EKONOMİ-TEKNOLOJİ HABERLERİ, TUİK VERİLERİ (22.05.2023)

Tarım-GFE’de (2015=100), 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %1,41, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9,05, bir önceki yılın aynı ayına göre %49,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %106,81 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %1,03, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %4,04 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %45,97, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %80,40 artış gerçekleşti.
Yıllık Tarım-GFE’ye göre 5 alt grup daha düşük, 6 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %11,58 ile enerji ve yağlar ve %20,40 ile gübre ve toprak geliştiricileri oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %104,11 ile diğer mal ve hizmetler ve %93,27 ile malzemeler oldu.
Aylık Tarım-GFE’ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
Bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar sırasıyla, %2,12 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %0,74 ile enerji ve yağlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %5,07 ile malzemeler ve %2,85 ile tohum ve dikim materyali oldu.

Tüketici Güven Endeksi, Mayıs 2023  Tüketici güven endeksi 91,1 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %4,0 oranında arttı. Nisan ayında 87,5 olan endeks, Mayıs ayında 91,1 oldu.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yıllık %40,10, aylık %2,43 arttı

3 Boyutlu Sanal Deneyim Uygulaması ile yepyeni bir dijital inovasyon

Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli CC-Link Partner Association (CLPA), açık ağ teknolojilerinin şirketleri dijital dönüşüm süreçlerinin her aşamasında nasıl desteklediğini gösteren 3 Boyutlu Sanal Deneyim Uygulaması Virtual Presence’i (Sanal Varlık) hayata geçirdi. Bu yeni uygulama ile otomasyon cihazı tedarikçileri, makine imalatçıları ve son kullanıcıların yanı sıra CLPA’nın teknolojilerine ve hizmet sunduğu sektörlere ilgi duyan herkes, kuruluşun en son çözümlerini ve geliştirme seçeneklerini keşfetme imkânı elde edecek.

Geliştirdiği teknolojilerle fabrikaları ve üretim hatlarını dijitalleştirirken açık ağın gelişim sürecine de öncülük eden CLPA (CC-Link Partner Association) imza attığı 3 Boyutlu Sanal Deneyim Uygulaması Virtual Presence (Sanal Varlık) ile firmalara dijital alanda birçok güncel gelişmeyi takip etme imkânı sağlıyor. Uygulama ziyaretçilerine; güncel gelişmeleri takip etme, tedarikçilerin uyumlu çözümlerini öğrenme, yeni pazar ve son kullanıcı uygulamalarını keşfetmeyi sağlamak gibi birçok farklı konuda yenilikçi bir dijital alan sunuyor.

CLPA ve çözümleriyle ilgili son gelişmeler için inovatif bir alan yaratıyor

Teknolojik gelişmelerin ön saflarında yer alan ve “Bağlantılı Endüstrilerin Geleceğini Şekillendirmek” felsefesiyle hareket eden CLPA, 3 Boyutlu Sanal Deneyim Uygulaması ile endüstriyel otomasyon sektörü oyuncuları için yeni fırsatların ve olanakların kilidini açıyor. Uygulamanın tasarlanmasındaki amaç ise üyelerin ve sektöre ilgi duyan herkesin doğru uzmanlarla temasa geçebilmelerini sağlamak. Dijital kütüphane, teknik kılavuzlar, vaka incelemeleri, videolar, sektörler çözümler, ürün alanı ve konferans merkezi gibi farklı imkânlar sunulan uygulama https://panel.basinlistem.com/UrlRedirect.ashx?Mail=davutgulec@hotmail.com&MailID=28154417&url=https%3a%2f%2fcc-link-vp.org%2f adresi üzerinden kullanıcıları ile buluşuyor. Güncel olması açısından sürekli geliştirilen uygulamada kullanıcılar tüm bu kaynakları, üç boyutlu ve etkileşimli bir ortamda daha yakından tanıma fırsatı elde ediyor.

3 boyutlu ortam çeşitli olanaklar sunuyor

Ziyaretçiler Virtual Presence uygulamasına girdikleri anda onları dijital bir lobi karşılıyor. Dijital lobide bulunan portallar vasıtasıyla otomasyon bileşenlerinin gerçek dünyadaki dijital ikizleri ve üretim tesisleri, interaktif dijital dönüşüm alanında benzeri görülmemiş bir erişim imkânıyla ortaya çıkıyor. Sanal alanda iş ortakları için kapsamlı bir sergi alanı yer alırken isteğe bağlı sunumlar ve canlı konferanslar için de bir oditoryum bulunuyor. Herhangi bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan 7/24 erişilebilen CLPA Virtual Presence, fiziksel ve sanal dünyanın en iyi yönlerini bir araya getirerek kuruluşun çözümlerine ilişkin gelişmiş bir deneyim alanı yaratıyor.

