Ekonomi-teknoloji haberleri (23.11.2022)

Riskli Yapılar Acilen Dönüştürülmeli

23 Kasım 2022 tarihinde 04.08’de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce olan 5,9 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamada bulunan Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, “Ülkemizde deprem can ve mal kaybı bakımından ilk sırada yer alan bir afet türüdür. Afetler nedeniyle yaşanan can kayıplarının yaklaşık yüzde 60’ı depremler nedeniyle meydana gelmektedir. Depremlerin yerini, zamanını ve şiddetini kesin olarak bilemediğimiz için yeni acılar yaşanmadan riskli yapıların acilen yenilenerek dönüştürülmesi gerekmektedir.” dedi.

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 34 yılı aşkın süredir uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 23 Kasım 2022 tarihinde 04.08’de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce olan 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası uyarılarda bulundu. Geçmişte yaşadığımız depremlerde olduğu gibi, gelecekte olacak depremlere karşı tedbir alınmazsa büyük can ve mal kaybına uğrayacağımıza dikkat çeken Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizde deprem can ve mal kaybı bakımından ilk sırada yer alan bir afet türüdür. Afetler nedeniyle yaşanan can kayıplarının yaklaşık yüzde 60’ı depremler nedeniyle meydana gelmektedir. T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre 1900 yılından günümüze en az 5,0 büyüklüğünde 1.796 deprem kaydedilmiştir. 23 Kasım 2022 tarihinde 04.08’de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce olan 5,9 büyüklüğündeki deprem, kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Depremlerin yerini, zamanını ve şiddetini kesin olarak bilemediğimiz için yeni acılar yaşanmadan riskli yapıların acilen yenilenerek dönüştürülmesi gerekmektedir. Hükûmetimiz 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, 2,8 milyon konutun dönüşümünü tamamladı. Sağlıksız olduğu tespit edilen 1,1 milyon konutun da dönüşümünün 4 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 2035 yılına kadar ise deprem riski olan tüm bölgelerde kentsel dönüşüme girmemiş, yenilenmemiş yapı stokunun kalmaması hedefleniyor.”

Her yıl en az 300 bin konutun dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar aktif rol almalı

Depremlerin ekonomik etkilerine de dikkat çeken Yavuz Işık, “Özellikle İstanbul gibi ticaretin, sanayinin ve önemli üst ve altyapıların olduğu büyükşehirlerde olabilecek büyük bir depremin ülke ekonomisine etkileri de değerlendirilmelidir. Bu nedenle, kentsel dönüşümün hızını azaltan sorunların çözülmesi önem arz etmektedir. Bu sorunların çözülmesi ile vatandaşların güvenli ve konforlu yaşam alanlarına kavuşması sağlanabilecektir. Bu nedenle T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yıl en az 300 bin konutun dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar aktif rol almalıdır.” diye konuştu.

KGS belgeli kaliteli hazır beton olası bir depremde birçok hayat kurtaracaktır

Kaliteli beton kullanımı ve denetim ile depremi az hasarla atlatmanın mümkün olduğunu vurgulayan Yavuz Işık: “Hazır beton alanında kaliteyi garanti altına almayı hedefleyen Birliğimiz, Kalite Güvence Sistemi (KGS) ile hazır beton tesislerinin üretim şartlarını, teknik ve laboratuvar altyapısını, personel yeterliliğini denetleyerek kaliteli ve yüksek dayanım sınıflarında beton üretimi gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeni yapıların inşasında ve kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak KGS kalite belgeli hazır beton, olası bir depremde birçok hayat kurtaracaktır.” dedi.

Yapılarımız artık daha güvenli

Yapıların güvenliğini değerlendiren Yavuz Işık, “2000’li yılların başından itibaren inşaatlarda hazır beton kullanımının zorunlu olması, nervürlü demir kullanılması, Yapı Denetim Sistemi’nin önce pilot ölçekte sonra Türkiye genelinde uygulanmaya başlaması ve daha etkili deprem yönetmeliklerinin hazırlanması ile betonarme yapılar çok daha güvenli hâle gelmiştir. Son yıllarda meydana gelen depremlerde genel olarak 2000 yılı öncesi binaların ağır hasar gördüğüne, ancak gerekli önlemler alındıktan sonra yapılan daha genç binaların çok daha güvenli olduğuna şahit oluyoruz. Kurallara ve standartlara uygun bir şekilde yapılmış ve denetlenmiş yapılar depreme karşı en büyük korumamızdır.” dedi.

Bütün beton üreticilerini standartlara uygun üretim yapmak üzere KGS Sistemi’ne davet ediyoruz

Türkiye’de üretilen betonların yüzde 65’inin Türkiye Hazır Beton Birliği üyeleri tarafından KGS belgeli olarak üretildiğinin altını çizen Yavuz Işık: “Depreme karşı dayanıklı yapılaşma için bu oranın çok daha yüksek olması gerekmektedir. KGS Sistemi’ne katılan beton tesisleri, yoğun kontroller sonucunda daha stabil ve sürdürülebilir bir üretim yapmaktadır. Böylece, hem kaliteli hem de ekonomik bir üretim elde edilmektedir. Standartlara uygun üretimin sağlanmasıyla beton üreticisi ile tüketici arasında güven oluşmaktadır. Sektördeki bütün üreticilere tarafsız ve doğru bir denetim uyguladığı için KGS Belgeli beton üreticileri özellikle tercih edilmektedir. Günümüzde bazı prestijli projelerin teknik şartnamelerinde beton üreticisi firmaların KGS belgeli THBB üyesi olmalarının ön şart olarak talep edilmesi, bizler için sevindiricidir. Bu doğrultuda, bütün beton üreticilerini standartlara uygun üretim yapmak üzere KGS Sistemi’ne davet ediyoruz.” dedi.

İnşaatlarda daha yüksek dayanımlı ve doğru çevresel etki sınıfında betonlar kullanılmalı

2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin binalarda en az C25 dayanım sınıfı betonun kullanılmasını öngördüğünü söyleyen Yavuz Işık, “Betonarme yapıların uzun yıllar boyunca depreme karşı dayanıklı olabilmesi için dış çevre etkilerine de dayanıklı olacak şekilde boşluksuz ve geçirimsiz olması gerekmektedir. Bu dayanıklılığın yani dürabilitenin sağlanması için, beton dayanım sınıflarının daha da yükseltilmesi çok önemlidir. Dayanım sınıfı kadar önemli olan bir konu da, betonun servis ömrü boyunca performansını belirleyecek olan ‘Çevresel Etki Sınıfı’dır. Doğru çevresel etki sınıfı seçilip buna göre beton kullanılmazsa, yapıda uzun vadede bozulmalar meydana gelecek, öngörülen servis ömrü ve depreme dayanıklılık azalacaktır. Projeye uygun çevresel etki sınıfının doğru bir şekilde belirlenmesi noktasında projeyi yapan mühendise ve denetlenmesi konusunda özellikle Yapı Denetim Sistemi’ne büyük rol düşmektedir. Doğru belirlenmiş çevresel etki sınıfında, yüksek dayanımlı ve kalite belgeli betonlarla inşa edilen standartlara uygun olarak tasarlanmış ve denetlenmiş binaların depremde alacağı hasarın daha az olacağını öngörebiliyoruz.” dedi.

Efsane Cuma’da Kim Ne Alacak?

Erkekler, cep telefonu ve TV’lerini, kadınlar ise gardıroplarını yenilemek için 25 Kasım’ı bekliyor.

Türkiye’de “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma” adlarıyla düzenlenen, e-ticarette her yıl satış rekorlarının kırıldığı alışveriş festivaline birkaç gün kaldı.

Bu yıl 25 Kasım Cuma gününe denk gelen, çılgınca alışverişlerin yapılacağı bu özel günde kim, ne alacak?

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com, bu sorunun yanıtını bulabilmek amacıyla 25 Kasım’da en az bir ürün almayı planlayan kadın ve erkek bin üyesi arasında anket düzenledi.

ERKEKLERİN LİSTESİNDE NE VAR?

Alışveriş listelerinin en üst sırasında hangi ürünün olduğunun sorulduğu ankete göre, her 4 erkekten biri, yeni model cep telefonu almak için “Efsane Cuma”yı bekliyor.

Dünya Kupası’nın da etkisiyle TV’lerini değiştirmek isteyen erkeklerin yüzde 20’si de 25 Kasım’ın büyük kısmını dijital mağazalarının elektronik reyonlarında geçirecek.

Bilgisayar, giyilebilir teknoloji ürünleri, giyim ve spor ürünleri, bahçe ürünleri, kozmetik de erkeklerin listelerinin üst sıralarında yer alıyor.

ÜÇ KADINDAN BİRİ “KIYAFET” DİYOR

Kadınlar ise 25 Kasım’da gardıroplarını yenilemeyi kafalarına koymuş durumda. Ankete katılan kadınların yüzde 35’inin alışveriş listesinin en üstünde “kıyafet” yer aldı. Kadınların yüzde 20’si “ayakkabı ve çanta” yüzde 12’si “kozmetik ürünler”, yüzde 8’i ise “cep telefonu” şıkkını işaretledi.

Takı, beyaz eşya, küçük ev aletleri, yeni TV, mobilya da kadınların listesinde yer aldı.

30 MİLYONU AŞKIN SİPARİŞ BEKLENİYOR

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, Efsane Cuma’ya dijital alışveriş platformlarında faaliyet gösteren 488 bin işletmenin çok büyük kısmının katılacağını bildirdi.

Bazı alışveriş sitelerinin sadece 25 Kasım ile sınırlı tuttuğu, bazılarının ise birkaç güne yaydığı çılgın indirimlerin yapılacağı Efsane Cuma’da 30 milyonu aşkın mal ve hizmet siparişinin verilmesi beklendiğini ifade eden Kayral, şunları söyledi:

“25 Kasım’da alışveriş yapmayı planlayanlara önerimiz, bilinen dijital mağazaları tercih etmeleri ve öncelikle karşılaştırma sitelerinde fiyat araştırması yapmaları. Bu siteler aracılığıyla indirim oranlarının doğruluğu konusunda fikir edinmek mümkün. Ayrıca, alışveriş sitelerine Avantajix.com üzerinden gidildiğinde, kampanya indirimlerine ek olarak nakit para iadesi almak da alışverişleri daha eğlenceli hale getiriyor” diye konuştu.

Kayral, 25 Kasım kampanyalarının Avantajix.com’dan da takip edilebileceğini sözlerine ekledi.

Eyüpsultan olası afetlere hazır! ESAY ekibi eğitimi tamamladı

Eyüpsultan Afet Yönetim Birimi Arama Kurtarma Ekibi, aldığı eğitimler sonunda AFAD Akreditasyon Sınavı’nı tamamladı.

Olası afetlere karşı müdahale eğitimi, yangına müdahale eğitimi gibi birçok eğitimi başarıyla tamamlayan ESAY, orman yangınları ile mücadele için daha önce Manavgat ilçesine yardımda bulunmuş, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası 13 personelden oluşan ekiple yaraları sarmak, yardım ve destekte bulunmak için bölgede görev almıştı.

Eyüpsultan Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ayrıca 20 personeliyle, Türkiye Afet Müdahale Planı sistemi içerisinde yer alabilmek, ortak standartlar getirerek afet ve acil durumlara ilişkin faaliyetlerde katılım, iş birliği, koordinasyon, etkililik ve verimliliği artırmak amacıyla verilen ve yaklaşık 3 ay süren eğitimlere katıldı.

Büyük bir titizlik ve ciddiyetle sürdürülen eğitimlerin sonunda, standartların belirlenmesi, koordinasyonun sağlanabilmesi, kalitenin arttırılması ve sürekliliğinin korunması için uygulanan AFAD akreditasyon sınavını da tamamladı.

Dünyada 150 milyon mesajın trafiği MAP ile gerçekleşiyor

MAP 2 milyar dolarlık ticarete Veri Entegrasyon Hizmeti (EDI) sağlıyor

Türkiye’de Elektronik Veri Değişimi ve Dijital Dönüşüm (EDI) hizmeti alanında 25 yıldır faaliyet gösteren MAP, yılda 150 milyonluk mesaj trafiği ile 2 milyar doları aşkın bir ticaret hacmine veri değişim hizmeti sağlıyor. Otomotiv ve perakende sektörleri başta olmak üzere 10’dan fazla sektörde yaygın bir ağa sahip olan MAP, sadece Türkiye’de değil dünya çapında 1500’ü aşkın orta ve büyük ölçekli şirkete özel çözümler üreterek şirketlerin verimliliğini artırıyor.

Yüzde yüz Türk sermayesi ve iş gücü ile çeyrek asırdan bu yana elektronik veri değişimi ve dijital dönüşüm alanında faaliyet gösteren MAP, dünyanın 5 kıtasında 1500’ün üzerinde müşterinin veri akışını yönetiyor. 150 milyonun üzerindeki toplam mesaj hacminin 15 milyonu değerli iş dokümanlarından oluşuyor. Türkiye elektronik veri değişimi sektöründe sipariş, irsaliye, fatura, mal kabul, satış tahmini, satış raporları, finansal dokümanlar dahil olmak üzere yılda 15 milyon değerli evrakın taşınmasını da yüzde 0.002 hata ile gerçekleştiren MAP, 2 milyar doları aşan ticaret hacmine veri alışverişi hizmeti veriyor.

MAP E-Ticaret ve Veri Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tuncel, konusunda dünya lideri kabul edilen Opentext|GXS şirketinin 19 yıldır münhasır çözüm ortağı olarak dünyada 1500’ü aşkın müşterinin veri akışını yönettiklerini dile getirdi. Yılda 150 milyon adetlik mesaj trafiği ile 2 milyar doları aşkın bir ticaret hacmine veri değişim hizmeti sağladıklarını belirten Tuncel, özellikle otomotiv ve perakende sektörleri başta olmak üzere 10’dan fazla sektörde yaygın bir ağa sahip olduklarını vurguladı.

Dayanıklı tüketim, mobilya, gıda, tekstil, turizm, sağlık, ilaç, HORECA, Q-Ticaret sistemleri, DIY, finans, lojistik ve savunma sanayi alanlarında da giderek büyüyen bir ağı yönettiklerine değinen Hakan Tuncel, “5 kıtada 30 ülkede aktif bağlantı noktaları ve sektöre özel çözümlerimizle KOBİ’lere ve büyük ölçekli firmalara hizmet veriyoruz. ‘Sürdürülebilir, güvenilir ve erişilebilir’ prensipleriyle şirketlerin işini dünya ile entegre ediyoruz. Dünya ölçeğinde faaliyet gösteren birçok Türk markası bulunuyor. Bu firmaların yurtdışı yolculuklarında yanlarında bulunmak hem bizim hem de müşterilerimiz için önemli fırsatlar sunabiliyor. Bunu denediğimiz her örnekte çok olumlu faydalar ortaya çıkardık. Bu iş birliklerinin daha da artması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Her sektöre özel çözüm

MAP’ın, bağımsız işletmeler ya da bağımsız sistemler arasında bilgi alışverişini otomatikleştiren, bu akışın sıfır hata ile sürekli ve denetlenebilir bir şekilde sürdürülmesi için hizmet sağlayan bir servis şirketi olduğunu belirten Hakan Tuncel, misyon ve vizyonlarını şöyle özetledi: “MAP olarak bir işletmeye kattığımız en büyük değer, standartlara uyumluluk ve küreselleşen dünyada bölgesel farklılıkların tümünü kucaklayabilen bir bilgi ve deneyim havuzu sunmamızdır. Bize göre bir entegrasyon servis sağlayıcının esas işi, entegrasyon kurmak değildir. Esas katma değer, bu entegrasyonun yaşamasını, güncellenmesini ve sıfır hata ile çalışmasını garantilemek için yaptıklarınızda gizlidir. Biz buna inanıyor ve bunu sunmaya gayret ediyoruz.” Müşterileri için terzi işi çözümler geliştirip, anahtar teslimi çözümler için proje yönetimi hizmetleri sunduklarını dile getiren Hakan Tuncel, Türkiye’de pek çok büyük ölçekli şirkete hizmet verdiklerini kaydetti. MAP’ın aynı zamanda Türk otomotiv endüstrisindeki en büyük elektronik veri değişimi sağlayıcısı olduğuna dikkat çeken Tuncel, “Ford Otosan ve Tofaş’ın tek EDI sağlayıcısıyız. 15’ten fazla ana sanayi otomotiv üreticisi ile bağlı ve Türkiye’deki OEM’ler ile 500’den fazla otomotiv tedarikçisi arasında çift yönlü iletişim sağlıyoruz” bilgisini verdi.

Yıl sonu büyüme hedefi % 100

Sadece Türkiye’de değil dünyada da şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmak ve verimliliklerini artırmak için 5 kıtada aktif bağlantı noktaları bulunduğuna değinen Hakan Tuncel, bu yıl sonunda geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde bir büyümeye imza atmayı hedeflediklerini vurguladı. Romanya’da 4 yıldır yerel bir iş ortağı ile de 300 tedarikçiye kendi dillerinde destek vermekte olduklarına da dikkat çeken Tuncel, “Türkiye’de bizim gibi farklı sektörlerde veri entegrasyonu alanında çözüm sunan başka bir firma yok. İçinde bulunduğumuz sektör için farklı ülkelerde ve dillerde hizmet sunabilmek oldukça kritik bir ayrıştırıcı özellik. Biz bu yolculuğun henüz çok başındayız. Şu an için Türkçe’ye ek olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, Romence ve Rusça konuşan arkadaşlarımız mevcut. Teknoloji ve kalifiye personel açısından Türkiye dünyanın büyük bölümüne çözüm ve hizmet sunabilecek kapasiteye sahip. MAP olarak biz de buradaki kaynaklarımızla dünya genelinde hizmet sunabilen bir yapıya doğru yönelmiş durumdayız” diye konuştu.

Hollanda’da şirket satın alma gündemde

Gelecek dönem planları hakkında bilgi de veren Hakan Tuncel, yatırımlarını Avrupa genelinde yaygın bir hizmet ağı oluşturmak amacıyla planladıklarını vurguladı. Orta ve uzun vadede öncelikle Avrupa’da büyümeye devam etmek istediklerini belirten Tuncel, şu bilgileri verdi: “Pandemi öncesinde başladığımız yurt dışına açılma projemize hız verdik. Avrupa Bölgesi’nde şirket satın alma ya da birleşmesi yöntemi ile daha aktif bir rol almayı planlıyoruz. Bu amaçla bazı ülkelerde bizimle benzer şirketlerle iş birliği ya da satın alma alternatiflerini değerlendirmekteyiz. Hollanda ve İngiltere öncelikli arayışta olduğumuz ülkeler. Bu iki ülkeden birinde bize benzeyen ve tamamlayıcı ürün ve hizmetler sunan bir firmayı %100 satın alma yollarını araştırıyoruz. Umuyorum ki bu konuda yakında heyecan verici gelişmeleri paydaşlarımıza duyurma şansı yakalayabileceğiz.”

SHERATON ISTANBUL LEVENT’TE KIŞ ETKİNLİKLERİ

İstanbul’un kolay erişilebilir buluşma noktalarından Sheraton Istanbul Levent, kışa girerken misafirlerini lezzet dolu etkinliklerle karşılıyor. Istanbul’da Pazar günleri kahvaltı keyfini uzatmak isteyenler için geç kahvaltı büfesi, Meksika yemekleri festivali ve tüm dünyayı etkisi altına alan futbol rüzgarı İstanbullulara bu sene Levent’in kalbinde kışa eğlenceli ve lezzetli bir geçiş vaat ediyor. Kutlama sezonunun başlamasıyla birlikte hindi siparişleri için özel seçenekler hazırlayan Sheraton Istanbul Levent, 24 Kasım’da zengin bir set menü ile Şükran Günü yemeği ve 25 Kasım’da öğle yemeği organize ediyor.

Kasım itibariyle Sheraton Istanbul Levent’in menüsüne her Pazar 11:30-14:30 arası açık büfe geç kahvaltı eklendi. Pazar keyfini uzatmak isteyenler için zengin, açık büfe kahvaltı sunan Sheraton Istanbul Levent hem otelde konaklayan misafirler hem de tüm İstanbullular için lezzetli ve 5 yıldızlı bir Pazar kahvaltısı alternatifi sunuyor.

17-24 Kasım arası Meksika mutfağı üzerine uzmanlaşan konuk Şef Mutlu Turgut önderliğinde Meksika Yemekleri Festivali organize eden Otel, Meksika mutfağının sevilen lezzetlerini Levent’in kalbine taşıyor. İçinizi ısıtacak çorbalardan, yüzünüzü güldürecek tatlılara kadar bolca seçeneğin yer aldığı menüye Meksika’nın imza kokteylleri ve yöresel içecekleri de eşlik ediyor.

20 Kasım’dan 18 Aralık’a kadar devam edecek, tüm dünyayı etkisi altına alan futbol heyecanını paylaşmak için Sheraton Istanbul Levent lezzetli atıştırmalık ve ana yemek seçeneklerinden oluşan özel menüler hazırladı. Menülerin yanı sıra imza kokteyllerden klasik içeceklere uzanan içecek alternatifleri futbol keyfini doruğa taşıyor.

Hayata renk ve coşku katan kutlamalar dostları ve aileleri Sheraton Istanbul Levent’te bir araya getiriyor. Şükran Günü geleneğini taçlandıran 24 Kasım akşam yemeği ve 25 Kasım öğle yemeği organizasyonları Sheraton Levent’in zarif sofralarında zengin menüler eşliğinde dostları buluşturuyor.

Sheraton Istanbul Levent kutlama sezonuyla birlikte hindi siparişi de almaya başlıyor. 24 Kasım’la başlayıp yılbaşı akşamına kadar devam edecek hindi menüsü için iki gün önceden sipariş vermek gerekiyor. 4 kilogram ve 7 kilogram olarak iki farklı porsiyon seçeneği ile satışa sunulan hindi menüleri profesyonel şefler tarafından özenle hazırlanıyor. Butik davetler ve aile arası kutlamalar için sipariş verebileceğiniz dışı nar gibi kızarmış, içi nemliliğini koruyan lezzetli hindileri otelden teslim alabilirsiniz.

Habere ilişkin detaylı basın bültenini ve görselleri ekte bulabilirsiniz. Mecralarınızda habere yer vermenizi umuyor iyi çalışmalar diliyoruz.

URBAN Care Style Guide Serisi ile Sınırsız Saçların Gücünü Keşfet

URBAN Care’in sınırsız saçlar için şekillendirici bakım sunan serisi Style Guide ile bukleli, hacimli, düz, doğal veya örgülü!

Dilediğin saç modeline uygun şekillendirici bakım ürünün seninle!

STYLE GUIDE Serisinin tüm ürünleri VEGAN formüle sahip!

Hacimli & belirgin bukleler için STYLE GUIDE saç köpükleri ile tarafını seç!

URBAN Care Style Guide saç bakım köpükleri Iconic Curl ve Elastic Curl tüm gün formunu koruyan hacimli ve göz kamaştıran bukleler yaratırken UV filtresi ile aynı zamanda saçları ısı işlemlerine karşı koruyarak bakım yapar.

Denizden çıkmışçasına doğal dalgalar : Sea Salt – Deniz Tuzu Saç Spreyi ve Saç Köpüğü

Style Guide serisinin en sevilenlerinden deniz tuzu sprey ve köpük, denizden çıkmış gibi doğal dalgalar sunar. Dilerseniz sprey; dilerseniz köpük formu ile saçları sertleştirmeden hacimli görünümün gün boyu kalıcı olmasını sağlar. UV filtresi ile aynı zamanda saçları ısı işlemlerine karşı koruyarak bakım yapar.

Saç Spreyleri ile CLEAN GIRL saç modelleri

STYLE GUIDE serisi saç spreylerinin dilerseniz gazlı, dilerseniz gazsız formu ile tüm gün göz kamaştıran kusursuz topuz, örgü vb. saç modellerini yaratabilirsiniz. Saçta yapışkan, yağlı görünüm yaratmadan saçı kabarmadan, elektriklenmeden kusursuz göstermeye yardımcı saç spreyleri aynı zamanda saçları ısı işlemlerine karşı koruyarak bakımını sağlar.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI: 2022 YILINDA TOPLAM GEÇİŞ BELGESİ SAYISI 1.6 MİLYONU AŞTI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ihracatın can damarlarından olan karayolu taşımacılığını geliştirmek için uluslararası girişimlere devam ettiklerini belirterek, 2022 yılında 21 farklı ülkeden alınan ilave geçiş belgesi sayısının 320 bini, toplam geçiş belgesi sayısının ise 1.6 milyonu aştığını bildirdi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşımacılık belgeleriyle ilgili açıklama yaptı. Salgın ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan değişikliklerin Türkiye’nin dünya ticaretindeki konumunu güçlendirdiği vurgulanan açıklamada, ticarette yaşanan artışın karayolu taşımacılığı sektörüne yönelik talebi de arttırdığı kaydedildi.
Salgın öncesi dönem ile karşılaştırıldığında, uluslararası taşıma faaliyeti gerçekleştirmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan firma sayısının 2022 yılı Kasım ayı itibariyle yüzde 50 artış gösterdiği bildirilen açıklamada, “Aynı dönemde uluslararası taşıma yapmak üzere Bakanlığın otomasyon sistemine kaydedilen taşıt sayısı 55 bin artarken firmalarda kayıtlı taşıt sayısı ortalama yüzde 33 arttı” denildi.
KARAYOLU TAŞIMALARI İHRACATA CAN VERİYOR
“2021 yılında ülkemiz ihracatı 225 milyar dolar ile rekor kırarken, uluslararası karayolu taşımacılığında ihraç taşıma sayısı 1.5 milyonu aşarak bunda önemli bir rol oynadı” denilen açıklamada, bu yıl da ihracatın istikrarlı bir şekilde artmaya devam ettiğini ifade edildi. Uluslararası karayolu taşımacılığında bu yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 15 artış yaşandığı kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:
“Bakanlığımız nezdinde son dönemde gerçekleştirilen girişimler neticesinde Avrupa’ya yönelik taşımalarda Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Macaristan gibi ülkelerde, Asya’ya yönelik taşımalarda ise Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan ile transit geçiş belgesi sorununun çözülmesi Türk taşımacılarının önünü açtı. Sadece son iki haftada; Azerbaycan’dan bin adet 3’üncü ülke ve 3 bin adet transit, Gürcistan’dan 3 bin adet 3’üncü ülke, Belarus’tan bin adet boş giriş yük alma ve 500 adet 3’üncü ülke, Estonya’dan 200 adet tek-tip, Yunanistan’dan ise 3 bin adet ikili geçiş belgesi ilave olarak alındı. Böylece 2022 yılında 21 farklı ülkeden alınan ilave geçiş belgesi sayısı 320 bini, toplam geçiş belgesi sayısı ise 1.6 milyonu aştı.”
Motorlu Kara Taşıtları, Ekim 2022 Ekim ayında 102 bin 403 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %42,8’ini otomobil, %30,7’sini motosiklet, %16,0’ını kamyonet, %6,7’sini traktör, %2,9’unu kamyon, %0,4’ünü otobüs, %0,4’ünü minibüs ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre minibüste %15,2, kamyonette %14,1, özel amaçlı taşıtta %11,0, otomobilde %10,0, otobüste %5,6, traktörde %3,5 artarken motosiklette %15,9 ve kamyonda %14,1 azaldı.

 Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, Ekim 2020-Ekim 2022
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %19,5 arttı
Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı motosiklette %61,3, otobüste %28,3, kamyonette %24,0, kamyonda %16,0, traktörde %14,5, otomobilde %0,6 artarken özel amaçlı taşıtlarda %25,7 ve minibüste %7,8 azaldı.
Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Ekim ayı sonu itibarıyla 26 milyon 229 bin 1 oldu
Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların %54,0’ını otomobil, %16,1’ini kamyonet, %15,5’ini motosiklet, %7,9’unu traktör, %3,5’ini kamyon, %1,9’unu minibüs, %0,8’ini otobüs ve %0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Ekim ayında 762 bin 921 adet taşıtın devri yapıldı
Ekim ayında devri(1) yapılan taşıtların %65,6’sını otomobil, %16,8’ini kamyonet, %8,1’ini motosiklet, %4,2’sini traktör, %2,6’sını kamyon, %1,9’unu minibüs, %0,6’sını otobüs ve %0,2’sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Ekim ayında 43 bin 819 adet otomobilin trafiğe kaydı yapıldı
Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %16,8’i Fiat, %10,9’u Renault, %8,1’i Volkswagen, %7,1’i Hyundai, %6,8’i Dacia, %5,2’si BMW, %5,0’ı Skoda, %4,3’ü Mercedes-Benz, %4,3’ü Opel, %3,9’u Toyota, %3,8’i Kia, %3,8’i Peugeot, %3,7’si Honda, %3,3’ü Citroen, %3,0’ı Audi,  %1,7’si Volvo, %1,6’sı Ford, %1,3’ü Nissan, %1,0’ı Cupra, %1,0’ı Suzuki ve %3,2’si diğer markalardan oluştu.
Ocak-Ekim döneminde 1 milyon 9 bin 902 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %1,1 artarak 1 milyon 9 bin 902 adet olurken, trafikten kaydı silinen taşıt sayısı %13,3 azalarak 29 bin 559 adet oldu. Böylece Ocak-Ekim döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 980 bin 343 adet artış gerçekleşti.
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %70,4’ü benzin yakıtlıdır
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 454 bin 332 adet otomobilin %70,4’ü benzin, %17,8’i dizel, %8,5’i hibrit, %2,1’i LPG ve %1,2’si elektriklidir. Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 14 milyon 157 bin 691 adet otomobilin ise %37,0’ı dizel, %35,2’si LPG, %26,5’i benzin yakıtlı olup, %1,0’ı elektrikli veya hibrittir. Yakıt türü bilinmeyen(2) otomobillerin oranı ise %0,3’tür.
Ocak-Ekim döneminde en fazla 1300 ve altı silindir hacimli otomobil kaydı yapıldı
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 454 bin 332 adet otomobilin %31,9’u 1300 ve altı, %27,3’ü 1401-1500, %24,1’i 1301-1400, %9,2’si 1501-1600, %5,5’i 1601-2000, %0,8’i 2001 ve üstü motor silindir hacmine sahiptir.
Ocak-Ekim döneminde kaydı yapılan otomobillerin 182 bin 74’ü beyaz renklidir
Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 454 bin 332 adet otomobilin %40,1’i beyaz, %28,4’ü gri, %11,5’i mavi, %7,5’i siyah, %7,2’si kırmızı, %2,7’si turuncu, %1,4’ü yeşil, %0,7’si kahverengi ve %0,6’sı sarı renklidir.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Ekonomi-teknoloji, kültür-turizm, magazin-yaşam haberleri (04.02.2024)

OTOYOLLARDA GİŞESİZ, BARİYERSİZ ULAŞIMA GEÇİLİYOR Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bakanlığa bağlı Karayolları Genel …