaliyette ağustosta yukarı yönlü bir hareket olmasına rağmen yılın başından bu yana inşaatın hâlen yönünü tayin edemediği görülmektedir. Ağustos ayında Beklenti ve Güven Endeksleri eşik değerin altında kalmıştır. Güven temmuz ayına paralel hareket ederken Beklenti Endeksi yılın en düşük seviyesine gerilemiştir. Birleşik Beton Endeksi, 2 endeksteki azalmaya rağmen faaliyetteki yükseliş nedeniyle yukarı yönlü hareket etmiş ancak eşik değerin altında kalmaya devam etmiştir.

Her 4 endeks de geçen yılın aynı dönemine kıyasla gerilemiş görünmektedir. Özellikle beklentideki gerileme daha yüksek durumdadır.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Beklenti ve güvenin geçen yıla kıyasla düşük kalması, hem mevcut durumda hem de önümüzdeki dönemde inşaat sektöründe beklenen canlanmadan hâlen uzak olduğumuz anlamına gelmektedir.” dedi.

Faaliyet Endeksi’nin yükselmesine rağmen geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasını da değerlendiren Yavuz Işık, “Bu durum hükûmetin inşaata yönelik almış olduğu tedbirlere rağmen sektörün daralmaya devam ettiğini bize göstermektedir. Yılın geride bıraktığımız ikinci çeyreğinde %7,6 büyüyen Türkiye ekonomisinde en çok küçülen sektör %10,9 ile inşaattır. Tarım sektörü ile birlikte negatif büyüyen 2 sektörden biri olan inşaat sektöründeki geriye gidiş devam etmektedir.” diye konuştu.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı başvuruları başladıGenç Başarı Eğitim Vakfı tarafından tasarlanan girişimcilik programı GençBizz’in yeni dönem başvuruları başladı. 14-18 yaş grubu lise öğrencilerinin, danışman öğretmenleri ve iş dünyasından gönüllü mentorları eşliğinde kendi fikirlerini hayata geçirme şansı yakalayacakları bu programa son başvuru tarihi 15 Ekim 2022 Girişimci zihin yapısına sahip gençlerin ve çocukların yetişmesi amacıyla ilköğretimden yüksek öğretim düzeyine kadar farklı yaş grupları için eğitici ve deneyim odaklı programlar tasarlayan Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın liseli gençlere özel hazırladığı GençBizz Lise Girişimcilik Programı’na başvurular başladı. Dünya’da tam 115 ülkede uygulanan GençBizz programına dahil olmak isteyen lise öğrencileri, öğretmenler ve gönüllü mentorluk yapmak isteyen iş dünyası profesyonelleri 15 Ekim 2022 tarihine kadar başvuru yapabiliyor. GençBizz’de gençleri neler bekliyor?Yaparak öğrenmeye dayalı bir ekonomik eğitim programı olan GençBizz Girişimcilik Programında, lise öğrencileri takım kurarak kendi yaratıcı fikirlerini küçük ölçekli şirketlere dönüştürebilecek. Şirket sermayesi oluşturma, organizasyon yapısı kurma, piyasa araştırması yapma, gerçek ürün/hizmet geliştirme ve üretme, pazara sunarak satış yapma gibi ekonomi ve girişimcilik alanlarında eğitim alacak olan öğrenciler, bir şirketin nasıl işlediğini birinci elden keşfetme ve iş dünyasını genç yaşta deneyimleme fırsatı bulacak. Program sürecinde danışman öğretmenler ve iş dünyasından gönüllü mentorlar, girişimci olma hayali peşinde koşan öğrencilere yol gösterecek. Bunun yanı sıra süreçte aldıkları eğitimlerle ve dahil oldukları kurumsal uygulamalarla 21.YY yetkinliklerini de kazanmış olacaklar. Programı başarıyla tamamlayan ve girişimlerini tasfiye eden girişimci liseliler, dünyada 33 ülkede geçerli olan ‘Entrepreneurial Skills Pass’ sertifika sınavına girmeye hak kazanırken, sertifikayla uluslararası üniversitelere girişlerde avantajlar sağlayacaklar, özellikle güçlü bir kariyer yolculuğu için özel eğitim, mentorluk fırsatlarına da erişim şansı yakalayacaklar. Düzenlenecek Türkiye Finali değerlendirmelerinin ardından seçilen GençBizz şirketleri eğitim ve profesyonel yaşamda iş deneyimi fırsatlarının yanı sıra Avrupa’nın en büyük girişimcilik buluşması olan Gen-E Girişimcilik Festivali’nde ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak. Programı tamamlayan lise öğrencileri, kariyer arayışlarında iş yönetimi ve girişimcilik becerilerinden yararlanabilecek ve olumlu hayat kararları verebilmek için bireysel sorumluluğun ve finansal konulara yakın olmanın önemini kavrayabilecek. Öğretmenler, GençBizz ile Girişimci Zihin Yapısına Sahip bir nesil geliştirmek için program öğretmeni olmaya davet ediliyor; GençBizz Lise Girişimcilik Programı’na, Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından verilen GençBizz Rehber Öğretmen Eğitimlerini tamamlayarak öğretmenler de dahil olabiliyor. Program kapsamında “Girişimci Zihin Yapısı Nedir?”, “Girişimcilik ve Girişimcilik Eğitiminin Önemi”, “Yeni yüzyılın gerektirdiği yetkinlikler”, “GençBizz Lise Girişimcilik Programı Uygulama Adımları” gibi konularda eğitim alan öğretmenler, süreçte öğrencilerine rehberlik edebiliyor. GençBizz Öğretmenleri program süresinde ‘Öğretmen Gelişim Programı’na katılarak bireysel gelişimlerine de katkı sağlıyor. GençBizz Rehber Öğretmenleri yıl içinde düzenlenecek uluslararası ‘The Entrepreneurial School’ ödül programının da içerisinde yer alma ve ülkemizi temsil etme fırsatı yakalıyor.  Hayallerinin peşinde koşan her öğrencisine inanan ve onları desteklemek isteyen öğretmenlere açık olan GençBizz Rehber Öğretmen Eğitimlerine son başvuru tarihi de 15 Ekim 2022.  GençBizz şirketleri Avrupa’da ilk üçteGençBizz şirketleri bugüne kadar Avrupa’da çeşitli dereceler aldı. 2019 yılında, 39 ülkeden 30 binden fazla girişimin katıldığı JA Avrupa Yılın Şirketi Yarışması’nda Entalla GençBizz şirketi Avrupa birinciliğini, 2020 yılında ise Tensopathy GençBizz şirketi Avrupa üçüncülüğünü kazandı.

Eyüpsultan Belediyesi olarak bir ilki gerçekleştiriyor ve Göktürk’te ÜCRETSİZ Caz Festivali düzenliyoruz.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Göktürk Caz Festivali; 16, 17 ve 18 Eylül tarihlerinde caz rüzgarı estirecek. 3 gün boyunca sekiz ayrı sanatçı ve topluluğun yer alacağı festivalin kapanış konserini Kerem Görsev Jazz Trio gerçekleştirecek.

Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan yeni şarkı: “Kaş II”

Yüzyüzeyken Konuşuruz, tüm yaz sezonu boyunca üst üste verdiği 20 ayrı konserle yeni bir rekora daha imza atarken buldukları tüm boşluğu çıkaracakları yeni albümleri için stüdyo ’da geçirirken albümün habercisi yeni şarkıları “Kaş II” de çıktığı an itibariyle tüm dijital platformlarda ilk sıraya yerleşti…

Yaz sezonu boyunca Altınoluk, Bodrum, Bursa, Çeşme, İstanbul, İzmir, Kıbrıs, Kuşadası, Marmaris, Selçuk başta olmak üzere 20 ayrı şehirde ardı ardına konserler veren Yüzyüzeyken Konuşuruz, 9 bin 500 km yol yaparak toplamda 75 bin kişiye ulaştı. Buldukları tüm boşluğu çıkaracakları yeni albümleri için stüdyo ’da geçiren grubun sevenlerine sürprizi sözü ve bestesi Kaan Boşnak, düzenlemesi ise Yüzyüzeyken Konuşuruz imzası taşıyan yeni şarkıları “Kaş II” oldu.

Albüm öncesi arka arkaya çıkardıkları ve dinlenme rekorları kıran teklilerine bir yenisini daha ekleyen Yüzyüzeyken Konuşuruz’un müzikal yolculuklarına başlarken uğradıkları Kaş’a bu kez bambaşka bir hissiyatla uğradıkları “Kaş II” Sony Music Turkey etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlanırken şarkı müzik severlerle buluştuğu an itibariyle tüm dijital platformlarda ilk sıraya yerleşti.

OYUN DEĞİŞTİREN TEKNOLOJİLER SAHA EXPO 2022’DE

SAVUNMA, HAVACILIK VE UZAY SANAYİSİNE YÖNELİK SON YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER VE TEKNOLOJİLER GÜÇLERİNİ SAHA EXPO 2022’DE GÖSTERİYOR.

 SAHA İstanbul, 816 üye firma ve 23 üniversite ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Savunma, havacılık ve uzay sanayi kümelenmesidir. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek olan SAHA EXPO 2022, ezber bozan teknolojilerin buluşacağı bir fuar olacak.

 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayii için en yeni yenilikçi çözümler, gücünü ve kapasitesini artırmaya devam ediyor. Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin bu alandaki başarıları tartışılmaya devam ederken, Rusya-Ukrayna savaşında oyun değiştiren teknolojiler dünya basınının da gündeminde. Sektörün en büyük buluşması olan ve önemli iş birlikleri için etkin bir platform oluşturan SAHA EXPO, 50’den fazla ülkeden 250 yabancı ve 750 yerli firmayı bir araya getirmeye hazırlanıyor. Geçen yıl 18.000’in üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan SAHA EXPO, bu yıl 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak 30.000 profesyonel ziyaretçiyi hedefliyor.

 Dev Savunma sanayi şirketlerinden KOBİ’lere, üniversitelere, tedarikçilere ve Ar-Ge merkezlerine kadar Savunma, havacılık ve uzay sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan SAHA EXPO, hem katılımcılara hem de ziyaretçilere önemli iş birliği fırsatları sunacak. Havacılık, denizcilik ve uzay sektörlerinde stratejik öneme sahip birçok ürün ilk kez tanıtılacak.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın katılım ve destekleriyle düzenlenen, 50’den fazla ülkeden 1.000’e yakın şirketi bir araya getirmeyi hedefleyen SAHA EXPO Fuarı, yerli üretim potansiyelindeki artışı ve bağımsız üretim gücünü gözler önüne serecek.