PETROL OFİSİNDEN AÇIKLAMA Kamuoyunun bilgisine, Petrol Ofisi Grubu olarak koşulsuz şeffaf yönetişim anlayışımızdan hareketle, sosyal medyada ve bazı haber mecralarının internet sayfalarında “Petrol Ofisi ödeme ve satışlarını Merkez Bankası Kuru +1,50 TL ile yapıyor” şeklinde yer alan mesajlara istinaden açıklama yapma gerekliliği duyduk.Paylaşılan metin Petrol Ofisi Grubu’nun resmi görüşünü yansıtmamaktadır. Tüketiciye yansıyan fiyatlarımızda TCMB’nin açıkladığı referans kur geçmişte olduğu gibi geçerliliğini korumaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Toyota Hidrojen Yakıt Hücreli Lojistik Ağıyla Karbon Salımını Azaltıyor

Toyota, yeni teknolojileri kullanarak karbon salımını azaltmaya devam ediyor. Toyota, Avrupa’da Hollandalı VDL Groep ile güçlerini birleştirerek Avrupa’da Toyota’nın sıfır emisyonlu hidrojen teknolojisine sahip ağır ticari araçları kullanmaya başlıyor. Bu işbirliği, karayolu taşımacılığı sektöründe dekarbonizasyonu hızlandırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda Toyota Avrupa’nın 2040’a kadar tamamen karbon nötr olma hedefine de önemli katkılar sağlayacak.

İşbirliğiyle birlikte lojistik rotalarda karbon azaltımı için büyük bir potansiyel görülüyor. Hidrojen sistemlerinin daha düşük kütleye sahip olması, ağır ticari araçların daha fazla yük taşımasına imkan tanıyor. Bununla birlikte hidrojenin hızlı bir şekilde ikmalinin yapılması da taşımacılık için büyük avantaj sağlıyor. Dizel yakıt kadar hızlı doldurulabilen hidrojenin daha yoğun kullanımı ise, sürdürülebilir altyapının olgunlaşmasına da katkı sağlayacak.

VDL Groep’un ilk yakıt hücreli ağır ticari aracı 2023 yaz aylarında yapılacak ve sayı kademeli olarak artırılarak sonbahar aylarından itibaren Toyota Avrupa’nın lojistik rotalarında yerini alacak.

Yakıt hücreli kamyonlar Avrupa hidrojen ekosisteminin büyümesinde önemli bir role sahip. Aynı zamanda taşımacılık sektörünün karbondan arındırılmasını ve ekolojik enerji geçişini destekliyor. Yakıt hücreli ağır ticari araçlar tarafından kullanılacak istasyonlar, diğer hidrojen araçlarını kapsayacak şekilde genişletilebilecek. Bu yeni proje, Toyota’nın hidrojen ekonomisine geçişi hızlandırmak amacıyla binek araçlar, hafif ticari araçlar, tekneler, trenler ve otobüsler de dahil olmak üzere çok sayıda partnerle hayata geçirdiği pek çok projeden biri olarak dikkat çekiyor.

Yüce Auto, Škoda Auto Yılın Distribütörü Organizasyonunda İki Ödülün Sahibi Oldu

Yüce Auto, Škoda Auto tarafından global olarak her yıl düzenlenen ve tüm dünyadaki 164 distribütörünün yıllık performanslarının değerlendirildiği “Yılın Distribütörü” organizasyonunda bir kez daha başarısını ortaya koydu.

Yüce Auto, “Human Touch/Müşteri Memnuniyeti” kategorisinde tüm distribütörler arasında en yüksek puanı alarak birincilik elde etti. Bununla birlikte “Marka ve İnovasyon“ kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görülerek önemli bir başarıya daha imza attı.

Çekya’nın Başkenti Prag’da düzenlenen törende ödülle taçlandırılan Yüce Auto, 2022 yılı boyunca gerçekleştirdiği projeler ve aktivitelerle en dikkat çeken Škoda distribütörlerinden biri olmayı başardı. Marka imajını ve markaya olan tutkuyu her geçen ileriye taşımayı başaran Yüce Auto, aynı zamanda her alanda insan odaklı yaklaşımıyla müşteri memnuniyetini artırmayı sürdürüyor.

Daha önce 2015 ve 2019 yıllarında ŠKODA Auto tarafından dünyadaki 103 distribütör arasında Satış Sonrası Hizmetler kategorisinde “En İyi Distribütör Ödülü”ne 2 kez alan Yüce Auto, 2018 yılında da “Marka ve Kalite Yönetimi” kategorisinde “En İyi Distribütör Ödülü”nü kazanmıştı. Bununla birlikte Yüce Auto 2021 yılında ise satış performansıyla “Uluslararası Satışlar Kategorisinde“ birinciliğini almıştı.

Küresel kuru meyve sektörünün aktörleri Londra’da bir araya geliyor

Dünya genelinde kuru meyve ve kabuklu meyvelerin en üst istişare platformu Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), bu yıl 40’ıncı kez 22-24 Mayıs’ta Londra’da düzenlenecek.

INC Kongresi’nin kuru meyve endüstrisiyle ilgili tek uluslararası etkinlik olduğuna değinen Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, EİB’nin uzun yıllardır INC Kongrelerine katılarak ülkemizi ve sektörümüzü temsil ettiğini söyledi.

“Türkiye, fındık, incir, kayısı ve üzüm gibi birçok ürünün dünyadaki ana üretim merkezi. Dünya genelinde 150’nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. INC Kongresi bu sene üç gün boyunca 60 farklı ülkeden kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki sektörünün önde gelen bin 300 ismini Londra’da bir araya getirecek. Birleşik Krallık 75 bin ton yurt içi tüketimiyle dünyadaki en büyük 15’inci kuruyemiş tüketicisi. En çok tüketilen kuruyemişler; kaju (%30), badem (%26), ceviz (%15), fındık (%13) ve antep fıstığı (%6). Son 10 yılda, kuruyemiş tüketimi yılda yüzde 5 oranında arttı. Kuru meyve tüketiminde ise 92 bin 600 ton ile dünya çapında sekizinci tüketici ülke. Almanya’dan sonra en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ikinci pazar. Birleşik Krallık’a yıllık 154 milyon dolar kuru meyve ihracatı yapıyoruz. Tüm kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki ürünlerin rekolte tahminleri, arz, talep ve ticaretiyle ilgili en son istatistiklerini de irdeleyeceğiz.”

Ana gündem sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği

Başkan Göksan, “Türkiye’nin organik ürün ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri olarak ülkemizde ihracatçı birlikleri arasında sürdürülebilirlikte öncüyüz. INC Kongresi’ndeki Sürdürülebilirlik Semineri’nde Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en önemli üniversitelerinden akademisyenlerin katılımıyla sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi tartışılacak ve orman varlığını artırmaya yönelik yeni INC Sürdürülebilirlik Projesi tanıtılacak. Beslenme Araştırmaları Semineri’nde ise tüketim alışkanlıklarında değişmesiyle dünyada yükselen trendlerden biri haline gelen kuru meyvelerin sağlığa faydaları konuşulacak. Aynı zamanda Financial Times gibi dünya basınından birçok üst düzey ismin katılımıyla genç yetenekleri belirlemenin önemine de odaklanılacak. Sektörün önde gelenlerine İnovasyon Ödülü ve Sürdürülebilirlik kategorilerinde ödüller de takdim edilecek.” dedi.

Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi’ne (INC); INC Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, INC Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Öz, TİM Yönetim kurulu Üyesi Birol Celep ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık başkanlığında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeleri Kongre’ye katılım sağlayacak.

MEM Û ZîN” OPERASIULUSLARARASI MAYIS FESTİVALİ’NDEKİ İLK GÖSTERİMİNDE İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

Kürt edebiyatının baş yapıtlarından “Mem û Zîn”, opera versiyonuyla ilkkez Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde düzenlenen Uluslararası Mayıs Festivali’ndeseyirci ile buluştu. Farklı uluslardan dünyaca ünlü opera sanatçılarınınperformansıyla izleyicileri büyüleyen “Mem û Zîn” uzun süre ayakta alkışlandı.Rain Media’nın yapımcılığını üstlendiği operanın bestesi Cem İdiz, librettosuise Cuma Boynukara tarafından yazıldı. Rejisörlüğünü İhsan Othmann’ınüstlendiği Opera; Soprano Özlem Bulut, Tenor Angelo Pollak ve Piyanist FionaPollak’ın performansı ile Uluslararası Mayıs Festivali’nde iz bıraktı.

Kültür ve sanat dünyasının nabzını tutanUluslararası Mayıs Festivali, bu yıl da dünyanın dört bir yanından sanatçılarınve izleyicilerin katılımıyla tam bir şölene dönüştü. Bu sene temasını “SiyasiTutuklular” olarak belirleyen festivalde; Türkiye’den Rain Medianınyapımcılığını üstlendiği Mem û Zîn” Operası ses getirdi. Rain Media’nınkurucularından Dara Kutlay ve Zelal Sever ortaklığıyla, Kürt kültürünü veEhmedê Xanî’nin mirasını uluslararası arenada daha geniş kitlelere tanıtmakamacıyla hazırlanan “Mem û Zîn” Operası, Uluslararası Mayıs Festivali’ndekiilk gösteriminin ardından Türkiye ve dünya genelinde seyirciyle buluşmak içinhazırlık yapıyor.

Kürt yazılı edebiyatının külteserlerinden “Mem û Zîn”; 17. yüzyıl sonlarında Ehmedê Xanî tarafından yazılmış trajik bir aşk destanıolarak dünya kültür mirasında varlığını sürdürüyor. Klasik bir aşk hikayesiolmanın ötesinde Kürtlerin düşünsel, ruhsal ve toplumsal yapısına ışık tutanşiirsel anlatımıyla dikkat çeken “Mem û Zîn”; aşkın, tutkunun ve sadakatin;feodal kültür ve adaletsizlikler karşısında yaşadığı zorluklar ve karşılaştığıengeller açısından dünyaca ünlü “Romeo ve Juliet” eserini akıllara getiriyor.Kürtçenin anlam derinliğini ortaya koyması ile de özel bir yerde bulunan “Memû Zîn”, Opera versiyonuyla Kürtçe yazılmış eserlerin derinliğine ekstra vurguyapıyor.

Konser sonrası gerçekleşen “Dil veKimlik” konulu panelde “Mem û Zîn” operası ile ilgili duygularını dilegetiren Hessian Devlet Tiyatrosu Sanat Direktörü Uwe Eric Laufenberg şunlarısöyledi: “Anılardan uzun süre silinmeyecek etkileyici bir performans izledik.İlk Kürtçe Operaya ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. “Mem ûZîn” Operasını izlemek için dünyanın dört bir yanından Festivale katılandeğerli misafirlerimize de çok teşekkür ediyoruz.”

Niloya’dan Al Haberi

Türkiye’nin sevilen yerli çizgi film kahramanı Niloya, YouTube kanalında her Cumartesi günü saat 09.00’da yayınlanan yeni hikâyeleri ile minik dostlarını büyülü bir yolculuğa çıkarmaya devam ediyor. Çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlayan çizgi yapım, her bölümünde işlediği birbirinden farklı konularla ailelerin de tercihi oluyor. Niloya ve arkadaşları, sabırsızlıkla beklenen yeni bölümlerinde bu sefer televizyon macerasında kendilerini buluyor. Çizgi kahramanların haber bülteni hazırlayarak, sevenlerine keyifli bir zaman dilimi sunacakları “Köyden Haberler” bölümü, 20 Mayıs Cumartesi günü Niloya Youtube kanalında izleyicilerle buluşacak.

Türkiye’nin sevilen çizgi film kahramanı ‘Niloya’, mutluluk dünyasının kapılarını açtığı 5 buçuk milyon aboneye yaklaşan YouTube kanalında, her Cumartesi saat 09.00’da yeni bölümlerini sevenleri ile buluşturuyor. Her bölümünde çocuklara yeni bilgiler öğreten, öğretirken de eğlendiren çizgi film, 7’den 70’e herkesin büyük beğenisini kazanıyor. Psikologlar ve pedagoglarla birlikte hazırlanan çizgi film, çocukların psikolojisini ve hayal dünyasını da olumlu etkiliyor.

Neşeli oyunları ve şarkıları ile miniklere keyifli bir zaman dilimi sunan çizgi kahraman, 20 Mayıs Cumartesi günü ‘Köyden Haberler’ bölümü ile sevenleri ile buluşacak. Bu bölümde; Niloya ve arkadaşları televizyon haberciliği için kolları sıvıyor. Köydeki olaylardan haber bülteni oluşturmaya çalışan çizgi kahramanlar, izleyenlere de eğlenceli anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Niloya Haberleri Sunuyor, Arkadaşları Olayları Canlandırıyor

Mete, haberleri izlerken çok uzak bir ülkede hayvanat bahçesinden zürafanın kaçtığını arkadaşlarına söylüyor. Niloya’da bu haber üzerine düşünür. Haberlere bir kere o da denk gelmiştir, hiç onların köyünde olan biten anlatılmamaktadır. Haberler, hep başka şehirler, ülkeler ve olaylar üzerine oluşturulmuştu. Oysa onların köylerinde haber olacak çok şey var. Çizgi kahramanlar, bu durum üzerine TV’de bir haber programı yapmaya karar verirler. Ama önce haberleri bulmaları gerekmektedir. Köydeki çeşitli olaylardan bir haber bülteni oluştururlar. Niloya bir spiker gibi haberleri sunarken arkadaşları yan tarafta olayları canlandırmaktadır. Özellikle köyün çocukları ve sakinleri bu haberleri çok sever ve yaşadıkları köyden bir kez daha mutlu olurlar.

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK verileri (26.05.2023)

Ulusal Eğitim İstatistikleri, 2022 Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri Tabanı (UEİVT), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi …