Ekonomi-teknoloji haberleri, TUİK haberleri (18.11.2023

ATIRIMLAR ŞEHRİ İSTANBUL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’a yapılan köprü ve tünellerle adeta çağ atlatarak, yeniden inşa ettiklerini söyledi.

Ulaştırma yatırımlarının halkın yaşam konforunu yükselttiğini kaydeden Bakan Uraloğlu, İstanbul’a bu sürede özel önem verdiklerini kaydetti. 2003 yılında İstanbul’da 68 adet köprü bulunduğunu ve bu köprülerin toplam uzunluğunun sadece 3 bin 410 metre olduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, “Biz köprü sayısını 947’ye, toplam köprü uzunluğunu da 114 bin 419 metreye çıkardık. Bu köprüler arasında Türk mimar ve mühendislerin imzası olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü gibi şaheserlerde var” dedi.

2003 yılında İstanbul’da sadece 3 tünelin bulunduğunu ve toplam uzunluğunun 932 metre olduğunun altını çizen Bakan Uraloğlu, “Biz İstanbul’un tıkanan trafik kanallarını açmak için 12 adet daha tünel yaptık. Bunların arasında Avrasya Tüneli ve Asya ve Avrupa kıtalarını denizin altından demiryoluyla birbirine bağlayan Asrın Projesi MARMARAY da var. Şu an İstanbul’daki tünellerin toplam uzunluğu 22 bin metreyi aştı” diye konuştu.

Yapılan yatırımların ekonomik büyüklüğünün yanında mimari ve teknolojik bakımdan da şah eser niteliğinde olduğunu ifade eden Bakan Uraloğlu, “Türk mimar ve mühendislerimizin imzası bulunan bu dev yatırımlar, bir yandan vatandaşımızın hayatını kolaylaştırırken, diğer yandan ülkemize önemli katma değer sağlıyor. Yapılan bu devasa yatırımları dünya adeta gıpta ile izliyor” dedi.

SERTİFİKALI PROJELER…

Avrasya Tüneli’nin dünya çapında çok önemli bir sertifikaya sahip olduğunu kaydeden Uraloğlu, “Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Teşkilatı (OECD) tarafından teknik çerçevesi oluşturularak açık ve kapsayıcı, şeffaf, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerini destekleyen finansal, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir altyapı yatırımlarına verilen “Mavi Nokta Ağı Sertifikası” (Blue Dot Network- BDN) kapsamında Avrasya Tüneli pilot uygulama sürecini başarıyla tamamlayan dünyada ulaştırma alanındaki ilk proje olmuştur” dedi.

DÜNYA MÜHENDİSLİK TARİHİ AÇISINDAN KİLOMETRE TAŞI

Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün, dünya mühendislik tarihi açısından kilometre taşı sayılabilecek birçok ilke sahip olduğunu belirterek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapımına 2013’te başlandı ve 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak 26 Ağustos 2016’da hizmete açıldı. 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesimi üzerinde yer alıyor. Köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4’er kara yolu şeridi ile ortada 2 demir yolu şeridi olmak üzere toplam 10 ulaşım şeridi bulunuyor. 59 metre ile Dünyanın en geniş köprüleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kule yüksekliği 322 metreyi aşarken, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü konumunda bulunuyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN PRESTİJ PROJESİ

Bakan Uraloğlu, “Marmaray’ın Türkiye’nin en prestijli projelerinden birisi olduğunu hatırlatarak, “Marmaray Projesi ile Halkalı ve Gebze arasında 76 kilometrelik bir demiryolu güzergahı ile İstanbul Boğazı’nda ulaşımın rahatlatılması amacıyla inşa edildi. Marmaray Projesi 1,4 kilometre uzunluğunda batırma tüp tünel, 9,4 kilometre uzunluğunda delme tüneller, 2,4 kilometre uzunluğundaki aç kapa tünelleriyle İstanbul trafiğini rahatlatan projelerin başında geliyor. 3 adet yeni inşa edilmiş yeraltı istasyonu, 37 adet yer üstü istasyonu, işletim kontrol merkezleri, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yer üstüne inşa edilen 3 kata sahiptir. 440 vagondan oluşan modern demiryolu araçlarından meydana gelmektedir” dedi.

 DOĞA DOSTULAR…

Bakan Uraloğlu, “Osmangazi Köprüsü, Körfez Geçişini 6 dakikaya indirdi. İstanbul-İzmir Otoyolu ile iki şehir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate düştü. Osmangazi ya da diğer adıyla Körfez Köprüsü sahip olduğu mühendislik özelliğiyle Dünya’nın ender köprülerinden birisi olmayı şimdiden başardı. Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 7. sırada bulunuyor. Kuş türlerinin yaşadığı “Hersek Lagünü” için kavis verilen Osmangazi Köprüsü, bu özelliğiyle de tabiata ve biyolojik çeşitliliğe verilen önemi gösteren önemli yapılar arasında yer aldı. İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendiriliyor. Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla Kocaeli’nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükü azaltıyor” diye konuştu.

GAZİANTEP’E YÜKSEK HIZLI TREN MÜJDESİ!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Gaziantep’i yüksek hızlı trenle tanıştırıyoruz. İnşallah 2028 yılına girmeden Gaziantep’e yüksek hızlı treni getireceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bir dizi programa katılmak için gittiği Gaziantep’te Şahinbey 100. Yıl Tünelleri Işık Görme Töreni’ne katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Abdulkadir Uraloğlu, “Proje bedeli 1 milyar lira olan Şahinbey 100. Yıl Tünelleriyle; kuzeyden-güneye direkt akış sağlayarak, vatandaşımız hem zamandan ve yakıttan tasarruf edecek hem de trafik stresinden kurtulacak” dedi.

 GAZİANTEP’E YÜKSEK HIZLI TREN MÜJDESİ

Bakan Uraloğlu, tünelde incelemelerde bulunurken Gaziantep’e yapılan ulaştırma yatırımlarına bir yenisinin daha ekleneceğini ifade etti. Bakan Uraloğlu, “Şimdi sıra yüksek hızlı trende. Gaziantep’i yüksek hızlı trenle tanıştırıyoruz. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’te yüksek hızlı tren çalışmalarına başladık. Çalışmalarımıza son sürat devam ediyoruz. İnşallah 2028 yılına girmeden Gaziantep’e yüksek hızlı treni getireceğiz. Basra Körfezi’nden Ovaköy sınır kapısına gelecek olan bir kalkınma yolumuz var. O hem otoyolla hem demir yoluyla Gaziantep’ten geçecek. Gaziantep’in yükünü bu vesileyle her tarafa daha rahat taşımış olacağız. Başka ne lazım Gaziantep’e? Amanos Tünelleri lazım. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla onun da ihale sürecini başlattık. Yıl sonuna kadar ihalesini yapacağız.” şeklinde konuştu.

LAF DEĞİL İCRAAT ÜRETİYORUZ

Türkiye’nin ulaşım ağında titizlikle çalıştıklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, “Biz laf üretmiyoruz. AK Parti belediyeleriyle icraat üretiyoruz. Yukarıda bir yaşam varken siz aşağıda çalışacaksınız. Biz Gaziantep’e daha çok hizmet etme enerjisini kendimizde buluyoruz.” dedi.

Uraloğlu, Şahinbey 100. Yıl Tünelleriyle ilgili olarak “Şahinbey 100. Yıl Tünelleriyle; kuzeyden-güneye direkt akış sağlanacak, vatandaşımız hem zamandan ve yakıttan tasarruf edecek, tünel vatandaşı trafik stresinden kurtaracak tünel, bir adet araç acil geçiş tüneli ve iki adet yaya acil geçiş tüneli alanlarıyla da hizmet verecek” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, yeşil şehir olma yolunda atılan önemli adımlarından bir tanesi olan projeyle; karbon salınımı azalacağını ve şehre, çevre dostu yollar kazandırılacağını ifade etti. Konuşmasında proje hakkında bilgiler de veren Bakan Uraloğlu, “Gidiş-geliş çift şeritli olmak üzere iki ayrı tünelin, bağlantı yolları ile toplam yol uzunluğu 4 kilometredir. Şehreküstü

Kavşağıyla Yeşilvadi Bulvarını birbirine bağlayacak ve Özdemirbey Caddesine alternatif olacaktır. Yeşilvadi 3 Katlı Köprülü Kavşak’tan, Şehreküstü’ye gitmek isteyen bir vatandaşımız için yol süresi, 30 dakika tünelimiz ile 1 dakikaya düşecek. Yine Çarşıdan Akkent’e gitmek isteyen vatandaşımız, Kılınçoğlu’ndan, tünel aracılığıyla, Yeşilvadi Bulvarı’na, oradan Yeşilvadi Köprülü Kavşağa, Köprülü Kavşak’tan da Şehir Hastanesi, Akkent ve Karataş’a ulaşmış olacak.” dedi.

Bakan Uraloğlu ayrıca tünelin, 1 adet Araç Acil Geçiş Tüneli ve 2 adet Yaya Acil Geçiş Tüneli alanlarıyla da hizmet vereceğini bildirdi.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU AÇIKLADI…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, toplam 39,4 kilometre uzunluğundaki Batman Hasankeyf Yolu’nun kalan 9,6 kilometrelik bölümünün de yapımına başlanacağının, böylece Batman ile Hasankeyf arasında bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanacağı müjdesini verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bir dizi programa katılmak için gittiği Batman’da, Hasankeyf Yolu’nu inceledi. Bakan Uraloğlu, burada yaptığı açıklamada Hasankeyf Yolu’nun güzergâhtaki önemine değindi, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Uraloğlu, “Bir 9 kilometrelik kesimi eksik kalmıştı. Şimdi burada çalışmaları Batman’dan başlayıp bölünmüş yolumuzun 9 kilometrelik kesimini de inşallah bitireceğiz. Bu sene için mevsim şartlarının müsaade ettiği bütün günler çalışacağız. Önümüzdeki sene burayı bitirerek yoğun yerleşimin olduğu, Batman’ın imar sınırları içerisinde kalan kesimi inşallah trafiğe açmış olacağız” dedi.

BATMANIN ULAŞIM STANDARDI YENİ YATIRIMLARLA ARTIYOR

Batman Hasankeyf yolunda önceki yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla 29,8 kilometrelik yol kesim bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında tamamladı. Hasankeyf-1 Köprüsü ile Hasankeyf-2 Köprüsü trafiğe açıldı. Yolun mevcut haliyle tek yol olarak hizmet veren 9,6 kilometrelik kesiminin de bölünmüş yol haline getirilmesi çalışmalarına başlanıyor. Ayrıca Batman-OSB arasındaki 6,6 kilometrelik kesimin de geometrik standardı yükseltilmiş olacak. Hasankeyf ilçesi, yerli ve yabancı birçok turistin sıklıkla ziyaret ettiği, tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli turizm potansiyeline sahip. Bu sebeple Batman-Hasankeyf Yolu sürücüler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Ayrıca, Gabar Dağı Petrol sahasından çıkarılan petrolün Batman rafinerisine ve üretilen petrol ürünlerinin yurt içine dağıtımında önemli bir konumda yer alıyor.

TOPLAMDA YILLIK 80 MİLYON TL TASARRUF EDİLECEK

Projenin tamamlanmasıyla Batman-Hasankeyf arasındaki bölünmüş yol bütünlüğü sağlanacak.

Batman Hasankeyf arasında yapımına başlanan 9,6 kilometrelik kesim ve Batman OSB arasındaki 6,6 kilometrelik yatırımlarla zamandan 54 milyon TL, akaryakıttan 26 milyon TL toplamda ise yıllık 80 milyon TL tasarruf edilecek, yıllık egzoz emisyon salınımı 3 bin 247 ton azaltılacak.

GÜZERGÂHIN YAPILMASI İLE YAYA VE TRAFİK GÜVENLİĞİ ARTACAK

Batman Hasankeyf arasında gerçekleştirilecek çalışmalarla Batman Hasankeyf arasında bölünmüş yol bütünlüğü sağlanırken, ağır taşıt trafiğinin yoğun olduğu Batman OSB güzergâhında hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım hizmeti sunulacak.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU BATMAN’DA…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Batman’da İl Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. İl Koordinasyon Toplantısı sonrası Bakan Uraloğlu ile Bakan Şimşek ortak basın toplantısı düzenledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Batman’ın ulaşım ve altyapısına çok ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantıda Batman’ın tüm ulaşım ve altyapı sorunlarını ve birçok projeyi değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Batman’ın hızla gelişen, nüfusu hızla artan, hızla katma değer üreten bir ilimiz olduğunu, her türlü ulaşım modunda Batman’ın geri kalmayacağını kaydetti.

HALKIMIZIN VE MİLLETİMİZİN HİZMETKÂRIYIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son 20 yılda her alanda olduğu gibi özellikle de ulaşım altyapısında Batman’ın büyük bir ilerleme sağladığını kaydederek, “Bizim hükümetlerimizin en büyük özelliği hizmet siyaseti yapıyor olmamızdır. Hizmet siyaseti esastır. Çünkü biz halkımızın, milletimizin hizmetkarıyız. Cumhurbaşkanımızın felsefesi bu. Bu çerçevede de önümüzdeki yıllarda yoğun bir şekilde bütün diğer illerimizde olduğu gibi Batman’a da hizmet noktasında büyük bir çaba içerisinde olacağız. Şu anda Batman’da devam eden projelerin toplamı 13,5 milyar lira. Çok ciddi bir rakam. Sadece ulaşım konularını ağırlıklı olarak konuştuk ama özellikle Batman’ın önemli bir sanayi üssü olması noktasında da çok ciddi proje ve çalışmalar var. Onu ayrı bir dönemde sizlerle paylaşırız ama bugünkü esas konumuz ulaştırma altyapısı” diye konuştu.

HER ULAŞIM MODUNDA BATMAN GERİ KALMAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Batman’da çevre yolundan diğer illere bölünmüş yol çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Gerek Hasankeyf yolu gerek OSB bağlantısı gerekse Diktepe Köprüsü’nün yapılması noktasında gerekli ihaleleri yaptık ve onları yakından takip ediyoruz. Havaalanında bir kargo terminalinin yapılması ile ilgili gündem var, onu inceleyeceğiz. Uçuşların Antalya ve İzmir’e yapılabilirliği ile ilgili talep var, onu operatörler ile görüşerek halletmeye çalışacağız. Demiryolu ile ilgili OSB bağlantıları var, onları da konuşup planlanan yeni OSB’ler, mevcut OSB’lere demiryolu bağlantısını da beraberce çalışacağız. Batman hızla gelişen, nüfusu hızla artan, hızla katma değer üreten bir ilimiz. Biz de her türlü ulaşım modunda Batman’da inşallah geri kalmayacağız” dedi.

İşgücü İstatistikleri, III. Çeyrek: Temmuz – Eylül, 2023

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 161 bin kişi azalarak 3 milyon 218 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,5 puanlık azalış ile %9,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7,5, kadınlarda %12,5 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %48,4 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 124 bin kişi artarak 31 milyon 724 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek %48,4 oldu. Bu oran erkeklerde %65,8 iken kadınlarda %31,4 olarak gerçekleşti.
Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı %53,4 olarak gerçekleşti
İşgücü 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 37 bin kişi azalarak 34 milyon 942 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %53,4 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde %71,2, kadınlarda ise %35,9 oldu.
Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %17,1 oldu
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 0,7 puanlık azalış ile %17,1 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde %14,2, kadınlarda ise %22,4 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdamın %58’i hizmet sektöründe yer aldı

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre sanayi sektöründe 226 bin kişi azalırken, tarım sektöründe 30 bin kişi, inşaat sektöründe 42 bin kişi, hizmet sektöründe 278 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %14,8’i tarım, %20,8’i sanayi, %6,4’ü inşaat, %58’i ise hizmet sektöründe yer aldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44,0 saat oldu
İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,2 saat azalarak 44,0 saat olarak gerçekleşti.
Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı %22,5 oldu
Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2023 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,9 puanlık azalış ile %22,5 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı %14,9 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı %17,3 olarak tahmin edildi.