SAHA EXPO 2022; BAYKAR, ASELSAN, TUSAŞ (TAI & TEI), ROKETSAN, HAVELSAN, OTOKAR, BMC, STM, FNSS, TAIS, LEONARDO UK, THALES, DASSAULT SYSTEMES, BARZAN, FED JSC IVCHENKO-PROGRESS ve MOTOR SICH gibi dünya çapında tanınan markaları ağırlayacak.

Fuara ulusal ve uluslararası delegasyonlar, savunma bakanları, üst düzey satın alma personelleri, yükleniciler/OEM, sistem entegratörleri, KOBİ’ler, sektör profesyonelleri, taşeronlar, büyük üreticiler, hizmet sağlayıcılar, tedarikçiler, üniversiteler ve medya gibi çok çeşitli katılımcılar katılacak. Fuar süresince, büyük platform üreticileri ile sistem, alt sistem, bileşen ve parça tedarikçisi diğer katılımcı işletmeler arasında yoğun B2B toplantıları, heyetler ve katılımcı işletmeler arasında G2B toplantıları ve Türk sivil ve askeri makamları ile uluslararası delegasyonlar arasında G2G toplantıları gerçekleştirilecek. Ayrıca fuar süresince uluslararası paneller, firma ürün/proje sunumları ve imza törenleri gerçekleştirilecek.

Sergi salonları, bu yıl çok farklı bir bakış açısıyla, şehircilik mantığıyla, Türkiye’nin en iyi mimarlık ofislerinden biri tarafından, fuar dünyasında daha önce görülmemiş “İpek Yolu” tarzında tasarlandı. SAHA EXPO 2022’nin yeni planlama sanatı, stantlara erişimi kolaylaştırıyor, ziyaretçilerin kusursuz bir şekilde gelmesini sağlıyor ve katılımcı markalama fırsatlarını en üst düzeye çıkarıyor.

Geniş kapsamlı bir eko-sistemi kapsayan SAHA EXPO Fuarı, küçük işletmelere ve Startup şirketlere, büyük şirketlerin yanı sıra kendilerini ve ürünlerini tanıtma fırsatı verecek. Fuar süresince uluslararası paneller ve imza törenleri gerçekleştirilecektir. SAHA Girişim programı kapsamında girişimciler, fuar süresince sundukları projelerle kendilerini tanıtırken, birçok sanayici ve yatırımcı ile tanışma fırsatı bulacaklar.

Bu yıl 6 salonda, 60.000 m2 alanda gerçekleştirilecek olan ve 30.000 profesyonel ziyaretçinin beklendiği fuarda 10.000 civarında B2B, B2G ve G2G görüşmelerinin yapılacağı tahmin ediliyor.

Fiziki serginin ardından, Savunma, Havacılık ve Uzay fuarcılığında ilk kez “metaverse” fuarı düzenlenecek. SAHA EXPO METAVERSE, Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin avatarları ile sergiyi ziyaret etmelerine ve projeleri incelemelerine olanak sağlayacak.

“Tekinsiz Deniz” fotoğraf sergisi Beyoğlu’nda açıldı

Fotoğraf sanatçısı, küratör ve masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız’ın yeni sergisi “Tekinsiz Deniz” 14 Eylül Çarşamba günü Faar Art Galeri’de açıldı. Ege Denizi’nin kuzeyinde bir botun içinden çekilen 14 fotoğraftan oluşan sergi, 15 Ekim’e kadar ziyarete açık kalacak.

Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız’ın yeni sergisi “Tekinsiz Deniz”, Beyoğlu’nda Faar Art Galeri’de sanatseverlerle buluştu.Kulaksız’ın Ayvalık’ta oluşturduğu projenin, sanat danışmanlığını Beral Madra, sergi tasarım danışmanlığını Bülent Erkmen ve proje direktörlüğünü Songül Güneş üstlendi. ‘’Tekinsiz Deniz’’ Sergisi,  Gate 27 Konuk Sanatçı Programı kapsamında Kulaksız’ın Ayvalık’ta kaldığı dönemde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

 ‘’Ege Denizi’nin kuzeyini günlerce bir botla dolaştım’’

Kulaksız, Ege Denizi’nin kuzeyini günlerce bir botla dolaştığını ifade ederek, “Mültecilerin kullandığı bota benzerdi. Oradaki insanlarla tanıştıkça aslında bu denizin ve coğrafyanın büyük bir dram, gerginlik ve kimlik çatışması barındırdığını gördüm. O botun içinde giderken kendimi bir mübadelede gibi hissettim. O botun içinde böyle yatar pozisyonda olup fotoğraf çekmeye başladığınız zaman gördüğünüz tek şey aslında bir tuhaf bir boşluk ve ufuk çizgisi.” dedi.

Fotoğraflardaki denizin sakin olmasının dingin olduğu anlamına gelmediğine dikkati çeken Kulaksız, ufuk çizgilerinin aynı hizada olmasının nedeninin “denizin üstünde görülenin sadece ufuk çizgisi olması ve umudun sadece oradan belireceği hissi” olduğunu dile getirdi.

‘’Hepimiz bir anda mülteci olabiliriz’’

Kulaksız, binlerce fotoğrafın içinden sadece 14 tanesini sergilediğini belirterek, “Bir anda hepimiz mülteci olabiliriz, bir anda hepimiz evsiz kalabiliriz. Hepimiz bir dram içinden gelip bu ülkeyi kurduk. Bunları unutmaya çalışıyoruz. Belki de bu yüzden masum bebekler kıyılara vuruyor hala.” ifadelerini kullandı.

“Tekinsiz Deniz” sergisi, 15 Ekim’e kadar Pazartesi hariç her gün 12:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açık kalacak.

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 250 bin tonu aştı

Kuru üzüm üretiminde ve ihracatında açık ara dünya lideri olan Türkiye, 2021/22 sezonunda çekirdeksiz kuru üzümden yüzde 3 artışla 441 milyon dolar gelir elde etti.

2021/22 sezonu 1 Eylül 2021 tarihinde başlayan çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 99 ülkeye ulaştı ve yüzde 3 artarak 441 milyon 862 bin dolar olarak gerçekleşti.

1 Eylül 2021’den 31 Ağustos 2022’ye kadar olan dönemde 252 bin 354 bin ton kuru üzüm ihraç eden Türkiye miktar bazında geçen sezona göre yüzde 13 artış sağladı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye’nin, 2021/22 sezonundaki yaklaşık 290 bin tonluk rekoltesiyle dünya genelindeki 1 milyon 301 bin tonluk üretimin yüzde 22’sini tek başına karşıladığını vurguladı.

“Ege Bölgesi’nde çekirdeksiz kuru üzüm ürün bazlı ihracat gelirinde birinci sıradaki ihraç ürünümüz. Sektörümüz her yıl ortalama 450 milyon dolar civarında döviz girdisi kazandırıyor. Bu yıl 200 bin ton ihracat hedefimizi yüzde 25 aştık. 2020/21 döneminde 91 ülkeye kuru üzüm ihraç ederken bu sezon ihraç pazarımızı 99 ülke ve bölgeye çıkardık. Çekirdeksiz kuru üzümde dünya ihracatının yüzde 33’ü ülkemiz tarafından yapılıyor. Bölgemizden yüzde 95’ini gerçekleştirdiğimiz kuru üzüm ihracatı 2021/22 sezonunda yüzde 3 artışla 441 milyon dolara ulaştı. Yüzde 80 pay ile ana ticaret ortağımız olan Avrupa kıtasına yüzde 345 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.”

Işık, “Amerika kıtasına çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımızı yüzde 26 artırdık, Afrika kıtasına yüzde 100’ün üzerinde artış sağladık. Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde yüzde 25 ilerleyerek Japonya’ya yüzde 15 artışla 13 milyon dolar, Çin’e ise yüzde 99 artışla 4 milyon dolar ihracat yaptık. Ortadoğu ülkelerinde ise yüzde 83 ivme kaydettik. Kuru üzüm ihracatımızda ilk sıradaki ülkelere baktığımızda; Birleşik Krallık 111 milyon dolarla geleneksel ticaret ortağımız, Türk çekirdeksiz kuru üzümünü 62 milyon dolarla en fazla talep eden ikinci ülke Almanya’ya ise ihracatımızı yüzde 9 artırdık, Hollanda’ya 41 milyon dolarlık ihracatımız var, İtalya’ya 34 milyon dolar ihracatla yüzde 9 ivme kaydettik. Avustralya’ya da ihracatımız yüzde 37 artarak 28 milyon dolara ulaştı. Üretici ve ihracatçı açısından tatmin edici bir sezonu geride bıraktık, 2022/23 sezonunda 300 bin tonun üzerinde rekolte bekliyoruz. Yeni sezonda çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında 500 milyon dolara ulaşacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Kuru kayısı ihracatı 375 milyon dolara ulaştı: Asya-Okyanusya ve Uzak Doğu ülkelerine yüzde 56 artış

Türkiye 1 Ağustos 2021’den 30 Temmuz 2022 tarihine kadar geçen süreçte toplam 80 bin 763 ton kuru kayısı ihraç ederek yüzde 29 artışla 375 milyon dolarla 2021/22 sezonunu geride bıraktı.

2020/21 sezonunda 3 bin 499 dolara ihraç edilen bütün kuru kayısı, 2021/22 döneminde 115 ülkede 4 bin 810 dolara alıcı buldu.

Avrupa kıtasına kuru kayısı ihracatımız yüzde 21 artışla 154 milyon dolara ulaştı. Amerika kıtasına yüzde 26 artışla 87 milyon dolar, Afrika ülkelerine yüzde 58 artışla 19 milyon dolar, Asya Okyanusya ve Uzak Doğu ülkelerine yüzde 56 artışla 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.

Çin’e kuru kayısı ihracatımızı yüzde 123’e çıkararak 15 milyon dolara taşıdık. Hindistan’da yüzde 47, Yeni Zelanda’da yüzde 40, Japonya’da yüzde 20 yükselen bir grafiğimiz var. Ortadoğu ülkelerine yüzde 33 artışla 16 milyon dolar ihracat yaptık.

2021/22 sezonunda ülke bazında; en çok kayısıyı yüzde 26 artışla 57 milyon dolar ihracat geliriyle ABD’ye gönderdik. Fransa yüzde 40 artışla 35 milyon dolar, Almanya yüzde 4 artışla 29 milyon dolar, Birleşik Krallık yüzde 25 artışla 21 milyon dolar, Avustralya ise yüzde 45 artışla 17 milyon dolar Türk kuru kayısısı talep etti.

Istanbul Marriott Hotel Sisli’de Üst Düzey Atama

Marriott International’ın İstanbul’da öne çıkan otellerinden Istanbul Marriott Hotel Sisli’nin Operasyon Direktörü, otelcilik sektöründe 30 yıla yakın deneyimiyle Timuçin Gündüz oldu.

Modern ve ferah odaları, kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, spor ve spa olanaklarıyla İstanbul’un merkezi semti Şişli’nin kalbinde yer alan 5 yıldızlı Istanbul Marriott Hotel Sisli’nin Operasyon Direktörü pozisyonuna tecrübeli yönetici Timuçin Gündüz atandı. Kaliteli alışveriş, popüler restoranlar ve eğlence merkezlerine yürüme mesafesinde konumlanan otelin odalar, yiyecek-içecek, sağlık kulübü ve Spa operasyonlarından sorumlu Gündüz 20 Haziran 2022’de yeni görevine başladı.

İstanbul Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü mezunu deneyimli yönetici kariyerine Çırağan Palace Kempinski’de adım attı ve Hyatt Regency, InterContinental gibi lüks zincirlerin yiyecek-içecek departmanlarında çeşitli görev ve sorumluluklar üstlenerek devam etti. Lüks butik ve beş yıldızlı zincir otellerde uzun yıllar yiyecek-içecek birim müdürlüğü görevini başarıyla sürdüren Gündüz, 2008 yılında Titanic Business Hotel Istanbul Asia’da kariyerine kapsamlı bir açılış deneyimi de ekledi. İnsana verdiği değerin yanı sıra işinde disiplini ve profesyonelliği her zaman önemseyen etkili yönetici 2017’de Yiyecek-İçecek Operasyonları Direktörü olarak Renaissance Polat Istanbul Hotel’e transferiyle Marriott International Türkiye ailesine katılmış oldu. Burada gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla misafir memnuniyetini yukarıya taşıyan Timuçin Gündüz Haziran 2022 itibariyle yine Marriott International Türkiye bünyesinde yer alan Istanbul Marriott Hotel Şişli’ye Operasyon Direktörü olarak atandı.

Yonca Evcimik fotoğraf çekimi Backstage

Sanat hayatında 45. Yılını kutlayan Yonca Evcimik uzun zaman ara verdiği müzik dünyasına yarın tüm dijital müzik marketlerde satışa çıkacak şarkısı “Vurula Vurula” ile dönüyor.

Geçtiğimiz hafta ünlü fotoğrafçı Lara Sayılgan’ın objektifine poz veren Yonca Evcimik çekimin Backstage Videosunu sosyal medya hesabından yayınlayarak heyecanını sevenleriyle paylaştı…

CENGİZ AKTÜRK’TEN MUHTEŞEM DEFİLE !

Ünlü tasarımcı Cihan Nacar kreatif direktörlüğünde hazırlanan Cengiz Aktürk SS 23 koleksiyonu dün gece Çırağan Sarayı’nda muhteşem bir prodüksiyon ile gerçekleştirilen defile ile tanıtıldı.

Cengiz Aktürk için hazırlanan yeni koleksiyonda görmeye alışık olduğumuz güçlü, kararlı ve iddialı Cihan Nacar kadını, bu sefer karşımıza daha sofistike bir kimlikle çıkıyor. İddiasını kendi ruhundan alan, daha sade ve pastel renklerin tercih edildiği koleksiyonda, aynı zamanda  kararlı çizgilerle kendi görkemini tam bir özgüvenle ifade eden çok özel bir anlatım, kuvvetli bir kadın tasviri yer alıyor.

Podyumda yer alan dev pırlantalar arasında ışıldayan koleksiyonları birbirinden ünlü modeller taşıdı. Açılışı top model Tülin Şahin ile yapılan defilede Şevval Şahin , Deren Talu gibi isimler yer aldı. Kapanış top model Çağla Şikel ile gerçekleştirildi.

Nacar’ın karakteristik imza kimliğini her yeni koleksiyonda daha da ileriye taşıması ve her yeni sunumunda göz alıcı detaylarla çıtayı beklentilerin de üzerine çıkartması ise moda kulislerinde takdir toplamaya devam ediyor.

İletişim danışmanı Niran Hürel Herder ‘ın ev sahipliğinde gerçekleşen defileye aralarında Pınar Altuğ Atacan ,Yağmur Ün, Gizem Güneş ,Ceren Benderlioğlu , Özge Yağız , Sıla Türkoğlu gibi isimlerin de yer aldığı sanat ve cemiyet hayatından pek çok konuk yer aldı. İzleyicileri büyüleyen moda şovu sosyal medyada da büyük ses getirdi.

UTİB BAŞKANI PINAR TAŞDELEN ENGİN’DEN GİRİŞİMCİLERE MÜJDE:

TECHXTILE’A KATILAN GİRİŞİMCİLERİMİZ, FON SIKINTISI YAŞAMAYACAK

UTİB Başkanı Engin, “UTİB olarak fon bulma konusunda networking yapma dışında ilerleyemiyorduk. Ancak bu yıl, BEBKA tarafından hayata geçirilen, bölgedeki girişimci ve firmalara mali destek sağlayacak projesi ile adaylarımızın fon bulma noktasındaki sıkıntısı da ortadan kalkacak” dedi.

Türkiye’nin tekstil odaklı en önemli girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’ta başvurular sürerken, program kapsamında her yıl gerçekleştirilen ‘TechXtile Akıl-Fikir Buluşmaları’nın da ilki gerçekleştirildi. ‘Bir Fikrin Mi Var?’ Yapımcısı Fuat Sami’nin moderatörlüğünde yapılan etkinliğe UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Proje Koordinatörü Ufuk Batum ve geçtiğimiz yıllarda dereceye giren girişimciler Reyhan Miray Reyhan, Özgecan Üstgül ve Selçuk Şireci katılarak deneyimlerini yeni adaylarla paylaştılar.

SON BAŞVURU TARİHİ 16 EKİM

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge’ın tekstil ve hazır giyim sektörünün en önemli girişimcilik programlarından biri olduğunun altını çizen Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “2009 yılında Ar-Ge proje pazarları ile başladığımız süreç, tekstil dikeyinde girişimcilik ekosistemin oluşması zorunluluğunun doğmasıyla bizi bu noktaya getirdi. Hayata geçirdiğimiz projelerin sürdürülebilir olması oldukça önemli. Hem sektörün içinden hem de girişimcilerden olumlu tepkiler alan programımız Birliğimizi gururlandırıyor” dedi.

YARIŞMACILAR FONA DA ULAŞABİLECEK

Bu dönem yarışmacıları yakından ilgilendiren sürprizi de açıklayan Engin, “UTİB olarak fon bulma konusunda networking yapma dışında ilerleyemiyorduk. Ancak bu yıl, BEBKA tarafından hayata geçirilen, bölgedeki girişimci ve firmalara mali destek sağlayacak projesi ile adaylarımızın fon bulma noktasındaki sıkıntısı da ortadan kalkacak” dedi. TechXtile Start-Up Challenge’ta projeler için son teslim tarihinin 16 Ekim olduğunu da hatırlatan Engin, “Tekstil ve hazır giyim sektörünün teknoloji ve yaratıcılığı harmanlayan yeni nesil girişimcilere ihtiyacı var. Girişimcilerimizin de destekleri ile ihracatçımızın daha katma değerli ve dış ticaret fazlası vererek ihracat yapmasına katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GİRİŞİMCİLERİN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ”

Türkiye’deki ekosistemin özellikle son 2-3 yılda çok fazla büyüdüğünü belirten TechXtile Program Koordinatörü Ufuk Batum, “TechXtile programı bir proje yarışması değil. Adaylara büyük ödüller sunmak yerine onlara destek sağlayarak, girişimcilerin dünyasını anlayıp önünü açmaya çalıştığımız bir program. Olabildiğince mütevazı imkânlarla büyük bir etki alanı yarattık. Start-Up’lar sadece kendilerine değil, tekstil dünyasına da inovasyon kazandırıyor. Dördüncü yılımıza girdiğimiz programımızda büyük duyurular yapmamamıza rağmen uluslararası başvurular oldu. Ana aktörü girişimciler olan ancak bütün aktörlerle çalışan bir ekip halinde bu programı daha güçlü bir formatta ileriye taşıyoruz” şeklinde konuştu.

TechXtile 2021 Scale-Up kategori birincisi ve Peddon Kurucusu Reyhan Miray Reyhan da “Program, baktığım alanı değiştirerek bambaşka bir bakış açısı kazandırdı. Yarışma sonrasındaki bir yıllık süreçte iyi-kötü inanılmaz deneyimler elde ettim. Programa katılmamın bana mali bir yükü olmadı. Yaptıklarım ve başarılarımla ödül sahibi oldum. Ve sonuçta çok şey kazandım. Halen de destek vermeye devam ediyorlar. Benim için büyük bir mutluluk” dedi.

Tekstil teknolojisi dikeyinde dünyada sadece 5 ülkede hızlandırma programları ve yarışmaların düzenlendiğini, Türkiye’den Bursa’nın ise üçüncü sırada yer aldığını belirten TechXtile 2021 Scale-Up kategori ikincisi MYTH.Aİ Kurucusu Özgecan Üstgül de “Bu yarışmanın Bursa’da olması inanılmaz büyük bir şans. İhracatın kalbi UTİB’in ihracat odaklı girişimleri ve projeleri ile Bursa’da atıyor” ifadelerini kullandı. TechXtile 2020 üçüncüsü olan Prosoft Vr Kurucusu Selçuk Şireci ise, tekstil özelinde bir program geliştiren tüm girişimcileri, daha iyi olmak için TechXtile programına katılmaya davet etti.

GÜÇLÜ SEÇKİSİ, ZENGİN PROGRAMI ve ÖZEL KONUKLARIYLA AYVALIK ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 16 EYLÜL’DE BAŞLIYOR!

 Seyir Derneği’nin düzenlediği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde, 16 Eylül Cuma akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek açılış töreni için geri sayım başladı! Güney Kore sinemasının usta yönetmeni Park Chan-wook’un 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen son filmi Ayrılma Kararı, festivalin açılış filmi olarak törenin ardından sinemaseverlerle buluşacak. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin zengin programında, yılın en dikkat çeken yapımlarının gösterimlerine film ekipleriyle söyleşiler ve güncel meselelere dair paneller eşlik edecek. Nurgül Yeşilçay, Nihal Yalçın, Hare Sürel, Ushan Çakır, Funda Eryiğit, Ece Yüksel, Murat Kılıç, Tayfun Pirselimoğlu, Özen Yula, Gülçin Kültür Şahin, Nezaket Erden, Hakan Emre Ünal gibi birçok önemli isim de Ayvalık’ta festivalin misafiri olacak.

 Ayvalık’ta bu yıl kurulan Seyir Derneği’nin 16-21 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlediği Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 16 Eylül Cuma akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek açılış töreni ve film gösterimiyle başlayacak. Festivalin açılış filmi, yakın dönem Güney Kore sinemasının usta yönetmeni Park Chan-wook’un merakla beklenen son filmi Ayrılma Kararı olacak. 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen ve eleştirmenlerden tam not alan film, araştırdığı cinayetin şüphelisi kadına âşık olan ve soruşturma ile duyguları arasında sıkışıp kalan bir dedektifin hikâyesini konu alıyor.

 Açılış töreninde, bu sene festival kapsamında ilk kez verilecek “Yeni Bir …” Ödülü de sahibini bulacak. Son bir yıl içinde vizyona girmiş ya da ulusal festivallerde gösterilmiş uzun metraj kurmaca filmlerden birindeki başarısıyla dikkat çeken genç bir sinemacıya Mey|Diageo katkılarıyla 40.000 TL’lik bir ödül verilecek.

 Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin “Uluslararası Seçki”, “Bu Dünyanın Çocukları”, “İlk Filmler”, “Ulrike Ottinger 80 Yaşında”, “Anısına”, “Çocuklar İçin Sinema” ve uzun metraj, kısa film ile belgesellerin yer aldığı “Türkiye’den Filmler” bölümlerinde toplam 48 film gösterilecek. Festival seçkisindeki filmlerin detaylı bilgilerine ve program çizelgesine Ayvalık Uluslararası Film Festivali internet sitesi üzerinden erişmek mümkün.

YÖNETMEN, OYUNCU ve YAPIMCILARLA SÖYLEŞİLER

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, program kapsamında gösterilecek bazı filmlerin ardından yönetmen, oyuncu ve yapımcılarla söyleşilere de ev sahipliği yapacak. Alihan Kaya, Barış Gönenen, Barış Yılmaz Gündüz, Denizhan Akbaba, Ece Yüksel, Erdem Şenocak, Gülçin Kültür Şahin, Hakan Emre Ünal, Hare Sürel, Meli Bendeli, Murat Kılıç, Nezaket Erden, Nihal Yalçın, Nurcan Eren, Rıza Akın, Tarık Papuççuoğlu, Ushan Çakır gibi sevilen oyuncular, film gösterimlerinin ardından gerçekleşecek söyleşilerde seyirciyle buluşacaklar.

Festivalde filmleriyle yer alan yönetmen ve senaristlerden Ali Ercivan, Ali Kemal Güven, Ali Tansu Turhan, Arda Gökçe, Burcu Uğuz, Can Merdan Doğan, Cem Demirer, Ceylan Özgün Özçelik, Coşkun Aşar, Çiğdem Sezgin, İnan Erbil, Melik Saraçoğlu, Nazlı Elif Durlu, Noah Amir Arjomand, Nur Akalın, Sami Morhayim, Tareq Daoud, Tayfun Pirselimoğlu, Türkay Döşkaya, Volkan Üce, Ziya Demirel de sinemaseverlerle buluşmak için Ayvalık’ta olacak.

PANELLER

 Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında, sektörün deneyimli isimlerinin katılımıyla paneller de gerçekleşecek. “Türkiye’de Yaratıcı Belgesel: Yeni Anlatım Olanakları” başlıklı panel Ahmet Gürata moderatörlüğünde, Noah Amir Arjomand, Ceylan Özgün Özçelik, Melik Saraçoğlu ve Volkan Üce’nin katılımlarıyla 17 Eylül Cumartesi günü saat 16.30’da Küçük Han’da düzenlenecek.

Funda Eryiğit, Hare Sürel, Gülçin Kültür Şahin ve Nihal Yalçın’ın konuşmacı olacağı “Bir Zanaat Olarak Oyunculuk” başlıklı panel, Özen Yula moderatörlüğünde 18 Eylül Pazar günü 16.00’da Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek. Aynı mekânda, aynı gün 18.00’de gerçekleşecek “Boyun Eğmeyen Bir Kadının Hikâyesi: Suna” başlıklı söyleşide Armağan Çağlayan, Çiğdem Sezgin ve Nurcan Eren konuşmacı olarak yer alacak.

“Şu Anlaşılmazlık Meselesi: Bir Filmi Anlamak ya da Anlamamak” başlıklı panel ise Aslı Ildır, Fatih Özgüven ve Tayfun Pirselimoğlu’nun katılımlarıyla 19 Eylül Pazartesi günü saat 14.00’te BİLGİNER – MELİN Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı’nda gerçekleşecek.

ÇOCUKLAR İÇİN ATÖLYELER

17 Eylül Cumartesi saat 14.30’da Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde Türkçe dublajlı Çok Uzakta filminin ücretsiz gösterimin ardından, Bütün Çocuklar Bizim Derneği eğitmenlerinden Ayşegül Cebenoyan çocuklar için filmle paralel hareket ve oyunlar içeren bir atölye çalışması düzenleyecek.

Festival programı kapsamında gösterilen Louis Garrel’in yönettiği Kurtarıcı filminin gösterimi ardından yaratıcı drama eğitmeni Elif Özsoğuk, çocuklara farklı sanatsal disiplinlerden yararlanarak içinde yaşadıkları çevrenin, onlara miras bırakılan dünyanın durumu üzerine farkındalık geliştirmelerine yönelik bir atölye çalışması düzenleyecek.

FESTİVAL MEKÂNLARI, BİLETLER ve DESTEKÇİLER

 Festivalde film gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro ve Eski Köylü Pazarı’nda yapılacak. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde tam bilet 50 TL, indirimli bilet 30 TL olarak Biletix’te satışa çıkarken, Eski Köylü Pazarı’ndaki gösterimler ise ücretsiz gerçekleştirilecek.

Festival Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kültür için Alan, Mey|Diageo, Komili, Kürşat Ayvalık, ASKEV Sinema, MUBI, OGM Pictures, Milliyet Sanat, Goethe-Institut, German Films, KINO 2022, Mordem Sanat, Setur Ayvalık Marina, Ali Ertuğrul, Esra Başak, Şerif Kaynar, Eren-Alptekin Coşkun, Yaman Eymür, Fatma-Mustafa Kürşat, İnci Vural, Ayvalık Ticaret Odası, Çamlık 87, Kendine Has, Yves Rocher, Zoho, AIMA, Kraft, Çöpmadam, Ayvalıkzade, Barbunun Çiftliği ve Medya Takip Merkezi’nin değerli katkılarıyla gerçekleşecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin basın sponsorları ise Altyazı, Aposto, Ayvalık Magazin, Beyazperde, Bianet, Birgün, Dadanizm, Duvar, KRT, Kutsal Motor, Radyo ODTÜ ve T24.

Xylem 2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefliyor

Kendisini dünya genelindeki en zorlu su sorunlarını çözmeye adamış lider su teknolojisi şirketi Xylem, bu kapsamda attığı somut adımlarla su tasarrufunun önemine dikkat çekiyor. 2020 yılında su kullanımını bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azaltmayı başaran şirket; 2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Xylem Orta Doğu ve Türkiye Direktörü Naji Skaf, 2025 hedefleri arasında yılda 55 milyonu aşkın kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 3,5 milyar metreküpün üzerinde gelir getirmeyen suyu azaltmanın ve yılda 197 milyondan fazla kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 13 milyar metreküp suyu yeniden kullanım için arıtmanın bulunduğunu belirtti.

Suyu daha erişilebilir ve uygun fiyatlı, su sistemlerini ise daha esnek hale getiren teknolojiler ve çözümler hayata geçiren lider su teknolojisi şirketi Xylem, dünya genelindeki 17 bin çalışanı ile suyun daha iyi kullanımı, korunması ve gelecekte yeniden kullanılması için var gücüyle çalışıyor. Attığı somut adımlarla suyun sürdürülebilirliğine katkıda bulunan şirket; 18 Eylül Dünya Su İzleme Günü vesilesiyle su tasarrufunun önemine bir kez daha dikkat çekiyor. 2020 yılında çalışmaları ve dijital teknolojileri aracılığıyla 1,4 milyar metreküp kirli suyun yerel su kaynaklarına ve yerleşim yerlerine girmesinin önlenmesine katkıda bulunan Xylem, kurduğu arıtma çözümleri ile müşterilerinin 4,3 milyar metreküp suyu yeniden kullanmalarına olanak sağladı. Ayrıca gelir getirmeyen suyu 0,5 milyar metreküp azaltmayı başardı. Önümüzdeki dönemde 7 milyar metreküpten fazla kirli suyun yerel su kaynaklarına veya yerleşim yerlerine girmesini önlemeyi hedefleyen Xylem, küresel ekonomik piramidin tabanında yaşayan en az 20 milyon insanın temiz su çözümlerine erişimini sağlamayı kendisine amaç ediniyor.

Su tasarrufu için 2025 hedefleri

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Xylem Orta Doğu ve Türkiye Direktörü Naji Skaf, “Şirketimizin 22 büyük tesisinden 10 tanesi şu anda yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor ve iki tanesi projelerinin devam ettiği 12 saha ile saha proses suyunun yüzde 100’ünü geri dönüştürüyor. Bu tesislerdeki genel su yoğunluğunu 2014 yılına göre yaklaşık yüzde 30 oranında düşürmeyi başardık. 2020 yılında su kullanımımızı bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azalttık. 2025 yılına kadar 16,5 milyar metreküpten fazla su tasarrufu yapmayı hedefliyoruz. 2025 hedeflerimiz arasında yılda 55 milyonu aşkın kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 3,5 milyar metreküpün üzerinde gelir getirmeyen suyu azaltmak ve yılda 197 milyondan fazla kişinin evsel su kullanım ihtiyacına eş değer olan 13 milyar metreküp suyu yeniden kullanım için arıtmak bulunuyor. Ayrıca tesislerimizde yüzde 100 yenilenebilir enerji ve yüzde 100 proses suyu geri dönüşümü kullanma hedefimizle değer zincirimizde de 2050 yılından önce net sıfır karbon emisyonu elde etme taahhüdünde bulunuyoruz.” dedi.

Xylem Watermark, şirketin sürdürülebilirlik çabalarının önemli bir parçasını oluşturuyor

Xylem’in tüm bunların yanı sıra Watermark isimli bir de kurumsal sosyal sorumluluk programı bulunuyor. Watermark’ın misyonu, sağlıklı yaşamları desteklemek ve dirençli topluluklar oluşturmaya yardımcı olmak için eğitim, güvenli su ve sanitasyona adil erişim sağlamak olarak öne çıkıyor. Bu misyon doğrultusunda şirket, dünyanın her yerindeki topluluklar için eğitim sağlayan ve güvenli su kaynaklarını koruyan sürdürülebilir kalkınma projelerinde kâr amacı gütmeyen ortaklarla birlikte çalışıyor. Şirket; program aracılığıyla çalışanlarını ve paydaşlarını, zamanlarını gönüllü olarak harcayarak, ayni teknoloji ve ürün bağışlayarak ve parasal bağışlar yaparak küresel su sorunlarının üstesinden gelmek için harekete geçmeye teşvik ediyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve paydaşlarla iş birliğinde bulunuyor. Su krizini herhangi bir organizasyonun tek başına çözemeyeceği kadar büyük olarak tanımlayan şirket; su sorunlarını birlikte çözmeyi hedefliyor. 2021 yılında 113 bin saat gönüllü çalışmış dünyanın dört bir yanındaki Xylem çalışanları su sorunu yaşayan toplulukların karşılaştığı tehditlere ışık tutuyor.

Bilim Gençlerle Kazanacak projesi bilime meraklı gençleri bekliyorPfizer Türkiye’nin Bilim Kahramanları Derneği ile hayata geçirdiği Bilim Gençlerle Kazanacak projesinin eylül ayı etkinlik takvimi belli oldu.Temel bilimler ve mühendislik alanlarında çalışan bilim insanlarıyla bilim insanlarıyla 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin çevrimiçi atölyelerde bir araya geldiği Bilim Gençlerle Kazanacak projesi, ağustos ayında ilk yüz yüze etkinliğini de gerçekleştirmesinin ardından eylül ayında çevrimiçi atölyelerine kaldığı yerden devam ediyor. Tamamen ücretsiz olan bilim etkinliklerinin sonunda tüm katılımcı gençlere dijital sertifika da veriliyor.22 Eylül Perşembe saat 18.00İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Evren Erşahin ile “Atık Sulardan Enerji Üretimi” Etkinliği24 Eylül Cumartesi saat 18.00Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emre Erdem ile “Enerji Teknolojilerinin Hayatımıza Etkileri 1. Oturum” Etkinliği25 Eylül Pazar saat 18.00Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emre Erdem ile “Enerji Teknolojilerinin Hayatımıza Etkileri 2. Oturum” EtkinliğiBilim Gençlerle Kazanacak Projesi Online Bilim Etkinlikleri Kayıt Formu:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfLKqOEHTNKtjHcELrD0cf069uRTtXoXnpTxiWPHg6MUU-9tg/viewform

Geleceğini Tasarlamak İsteyen Gençler için Oyun Uygulama Akademisi’nin 2.Yılı Başlıyor! 18-29 yaş arası üniversiteli veya mezun gençlere 450 saatlik eğitim ve kariyer hızlandırma fırsatları sunan Oyun ve Uygulama Akademisi için son başvuru tarihi 16 Ekim! Google Türkiye, Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi iş birliğinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleriyle Teknofest 2021’de hayata geçirilen Oyun ve Uygulama Akademisi dijital ekonominin büyümesine, 18-29 yaş arası üniversite öğrencisi veya mezunu gençlerin dijital becerilerinin gelişmesine, teknoloji sektöründe istihdamın artmasına ve teknoloji odaklı girişimlerin çoğalmasına katkı sağlama hedefiyle ikinci dönemine 1 Aralık 2022’de başlıyor.İlk yılında Türkiye’nin 76 şehrinden katılan 2000 bursiyerle yola çıkan Akademi’de, 260’tan fazla oyun ve uygulama geliştirildi. Akademi yeni döneminde de tamamen ücretsiz ve online olarak 2000 genç bursiyere yeni bir kariyer yolculuğuna başlamaları için ilham, bilgi ve geniş bir topluluğa katılma imkanı sunacak. Başvuru süreci, bu yıl 30 Ağustos’ta Samsun’da gerçekleşecek olan Teknofest ile başladı ve 16 Ekim tarihine kadar devam edecek.  Akademi ikinci yılında da %50’si kadın adaylardan belirlenecek 2000 bursiyeriyle yeni eğitim dönemine 1 Aralık’ta başlayacak.  Bursiyerler, alanlarında uzman eğitmen kadrosu ile Flutter, Unity ve Oyun Sanatı (Game Art) gibi oyun ve uygulama geliştirme eğitimlerine ücretsiz erişim imkanının yanı sıra, Coursera’da yer alan tamamen Türkçe Google Proje Yönetimi Sertifika Programı’na tam burslu dahil olabilecek ve yazılımcılar için İngilizce; temel girişimcilik, hukuk, finans ve insan kaynakları eğitimlerinden oluşan teknoloji girişimciliği eğitimlerine ve kariyer hızlandırma etkinliklerine katılabilecek.  Kariyer Hızlandırma Etkinlikleri ile teknoloji ve yazılım sektöründen isimlerle bir araya gelme fırsatı yakalayacak olan bursiyerler, Akademi boyunca geniş bir profesyonel ve girişimci ağına erişmenin yanı sıra, sektörel ihtiyaçları, trendleri ve iş alım süreçlerini uzmanlardan öğrenecekler. Akademi sonunda tüm öğrenimlerini uygulayacakları Mezuniyet Bootcamp’inde ise takımlar halinde oyun veya uygulama geliştiren bursiyerlerden jürinin oylarıyla seçilen ilk 3 takım San Francisco’da girişimcilik ekosistemiyle tanışacakları geziye katılmaya ve özel girişimcilik destek ödüllerini almaya hak kazanacaklar.  18-29 yaş arasında, üniversite öğrencisi veya mezunu gençler Akademi’ye 16 Ekim 2022 tarihine kadar https://oyunveuygulamaakademisi.com/ adresindeki “Hemen Başvur” linki üzerinden, 3 adımdan oluşan başvuru sürecini tamamlayarak başvurabilir; Akademi ile ilgili tüm sorularını info@oyunveuygulamaakademisi.com adresine iletebilirler.

AstraZeneca Türkiye, Youth Awards’ta Bronz Ödül’ün sahibi oldu Gençlerin kariyer platformu Youthall’un düzenlediği Youth Awards’ta oylama sonuçlandı. 85 binden fazla katılım ile şirketlerin insan kaynakları ve işveren markası alanında yaptığı çalışmaların değerlendirildiği oylamada AstraZeneca Türkiye, gençlerin sağlık alanında en çok çalışmak istediği şirketlerden biri oldu.  Yaşama değer katan ilaçları keşfetmek amacıyla bilimin sınırlarını zorlarken çalışanlarının gelişimine verdiği destekle de dikkat çeken AstraZeneca Türkiye, gençlerin verdiği oylar ile belirlenen Youth Awards 2022’de “Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Sağlık Şirketi” kategorisinde ilk üçte yer aldı. Bu yıl 19 kategoride 162 şirketin katılımı ile gerçekleşen oylamada 219 farklı üniversiteden ve 231 farklı bölümden toplam 85 bin 173 oy kullanıldı. Aldıkları ödül hakkında değerlendirmede bulunan AstraZeneca Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Feyza Aysan şunları söyledi: “Bu yılın başlarında GPTW Enstitüsü tarafından 2022 Milenyum Kuşağı İçin En İyi İşyerleri Listesi’nde 500+ çalışan kategorisinde Y kuşağı için en iyi iş verenlerden birisi olarak açıklanmamızın ardından bu kez Youth Awards’ta da gençlerin tercih ettiği bir şirket olmamızın haklı gurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Gençlerin katıldığı araştırmalarda şirketimizin gösterdiği bu başarının ardında gençlerin de oyları ile teyit ettiği üzere somut nedenler bulunuyor. Her jenerasyondan çalışma arkadaşımızı bireysel gelişim hedefleri doğrultusunda destekleyen, geleceğin lider adaylarını tüm özellikleriyle değerli görmeyi önceliklendiren bir yaklaşım izliyoruz. ‘İnsana Saygı’ ilkemiz doğrultusunda önce insanı merkeze koyarak çalışanlarımızın iş – özel yaşam dengesini ve çalışan bağlılığını sağlama odaklı esnek çalışma ve esnek yan haklar gibi pek çok motivasyon artırıcı uygulamayı hayata geçiriyoruz. İnsan odaklı uygulamalarımız ile sağlık alanında kariyer yapmak isteyen gençlerin yanında olmayı sürdüreceğiz.”

SHERATON ISTANBUL LEVENT’TE YENİ EXECUTİVE CHEF

Marriott International Türkiye bünyesinde yer alan, İstanbul’un her yerinden rahatlıkla ulaşılabilen, şehrin yeni buluşma noktası Sheraton Istanbul Levent’e sektörde 25 yılı aşkın deneyimiyle Executive Chef Yener Özden atandı.

İstanbul’un iş ve yaşam merkezi Levent’te şehrin metro hattı üzerinde yer alan 5 yıldızlı Sheraton Istanbul Levent’in yeni Aşçıbaşı, lüks otel mutfaklarında 25 yılı aşkın tecrübesiyle Yener Özden oldu. 1 Eylül itibariyle yeni görevine başlayan yetenekli Executive Chef, 248 odalı otelin, Doğu Akdeniz restoranı, bahçe alanı, & More loby bar ve kafe, kongre, toplantı, düğün, davet ve catering organizasyonları dahil tüm mutfak operasyonlarından sorumlu olacak. Şef Yener Özden bu görevi kapsamında aynı zamanda Sheraton Istanbul Levent’in tecrübeli mutfak ekibine de liderlik edecek.

Mutfak ve otelcilik kariyerine 1997 yılında Bodrum Divan Palmira Deluxe Hotel’de başlayan başarılı Şef, Ajia, The Sofa gibi lüks butik otellerin yanı sıra The Marmara, Grand Hyatt, Hilton ve The Grand Tarabya gibi lüks zincir otellerin mutfaklarında çok çeşitli görev ve sorumluluklar üstlenerek Executive Chef pozisyonuna kadar yükseldi. İşine duyduğu tutkuyu kendisini sürekli güncelleyerek her geçen gün daha çok besleyen Yener Şef, kariyerinde profesyonelliği ön planda tutuyor. Bugüne kadar çok sayıda ekibe liderlik ve mentorluk eden başarılı Aşçıbaşı, her zaman mutfakta uyumlu bir takım çalışmasının önemini vurguluyor. 1 Eylül 2022 itibariyle Sheraton Istanbul Levent’e Executive Chef atanarak Marriott International bünyesine dahil olan Yener Özden yeni görevinde İstanbul’da buluşmalara ev sahipliği yapan otelin tüm lezzetlerine yön verecek.

Gaming İstanbul’da Oyun Heyecanı Başladı

Dünyanın en büyük sekizinci oyun ve e-spor etkinliği olan Gaming İstanbul 16 Eylül 2022’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğu, OGEM ve Medya A.Ş desteği ile kapılarını açtı. Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Gaming İstanbul, 18 Eylül Pazar günü akşamına kadar oyun dünyasının tüm renklerini ziyaretçilerine sunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğu, OGEM ve Medya AŞ.’nin desteği ile düzenlenen Gaming İstanbul 16-18 Eylül tarihlerinde oyunun her türüyle ilgilenen amatör ve profesyonel yüzbinlerce kişiyi bir araya getiriyor. PC / konsol / mobil oyunlar, e-spor turnuvaları, yeni oyunların ilk gösterimleri, ünlü yayıncılar ve takipçi buluşmaları, donanım markalarının en yeni ürünleri, serbest geliştirici alanları ve jam’ler gibi birçok aktivite üç gün boyunca Gaming İstanbul’da ziyaretçilerle buluşuyor.

Geçtiğimiz yıllarda yüzbinlerce oyuncuya ve oyun sektörü profesyoneline ev sahipliği yapan, 2019 yılında 92.000 ziyaretçiyle dünyanın en büyük sekiz oyun etkinliğinden biri haline gelen Gaming İstanbul, bu yıl bir ilke daha imza atıyor. GİST LAN Party adıyla oyun severleri bir araya getirecek özel organizasyon için etkinlik alanında 20 metrelik büyük bir sahne platformuyla birlikte 300 kişilik bir oyun alanı oluşturuldu. Bu özel alanda Gaming İstanbul’a katılan ziyaretçiler yanlarında getirdikleri bilgisayar ve mobil cihazlarla 3 gün süresince aralıksız oyun deneyimi yaşayabilecekler. Alanda ziyaretçiler, PUBG, Apex Mobile, New State Mobile, Beatstar, Rocket League Sideswipe ve Call Of Duty Mobile oyunlarından sevdikleri bir oyunun grubuna dahil olarak turnuvalara katılıp oyunların tadını çıkaracak.

Gaming İstanbul’da 72 saatte oyun geliştirecekler

Gaming İstanbul 2022’nin çatısı altında, oyun sektörüne yönelik iş geliştirme etkinliği ve ekosistemi Indieway de yer alıyor. Oyun profesyonelleri ve serbest oyun geliştiriciler, üç gün boyunca konferans ve toplantılarda bir araya gelecek, yatırımcı ve iş geliştirme toplantılarını Gaming İstanbul’da gerçekleştirecek.

Gaming İstanbul bu yıl ayrıca Türkiye’nin en popüler Jam etkinliği Mağara Jam’e de ev sahipliği yapıyor. Jam etkinliği kapsamında ekipler uyku tulumlarını da yanlarına alarak etkinlik alanında 72 saat aralıksız kalarak oyun geliştirecekler. Etkinlik sonunda ilk üçe giren geliştirici takıma toplamda 20 bin TL tutarında para ödülü verilecek.

Gaming İstanbul ziyaretçileri ayrıca etkinlik içindeki alışveriş alanı, FRP etkinlik alanı, cosplay alanı, retro oyun alanı, çocuk parkı ve serbest geliştirici alanına da giriş hakkına sahip oluyor.

Bu yıl hedefimiz kadın ziyaretçi oranında yüzde 30’lara yaklaştırmak

Gaming İstanbul’un açılışında etkinliğe dair görüşlerini paylaşan Gaming İstanbul Direktörü Cevher Eryürek: “Gaming İstanbul sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı oyun etkinliklerinin başında geliyor. 2019 yılında 92.000 ziyaretçiyle dünyanın en büyük sekiz oyun etkinliğinden biri haline geldik. Bununla da kalmayıp dünya genelinde en yüksek kadın ziyaretçi oranına sahip oyun etkinliği rekorunu da elimizde bulunduruyoruz. Oyun ve e-spor gibi daha çok erkek hegemonyasında olduğu düşünülen bir alanda kadınlar da aslında oldukça aktif durumdalar. Dünya genelinde oyun ve e-spor etkinliklerine kadın ziyaretçi giriş yüzdeleri %13-15 arasında değişirken geçtiğimiz yıllarda Gaming İstanbul’da bu oran yüzde 21-23 seviyesindeydi. Bu yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile bu rekoru geliştirerek bu değerli katılımcı oranını yüzde 30’lara yaklaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Dev marka ve oyunlar ile en ünlü yayıncılar Gaming İstanbul’da

Hepsiburada, Aorus (Gigabyte), Red Bull, Unity, Aerosoft, Codeo, LG, Stargate, Bahçeşehir Üniversitesi Oyun İnkübasyon Merkezi BUG Lab TEKMER, Ancient Gears, Upgrade Entertainment, Wendigo Games, Gizala, Digigame Startup Studio, Zindhu, FRPNET, Enucuzoyun, Bestgameprice, Yuvamız İstanbul gibi marka ve oyunlar üç gün boyunca Gaming İstanbul’da oyunseverleri bekliyor.

Gaming İstanbul’un bu yıl katılımcılara en büyük sürprizi etkinliğe özel tasarlanan ve avlanılabilen “Porygon, Unown G, Unown I ve Joltik” adlı pokemonlarla sevenlerini karşılayacak olan Pokemon Go oyunu. Diğer yandan Blockchain tabanlı rol yapma oyunu Rise Online, büyük bir etkinlik alanı ve Gaming İstanbul ziyaretçilerine özel sürprizlerle bu yıl etkinliğin en önemli katılımcılarından biri. Ancient Gears firması tarafından geliştirilen ve oyuncuların karşısına demo versiyonuyla dünyada ilk defa Gaming İstanbul’da çıkacak olan Sümer mitolojisi kökenli macera oyunu Adanath da bu yılın katılımcıları arasında yer alıyor.

2019 yılında 215 internet yayıncısına ev sahipliği yapan Gaming İstanbul, her yıl olduğu gibi ünlü yayıncıları Pelin ‘‘PqueeN’’ Baynazoğlu, Tuna ‘’Pintipanda’’ Akşen, Can Sungur, Alp ‘‘H1vezZz!’’ Kocaman’a ev sahipliği yapıyor. Gaming İstanbul’un marka yüzleri olan PqueeN, Pintipanda ve Can Sungur bu yıl takipçilerine özel bir sürpriz yaparak Gaming İstanbul Influencer Sahnesi’nde ziyaretçilerle buluşacak. Oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olan yayıncımız Pqueen ise sevenleriyle ana sahnede Just Dance etkinliğinde bir araya gelecek.

KARAİSMAİLOĞLU:HIZLI TRENDE GÜNLÜK 31 BİN 651 YOLCU İLE TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDIK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vatandaşlardan gelen talep sonrasında artırılan hızlı tren seferlerine ilginin yoğun olduğunu vurguladı ve “Seferlerin artırıldığı ilk gün 31 bin 651 yolcu ile tüm zamanların yolcu rekoruna ulaştık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hızlı tren seferleriyle ile ilgili yazılı açıklama yaptı; vatandaşlardan gelen yoğun talep doğrultusunda hızlı tren seferlerinin 10 Eylül’den itibaren 44’ten 56’ya çıkarıldığını anımsattı. Ankara-İstanbul arasında karşılıklı sefer sayısının toplamda 24’e çıkarıldığını belirten Karaismailoğlu, sefer sayılarının Konya-İstanbul arasında 10’a, Konya-Ankara arasında 14’e yükseltildiğini kaydetti.

“Ayrıca; Eskişehir-İstanbul arasına da ilk defa sefer konuldu. Sabah saat 06.00’da Eskişehir’den İstanbul’a, akşam saat 20.40’ta İstanbul’dan Eskişehir’e hızlı tren vatandaşlarımıza hizmet veriyor” diyen Karaismailoğlu, günlük koltuk kapasitesinin Ankara-İstanbul hattında 7 bin 686’dan 10 bin 584’e çıktığına işaret etti.

Kapasitenin Konya-İstanbul hattında 3 bin 288’den 4 bin 542’ye, Konya-Ankara hattında 5 bin 796’dan 6 bin 762’ye yükseldiğinin altını çizen Karaismailoğlu, sefer sayısının artmasıyla yolcu kapasitesinin toplamda 5 bin 118 kişi artığına vurgu yaptı.

ESKİŞEHİR-İSTANBUL ARASINDA 4 BİN 460 YOLCU SEYAHAT ETTİ

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Hızlı tren sefer kapasite artışının devreye alındığı 10 Eylül’de günlük 31 bin 651 yolcuyla yolcu taşıma rekoru kırıldı. 10-15 Eylül tarihleri arasında 172 binden fazla yolcu hızlı trenlerle seyahat etti. En fazla yolcu 87 bin 163 kişiyle Ankara-İstanbul-Ankara arasında taşındı. İlk defa açtığımız Eskişehir-İstanbul arasında aynı dönemde 4 bin 460 yolcu seyahat etti” ifadelerini kullandı.

BURAK SAYTEKİN’İN EPSİLON LOGOLU KİTABIYLA,BİLİMİN BİLİNMEYEN TARİHİ’NE BİR YOLCULUK!

 Bilim tarihçisi Burak Saytekin’in, herkesin ilgisini çekebilecek öyküleri derlediği Bilimin Bilinmeyen Tarihi-Arşimet’in Katlinden Kekule’nin Rüyasına Heyecan Verici Bir Yolculuk adlı kitabı Epsilon’dan çıktı! Bilim adına neler yapıldığından ziyade nasıl yapıldığına odaklanan Bilimin Bilinmeyen Tarihi, her biri özenle, romansı bir dille hikâye edilmiş ve kolay okunan bölümleriyle herkesi bilim tarihi hakkında daha fazlasını öğrenmeye davet ediyor.

 Hakemli ve hakemsiz dergilerde yazıları bulunan bilim tarihçisi Burak Saytekin, @bilimtarihiii hesabıyla ise Instagram’da bilim tarihinin dönüm noktalarına yönelik paylaşımlar yapıyor. Saytekin’in, bilim tarihine ilgi duyan herkesin korkmadan, kolayca okuyabileceği yeni kitabı Bilimin Bilinmeyen Tarihi-Arşimet’in Katlinden Kekule’nin Rüyasına Heyecan Verici Bir Yolculuk, Epsilon logosuyla raflarda yerini aldı.

Şüphe yok ki günümüz bilimini anlamak için geçmişte neler olduğunu bilmeye muhtacız. O hâlde neden bu konudan geri duruyor ve okuma yapmaktan kaçınıyoruz? Her disiplin gibi bilimin de kendine ait bir dili var ve muhtemelen hepimizi korkutan da bu yabancılık çektiğimiz terimler deryası… Ancak Bilimin Bilinmeyen Tarihi sayesinde bu korkuların yerini daha fazlasını öğrenme isteği alacak.

Bilimin Bilinmeyen Tarihi’nin, özenle ve romansı bir dille hikâye edilmiş, bilimi ve biliminsanlarını konu eden sanat eserlerinden harika bir seçkiyle zenginleşen bölümlerinde Burak Saytekin, ilgi çeken birçok sorunun yanıtlarını sunuyor.

Arşimet’i kim, nasıl öldürdü? Mezarını kim buldu?

Leonardo da Vinci rahmi neden yanlış çizdi?

Hayat, Lavoisier’yi giyotin kuyruğuna nasıl soktu?

Newton’ın başına gerçekten elma düştü mü?

Ressam Michelangelo’nun ceset tiksintisi Doktor Colombo’yu nasıl bir başarıdan mahrum etti?

Bir rüya kimyager Kekule’yi nasıl çözüme kavuşturdu?

2000 yıl önce otomatik kapı nasıl icat edildi?

Doktor Borelli, canlı bir geyiğin kalbine neden termometre soktu?

Hypatia neden linç edildi?

Dünyanın çevresi tek bir çubuk ile nasıl hesaplandı?

Kimyager Cavendish neden yalnız ölmek istedi?

LEVANTEN MİMAR ALEXANDRE VALLAURY’NİN İSTANBUL MİRASINI KEŞFET !

17-18 Eylül Avrupa Miras Günleri kapsamında düzenlenen « Alexandre Vallaury’nin, İstanbul mirası » sergisi 17 Eylül’den itibaren Institut français İstanbul’da ziyarete açılıyor.

Institut français, Avrupa Miras Günleri kapsamında, “Alexandre Vallaury’nin İstanbul mirası” adlı fotoğraf sergisini sanatseverler ile buluşturacak. 23 Ekim’e dek sürecek sergide, sanatseverler fotoğrafçı Bilal İmren’in objektifinden Levanten mimar Alexandre Vallaury’nin (1850-1921) İstanbul’a bıraktığı mirası keşfedecekler.

Paris Güzel Sanatlar Ulusal Yüksek Okulunda öğrenim görmüş mimar, Boğaz kıyısında 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilen binaları tanımlayan neo-osmanlı stilinin yaratıcılarından ve ileri taşıyanlarından biri olmuştur.

Alexandre Vallaury’nin yaratıcısı olduğu binalar arasında, neo-rönesans stilinde Osmanlı Bankası binası (1892) ya da neo klasik stildeki Müze-i Hümayun (1907) ya da şatafatlı, gösterişli ve lüks tarzları harmanlayarak içinde bulunduran meşhur Pera Otelini (1894) sayabiliriz.

Sergi Güzel sanatlar fakültesi mezunu genç Türk fotoğrafçı Bilal İmren’in objektifinden, İstanbul’da Alexandre Vallaury’nin mirasını –kendi seçkisi ve perspektifinden– keşfetmeyi öneriyor. 1994 senesinde Ağrı’da doğan İmren, 2014 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf bölümünde okudu. Mimari ve belgesel fotoğraf alanında yaptığı çalışmalarla çeşitli sergilere katıldı. Toplumsal bilincinin ve belleğin oluşması açısından önemli bir güce sahip olduğunu düşündüğü bu görsel sanat alanında üretim yapmaya devam ediyor.

Fotoğrafçı, profesyonel belgesel fotoğrafçısı olarak, her stilize köşe ve kıvrımın, detay ve perspektif çizgisinin, gölgenin ya da yönlendirilmiş ışık izinin arkasında mimarı ortaya çıkartmayı amaçlıyor. Fotoğraflarının akademik boyutu bu masif ve hacimli taşınmaz özneleri en iyi şekilde ortaya koyuyor. Günümüz sanatçısı, saf ve öz kareler ve güzel bakışını ortaya koyarken, geçtiğimiz yüzyılların önünde saygıyla eğiliyor.

Bir Fransız ve Avrupa kültür geleneği haline gelen, 39. Avrupa Miras Günleri vesilesiyle düzenlenen bu sergi, hem şehirde sanatsal bir yolculuğa davet hem de dün, bugün var olan ve yarın da var olacak olan Fransa ve Türkiye arasındaki sağlam kültür ilişkisinin bir nişanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Amazon.com.tr’de okul alışverişine özel fırsatlar için son günlerAmazon.com.tr’nin yaz tatili dönüşü ve okul başlangıç döneminde müşterilerine her kategoriden binlerce ürünü cazip fiyatlar ve indirimler ile sunduğu “Şehre ve Okula Dönüş Kampanyası” 19 Eylül’e kadar devam ediyor.  İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrencinin 2022 – 2023 eğitim öğretim dönemi başlarken ebeveynler de çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir alışveriş sezonuna girdi. Amazon.com.tr’nin ebeveynlerin çocuklarının eğitimleri için ihtiyaç listelerini daha uygun fiyatlarla karşılamalarına destek olmak amacıyla başlattığı “Şehre ve Okula Dönüş Kampanyası” 19 Eylül’e kadar devam ediyor. Bitimine sayılı günler kalan kampanyanın son günlerinde de Amazon.com.tr müşterileri elektronikten gıdaya, ev ve yaşamdan evcil hayvan ürünlerine birçok farklı kategoriden bınlerce ürüne uygun fiyatların yanı sıra, hızlı ve güvenli teslimat seçenekleriyle sahip olma imkânı buluyor.Kampanya kapsamında 19 Eylül’e kadar indirimde olacak ürünler arasında Baseus Telefon Aksesuarları, ASUS monitörler, Remington Ürünleri ve Samsung Akıllı Telefonlar gibi şehre ve okula dönüş döneminde ihtiyaç duyulabilecek geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründen tanıtım atağı

2023 yılı 3,5 milyar dolar ihracat hedefini 2022 yılı Şubat ayında aşan son bir yıllık dönemde ihracatını yüzde 33 artışla 4 milyar 56 milyon dolara taşıyan Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü Amerika kıtası, Kuzey Afrika, Güneydoğu Asya ile ihracat köprülerini güçlendiriyor.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 12-13 Eylül’de ABD Miami’de Americas Food & Beverage Show Fuarı, 13-15 Eylül’de Fas Kazablanka’da 5.Uluslararası SIEMA Fuarı, 14-16 Eylül’de Singapur’da The Seafood Marketplace for ASIA Fuarı’na katıldı.

Singapur ile yeni ortaklıklar Asya Pasifik’ten Uzak Doğu’ya kadar pek çok ülkede yeni kapının açılmasına anahtar olacak

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “Singapur, dünyada re-export merkezi denilince akla gelen ilk yerlerden biri. İhracatının yarısını re-export ile gerçekleştiriyor. ASEAN, RCEP, Kapsamlı ve Yenilikçi Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması’nın (CPTPP) üyesi. Dolayısıyla Singapur ile yeni ortaklıklar Asya Pasifik’ten Uzak Doğu’ya kadar pek çok ülkede yeni kapının açılmasına anahtar olacak. Fuar bu sene 40 ülkeden yaklaşık 250 firma ile 8 binin üzerinde ziyaretçiye kapılarını açtı. Türk firmaları olarak fuardaki tüm alıcıların birbirleriyle randevu alarak görüştüğü business matchmaking programına da katıldık. Singapur Ticaret Müşavirimiz Mihriban Esin Arslan ve Singapur Büyükelçimiz Mehmet Burçin Gönenli stantlarımızı ziyaret etti. 2021 yılında Türkiye’nin Singapur’a gıda ihracatı yüzde 15 ivmeyle 23 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde Singapur’a su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatımız yüzde 958 gibi rekor bir artışla 10,8 milyon dolara ulaştı. İhracatımızın 9,8 milyon dolarlık kısmını süt ürünleri oluşturuyor. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü Türkiye’nin güçlü olduğu bir sektör. Türkiye su ürünlerinde, kanatlı ürünlerinde, süt ürünlerinde son derece modern üretim teknolojisine sahip bir ülke. Singapur’a 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirecek altyapıya sahibiz.” dedi.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 41’i MENA ülkelerine: Fas’a ihracat yüzde 400’ün üzerinde arttı

5. Uluslararası SIEMA Fuarı’nda 11 Türk firmasının yer aldığını anlatan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melih İşliel, ilk kez Fas özelinde bir fuarda yer aldıklarını vurgulayarak, Türkiye’nin Fas’a 42 milyon dolarlık gıda ihracatı gerçekleştirdiğini söyledi.

“Fas, Kuzey Afrika’ya açılma noktasında kilit bir ülke. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri sektörümüz için ciddi bir fırsat olarak gördüğümüz ülkelerden biri. 2018 yılında Fas’a su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatımız 2,8 milyon dolar bandındayken 2022 yılında 4,9 milyon dolar ihracata imza attık. 2022 yılının Ocak-Ağustos döneminde ise 18 milyon dolar ihracatımız var. Geçen senenin aynı dönemine göre sektörümüzün Fas’a ihracatı yüzde 400’ün üzerinde arttı. Bu artışta süt ve süt ürünleri ihracatımızın payı büyük. 4-5 sene önce Fas’a 1,5 milyon dolar olan süt ve süt ürünleri ihracatımız 2022 yılının 8 aylık diliminde 12 milyon dolara ulaştı. Kanatlı sektörümüz de 4 milyon dolara ulaşan ihracatıyla Fas’ta yeni açılımlar yapacaktır. SIEMA Fuar’ı her yıl 7 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sene sektörümüzden 11 ihracatçı firmamız fuarda 30’a yakın farklı ülkeden 100 yabancı firma ile üç gün boyunca bir araya geldi. Türkiye Fas Büyükelçimiz Ömer Faruk Doğan, Rabat Ticaret Müşavirimiz Mehmet Ali Oran standımızı ziyaret etti, katılımcı tüm Türk firmalarla tek tek görüştü. Hedefimiz Fas’a su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatımızı 50 milyon dolara çıkarmak. İhracatımızın yüzde 41’ini gerçekleştirdiğimiz MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ülkeleri ile dış ticaretimizi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında MENA ülkelerine su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak yüzde 40 artışla 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.”

ABD’ye su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatımızı yüzde 41 artışla 65 milyon dolara taşıdık

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Atakan Demir 2021 yılında toplam 142 ülkeye su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç eder konuma geldiklerinin altını çizerek, “2021 yılında ise yüzde 60 yükselişle 70 milyon dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı gerçekleştirdik. 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde ABD’ye su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatımızı yüzde 41 artırarak 65 milyon dolara taşıdık. İhracatımızın yarısından fazlasını 40 milyon dolarlık kısmını su ürünleri ihracatımız oluşturuyor. ABD son 10 yıllık süreçte hava kargo sayesinde ihracatımızda öncelikli pazarlardan biri konumuna geldi. Türkiye’den ABD’ye yapılan 1 milyar 94 milyon dolarlık gıda ihracatının yüzde 30’unu Egeli ihracatçılarımız gerçekleştiriyor. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak konumumuzu iki kat büyütecek, ABD’ye ihracatımızı 150 milyon dolara çıkaracak potansiyele sahibiz.” dedi.

ABD gıda pazarı büyüklüğünün 2024 yılında 1 trilyon doları aşması bekleniyor. Americas Food & Beverage Show Fuarı’na bu sene 50 ülkeden toplamda 748 firma katılırken sektörümüzden 9 Türk ihracatçı firmamız yer aldı. Fuarda Miami Ticaret Ateşemiz Ömer İnce de standımızı ziyaret ederek, sergilenen ürünleri ayrı ayrı inceledi. Fuar her sene 16 bine yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

The Seafood Marketplace for ASIA Fuarı’nda Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 5. Uluslararası SIEMA Fuarı’nda Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melih İşliel temsil ederken Americas Food & Beverage Show Fuarı’na Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Ufuk Atakan Demir, İsmail Aksoy, Mesut Ergül katıldı.

“Avrupa Hareketlilik Haftası” başlıyor! Koş, pedalla, yürü; “Çeşitlendir ve Devam Et”! Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, 16-22 Eylül tarihleri arasında, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında insanları, kentleri birbirleriyle etkileşime, birlikte üretmeye, daha çok harekete çağırıyor. Sen de harekete geç, ‘Şehrini Kucakla’! Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası ile şehirler, insanlar hareketleniyor. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu bu yıl Ankara, İzmir ve Kayseri’de hazırladığı neşeli ve ‘harekete geçiren’ etkinlik programı ile kentleri, insanları yeniden bir arada olmaya davet ediyor. Avrupa Hareketlilik Haftası, bir Avrupa Komisyonu Girişimi olarak tüm dünyada sıfır karbon, daha yeşil, daha temiz, sürdürülebilir ulaşım ve sürdürülebilir şehirler yaratmak amacıyla kutlanıyor. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2022 yılı teması “Şehrini Kucakla”. Türkiye’de Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğü ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteğiyle düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin bu yılki sloganı ise “Çeşitlendir ve Devam Et” oldu. Mikro Davranış Değişiklikleri ile Sürdürülebilir KentlerAvrupa Hareketlilik Haftası boyunca Ankara, İzmir ve Kayseri’de paneller, söyleşiler, yürüyüş turları, çocuklar ve kadınlar için bisiklet sürüş eğitimleri, yoga dersleri ve oryantiring yarışmaları gibi birbirinden eğlenceli etkinlikler ile daha hareketli bir yaşam için farkındalık oluşturulacak. Ofise yürüyerek gitmek, bireysel araçlar yerine toplu ulaşımı, bisiklet kullanmayı tercih etmek gibi küçük davranış değişiklikleri, sürdürülebilir ulaşım ve kentler için teşvik edilecek. Büyükelçi Landrut’tan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ziyareti  Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Eylül Cumartesi günü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyler-Landrut, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşı makamında ziyaret edecek. Buluşmanın ardından ikili ve beraberindeki heyet Ankara Büyükşehir Belediye’sine ait Avrupa Birliği IPA fonu destekli elektrikli otobüste basın eşliğinde seyahat edecekler. Aynı gün Altındağ Belediyesi’nde “Bisikletli Hareket ile Altındağ’ı Keşfet” etkinliği düzenlenecek. Altındağ Belediyesi ile Türkiye Belediyeler Birliği Avrupa Haraketlilik Haftası Lansman toplantısı, Başkent Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Toplantının açılış konuşmalarını; Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Altındağ̆ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı yapacaklar.  Ankara’da ‘Otomobilsiz Pazar Günü’ Nasıl Olurdu? Karbon sıfır hedeflerine ulaşmak, toplu taşıma ve temiz, akıllı ulaşım çözümleri lehine farkındalık oluşturmak için Ankara’da 18 Eylül Pazar günü, “Otomobilsiz Pazar Günü” etkinliği düzenlenecek. Etkinlik Aşkabat Caddesi’nde (Bahçelievler 7. Cadde) hayata geçirilecek. Ankara’da, aynı gün Bahçelievler 7. Cadde trafiğe kapatılacak ve “Büyük Ankara Bisiklet Turu” gerçekleştirilecek. Bisiklet Turunu başlatmak için saat 11:00’de Kızılay AVM’de buluşma var. AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ve AB büyükelçileri de bisiklet turuna katılacak. Ceza’dan Anıtpark’ta Halk Konseri Bahçelievler 7. Cadde 18 Eylül Pazar günü, konserler, yoga etkinliği, çocuklar için eğlenceli aktiviteler, dans etkinliği ve DJ performansı gibi birçok farkındalık etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Bunlardan en harekete geçiren etkinlik ise ünlü rap şarkıcısı Ceza’nın Anıtpark’ta vereceği halk konseri olacak. Başkentliler Ceza konserinde gönüllerince eğlenecek. Elbette ritimleriyle coşturan Ceza Konseri’ne ve diğer tüm etkinliklere tüm Ankaralılar davetli! İzmir’de hareketli bir program var İklim hedeflerine uyum, dijitalleşme, esneklik gibi başlıklarda trendleri yakalayan ve icraata dökebilen bir şehir olarak İzmir, Avrupa Hareketlilik Haftasını ‘hareketli’ bir program ile kutlayacak. “Kentsel Hareketlilik Planı” Proje Açılışı Yapılacakİzmir’de de “Otomobilsiz Kent Günü” etkinliği gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzmir’de düzenlenecek Otomobilsiz Kent Günü’ne katılım gösterecek. Aynı gün Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SUMP) Proje’sinin Açılış Etkinliği yapılacak. İzmir’in Avrupa Birliği hibesi ile yürüttüğü iklim ve enerji politikalarını ilgilendiren 4 projesi bir Açıkhava Televizyon programı ile ekranlara gelecek. Programa Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer katılım gösterecekler.  Denizde Karbonsuzlaştırma TartışılacakAvrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Türk şehirlerinde hareketliliğin karbondan arındırılmasını tartışan bir dizi çalıştayın ilki İzmir’de gerçekleştirilecek. Bu kapsamda 23 Eylül Cuma günü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dünya Bankası tarafından düzenlenen ‘Şehir Limanları ve Denizde Karbonsuzlaştırma’ çalıştayında açılış konuşması gerçekleştirecek. Bu özel etkinliğin teması ise ‘Şehir Limanları’ olacak. Kayseri’de Cumhuriyet Meydanı’na Tramvay ile UlaşımAvrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyler-Landrut, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesini ziyaret edecek. Büyükelçi ve beraberindeki heyet Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden toplu ulaşımın en güzel alternatiflerinden ve Avrupa Hareketlilik Haftası temasına uygun olarak giydirilen tramvayı kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na ulaşım sağlayacaklar. Bu yıl 41 ülkeden 2217 şehir ve kasaba katılıyorAvrupa Komisyonu’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği Avrupa Hareketlilik Haftası kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye yönlendiriyor. Bu yıl, Türkiye’de 204 farklı lokasyonda etkinlik düzenlenirken, Türkiye ile toplamda 41 ülkeden 2217 farklı şehir ve kasaba Avrupa Hareketlilik Haftası için kayıt yaptırdı. Tüm katılımcılar tarafından sisteme şu ana kadar 494 yeni hareketlilik etkinliği girildi.   Animasyon filmimizi izleyerek bilgi edinebilirsiniz!Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili biri uzun diğeri kısa versiyon olmak üzere   hazırladığımız animasyon filmlerimiz yayında. Kısa versiyon için bu linkin ve uzun versiyon için bu linkin  üzerine tıklayarak bu özel haftaya ilişkin hazırladığımız animasyon filmlerimizi izleyip fikir edinebilirsiniz.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

Göz Atabilirsiniz.

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ PATİEVİ’NDE KUTLANDI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın 3 yıl önce hizmete açtığı Talas Patievi’nde minik öğrencilere hayvan …

YAHYALI KADIN KOOPERATİFİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Yahyalı Kaymakamlığı, Yahyalı Belediyesi ve S.S. Yahyalı Elma Çiçeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi …