Ekonomi-teknoloji haberleri (29.03.2021)

2020 Yılı En İyi Uluslararası Danışmanlık Firması ödülünü Progroup aldı

Turquality Doktoru Salim Çam tarafından 19 yıl önce kurulan Progroup, 2020 Yılı En İyi Uluslararası Danışmanlık Firması ödülünü aldı.

Engelsiz Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen “Yılın En İyileri 2020 Ödül Töreni”nde ödüller sahiplerini buldu. Gecede, yaşam boyu meslek ve onur ödülleri, İzzet Günay, Tamer Karadağlı, Nevra Serezli, Volkan Severcan, Elif Yıldız Kıratlı ve Serdar Ortaç’a verildi. Hande Yener, Gülben Ergen, Yılmaz Morgül, Coşkun Sabah, Sarp Levendoğlu, Sinan Akçıl, Aslı Hünel, Dr. Salim Çam ödül alan isimler arasında yer aldı. Engelsiz Vakfı Başkanı Atilla Kaplakarslan tarafından, Dr. Salim Çam’a 2020 Yılı En İyi Uluslararası Danışmanlık Firması ödülü verildi. Ayrıca, vakıf yararına yapılan açık artırmada Dr. Salim Çam, Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin bulunduğu 24 Mart 1923 yılında yayınlanan Time Dergisi kapağına, Progroup adına en yüksek bedeli vererek, vakfa bağışta bulundu.

Artquality, ilk kez törende açıklandı

Türkiye’nin markalaşmasında sadece ürün veya hizmetin markalaşmasının yetmeyeceğini ifade eden Salim Çam, bunun için “Sportquality” ve “Artquality” markalarını oluşturduklarını kaydederek, “Artquality” markasını ilk kez Engelsiz Yaşam Vakfı 2020 yılı Enlerinde kamuoyuna açıkladı. Bu markaların tescillendiğini anlatan Salim Çam, milli sanatçılarımız ve sporcularımızın desteklenmesi için Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar ve iş dünyası ile çalışma yürütmeyi hedeflediklerini söyledi.

Progroup ’un Turquality ’deki tecrübesi toplamı 200 yılı geçti

Türk markalarının yurtdışında global bir marka olmalarına liderlik ettiklerini açıklayan Progroup Uluslararası Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, şunları söyledi:

Türkiye’nin devlet destekli ilk marka programı olan Turquality, işletmelerde stratejik planlamadan bütçe yönetimine, satış pazarlama yönetiminden marka yönetimine, kurumsal performansın yönetiminden tedarik zincirinin yönetilmesine ve dijitalleşmeye kadar tüm konuları kapsıyor. Progroup olarak, 19 yıldır Turquality ve yönetim danışmanlığı alanlarında, yerli markalarımızın dünyaya açılmasına rehberlik ediyoruz. Turquality İş Modelimiz ile bugüne kadar 50’yi aşkın firmanın Turquality kapsamına girmesini sağladık. Şu anda 30’u aşkın Türk firmasının Turquality kapsamına girmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Alanında uzman ekibimiz ve yüzlerce firmaya verdiğimiz hizmetimizle, bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeler toplamı ve yaşam miktarının 200 yılı geçtiğini söyleyebilirim. Turquality Yönetim danışmanlığı alanında aldığımız ödüllere bir yenisini daha eklemiş olmanın, ekip olarak haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Turquality’ye olan talep, her yıl katlanarak artıyor

Her yıl Turquality’e olan talebin katlanarak arttığını ifade eden Progroup Başkanı Dr. Salim Çam, şunları anlatıyor:

“Turquality konusunda hizmet verdiğimiz firmalarda; markalaşma bilinci, işletmedeki iş süreçlerinin sistematikleştirilmesi, kilogram başına ihracatın 3 kat artması, insan kaynaklarının etkin yönetilmesi, dijitalleşme gibi uçtan uca tüm iş sürecinde değer katan bir iş modelini kurguluyoruz ve Turquality iş modeli ile globalde rekabete hazırlanıyor. Turquality’nin işletmelere sağladığı değere baktığımızda, mevcut karlılığın artışına katkısı %14, mevcut ihracat artışına katkısı %15, mevcut verimlilik artışına katkısı %17, mevcut marka bilinirliğine katkısı %7, mevcut iç piyasa artışına katkısı %10, mevcut yeni ürün geliştirmeye katkısı %12, müşteri memnuniyet seviyesi %97, israf ve maliyetleri azaltmaya katkısı %14 olarak belirtebiliriz” diye konuştu. 

GÜÇ AKTARIM ÜRÜNLERİ SEÇERKEN 4 ÖNEMLİ ADIM

Güç aktarım ürünleri üretim süreçlerinde oldukça önem taşıyor. Peki, kendi içinde oldukça çeşitlilik gösteren güç aktarım ürünleri seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Karar aşamasına geçmeden önce 4 adımı mutlaka izleyin.

1. Her Üretim Hattının İhtiyacı Farklıdır

Güç aktarım ürünleri seçerken ürünün dayanıklı olması, fiyat aralığı ve marka bilinirliliği gibi hususlar önem arz ediyor. Fiyat elbette karar alırken etkili bir konu ancak tercih yaparken üretim hattının ihtiyacı doğru tespit edilmeli. Fiyat ve kalite endeksinden şaşmamalı.

2. Doğru Kullanım Çok Önemli

Yanlış kullanım ve yanlış bakım uygulamaları, güç aktarım ürünlerinin ömrünü direk olarak etkiliyor. Özellikle arızaların yüzde 85’i bu iki konudan kaynaklanıyor. Ürünleri doğru kullanarak ve periyodik bakımlarını ihmal etmeyerek ürünlerin hem ömrünü hem de verimliliğini artırmak mümkün. Bunun için firmaların ilgili tüm teknik personelinin konu ile ilgili uygulamalı eğitimlerle bilgi sahibi olması bu noktada oldukça önem kazanıyor.

3. Orijinal Ürün

Sahte ve ikinci kalite ürünler üretim hatlarında arızalara ve büyük kayıplara neden oluyor. Satın alırken ürünün orijinal olup olmadığına özellikle dikkat etmek gerekiyor.

4. Tedarikçi Firma Seçimi

Tedarikçi firmanın finansal ve lojistik yapısının güçlü olması hizmet verdiği sanayi kuruluşlarının verimliliğini artıracak en önemli etkenlerden biri.

SİLKAR ENDAŞ BİLİNÇLENDİRMEYİ ARTIRIYOR

Farklı fiyat aralığı ve segmentlerde rulman çeşitleriyle Silkar Endaş, doğru ürünü tespit etmenize destek veriyor. Akademi konseptiyle ve online eğitimleriyle de rulman kullanım sürenizin artmasını sağlıyor.

SÜREKLİ GELİŞİM, MALİYETİ DÜŞÜRÜR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği eğitiminde firmaların departmanlarla sürekli gelişim içinde olmasının maliyeti düşüreceği mesajı verildi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği eğitimleri devam ediyor. Son etkinlikte küreselleşmenin hızlandığına dikkati çeken Program Koordinatörü Ufuk Batum, firmaların departmanlarındaki sürekli gelişim ile maliyetleri düşürebileceğini söyledi.

‘DOĞRU MODEL UYGULANMALI’

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Ar-Ge Merkezleri Kapasite Geliştirme Desteği (mini-MBA programı) kapsamında 5’inci eğitimini tamamladı. Program Koordinatörü Ufuk Batum yeni dünya düzenindeki gelişmeleri takip etmenin şirketler açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Değişen teknolojileri bütün dinamikleriyle izlemek, anlamak, kavramak ve doğru pozisyon almak gerekiyor; yoksa yarını planlamak, değer yaratmak ve kazanan tarafta olmak imkânsız” dedi. 1990-2020 arasındaki yıllarda ülkelerin gayri safi milli hasılaları ile ilgili verileri de katılımcılarla paylaşan Batum, “Türkiye’nin refah seviyesi dolar bazında 6 kat artmış. Çin ve Hindistan’ın 12 kat artmış. Avrupa Birliği ülkelerinde ise en iyi durumda olan Almanya 2-2,5 kat artmış. İtalya ve İspanya 1.5 kat artmış. Yani ne olmuş bu süreçte? Denkleme daha fazla oyuncu girmiş. Denkleme daha fazla oyuncu girince bu, daha fazla rekabet demek. Küresel rekabet kızışıyor. Doğru yönetim modellerini uygulayanlar, ayakta kalacak” ifadelerini kullandı.

SÜREKLİ GELİŞİM YAYGINLAŞACAK

Sürekli gelişim meselesinin şirketlerin büyümesine katkı sağlayacağını da dile getiren Ufuk Batum, “Şirketlerde insan kaynakları ve üretim gibi departmanlar sürekli gelişim, sürekli yenileşme ve inovasyonla iç içe olabiliyor. Sürekli gelişim ile maliyetleri düşürebiliyorsa, prosesleri kısaltıyorsa, su tüketimini azaltıyorsa bu, çok değerli. Aslında Ar-Ge merkezlerinin inovasyon üzerinden sürekli gelişim meselesine dokunduğunu biliyorum. Önümüzdeki dönemde şirketlerin üretimden başlayarak birçok konuda sürekli gelişimin yaygınlaşacağını söyleyebilirim. Start-up’lar için de bu geçerli. Start-up’ların hızlı olması lazım yoksa sizden önce başkası o işi yapıyorsa o teknoloji de eskiyebiliyor. KOBİ’ler için de, büyük şirketler içinde sürekli gelişim döngüsü çok kıymetli” dedi.

Zyxel, uçtan uca IP üzerinden AV çözümü sunmak için WyreStorm ile iş birliği yaptı

 Güvenli, yapay zeka ve bulut destekli iş ve ev ağı çözümleri lideri Zyxel Networks, bugün IP üzerinden AV, HDBaseT ve HDMI teknolojilerinin öncü yenilikçi firması olan ve yakın zamanda IP üzerinden AV çözümlerini H.265 NetworkHD 110’larla genişleten WyreStorm ile iş birliğine gittiğine duyurdu.

Zyxel’in kısa süre önce Networked AV bileşenini switch’lerinin çoğunda kullanıma sunması, basitliği ve verimliliği artırdı. Böylece WyreStorm gibi ağ ortakları, network streaming performansından ödün vermeden farklı kurulumlarda AV sistemi sunabilmeye başladı. Zyxel’in 30 yılı aşkın ağ uzmanlığından yararlanan yeni teklifi, AV endüstrisindeki katma değerli satıcılara, sistem entegratörlerine ve kanal ortaklarına daha fazla ölçeklenebilirlik ve verimlilik sağlıyor.

HDMI tabanlı teknolojiden ağ tabanlı AV’ye geçiş yolu aşırı karmaşık olmasa da ağ deneyimi olmayan, işletme içinde kurulum yapan kişiler, genellikle switch’ler üzerindeki düzinelerce ağ protokolüyle başa çıkmakta zorlanıyorlar. Bu durum, mükemmel bir streaming deneyimi yerine hizmetlerde kesinti ortaya çıkartıyor. Zyxel’in en yeni Networked AV modu, işte tam burada devreye giriyor. Basitleştirilmiş kurulum sihirbazı, tüm AV’yi IP ağı üzerinden yalnızca birkaç dakika içinde kurarak bu sorunları geçmişte bırakıyor.

WyreStorm: Güçlü, Güvenilir, Yalın™WyreStorm, HDMI tabanlı teknolojinin ötesine geçen AV uygulamaları için profesyonel dağıtım teknolojileri hizmetleri sağlamakta uzmandır. IP üzerinden NetworkHD AV ürün serisi, düşük bant genişliğine sahip H.265 streaming’den IP üzerinden JPEG2000 4K’ya ve sıfır gecikmeli 10 GbE streaming hizmetlerine kadar bir dizi teknoloji sunar.

Ortaklık, Zyxel’in Networked AV modlu switch’lerinden oluşan eksiksiz portföyüne erişim sağlayarak, WyreStorm’un kurulum sürecini basitleştirmesine ve akıcı streaming performansıyla sorunsuz birlikte çalışabilirlik sunmasına olanak tanıyor.

Özel tasarlanmış Networked AV modu ile yönetimi kolaylaştırınZyxel’in özel Networked AV modu ister bir, ister birden fazla switch olsun, IP üzerinden AV için network switch kurulumunu basitleştirmek için gerekli olan sık kullanılan tüm özellikleri entegre ediyor. Sezgisel kurulum sihirbazına ek olarak, switch port ve sistem bilgileri, bant genişliği kullanımı ve güç kullanım durumlarının tümü, ağ yöneticilerinin kolaylıkla yönetebilmeleri için özel olarak tasarlanmış tek bir gösterge panosunda grafik olarak görüntüleniyor.

Zyxel KOBİ Ağ Çözümleri Başkan Yardımcısı Crowley Wu, “”Zyxel, yeni uygulamalar için yüksek performanslı network switch’ler sağlamayı hedefliyor ve IP tabanlı bir ağa geçiş sürecinin basit ve verimli olması gerektiğine inanıyor. Özel tasarlanan Networked AV modumuz, IP multicast ağlara kurulum yapma zorluğunu ortadan kaldırıyor ve WyreStorm gibi iş ortaklarımızın güvenilir bir IP üzerinden AV çözümü sunmaları gerektiğinde, Zyxel switch’lerin yapılandırmasını kolaylaştırıyor” dedi.

WyreStorm Ürün Geliştirme Direktörü Andy Herron ise “Ürünleri WyreStorm’un A/V endüstrisine Güçlü, Güvenilir ve Basit çözümler sunma vizyonuyla eşleştiği için Zyxel ile iş birliğine gittik. NetworkHD dağıtımının omurgasına dönüşen Zyxel switch’leriyle gerçek performans ve güvenilirliği deneyimleyeceksiniz. Yeni Networked AV modunun eklenmesi, kurulum ve yapılandırma için çığır açıcı bir yenilik ve bir entegratörün dakikalar içinde operasyonel bir NetworkHD sistemine sahip olmasını sağlıyor.” dedi.

Zyxel’in Networked AV modu, XGS2210 serisi GbE Layer 3 Access Switch’ler için geçtiğimiz şubat ayında piyasaya sürülen cihaz güncellemesi v4.70’den itibaren kullanılabilir durumda ve XS3800-28 10 Gigabit Layer 3 Aggregation Switch için de mart ayında sunulacak.

İGİAD Başkanı Ayhan Karahan Görevine Devam Ediyor

İGİAD’ın 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 27 Mart 2021 tarihinde Grand Cevahir Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda davetli katıldı.

İkram sonrası başlayan program; Selamlama Konuşmaları, İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan’ın karşılama konuşmaları, Plaket Takdim töreni, Genel Kurul gündemi ve Teşekkür konuşmaları ile son buldu.

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, İstanbul Ticaret Odası Başkan Vekili İsrafil Kuralay, İstanbul Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç selamlama konuşmaları yaptılar.

İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan: “İGİAD Hakkın, hukukun ve adaletin ancak ahlak temelinde yükseleceği inancıyla “Helal kazanç ve adil paylaşım” ilkesiyle sadece iş hayatımızın değil, sosyal hayatımızın da daha huzurlu ve meşru olacağına inanmaktadır. İGİAD’ın “on ilke” olarak belirlediği düsturlar, iş dünyası için yol gösterici bir kılavuzdur. Türkiye, herkesin arzuladığı ve imrendiği bir noktaya ancak böylesi bir kılavuz sayesinde varacaktır” dedi.

Program; İGİAD’da 10. yılını dolduran üyelere, komisyonlarda üstün performans sergileyen üyelere ve bir önceki dönem İGİAD Yönetim Kurulu görevini devreden üyelere plaket takdim törenleri ile devam etti.

9. Olağan Genel Kurul Toplantısı için divan heyetinin seçimine geçildi. Divan heyeti başkanlığına, önergenin oylanması neticesinde Reşat Petek, üyeliklerine ise Hasan Faik Tunalı ve Haydar Temel seçildi.

Divan heyeti seçiminin hemen ardından geride bıraktığımız 2019-2020 yılı faaliyet raporunu Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Hüseyin Dinçel delegelere sundu. 2019-2020 dönemi bütçenin okunması, 2021-2022 dönemi tahmini bütçenin sunumu, 2019-2020 dönemi denetleme kurulu raporunun okunması ve İbrası için Mali İşler Komisyonu Başkanı Hasan Murat Bezirci kürsüye gelerek delegelere okudu.

Sunumların akabinde Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirildi. Yeniden İGİAD başkanlığına seçilen Ayhan Karahan kürsüye gelerek İGİAD Yönetim Kurulu adına delegelere bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

Ayhan Karahan başkanlığındaki İGİAD Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Adem Güler, Emrah Yazıcı, Hüseyin Akça, İsmail Hakkı Karahan, Mahmut Reşit Üstün, Nuri Ecevit, Orhan Demir, Ömer Bedrettin Çiçek, Sinan Şahin, Şükrü Özkara, Yusuf Şentürk, Ali Akyüz, Mikail Karaca, Muhammet Sait Bozik ve Enes Alkan.

Denetleme Kurulu Üyeleri; Davut Şanver başkanlığında Yusuf Alpaydın, Orhan Yaşar, Hüseyin Acar, Mehmet Çakar ve Faruk Özkaya’dan oluştu.

Disiplin Kurulu Üyeleri; Hüseyin Akkuş başkanlığında Hamza Keniş, Hasan Faik Tunalı, Mustafa Karaca ve Hamit Yıldırım’dan oluştu.

Tahkim Kurulu Üyeleri; Nihat Erdoğmuş başkanlığında Ahmet Karahan, Hamza Keniş, Hüseyin Akkuş, Hasan Faik Tunalı, Orhan Sağlam, Kenan Yabanigül ve Abdülkadir Uslu’dan oluştu.

Genç İGİAD Yönetim Kurulu ise; Enes Alkan başkanlığında Mehmet Fatih Kıratlı, Refik Söylemez, Talha Topal Ali Özkan, Bilal Acar, Cafer Albayrak, Hasan Özkurt, Muhlis Akkaya, Raşit Genan, Safa Özkara, Taha İslamoğlu ve Muhammed Emin Memiş’ten oluştu.

İGİAD’ın yeni Yönetim Kurulu’nu ve diğer kurullara seçilen üyelerimizi tebrik ediyor, hayırlı çalışmalar diliyoruz.

Süveyş Kanalı’nda Tıkanan Yedek Parça Tedarikini 3D Yazıcı Çözecek

Mısır’ın Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nda yaşanan gemi kazası, uzun süredir dünya ticaretini kilitledi. Çin ve Japonya gibi dünyanın en büyük yedek parça üreticileri, Süveyş Kanalı’nı kullanan Avrupa ve Akdeniz hattındaki müşterilerine siparişlerini ulaştıramıyor. Bu durum zaten Covid-19 ile üretim ve tedarik darbesi yiyen sanayi üretimine büyük sekte vururken, çözüm yine 3D yazıcıdan geldi. Son günlerde çip krizi nedeniyle imalatına ara veren otomobil fabrikalarının yanında, şimdi yedek parça sıkıntısı nedeniyle diğer fabrikaların da üretimini durdurmak zorunda kaldığını hatırlatan Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcıların sanayi üretiminin yeni gözdesi olduğunu belirterek, “Süveyş Kanalı’ndaki kazanın dünya ekonomisine verdiği zarar ortada. 3D yazıcıların yaygın kullanılması durumunda, fabrikalar ve üretim merkezleri yedek parça ya da üretim noktasında bu tür tedarik zincirlerine gereksinim duymadan, kendi üretimlerini hem de uzaktan kurulacak bir sistemle gerçekleştirebilir” dedi.

3D yazıcılar, dünyada baş gösteren yedek parça üretimi ve nakliyesi sorununu ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda dünyanın son günlerde yaşadığı Süveyş Kanalı’nı kapatan gemi kazası gibi tedarik sorunlarına karşı da 3D yazıcılar, kurtarıcı oluyor. Covid-19 ile beraber başta plastik olmak üzere birçok üründe hammadde sıkıntısı nedeniyle, firmalar üretim bantları ve makineleri için yedek parça bulmakta zorlanıyor. Son olarak Türkiye’de büyük bir otomotiv şirketi çip sıkıntısı nedeniyle üretimine ara verdiğini duyurdu. Dünyada da pek çok şirket yine hammadde ve yedek parça sıkıntısı nedeniyle üretimlerinde kısıtlamaya gittiğini ilan etti. Üstüne bir de Süveyş Kanalı’ndaki kaza eklenince, Japonya ve Çin gibi dev üreticilerden, Avrupa’ya gönderilen yedek parçalar, sahiplerine ulaştırılamadı. Normalden daha fazla parayı vererek yedek parçayı bulabilen şirketler bu tedarik sorunu nedeniyle, üretimlerini ya durdurdu ya da ara vererek büyük zararlara uğradı. 3D yazıcılar ise plastik, kauçuk ve metal malzemeleri kullanarak bir parçayı kalıp ihtiyacı olmadan muadil şekilde düşük maliyetli üretebiliyor. Özellikle ürünlere ait yedek parça tasarımlarının 3D yazıcılarla ilgili uluslararası yayın yapan internet sitelerine ücretsiz yüklenmesiyle beraber, başta sanayi olmak üzere hobi ve eğitim amaçlı 3D yazıcı kullanıcılarının bastıkları parça sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

3D Yaygınlaşırsa Kanalın Tıkanması Sorun Olmaz

Türkiye’nin yerli 3D yazıcı üreticisi Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, başta sanayi ve KOBİ’ler olmak üzere tüm üretim dünyasının büyük bir hızla 3D yazıcı edinmeye başladığını söyledi. “Covid-19 bize üretimindeki zincirin ne denli önemli olduğunu gösterdi” diyen Akıncı, şunları söyledi:

“3D yazıcılar özellikle salgının en şiddetli yaşandığı günlerde, Çin, ABD, Fransa, Almanya ve Japonya gibi makine endüstrisinin kalbi konumundaki ülkelerden fabrikalara yedek parça gelmediği zamanlarda önemini ortaya koydu. Son günlerde Süveyş Kanalı’nda yaşanan kaza da 3D yazıcıları ön plana çıkarttı. Eğer dünya sanayii 3D yazıcı ile entegre şekilde üretime geçerse, o zaman bu tür ulaşım krizlerinden en az şekilde etkilenir, kanalın tıkanması gibi meseleler de sorun olmaktan ve dünya ekonomisine on milyarlarca dolar zarar ettiren bir sorun olmaktan çıkar. 3D yazıcılar ile yedek parçayı çok daha da ucuz maliyetine üretmek mümkün. Bu kolaylığı ve rekabet gücünü gören firmalar da 3D yazıcıları sadece olağanüstü durumlarda değil, fabrikanın en üretken ve verimli makinaları olarak görmeye başladı. Birçok ürünün imal edilmesi sürecinde 3D yazıcılar bugün aktif şekilde kullanılıyor.”

Kâr Getiren Yapıyı Kurdu

3D yazıcıların şirketlere üretim maliyeti avantajı sağlamasının yanında, uzaktan çalışmayı da kolaylaştırdığını belirten Zaxe Genel Müdürü Eme Akıncı, “Bugün 3D yazıcıya hangi hammadde ile üretim yapacağını belirledikten sonra uzaktan bilgisayarına yüklenen tasarımı, 3D yazıcı seri şekilde üretiyor. Bu da başta Covid-19 gibi salgın hastalıklar döneminde uzaktan çalışılmaya dönük bir şirket geleneği oluşurken, üretimdeki kişilerin de sağlığının korunması anlamında oldukça önemli bir gelişme” diye konuştu. Aynı zamanda uzaktan üretimin şirketlerin personel ulaşım ve yemek maliyetlerini de azaltan bir unsur olduğunu belirten Akıncı, 3D yazıcıların her yönü ile şirketlere kâr getiren bir yapıyı kurduğunu belirtti.

Uzay 3D Yazıcı Teknolojisini Uçuracak

Özellikle uzay teknolojilerinin ilerlediği günümüzde, 3D yazıcıların Dünya yörüngesinde kurulacak istasyonları basmak, aynı zamanda Mars ve Ay yüzeyindeki yönetim birimleri ve uyduları da oluşturmak için yeniden tasarlandığını anlatan Akıncı, “Bu gelişmeler ışığında 3D yazıcı teknolojisinde çok hızlı ve büyük gelişmeler kaydedilecek. Şirketler şimdiden 3D yazıcı teknolojisine uyum sağlayarak, ileride büyük aşama kaydedecek bu teknolojiyi kullanmayı bir şirket prensibi haline getirdikleri zaman, bunu yapmayan rakiplerine oranla rekabette birkaç adım önde bulunacaklar ve geleceği yakalamakta avantaj sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Kullanımı Artış Eğiliminde

3D yazıcıların kullanımının kolay aynı zamanda baskı yapmak için kullanılan hammaddesinin de ucuz olduğunu anlatan Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı “KOBİ’ler ve büyük sanayi kuruluşları 3D yazıcının, üretim aşamaları için ne kadar değerli olduğunu hem bozulan üretim araçlarının yedek parçalarının üretiminde hem de 3D yazıcıyı kullanarak seri şekilde ürün imalatı yapımında gördüler. Aynı zamanda eğitim kurumları, ana okuldan başlayarak üniversiteye kadar 3D yazıcının öğrencilerin gelişimi için ne denli önemli olduğunu kavrayarak, bu alana yatırım yaptılar ve öğrencilerin hem teknik hem de sanatsal gelişimini destekleme yoluna gittiler. Veliler de çocuklarına 3D yazıcı hediye ederek, yaratıcılıklarını geliştirdiler. Üretim, eğitim ve ister oyun ister hobi amaçlı 3D yazıcı kullanımı, hem ülkemizde hem de dünyada giderek artış eğiliminde. Biz de Zaxe olarak yerli mühendislerimizin tasarımı olan ve yine yerli üretimle hayata geçirdiğimiz ürünlerimizi bu amaçlar doğrultusunda tüketicilerle buluşturuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Doğal taş proje ve tasarım yarışması başladı

Türk doğal taş sektörü AMORF ile İtalya’ya rakip olmayı hedefliyor. Türk doğal taşlarının prestijli projeleri …