Efsane Cuma’da Alışveriş Listelerinde Ne Var?

E-Ticarette alışveriş festivaline dönüşen kasım ayında ilk indirimler 11.11 Bekarlar Günü’nde gerçekleşti.

Dijital mağazaların birkaç güne yaydıkları 11.11 kampanyaları oldukça hareketliydi. Yoğun talebe rağmen, şirketlerin altyapılarını geliştirmesi, kargo ve kurye şirketlerinin personel takviyeleri sayesinde önceki yıllarda yaşanan olumsuzluklara rastlanmadı.

Şimdi ise gözler tüm dünyada merakla beklenen, yılın alışveriş günü olacak 24 Kasım’da.

Dünyada “Black Friday”, “Türkiye’de ise “Efsane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, “Şahane Cuma” gibi adlarla kampanyalar düzenlenen bu özel günde kim, ne alacak?

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, bu sorunun yanıtını bulabilmek amacıyla 24 Kasım’da en az bir ürün almayı planlayan kadın ve erkek bin üyesi arasında anket düzenledi.

KADINLARIN İLK TERCİHİ KIYAFET

Ankete katılan kadınların yüzde 30’unun alışveriş listesinin en üstünde “kıyafet” yer aldı. Kadınların yüzde 20’si küçük ev aletleri, yüzde 15’i “ayakkabı ve çanta” yüzde 12’si “kozmetik ürünler”, yüzde 8’i ise “cep telefonu” almak için 24 Kasım’ı bekliyor.

Takı, giyilebilir teknoloji ürünleri, kulaklık, beyaz eşya, yeni TV, mobilya da kadınların listesinde yer alıyor.

ERKEKLERİN LİSTESİNDE NE VAR?

Erkeklerin listesi kadınlardan daha da kabarık. Listenin çeşitliliğine bakınca sanki tüm erkekler yıllık alışverişlerini yapmak için 24 Kasım’ı bekliyor gibi görünüyor.

Her 4 erkekten biri, yeni model cep telefonu almak için “Efsane Cuma”yı bekliyor.

Erkeklerin yüzde 20’si TV, yüzde 12’si bilgisayar almayı planlarken, giyilebilir teknoloji ürünleri, kulaklık, listenin üst sıralarında yer alıyor.

Bu da gösteriyor ki erkekler 24 Kasım’da ağırlıklı olarak zamanlarını ekran başında dijital mağazalarının elektronik reyonlarında geçirecek.

Ayakkabı, kıyafet, spor ürünleri, bahçe ürünleri, kozmetik de erkeklerin listelerinde yer alan diğer ürünler.

BEKLENTİ: 200 MİLYONU AŞKIN SİPARİŞ

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, Efsane Cuma’ya dijital alışveriş platformlarında faaliyet gösteren 548 bin işletmenin çok büyük kısmının katılacağını bildirdi.

Alışveriş sitelerinin yoğunluğu yaymak için Efsane Cuma kampanyalarını gelecek hafta başından itibaren uygulamaya başlayacaklarını ifade eden Kayral, şunları söyledi:

“Gelecek hafta boyunca 200 milyona yakın mal ve hizmet siparişinin verilmesi bekleniyor. Efsane Cuma haftasında alışveriş yapmayı planlayanlara önerimiz, bilinen dijital mağazaları tercih etmeleri ve öncelikle karşılaştırma sitelerinde fiyat araştırması yapmaları. Bu siteler aracılığıyla indirim oranlarının doğruluğu konusunda fikir edinmek mümkün. Ayrıca, alışveriş sitelerine Avantajix.com üzerinden gidildiğinde, kampanya indirimlerine ek olarak nakit para iadesi almak da alışverişleri daha eğlenceli hale getiriyor” diye konuştu.

Kayral, 24 Kasım kampanyalarının Avantajix.com’dan da takip edilebileceğini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE İHRAÇ TAŞIMALARINDA VE GÜZERGAH ÜLKELERDE YAŞANAN SIKINTILARI DİLE GETİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, resmi sosyal medya hesabından Türkiye’nin Almanya ile Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı gerçekleştirdiğini duyurdu. Bakan Uraloğlu paylaşımında,  “15-16 Kasım 2023 tarihlerinde Bonn’da yapılan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı (KUKK) ile ülkemizin ihracat hedefleri doğrultusunda, tek-tip geçiş belgesi kotasını 170 binden 200 bine, bir yıllık geçerli çok girişli geçiş belgesi kotasını 50’den 200’e yükselttik.” dedi.

Bakan Uraloğlu, resmi sosyal medya hesabından Türkiye’nin en önemli dış ticaret ortağı Almanya ile Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı’nın 15-16 Kasım tarihlerinde Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleştirildiğini duyurdu.

KUKK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ, TÜRKİYE-ALMANYA ARASINDA KOTALAR ARTTIRILDI

Bakan Uraloğlu paylaşımında, “Bonn’da  yapılan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı (KUKK) ile ülkemizin ihracat hedefleri doğrultusunda, tek-tip geçiş belgesi kotasını 170 binden 200 bine, bir yıllık geçerli çok girişli geçiş belgesi kotasını 50’den 200’e yükselttik.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Uraloğlu gerçekleşen toplantıda ayrıca, başta sürücü vizeleri olmak üzere, ihraç taşımalarında ve güzergah ülkelerde yaşanan sıkıntıları dile getirdiklerini belirtti.

Toplantı sonunda imzalanan protokolde iki ülke arasında kotaların arttırıldığı ifade edildi

MİB ile Uyumsoft stratejik iş birliği yaptı

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ile Uyumsoft arasında stratejik iş birliği yapıldı. İki kurum arasında yapılan iş birliğiyle, makine sektörünün teknolojik dönüşümü ve ekosisteminin de dijital dönüşüm sürecine katkı sağlanması hedefleniyor. Böylece iş süreçlerini daha etkin ve verimli yönetecek olan MİB üyesi yerli makine sektöründeki firmalar, ihracatta atağa geçerek ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam edecektir.

Uyumsoft ile Birliğimiz arasındaki işbirliğinin üyelerimiz için faydalı olacağını düşünüyorum

İş birliğini değerlendiren Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri Zülfikar Kılıç, şunları söyledi:

“Dijitalleşmenin, makine sektöründe ne kadar önemli bir yere geldiğini gün geçtikçe daha fazla görüyoruz. Artık sadece makineyi yerli olarak üretmek yeterli olmayıp, yazılım ve bilgisayar programları konusunda da yerli olmak gerekmektedir. Ayrıca dijital çağın gerekliliği olan tüm verilerin bilgisayar ortamına aktarılması, verilere ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Bu sayede ürünler ile ilgili daha detaylı bilgilere en kısa zamanda ulaşılarak, üretimdeki verimliliğin ve kalitenin de artması sağlanacaktır. Uyumsoft ile Birliğimiz arasındaki bu işbirliğinin kısa vadede tüm üyelerimiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca Uyumsoft tarafından verilecek eğitimlerle de gelişen teknolojiden tüm üyelerimizin anında haberdar olması ve yararlanması sağlanacaktır. Bu işbirliğinin Birliğimiz üyeleri ve Uyumsoft açısından yararlı ve uzun ömürlü olmasını umuyorum.” dedi.

Firmaları birlikte dijitalleştireceğiz

İş birliği ile MİB üyesi firmaların dijital dönüşümüne rehberlik edeceklerini kaydeden Uyumsoft Ankara Bölge Müdürü Serkan Balcı, şunları anlattı:

“İş birliği protokolü çerçevesinde, Uyumsoft olarak, MİB’in üyelerine özel olarak; üretim, maliyet, ihracat, cari, stok, satış ve pazarlama işlerini daha verimli ve kolay yönetebilecekleri ve aynı zamanda yurt dışıyla entegre olabilmelerini sağlayacak LioXERP, LioXCRM, LioXHR ürün ailemizi özel fiyatlar ile sunacağız. Ayrıca, Uyumsoft’un sahibi olduğu Uyum Akademi platformuyla; MİB ekosistemine dijital dönüşüm odağında webinar eğitimleri ve ‘Farkındalık Seminerleri’ ile süreci destekliyor olacağız. MİB ile güç birliği yapmaktan çok mutluyuz ve anlaşmamızın makine sektörüne hayırlı olmasını diliyoruz. Sektördeki firmaların uçtan uca dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik etmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Sektörel iş birliktelikleri önemsiyoruz

Sektörel iş birlikteliği ve entegrasyonları son derece önemsediklerinin altını çizen Uyumsoft İş Geliştirme Yöneticisi Zehra Atamer, şunları belirtti:

“Küçükten büyüğe her ölçekteki ve her sektördeki firmaya uçtan uca dijital dönüşüm hizmeti veriyoruz. Uyumsoft olarak; işletmelerin her alandaki ihtiyaçlarına yazılım çözümleri üretirken, mevzuatlardaki değişikliklere hızlı adaptasyon sağlıyoruz ve müşteri memnuniyeti odaklı 7-24 online destek sunuyoruz. MİB ile yaptığımız iş birliği ile sektörün dijital dönüşümüne rehberlik edeceğiz. İş birliğinin iki kuruma hayırlı olmasını dileriz.” dedi.

DFSK MODELLERİ İÇİN KAÇIRILMAYACAK KAMPANYA

Geçtiğimiz ay iki binek SUV, iki elektrikli ticari ve iki benzinli ticari toplam altı modelle Türkiye pazarına giriş yapan DFSK, DFSK Finans ayrıcalığıyla Kasım ayına özel bir kampanya başlattı. Özel fırsat avantajlarıyla dolu kampanya kapsamında sportif tasarımıyla dikkat çeken yeni nesil Coupe SUV Fengon 5 için 300 bin TL’ye kadar yüzde 0’dan başlayan faiz oranları uygulanırken, peşin alımlarda ise 70 bin TL nakit alım desteği sağlanıyor.
DFSK’nın ticari ürün gamında bulunan 1.5 litrelik benzinli motora sahip tek kabin C31 pick-up için de yüzde 0’dan başlayan kredi oranı ve 48 aya varan vade seçenekleri veya 40 bin TL’lik takas desteği kampanyada yer alıyor.
DFSK’nın Türkiye’ye sunduğu ilk ve tek elektrikli kamyoneti EC31 ile 300 kilometrelik menzil sunan elektrikli van model EC35, yüzde 0’dan başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vade veya 40 bin TL’lik takas desteği ile Kasım ayı kampanyasına dahil oluyor. DFSK EC31 ve EC35 modellerini kampanya ile satın almak isteyenlere ayrıca “DFSK Duvar Tipi Şarj Ünitesi” hediye ediliyor.
Sandoz Türkiye’ye Felis’te iki ödül
Sandoz Türkiye, “Değişen Nefesler Dönüşen Hayatlar” Yapay Zekâ Projesi ile “Hedef Kitle Odaklı Medya Kullanımı ve Topluluk Yaratma” ve “Medikal Pazarlama Kampanyası” kategorilerinde Felis Ödüllerine layık görüldü.
Reklam ve pazarlama endüstrisinde etkili yaratıcılığın pazarlama çalışmalarındaki rolünü vurgulamak ve yaratıcı dünyaya katkı sağlayan ekiplerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla her yıl düzenlenen 18’inci Felis Ödül Töreni Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi
Ödül töreninde Sandoz Türkiye, KOAH hastalarına yönelik Türkiye’nin ilk glikopironyum ve indakaterol tedavisi için gerçekleştirdiği “Değişen Nefesler Dönüşen Hayatlar” Yapay Zekâ Projesi ile “Hedef Kitle Odaklı Medya Kullanımı ve Topluluk Yaratma” ve “Medikal Pazarlama Kampanyası” kategorilerinde Felis Ödülleri’ne layık görüldü.
Sandoz Türkiye’nin “Değişen Nefesler Dönüşen Hayatlar” Yapay Zekâ Projesi iki fazdan oluştu ve altı ay sürdü. Projede ChatGPT ile KOAH hastalığı farklı metaforlarla tanımlandı ve Midjourney ile bu tanımlamalar yapay bir insan figürü üzerinde en gerçekçi biçimde görselleştirildi.
Proje, KOAH hastalığının yükünün bireylerin yaşamına olan etkisini hasta odaklı, etkili ve akılda kalıcı bir yaklaşım ile hekimlere tanıtmayı hedefledi. Bu konudaki farkındalığı artırarak etkin bir tedavi ile hastanın yaşamının değişebileceğini göstermek amaçlandı.

CoinEX, Creator Programı ile Web3’ün Geleceğini Şekillendiriyor

Önde gelen küresel borsa CoinEx’in çığır açan girişimi CoinEx Creator Programını başlatmasıyla kripto para dünyasında heyecan verici bir yolculuğa çıkın. Milyon dolarlık bir taahhütle desteklenen program, kripto alanını yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. CoinEx, ek kripto eğitimini entegre ederek, kullanıcı еngagеmеntı teşvik ederek ve topluluk odaklı bir yaklaşımı benimseyerek kullanıcı deneyimini zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Sadece bir finansman artışının ötesinde, çeşitli kripto topluluklarını güçlendirmeyi ve gelecek neslin öncülerini yetiştirmeyi amaçlıyor.

CoinEx Yaratıcı Programının Açıklanması: Geleceği Şekillendirme

Özünde thе CoinEx Crеator Program Wеb3 ve blockchain teknolojisine tutkuyla bağlı yaratıcılara hem finansal hem de tanıtım desteği sağlamayı amaçlamaktadır. CoinEx bu yaratıcıların küresel elçilere dönüşmesini, inovasyonu teşvik etmesini ve platformun geleceğini şekillendirmesini öngörüyor.

Creation tutkusuyla hareket eden blockchain meraklılarına seslenen program, CoinEx’in ahlak anlayışıyla uyumun unprеcеdеntеd fırsatlara kapı açtığı bir platform sunuyor. Thе hedef yalnızca kripto alanına katkıda bulunmak değil, aynı zamanda kalıcı etki bırakan etkili figürler ortaya koymaktır.

Bu transformativе Journey’de -mbark yapmaya hazır olanlar için, uygulama süreci sadece bir tık uzağınızda. Intrérеstéd bireyler keşfedilmeyi bekleyen bir olasılıklar dünyasının bulunduğu CoinEx Crеator Programından erişebilirler.

“Önce Kullanıcı” Felsefesini Desteklemek: Excеllеncе Geleneği

Thе CoinEx Crеator Program sadece fon enjekte etmekle ilgili değil, aynı zamanda CoinEx’in hizmetlerini küresel olarak yükseltmek için stratejik bir hamle anlamına geliyor. thе “Usеr First ” felsefesine dayanan övgüye değer altı yıllık geçmişiyle CoinEx, kullanıcı deneyimine öncelik vermeye devam ediyor. CoinEx Crеator Program’ının duyurulması, yalnızca thе еxchangе için önemli bir kilometre taşı değil, aynı zamanda kripto meraklıları için eşsiz bir fırsat anlamına geliyor. CoinEx Crеator Program takеs uçuşa, blockchain tutkunlarını kendi vizyoner kanatları altında Wеb3’ün geleceğini şekillendirmek için el ele vermeye davet ediyor.

Komisyon, kritik öneme sahip iş gücü eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olmak için beceri ve yetenek konusunda yeni tedbirler teklif ettiKomisyon bugün, AB’yi AB dışından gelen yetenekler için daha cazip hâle getirmek ve AB içinde hareketliliği kolaylaştırmak üzere Beceri ve Yetenek Hareketliliği paketi kapsamında bir dizi yeni girişim sunuyor. Bugün gündeme getirilen tedbirler arasında AB’deki işverenlerle üçüncü ülkelerde iş arayanları eşleştirecek yeni bir AB Yetenek Havuzu’nun yanı sıra yeterliliklerin tanınması (denklik) ve öğrenicilerin hareketliliğini teşvik edecek tedbirler de yer almaktadır. Bu tedbirler Avrupa Beceri Yılının temel çıktıları olarak belirlenmiştir.

AB genelinde, çeşitli sektörlerde ve farklı beceri seviyelerinde beceri eksiklikleri görülmeye devam etmektedir. Avrupa Birliği’nin AB’deki iş gücü eksikliklerini giderme çabası öncelikle AB içinde başlar: AB’nin yerel iş gücünün becerilerini arttırmak, iş gücüne yeni beceriler kazandırmak ve kişilerin kullanılmayan potansiyelini tek pazarın yararına kullanmak için durmaksızın çaba sarf edilmektedir. Ancak Üye Devletlerin karşı karşıya olduğu eksikliklerin giderilmesi için AB’nin dünyanın dört bir yanından becerili ve yetenekli kişileri çekmesi de gerekecektir. Bu yaklaşımın başarılı olabilmesi için AB’nin yetenekleri çekebilmesi ve ihtiyaç duyulan yetenekleri elinde tutabilmesi gerekmektedir. Üçüncü ülke ortaklarıyla iş gücü göçü konusunda iş birliğinin geliştirilmesi, uzmanlık ve mali desteği menşe ülke ekonomisine geri besleyen karşılıklı bir kazanç durumu da oluşturulabilir.

Aşağıdaki girişimler, yetenekli kişileri çekmek için gerçekleşen küresel yarışta Üye Devletleri destekleyecektir:

AB Yetenek Havuzu ile AB dışından işe alımların kolaylaştırılması

Komisyon, AB genelinde iş gücü eksikliği görülen mesleklerde AB üyesi olmayan ülkelerden iş arayanların işe alınmasını kolaylaştırmak için bir AB Yetenek Havuzu kurulmasını teklif etmektedir. AB Yetenek Havuzu, işverenlerin daha geniş bir beceri ve yetenek havuzuna erişmelerine yardımcı olmak için uluslararası işe alımları daha kolay ve daha hızlı hâle getiren bu türden ilk AB platformu olan yenilikçi bir tedbirdir. AB Yetenek Havuzuna katılım Üye Devletler için gönüllülük esasına dayalı olacak ve Üye Devletler platformun yönetimini destekleyecektir. Ayrıca Üye Devletlerdeki işe alım ve göç usulleri hakkında bilgi sağlayacak ve adil işe alım ve çalışma koşullarının sağlanması için güçlü güvenceler içerecektir.

AB Yetenek Havuzu ayrıca Yetenek Ortaklıklarının uygulanmasını da destekleyecektir. Bunlar, AB üyesi olmayan ülkelerle iş veya eğitim için hareketlilik sağlayan özel ortaklıklardır. Yetenek Ortaklığı kapsamında becerilerini geliştiren iş arayan kişiler katılımcı işverenler tarafından görülebilen ve niteliklerini belgeleyen bir Yetenek Ortaklığı Kartı alacaktır. Yasal göç fırsatlarının düzensiz göçü caydırması beklenmektedir ve bu fırsatlar sunulurken bir yandan da geri kabullere ilişkin iş birliği güçlendirilecektir.

Üçüncü ülkelerde kazanılan yeterliliklerin daha kolay ve daha hızlı tanınması

AB üyesi olmayan ülkelerde kazanılan yeterliliklerin ve becerilerin denkliğinin daha kolay şekilde alınması ve doğrulanması, vasıflı işçi arayan işverenler ve AB iş piyasasına erişmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları için süreci önemli şekilde kolaylaştıracak ve bu kişilerin ev sahibi toplumlara daha kolay şekilde entegre olmalarını sağlayacaktır.

Komisyon, üçüncü ülke vatandaşlarının beceri ve yeterliliklerinin tanınması sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bir dizi tedbir önermektedir. Bu tedbirler AB’nin mevcut yeterlilik denklik sistemini modernize edecek ve yeterlilik tanıma sistemini başka bir Üye Devlete taşınan AB vatandaşları için kurulan sisteme yakınlaştıracaktır.

Burada güdülen amaç, üçüncü ülkelerdeki yeterliliklerin kıyaslanabilirliğini ve iş arayanların becerilerinin değerlendirilmesi yöntemlerinin karşılaştırılabilirliğini geliştirerek ulusal yeterlilik denklik makamlarının işlemlerini basitleştirme ve hızlandırma kapasitesinin artırılmasıdır. Bu sayede, özellikle öncelikli olarak belirlenmiş meslekler olmak üzere, AB’de eksikliği hissedilen mesleklerdeki boş pozisyonların doldurulması için denklik kararları hızlı ve güvenle alınabilecektir.

Öğrenme hareketliliğinin herkes için bir fırsat hâline getirilmesi

Konseyin ‘Hareket hâlindeki Avrupa – herkes için öğrenme hareketliliği fırsatları’ başlığıyla teklif ettiği Tavsiye eğitim ve öğretimin tüm alanlarında hareketliliği artırmayı amaçlamaktadır. Bu Tavsiye çerçevesinde Üye Devletler, AB içerisinde öğrenme hareketliliğini, başta çıraklık olmak üzere okul eğitimi ve mesleki eğitimden yüksek ve yetişkin eğitimine ve gençlik değişim programlarına kadar tüm eğitim ve öğretim yollarının ayrılmaz bir parçası hâline getirmeye davet etmektedir.

Komisyon 2030 yılı için şu yeni ve iddialı hedeflerin belirlenmesini teklif etmektedir: Hareketlilik deneyiminin payının yükseköğretim mezunları için en az %25’e, daha az imkâna sahip öğrenciler için en az %20’ye ve mesleki öğrenciler için en az %15’e çıkarılması. Teklif ayrıca, Avrupa Eğitim Alanı‘nın jeopolitik boyutuna uygun olarak, AB’nin üçüncü ülkelerden gelen yetenekler için bir öğrenim yeri olarak çekiciliğini de teşvik etmektedir. Bu teklif kendini bu konu üzerine çalışan Avrupa Vatandaşları Panelinin geliştirmiş olduğu somut tavsiyeler üzerine inşa edilmiştir. Teklif, Komisyonun hedeflerin somut olarak uygulanmasına yönelik ulusal eylem planlarının geliştirilmesinde Üye Devletleri izleme ve destekleme taahhüdünü içermektedir.

Sonraki Adımlar

Komisyonun AB Yetenek Havuzu teklifi şimdi Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından müzakere edilecektir. Komisyon, Üye Devletleri üçüncü ülke vatandaşlarının yeterliliklerinin tanınmasına ilişkin Tavsiyenin uygulamasına istinaden destekleyecek ve Üye Devletleri ulusal girişimler, reformlar, iyi uygulamalar ve istatistikler hakkında rapor sunmaya davet edecektir. ‘Hareket hâlindeki Avrupa’ başlıklı Tavsiye, Konseyin değerlendirmesi ve onayına sunulacaktır.

AB, çeşitli sektörlerde tüm beceri düzeylerinde sürekli iş gücü açığı ile karşı karşıyadır. İşsizlik oranı düşük kalmaya devam etmektedir (Eylül 2023’te %6,0) ve açık iş oranı geçen yıl %2,9’a yükselerek 2012’deki seviyenin iki katından fazla artmıştır. Demografik değişimler iş gücü piyasasındaki zorlukları daha da artıracaktır. AB’de çalışma çağındaki nüfus 2022 yılında 265 milyondan 2030 yılında 258 milyona düşecektir. Odaklı ve uyum içinde hareket edilmediği takdirde, mevcut gidişat yeşil ve dijital geçişi baltalayabilir, AB’nin rekabet gücünü azaltabilir ve sağlık ve uzun süreli bakım gibi hâlihazırda çalışan açığı bulunan alanlarda kamu hizmetlerini zayıflatabilir.

Uluslararası iş eşleştirmeleri hem AB vatandaşı olmayanlar hem de işverenler için karmaşık ve maliyetli olmaya devam etmektedir. İşverenlerin üçüncü ülkelerde kazanılan beceri ve niteliklere ilişkin anlayış ve güven eksikliği, yetenek ve beceri hareketliliğinin önündeki önemli bir engeldir. Bu sadece AB’nin cazibesini etkilemekle kalmamakta, aynı zamanda üçüncü ülke vatandaşlarının genellikle nitelik seviyelerinin altında çalışmasıyla ‘beyin israfına’ yol açmaktadır.

Öğrenme hareketliliği kişisel, eğitimsel ve mesleki gelişim ile sivil katılım ve sosyal içerme için gerekli bilgi ve becerilerin kazanılmasında insanlar için son derece değerli bir deneyim olsa da kendi ülkelerinden başka bir ülkede bir öğrenme faaliyetine katılan Avrupalıların oranı hâlâ düşüktür.

Yetenek hareketliliği paketi, Başkan von der Leyen’i üçüncü ülke vatandaşlarının niteliklerinin tanınmasına ilişkin zorlukların altını çizdiği ve bu durumun uygulamada yasal göç için genellikle caydırıcı bir unsur olduğunu dile getirdiği 2022 yılı Birlik’in Durumu konuşmasını takiben geliştirilmiştir. Yetenek hareketliliği paketi, Beceri ve Yetenek paketi ve Yeni Göç ve İltica Paktı çerçevesinde devam etmekte olan çalışmaları temel almakta ve iş gücü ve beceri eksikliklerini çözmeye yönelik stratejik bir yaklaşıma odaklanarak mevcut Avrupa Beceri Yılı’na katkıda bulunmaktadır.

“Keenetic ’ten Sanata Teknolojik Dokunuş!”

“Türkiye pazarında Premium Modem Router çözümleriyle bambaşka bir internet kullanım konforu oluşturan Keenetic Türkiye, sanat ve sanatçının hayatını da kolaylaştıracak çözümler sunmakta. Dijital müzik platformlarının giderek artması ile evinde bile kendi stüdyosunu kurarak; sanat yapan kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Dijital müzik ekipmanları her gün yaygınlaşıyor ve internete açılıyor. Keenetic Türkiye ekibi de tüm dijital yayınların gereken kalitede, doğru verilebilmesi için internet bağlantısının en stabil ve ses paketlerinin gecikmeksizin en öncelikli iletilmesi gerektiğini dile getirdi!”

Keenetic TR olarak sektöre çok farklı çözümler, özel topolojiler içeren projeler ürettiklerini dile getiren Keenetic Türkiye satış müdürü Dinçer Mehmed: “Özellikle teknoloji geliştikçe, müzik dijitalleşti. Müşterilerimiz ve bayilerimiz de dijital stüdyolara ve ev tipi stüdyolara daha çok yöneldi. Son dönemde bu konuda bize müzik yapım şirketlerinden özel bireysel stüdyosu olanlara, amfilerden, konser salonlarına kadar çok farklı proje talepleri geldi. Temel kriterimiz, müzik üreten kitlenin kaliteli, stabil ürünler ile ve doğru konumlandırma ile en yüksek performansa ulaşabilmesi., internet bağlantınız ister Fiber ister VDSL ister 3G/LTE olsun, ya da 1GB seviyelerinde olsun, şayet Modem/Router bu bağlantı hızını akıllı bir şekilde servis ya da cihaz önceleyerek yapamıyorsa yayın kalitesi düşecektir. Özellikle kullanıcı sayısı arttıkça stabil bir yayın imkansız hale gelmekte. Keenetic burada büyük fark yaratıyor ve çok küçük donanımlar ile veya düşük hızlı internet bağlantısında bile harikalar yaratabiliyor.”

Diğer taraftan büyük alanlarda Mesh yapısıyla da tekrarlayıcı veya Wi-Fi sinyal uzatıcıların aksine cihazları Keenetic mesh modelleri arasında kesintisiz akıllı geçişler yaparak kaliteyi koruyabilmekte. Bunun için tüm Keenetic cihazlar mesh çalışabilmekte. Tek bir cihazla başlayıp ofisin ihtiyacına göre ek modem routerlar mesh olarak eklenebilmekte. Örnekler ile bizlere mesh altyapıların müzik stüdyolarında nasıl kullanılabileceğini anlattı: “Stüdyonuzun İnternet tarifesi 100 Mbit/s’nin üzerinde ise Ana Router’ın Skipper, Titan, Hero DSL veya Hero 4G gibi gigabit modeller olabilir. Wi-Fi menzilini genişletici olarak, önceden yapılandırmaya gerek kalmadan Wi-Fi Sistemine hızlı bir şekilde eklemek için kasa üzerinde bir çalışma modu seçiciyle donatılmış Speedster veya Sprinter modellerini seçebilirsiniz.

Eğer kablolu bir bağlantı yapacaksanız, etkin mesh sistemler için gigabit ana routera Speedster veya Sprinter modellerimizi node ya da extender olarak kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, doğrudan elektrik prizine takılan kompakt Wi-Fi menzil genişleticiler Buddy 4/5/5S, Wi-Fi Sisteminizin kapsama alanını genişletmek için kullanılabilir. Stüdyo ağınızdaki Wi-Fi kapsama alanını genişletmek için Voyager Pro ve Orbiter Pro tavana monte erişim noktalarını (PoE destekli modeller) kullanabilirsiniz.”

Dört Dörtlük internet için üretilen Keenetic cihazları, kullanıcılarına yüksek hızda ve stabil bir internet bağlantısı sunmaktadır. Günümüzde müzik ve sanat dahil hemen hemen tüm sektörlerde kullanılan akıllı cihazların stabil ve yüksek hızda internet bağlantısına ihtiyaç duymalarının yanı sıra, güvenlik ve izolasyona ihtiyaç duymaktadırlar. KeeneticOS işletim sistemine sahip olan cihazlar gelişmiş firewall, güvenli DNS sunucuları, WPA3-PSK, OWE, WPA Enterprise gibi en gelişmiş kablosuz güvenlik protokollerini desteklemektedir. Birden fazla kablosuz ağ oluşturarak, oluşturduğunuz bu ağları birbirlerinden izole edebilirsiniz.

Dinçer Mehmed, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: Birçok müzik enstrümanı aynı anda internet üzerinden kayda giriyor ise trafik önceliklendirme IntelliQos ağ önceliklendirme akıllı seçeneği ile istedikleri cihazı ağlarında öncelik tanıyabileceklerini vurgulayan Dinçer, ağınızı aynı zamanda yedekli de kullanabilir, çok kritik online müzik kayıtları esnasında ya da ev stüdyonuzdan verdiğiniz canlı konserlerde hiç kesintisiz şekilde performans alabilirsiniz. Bir servis sağlayıcıda sorun yaşanırsa yedekleme işlemi sayesinde diğer bağlantılar hızlıca devreye girecektir.”

Keenetic her zaman müzik üreten sanatçıları ve sanatı destekleyen, sanat dostu bir marka olmayı hedeflerken işleri kolaylaştıran çok fonksiyonlu Premium ürünleri ile müzikseverlerin yanında olmaya devam ediyor.

TÜSİAD Yönetim Kurulu 14 – 17 Kasım tarihleri arasında Brüksel ve Berlin’de temaslarda bulundu TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 14 – 17 Kasım tarihleri arasında Brüksel ve Berlin’de temaslarda bulundu. Yapılan temaslarda AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu güncellemenin, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijital tek pazar entegrasyonunu içermesinin taşıdığı önem vurgulandı. Türkiye-AB entegrasyon ortaklığının Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve sosyal direncine katkısı ve ekonomik gelişmelere ilişkin Türk iş dünyasının görüşleri aktarıldı. Ayrıca yeşil ve dijital dönüşüm, net-sıfır sanayi dönüşümü, enerji ve gıda güvenliği, küresel ticaret gündemi ve değer zincirlerinde yapılanma konuları da görüşmelerde ele alındı. Brüksel temas programı: 14 Kasım’da AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği ve TÜSİAD ortaklığında TÜSİAD AB-Brüksel Temsilciliği binasında Cumhuriyet’in 100. yılı onuruna “Küresel zorluklar, AB ve Türkiye: İş dünyasının rolü” temalı bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Olivér Várhelyi onur konuşmacısı olarak katılarak, Türkiye’nin bir aday ülke ve AB’nin kilit ortağı olduğunu vurguladı. Ayrıca Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki ve zor bir bölgede stratejik ortak olduğuna dikkat çekti. Açılış konuşmaları AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan tarafından yapılan etkinlikte, Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Genel Direktörü Markus Beyrer konuk konuşmacı olarak katkı sağladı. AB-Türkiye ilişkilerinde yol haritasına ilişkin olarak Avrupa Politikalar Merkezi-EPC ortaklığında 15 Kasım’da bir panel düzenlendi. Açılış konuşmaları Orhan Turan ve EPC CEO’su Fabian Zuleeg tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, Genişlemeden Sorumlu Eski AB Komiseri ve EPC Genişleme Politikası Görev Gücü Başkanı Stefan Füle, AB Dış Eylemler Dairesi Türkiye Bölümü Şefi Baiba Aleksejuka-Tavaresa, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi B. Can Yücaoğlu ve Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Genel Direktör Yardımcısı Luisa Santos konuşmacı olarak yer aldı. AB-Türkiye ilişkilerinin somut işbirliği alanlarında ilerlemesinin önemine dikkat çeken konuşmacılar, katılım müzakerelerinin dönüştürücü gücünü ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yoluyla ekonomik entegrasyonun derinleştirilmesinin önümüzdeki süreçte kilit rolünü değerlendirdi. Brüksel’de gerçekleştirilen ikili görüşmeler:

 • Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı,
 • Avrupa Parlamentosu (AP) – TBMM Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Sergey Lagodinsky ve AP üyesi ve Gümrük Birliği Raportörü Dr. Andrey Kovatchev,
 • AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Dış Politika Başdanışmanı Simon Mordue,
 • AB Komisyonu Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in Kabine Şefi Michael Hager,
 • Ekonomiden Sorumlu AB Komiseri Gentiloni’nin Kabine Şefi Fabrizio Balassone,
 • AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Ticaret Danışmanı Tomas Baert,
 • AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, Yüksek Temsilci Borrell’in Kabine Şefi Camilo Villarino,
 • AB Dış Eylemler Dairesi Genel Sekreteri Stefano Sannino.

Brüksel ziyaretine TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serpil Veral, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkanı B. Can Yücaoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri İzel Levi Coşkun, Perihan İnci, Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı Azmi Gümüşlüoğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Ebru Dicle, TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hale Hatipoğlu ve TÜSİAD AB & BusinessEurope Temsilcisi A. Dilek Aydın katıldı. Berlin temas programı: 16 – 17 Kasım tarihlerinde temaslarına Berlin’de devam eden heyet, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Almanya Ekonomi ve İklim Bakanlığı, TÜSİAD’ın Almanya’daki muadil kuruluşu BDI, Almanya Meclisi Üyeleri ve Alman – Türk İleri ICT Araştırma Merkezi ile görüştü. 16 Kasım’da “European School of Management and Technology” ve “Berlin Bosphorus Initiative” ortaklığında, açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan tarafından gerçekleştirilen “Küresel girişimcilik ortamındaki mevcut dinamikler & Almanya ile Türkiye start up ekosistemleri arasındaki ortaklıklar: Berlin ve İstanbul örnekleri” başlıklı bir oturum düzenlendi. Ayrıca ziyaret kapsamında, TÜSİAD’ın Almanya’daki muadil kuruluşu BDI Genel Direktörü Tanja Gönner başkanlığındaki heyet ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye – Almanya ekonomik ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi, Gümrük Birliğinin güncellenmesi, TÜSİAD-BDI ortak çalışma alanları, her iki kuruluşun da üye olduğu Avrupa özel sektör temsil örgütü BusinessEurope çalışmaları ve Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Heyet ayrıca Prof. Şahin Albayrak’ın ev sahipliğinde, Berlin Teknik Üniversitesi Alman-Türk İleri ICT Araştırma Merkezini ziyaret etti. Berlin’de gerçekleştirilen ikili görüşmeler:

 • Bundestag Milletvekili, CDU Yönetim Kurulu üyesi Serap Güler,
 • SPD Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid ve Bundestag Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz,
 • Alman-Türk Meclis Dostluk Grubu Başkanı Max Lucks ve Grup üyeleri,
 • Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Tjorven Bellmann,
 • Almanya Ekonomi ve İklim Bakanlığı Avrupa Politikası Genel Direktörü Dr.Kirsten Scholl.
 • Berlin ziyaretinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serpil Veral, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkanı B. Can Yücaoğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Perihan İnci, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Ebru Dicle, TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Hale Hatipoğlu, TÜSİAD Berlin Temsilcisi Alper Uçok ve AB Projeler Direktörü Nur Beler Levi yer aldı.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı başarılı geçti

Türk ihracatçıları Çin’in en büyük ithalat fuarını başarıyla geride bıraktı. 15 Türk firması, 5-10 Kasım 2023 tarihlerinde Çin Şanghay’da 6’ıncı kez düzenlenen Çin’in en prestijli fuarı Çin Uluslararası İthalat Fuarı 2023’te (CIIE) Türkiye’nin Çin’e ihracatını artırmak için mesai harcadı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu 4 yıldır Ege İhracatçı Birlikleri olarak üstlendiklerini söyledi.

“Türkiye’den Çin’e yapılan ihracat 2023 yılının Ocak – Ekim döneminde yüzde 6 artışla 2 milyar 483 milyon dolara yükseldi. Çin’e ihracatımızı uzun vadede 12 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Fuara 3 bin 400’den fazla firma ve 394 bin profesyonel ziyaretçi katıldı. Bu da fuarın salgın öncesi seviyelere ulaştığını gösteriyor.  2020 yılından itibaren fuar uluslararası katılımcıların fiziksel katılımına kapatılmıştı, ilk kez bu yıl tam olarak açıldı. 15 Türk firmamız son derece başarılı iş bağlantılı sağladılar.”

EİB Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, “Fuar bu yıl Global Fortune 500 listesinden 289 şirketin katılımıyla yeni bir rekor kırdı. 18 ülkeden 100 uluslararası büyük firmaların 160 üst düzey yöneticileri vardı. Fuar sırasında Çin’in iş dünyasında önde gelen dernek ve odalarıyla görüşmeler yaptık. China Chamber of Commerce for Import and Export of Foodstuffs, Native Produce and Animal By Products in China (CFNA) Çin Tarım Ticaret Odası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC Türkiye) ile işbirliği Protokolü imzaladık ve imza töreni yapıldı. Çin’deki ve diğer ülkelerin üst düzey temsilcilerinin ağırlandığı önemli zirvelerden China Import Food Summit 2023 etkinliğine de katıldık. Fuar bu sene Çinli büyük ithalatçıların yüksek katılımı ile çok verimli geçti.” dedi.

Türk ürünleri büyük beğeni topladı

Türkiye standında zeytinyağı, zeytin, kuru meyve, ülkemiz ve yöremizin premium şarapları, bal, organik sağlıklı atıştırmalıklar vb. gıda ürünlerinin tanıtımı ve tadımı yapıldı. Türk ürünleri büyük beğeni aldı.

Robot etkinliği

Ülkemiz ürünlerinin Çince tanıtımı robotlarla yapıldı ve fuar alanında sürekli ziyaretçilerin arasında gezdi. Robotlar üzerinde yer alan ikramlıkları ziyaretçilere ikram etti.

Çinli influencerlar Türkiye standında canlı yayın yaptı

Ege İhracatçı Birlikleri, 6’ıncı Çin Uluslararası İthalat Fuarı sırasında Çinli yüksek takipçili influencerların Türkiye standından canlı yayınlar yapmalarını organize etti. 4 milyon takipçili Niu Yan 1 milyon takipçili Tao Yuan wechat ve weibo hesaplarından Türkiye standımızda ve firmalarımızın stantlarında canlı yayın yaptı. Niu Yan’in 110 bin takipçisi ve  Mrs.Tao Yuan’ın 106 bin takipçisi canlı yayına katıldı.

Türkiye Şanghay Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ve Ticaret Ataşeleri Yaprak Kadriye TAŞAR ve Tuğçe Terzi Türkiye standını ziyaret etti.

Fuara Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, EİB Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Ege Su Ürünleri Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği Yönetim Kurulu Önceki Dönem Başkanı Halil Şahin katıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’yla 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda; “ANTEPSAN KURUYEMİŞ GIDA SANAYI VE TICARET ANONİM ŞİRKETİ, ATAKEY PATATES GIDA SAN. TİC. A.Ş., AYDIN KURUYEMIS SAN. VE TIC. A.Ş., CLK İPEKYOLU LOJİSTİK VE TİCARET A.Ş., GÜNAYDINLAR ORGANİK  GIDA A.Ş., IŞIK TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş., KARİMEX GIDA SAN VE DIS TIC LTD STI., KAVAKLIDERE ŞARAPLARI A.Ş., KIRLIOGLU TARIMSAL URUNLER GIDA INS.SAN.TIC.A.S., NOOR ASİA TURKEY GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, SAVOLA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş., URLA ŞARAPÇILIK GIDA TURİZM TARIM SANAYİ ve TİCARET A.Ş., YAŞAR DONDURMA VE GIDA MADDELERİ A.Ş., ATP YAZILIM VE TEKNOLOJİ A.Ş. ve DSM GRUP DANIŞMANLIK İLETİŞİM VE SATIŞ TİCARET A.Ş.” firmaları yer aldı.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU ÇORUM’DA İSKİLİP DEVLET YOLUNU HİZMETE AÇTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Çorum’da İskilip Devlet Yolunu hizmete açtı, ardından dreksiyon başına geçti, yolun ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Uraloğlu, açılış töreninde ise Çorumluların merakla beklediği açıklamayı yaparak “Delice-Çorum Yüksek Hızlı Tren Projesi çalışmalarına inşallah 2024’te başlıyoruz” müjdesini vererek “Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arasında yaklaşık 3,5-4 saat süren ulaşım süresi, 1,5 saatten daha kısa sürecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bir dizi programa katılmak için gittiği Çorum’da İskilip Devlet Yolu Açılış Töreni’ne katıldı. Törende konuşma yapan Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, istihdam ve katma değer üreten projelere; Türkiye Yüzyılı’nda hızla devam edildiğini ifade etti. Bakan Uraloğlu, Türkiye Yüzyılı’na yakışan yatırımlardan birisi olan İskilip Devlet Yolu’nu kazandırmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, konuşmasında karayollarında yapılan yatırımları hatırlattı. Bakan Uraloğlu, “Yol ağımızı 29 bin 283 km çıkardık, 77 ilin birbiri ile bağlantısını sağladık, bölünmüş yol yatırımlarımızla, trafik güvenliği arttı, kazalardaki ölüm oranı düştü. Türkiye’nin her köşesinin daha hızlı, güvenli, konforlu nitelikli yol ağlarıyla donattık. 2002 öncesi 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızla, sadece 6 ilimiz birbirine bağlıydı” dedi.

BÖLÜNMÜŞ YOL YATIRIMLARIMIZLA KAZALARDAKİ ÖLÜM ORANI DÜŞTÜ

Otoyol ağının da 21 yılda yapılan çalışmalarla arttırıldığını ifade eden Bakan Uraloğlu, “1.714 kilometre olan otoyol ağımızı da 21 yılda yapılan 2 bin 8 kilometre ile 3 bin 722 kilometreye çıkardık. Bölünmüş yollarımız, ülkemizin yol ağının yüzde 43’ünü oluşturmasına rağmen, bütün yol ağımızda hareket eden trafiğin yüzde 83’üne hizmet veriyor. Bölünmüş yol yatırımlarımızla; trafik güvenliğini artırarak kazalardaki ölüm oranını düşürdük. Taşıt işletme giderlerinde tasarruf sağladık, seyahat konforunu arttırdık ve süresini kısalttık.

Yollarımızdaki ortalama hızı 40 kilometreden 88 kilometreye çıkardık. Hizmete sunduğumuz her çalışmamızda, bütünsel kalkınmayı geliştirerek halkımızın refahını artırdık, ihtiyaçlarına cevap verdik.” açıklamalarında bulundu.

ÇORUM’A 25 MİLYAR 114 MİLYON LİRA ULAŞIM’DA YATIRIM YAPILDI

Konuşmasında, Çorum’a yapılan karayolu çalışmalarına değinen Bakan Uraloğlu, “2002 yılından bu yana Çorum’un ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 25 milyar 114 milyon lira harcadık.” dedi. Çorum’un; Samsun’a Kırıkkale’ye, Yozgat’a bölünmüş yollarla bağlandığını belirten Bakan Uraloğlu, Samsun-Ankara Yolu, Kuzey Tetek Aksı, Çorum-Sungurlu ayrımı Alaca, Çorum-Yozgat Yolu, İskilip Şehir Geçişi Yolu, İskilip-Çankırı Yolu ile birlikte Saraydüzü-Kargı Yolu gibi önemli projelerin ise bitirildiğini ifade etti. Uraloğlu, Kırkdilim Geçişi’nin de içinde olduğu Çorum-Laçin- Osmancık Yolu başta olmak üzere birçok proje de de çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

DELİCE-ÇORUM YHT PROJESİ ÇALIŞMALARI 2024’DE BAŞLIYOR

Bakan Uraloğlu konuşmasında, Delice- Çorum YHT projesinin ihalesinin 2024 yılında yapılarak, çalışmalara başlanılacağını da duyurdu. Bakan Uraloğlu, “120 kilometre uzunluğundaki Delice-Çorum Yüksek Standartlı demiryolumuzu tamamladığımızda, 250 km/saat tasarım hızına sahip Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolumuz ile entegre olacak. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattımızda Hızlı Tren seferleri düzenleyeceğiz. Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arasında yaklaşık 3,5-4 saat süren ulaşım süresi, 1,5 saatten daha kısa sürecek. Delice-Çorum arasındaki karayolu ile yaklaşık 1,5 saat süren ulaşım süresini de yaklaşık 35 dakikaya düşürüp, her türlü hava koşulunda vatandaşımıza kesintisiz ulaşım imkanı sağlamış olacağız.” diye konuştu.

TÜRKİYE YÜZYILI’NA YAKIŞAN YATIRIM; ‘İSKİLİP DEVLET YOLU’ HAYIRLI OLSUN

Bakan Uraloğlu, Çorum’a, Türkiye Yüzyılı’na yakışan yatırımlardan birisi olan İskilip Devlet Yolu’nu kazandırmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Proje hakkında bilgi veren Bakan Uraloğlu, “Yolumuzu 17,4 kilometre bölünmüş yol, 33,6 kilometre tek yol olmak üzere toplam 51 kilometre uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak projelendirdik. 9. kilometreden itibaren 21,5 kilometrelik kesimi 2021 yılının sonunda, tek yol standardında trafiğe açmıştık. Mevcut yolu by-pass ederek farklı bir güzergahta bölünmüş yol olarak projelendirdiğimiz 9 kilometrelik kesimde de yol yapım çalışmalarını tamamlayarak hizmete sunduk. Yolumuzun 9 kilometrelik kesimini de trafiğe açmamızla birlikte toplam 30,5 kilometrelik kesimi tamamlamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ’DEN ANKARA YÖNÜNE ALTERNATİF YOL OLARAK KULLANILACAK

İskilip Devlet Yolu’nun, Çorum-Ankara Devlet Yolu’nu İskilip-Tosya bağlantısı ile TETEK güzergahına, İskilip-Bayat bağlantısı ile de Kastamonu-Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu’na bağladığını belirten Bakan Uraloğlu, “Bu güzergâh, Delice-Kırıkkale-Ankara yönünde trafik yoğunluğu olduğu dönemlerde Orta ve Doğu Karadeniz’den Ankara yönüne alternatif yol olarak kullanılması bakımından oldukça önemlidir” dedi.

Bakan Uraloğlu, ulaşıma damga vuracak projelerin, Türkiye Yüzyılı’nda ülkeye ve Çorum’a kazandırılmaya devam edileceğini vurguladı. Bakan Uraloğlu konuşmasını, İskilip Devlet Yolu’nun bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisi ile bitirdi.


Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Milli Elektrikli trenin 2 seti raylara çıktı, Dr. Aronia, TÜBİTAK Marmara Teknokent’te Yerini Aldı, yeni turistik trenler, kuru üzüm ihracatı

MİLLİ ELEKTRİKLİ TRENİN 3. SETİ RAYLARA ÇIKTI Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Milli Elektrikli …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420