Eğitim, sağlık, magazin-yaşam, kültür-sanat haberleri (09.12.2023)

“Bilim Gençlerle Kazanacak” Projesi, lise çağındaki gençleri yılın son iki bilim etkinliğine davet ediyor  “Bilim Gençlerle Kazanacak” projesi, Bilim Kahramanları Derneği ve Pfizer Türkiye’nin iş birliğiyle devam ediyor. 2023’ün son bilim etkinlikleri 13 Aralık ve 20 Aralık’ta 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin katılımlarıyla çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Ücretsiz olan bilim etkinliklerinin sonunda tüm katılımcı gençlere dijital katılım belgesi verilecek.Çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlayan Bilim Kahramanları Derneği ile hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler için bilim kazanacak anlayışıyla çalışan biyofarma şirketi Pfizer Türkiye, gençlere bilim sevgisini aşılamak, bilim insanlarıyla birebir diyalog geliştirerek onların merak duygularını beslemek, soru sormalarını teşvik etmek ve geleceğin bilim insanları olmaları noktasında çevreleriyle birlikte onlara ilham olmak amacıyla 2021 yılından bu yana Bilim Gençlerle Kazanacak Projesi’ni sürdürüyor. Gençlere kariyer yolculuklarında farklı bilim dalları ile ilham vermeyi amaçlayan proje sayesinde lise öğrencileri, çevrimiçi etkinliklerde bilim insanlarıyla bir araya gelerek onların çalışmalarını yakından tanıma, bilimsel süreçleri yakından inceleme, bilimsel sorularla hipotez oluşturma, hipotezi test etme ve evdeki malzemelerle deney hazırlama gibi süreçleri tecrübe edebiliyorlar. Ücretsiz gerçekleşen tüm bilim etkinlik duyurularına Bilim Kahramanları Derneği ve Pfizer Türkiye sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor. #bilimgençlerlekazanacak Bilim Etkinlikleri Aralık Ayı Takvimi: 13 Aralık 2023 Çarşamba, saat 18.30-20.00 Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. İsmail Öçsoy ile “Bitkisel pH İndikatörün Patojenlerin Tespitinde Kolorimetrik Sensör Olarak Tasarımı” Konulu Online Bilim EtkinliğiDoç. İsmail Öçsoy: “Katılımcılar etkinlik sürecince kolormatik bir biyosensör üreterek antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların tespitini kısa sürede hassas ve etkili bir şekilde nasıl yapılabileceğini öğrenecekler” diye belirtti.20 Aralık 2023 Çarşamba, saat 18.30–20.00 İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behçet Uğur Töreyin ile “Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi- Kavramlar, Uygulamalar, Sorunlar” Online Bilim EtkinliğiProf. Dr. Behçet Uğur Töreyin: “Katılımcılar yaşamın her alanına yayılan yapay zekâ teknolojisinin, orman yangınlarının tespit edilmesi ve balık davranışlarının incelenmesi gibi çevrenin izlenmesi alanlarındaki uygulamaları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca bu teknolojinin çevreye daha az zarar verecek şekilde nasıl dönüştürülebileceğine ilişkin yaklaşımları tartışacaklar” şeklinde görüş verdi.Bilim Etkinlikleri *Kayıt Formu: http://bitly.ws/uWNd  Bilim Etkinlikleri ile ilgili sorular için: atolye@bilimkahramanlari.org  * Programa katılmak isteyen 14-18 yaş arasındaki gençlerin kayıt formunu, velilerinin doldurması beklenmektedir. 

Pfizer Türkiye’den Hasta Derneklerine Yönelik Kapasite Geliştirme Programı

Pfizer Türkiye Onkoloji, Sosyal İnovasyon Merkezi (SİM) iş birliği ile onkoloji alanında faaliyet gösteren hasta derneklerine kapasite geliştirme programı başlattı. “El Ele Programı” sayesinde hasta dernekleri kendi ihtiyaçları doğrultusunda eğitim, mentorluk ve koçluk desteği gibi konularda gelişim sağlayacak.

Kanserle mücadele eden derneklerle birlikte hareket etmek amacıyla düzenlenen El Ele Programı’nın ilk bölümü 29 Kasım’da gerçekleşti. Hasta derneklerinin ihtiyaçları doğrultusunda seri bir etkinlik olması hedeflenen programın ilk buluşmasında kapasite geliştirme programının içeriği ve beklentiler belirlendi. Sosyal İnovasyon Merkezi’nin liderliğinde gerçekleşen kapasite geliştirme programı kapsamında hasta derneklerinden katılımcılara, stratejik planlama, proje ve kaynak geliştirme, gönüllü yönetimi dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaçları çerçevesinde birçok alanda eğitim mentorluk ve koçluk desteği verilecek.

Sivil hayatın geliştirilmesi ve sivil toplum kuruluşlarının çok daha güçlü olmasını desteklemeye yönelik bu proje 2024 boyunca devam edecek. Programa ilk etapta Türk Kanser Derneği, Meme Hastalıkları Koalisyonu (Europa Donna Türkiye) Derneği ve Metamazon Derneği dahil oldu.

Pfizer Türkiye Medikal Direktörü Dr. Kemal Kendir kapasite geliştirme programı hakkında şunları söyledi:“Pfizer’de her zaman hastaları odağımıza aldığımız bir yaklaşımımız var. Kanserle mücadele eden herkesle birlikte hareket etmek amacıyla düzenlediğimiz ”El Ele Programı” ile amacımız derneklerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda eğitim, mentorluk ve koçluk desteği gibi konularda gelişim sağlaması. Bunun sonucu olarak gayemiz ise hastaların kanserle mücadelelerindeki deneyim paylaşımı ve kazandıkları bilgi ile sağlık yolculuklarında daha da güçlü adımlar atmasıdır. El Ele Programı’mızın kanserle mücadele eden tüm hastalara ve deneyimleri ile onlara rehberlik eden derneklere fayda sağlayacağına inanıyoruz.”Sosyal İnovasyon Merkezi Direktörü Gözde Kaymaz, hasta dernekleri ile hayata geçen kapasite geliştirme programı hakkında şunları söyledi: ”SİM olarak özel sektörle de iş birliği yaparak, sivil toplum kuruluşlarının (STK) stratejik yönetim kapasitelerini güçlendirerek uzun süreli stratejik planlama yapmalarına ve hazırladıkları planlar doğrultusunda kurumun yeniden yapılanma ve kurumsallaşma süreçlerini yürütmelerine destek oluyoruz. Birlikte çalıştığımız STK’ların kurumsal süreçlerini uygulama kapasitelerini güçlendirmek amacıyla kapasite geliştirme eğitimleri veriyor; kaynak geliştirme, iletişim, savunuculuk, gönüllü ve proje yönetimi gibi uygulama başlıklarında sürdürülebilir yapılar haline gelmeleri için uzmanlık desteği sunuyoruz. Pfizer Türkiye Onkoloji ile yürüteceğimiz hasta derneklerine yönelik kapasite geliştirme programının da derneklerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek sürdürülebilir yapılar haline gelmeleri için uzmanlık desteği sunacağız.”

DÜNYACA ÜNLÜ “BODY WORLDS: ANIMAL INSIDE OUT-GERÇEK HAYVANLARIN ANATOMİ SERGİSİ”NE BÜYÜK İLGİ! SERGİ TARİHİ UZATILDI!

GERÇEK HAYVANLARIN ANATOMİ SERGİSİNDE 3.2 TON AĞIRLIĞINDAKİ FİL SAMBA VE 6 METRELİK ZÜRAFA ZİYARETÇİLERİN İLGİ ODAĞI!

Bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımlanan sergide, tarihte plastine edilerek korunan ilk fil Samba’nın, 6 metre uzunluğundaki zürafanın, 200 kilodan fazla ağırlığa sahip olan gorilin de  aralarında bulunduğu 100’den fazla hayvan bedeni yer alıyor.

Dünya genelinde 50 milyonu aşkın ziyaretçi rekoruyla anılan sergiye, dünyanın en önemli deneyim sergilerini ülkemize getiren HUPALUPA Expo ev sahipliği yapıyor. Ocak ayına kadar açık kalması planlanan serginin tarihi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 2 Şubat tarihine kadar uzatıldı. 2 ay boyunca açık kalacak olan sergi  10.00 ile 20.00 saatleri arasında, her saat başı başlayacak olan seanslarıyla ziyarete açık olacak.

Bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımlanan “Body Worlds: Animal Inside Out-Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi”, Ataşehir Metropol İstanbul’daki HUPALUPA Expo’da açıldı. Ziyaretçilerin dünyadaki yaşam çeşitliliğine ve benzerliklerimizin mucizesine tanık olduğu  sergi, diğer canlı türlerine karşı daha fazla saygı göstermeye ve bu çeşitliliği korumaya da çağrıda bulunuyor.

Sergide, Prof. Dr. Gunther von Hagens’in geliştirdiği plastinasyon tekniği ile çürümez hale getirilen hayvan bedenlerini sanatsal bir yaklaşımla ortaya konuluyor. Küratörlüğünü Dr. Angelina Whalley’in üstlendiği eşsiz serginin ülkemizdeki bilimsel danışmanlığını ise  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yürütüyor.

Toplamda 1.200 metrekare alana kurulan sergide, dünyanın en büyük plastinatı olan bir filden, hamile bir keçiye, 6 metre uzunluğundaki zürafadan, yemini ağzında tutan bir köpekbalığına kadar 100’den fazla hayvan figürü yer alıyor. Sergide yer alan tüm eserler, doğal yollarla hayatını kaybeden canlıların plastine edilmesiyle oluşturuldu.

BODY WORLDS: ANIMAL INSIDE OUT-GERÇEK HAYVANLARIN ANATOMİ SERGİSİ

Sergi, ziyaretçilere plastinasyon tekniği kullanarak dünyanın en muhteşem varlıklarının karmaşık biyoloji ve fizyolojisini keşfetme, hayvanların iç işleyişini anlama olanağı sunuyor.

Her yaştan ziyaretçi için tasarlanan sergide ziyaretçiler çeşitli hayvanların, çevrelerinde hayatta kalmak için özgün adaptasyonları nasıl kullandığını, yaşayan organizmaların ve doğal dünyanın evrimi hakkında pek çok şey keşfediyor.

Sergide yer alan eserler arasında, şimdiye kadar plastine edilen en büyük varlık olan 6×3 metre boyutlarında ve 3,2 ton ağırlığındaki dişi fil Samba, tüm zamanların en uzun plastinatı olan 6 metre boyundaki zürafa, plastinasyonu 6.300 saat süren 2,5 metre boyunda 275 kilogram ağırlığındaki kahverengi bir boz ayı, günlük 27 kilogram yeşillik tüketen 200 kilogramlık goril, dağ keçileri ve ahtapotlar gibi çok sayıda eser  bulunuyor.

5 YIL ÇALIŞANIN VATANDAŞ OLABİLDİĞİ ÜLKE

Eğitimde İrlanda’yı tercih eden Türk öğrenciler artıyor.

Dil kursu, üniversite ve yüksek lisans eğitimi için İrlanda’ya olan ilgi giderek artıyor. Türk öğrencilerin de gözdesi olan İrlanda, ICEF (International Consultants for Education and Fairs) verilerine göre 2022 yılında İngilizce dil eğitimi için en çok tercih edilen 4. ülke konumuna yükseldi. 2022 yılında 3600 Türk öğrenci İrlanda’da eğitim alırken önümüzdeki yıllarda bu sayının giderek artması bekleniyor.

Yüksek lisans için gittiği İrlanda’ya yerleşerek “Eğitim İrlanda” şirketini kuran Burak Görbil, Türk gençlerin neden bu ülkeyi seçtiğini, İrlanda’nın avantajlarını anlatarak ülke hakkında bilgiler verdi.

Bu ülkede 5 yıl çalışan vatandaş olabiliyor

İrlanda’da öğrenciler eğitimlerine devam ederken part-time, yaz (1 Haziran – 30 Eylül) ve yılbaşı (15 Aralık – 15 Ocak) dönemlerinde ise tam zamanlı çalışma hakkına sahip oluyorlar. Ayrıca mezuniyetten sonra 2 yıl oturum izni devam ediyor ve bu sürede full time çalışabiliyorsunuz. Yüksek lisans ise İrlanda’da sadece1 yıl sürüyor. Yurtdışında eğitim başta maliyetli gibi görünebilir. Ama harcadığınızın fazlasını kazanacağınızdan, kendiniz için yapabileceğiniz en büyük yatırım diyebilirim. İrlanda saatlik asgari ücret olarak dünyanın en yüksek maaşını veren ülkelerden birisi olduğundan öğrenciler asgari ücretle part-time mesaiyle bile aylık yaklaşık 1000 Euro civarında para kazanarak yaşam masraflarını karşılayabilir. Öğrenciler sponsorluk yoluyla bir şirket tarafından desteklendiğinde, tam zamanlı çalışma izni alabilir. Kısacası 5 yıllık bir kariyerle İrlanda vatandaşı olmak mümkün.

Bilişim firmalarının yeni merkezi İrlanda

Büyük bilişim ve teknoloji şirketlerinin Avrupa merkez ofislerinin bulunduğu İrlanda, vergi indiriminden dolayı yüzlerce küresel firmanın tercih ettiği bir ülke. Eğitim İrlanda Dublin Ofisi katkısıyla daha öğrenciyken bu firmalarda network edinerek işe girilebiliyor. Twitter, Google, Microsoft gibi uluslararası boyutta dev şirketlerde çalışmaya başlayan öğrencilerimiz var. İrlanda, işgücü açığı olan, nitelikli işgücüne ihtiyaç duyan bir ülke olduğundan iş bulmak, diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha kolay.

Eğitim İrlanda

İrlanda’da eğitim konusunda faaliyette oldukları 13 yıllık süreçte yaklaşık 5000 öğrenciye danışmanlık yaptıklarını belirten Görbil, İrlanda’nın üniversitelerinin eğitim kalitesiyle ün salmış bir ülke olduğunu vurgulayarak “Eğitim İrlanda, İrlanda’da ofisi bulunan ve sadece İrlanda üzerine uzmanlaşan ilk ve tek şirket olduğundan dolayı vize süreci konusunda uzmanız. İrlanda’nın en prestijli dil okulları ve Trinity College, DCU gibi dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan özel ve devlet üniversitelerine öğrenci yerleştiriyor, dil okulu, work and study, lise, üniversite, yüksek lisans ve 11-17 yaş arası için yaz okulu fırsatları sunuyoruz. İrlanda’daki özel, devlet tüm üniversitelerle ve dil okullarıyla partnerliğimiz bulunuyor.” Dedi.

İrlanda’nın gönüllü Türk elçileri

Burak Görbil sözlerine son verirken “İrlanda’da Türk yemeklerini ve Türk kültürünü de tanıtıyoruz. Hepimiz birer elçi olduğumuzun bilinciyle dini ve milli bayramlarda, Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili tüm önemli günlerde çeşitli aktiviteler düzenleyerek bir araya geliyoruz. Ek olarak kariyer etkinlikleri, başarılı insanlarla söyleşiler, halı saha maçları, kahvaltı gibi aktivitelerle öğrencilerin kolayca sosyalleşebilmesi, kendisini yabancı bir ülkede yalnız hissetmemesi açısından sosyal hayatta alternatif sunuyoruz. Öğrencilerimizin süreçlerini İrlanda’ya geldiklerinde Dublin ofisimizde bulunan danışmanlarımızla takip etmeye devam ediyoruz. İrlanda’daki ilk haftalarında sunmuş olduğumuz oryantasyon ile oturum izni, çalışma izni, ev iş bulma ve İrlanda’da yaşam hakkında öğrencimizi bilgilendiriyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz ihtiyaç duyduklarında ofisimize gelerek yardım ve destek alabiliyorlar. Biz öğrencilerimizi İrlanda’ya göndermiyoruz, onları İrlanda’da karşılıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Samim Kocagöz Belgeselinin İlk Gösterimi Gerçekleştirildi

Toplumcu, gerçekçi edebiyat kuşağının önemli yazarlarından Samim Kocagöz’ün hayatını konu alan “Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet” belgeselinin ilk gösterimi Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirildi. Edebiyat dünyasına kaynak oluşturacak arşiv niteliğindeki belgeselin gösterimine; Samim Kocagöz’ün oğlu Şükrü Kocagöz ile sanat ve edebiyat dünyasından önemli isimleri katıldı. Yönetmenliğini Mesut Gengeç’in gerçekleştirdiği belgeselin sonraki gösterimleri ise İzmir ve Aydın’da yapılacak.

Türk edebiyatının önemli kalemleri arasında yer alan Samim Kocagöz’ün hayatı “Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet” belgeseli ile beyaz perdeye aktarıldı. 1 yıllık detaylı arşiv taraması sonucunda ortaya çıkan belgeselin ilk gösterimi Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirildi. Gösterime Samim Kocagöz’ün oğlu Şükrü Kocagöz, Oyuncu Tamer Levent ile sanat ve edebiyat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Belgeselde Samim Kocagöz’ü, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Doğan Hızlan, Feridun Andaç, oyuncu Tamer Levent, eski Dışişleri Bakanı yeğeni Şükrü Sina Gürel, oğlu Şükrü Kocagöz ve kendisini tanıyan İzmirli edebiyat çevreleri anlattı. Belgeselin seslendirmesini ise Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden oyuncu Tamer Levent gerçekleştirdi.

Müziklerini Yıldıray Gürgen’in icra ettiği Samim Kocagöz’ün hayatının önemli dönemlerinin drama canlandırmalarla izleyiciye aktarıldığı belgeselin yönetmenliğini Mesut Gengeç üstlenirken; genel koordinatörlüğünü Bülent Günal, proje kurgu sorumluluğunu Yılmaz Aydın yaparken, senaryosunu Cansu Yücelen yazdı.

“Bütün Hayat Hikayesini Belgeselde Aktardık”

Samim Kocagöz’ün hayatındaki önemli dönemleri belgesel projesiyle işlediklerini belirten Yönetmen Mesut Gengeç, “ İstanbul’da yapılan görüşme sonrası bu proje başladı. O dönemin yazarlarının birbirine olan saygı ve sevgileri çok fazla. Hayatları hep insana dokunmak için olmuş. Bu proje için hem edebiyat çevreleri hem de ailesinden kişilerle görüştük. Bütün hayat hikayesini belgeselde aktardık. Sait Faik Abasıyanık ve Orhan Veli Kanık gibi birçok yazarla aynı dönemde yetişmiş bir yazar. Okuldaki hocası da Halide Edib Adıvar. Kitaplarında bu kuşağın toplumsal sorunlarını merkeze aldığını görüyoruz.” dedi.

“Ara Güler Babamın Dostuydu”

Samim Kocagöz’ün anısına, o kuşağı biraz anımsatabilmek için böyle bir belgesel düşündüklerinin söyleyen Samim Kocagöz’ün oğlu Şükrü Kocagöz, “ Babam Sabahattin Ali’nin öğrencisi ve Fakir Baykurt’un hocasıydı. Bu isimler edebiyatımızda toprağı, çiftçiyi, emekçiyi ve toplumu anlatan yazarlar olarak önemli bir yer tutuyor.

Ara Güler babamın büyük bir dostuydu. Ara ağabeyin çektiği 50-60 fotoğraf var bizde. İyi ki Ara ağabey çekmiş ve onları vermiş. Mesut Bey de çok iyi bir yönetmen. Daha önce güzel bir İzmir’in Kurtuluşu belgeseli yapmıştı. Bunun vasıtasıyla tanıştık, iyi bir belgeseldi. Babam da aslında bir çiftçi ve bir toprak ağasının oğlu. Biraz o kuşağın içinde marjinal, ailesel konumu ile biraz çelişkili toplumsal yazar olması. Bunu belgeselimiz çok güzel anlatıyor olacak. “ ifadelerini kullandı.

“Samim Kocagöz Bu Ülke için Önemli Bir Bellek”

Samim Kocagöz’ün bu ülke için önemli bir bellek olduğunu vurgulayan Oyuncu Tamer Levent ise “ Güzel bir iş birliği oldu. Bizim bunları hatırlamamamız lazım. Bunları hiç unutmamalıyız. Kendi öz kimliğimize saygı duymamızı sağlar. Kültür dediğimiz şey budur. Bir Egeli olarak Kocagöz ailesini yakinen tanıyorum. Kendi araştırmalarımla çok iyi biliyordum. Kalpaklılar tiyatro oyunu bana geldiğinde çok duygulandım. Bu güzel projede Samim Kocagöz’ü anlattık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

EZİNE PEYNİRİ’NE AB TESCİLİ BAKAN KACIR: “BU TESCİL, SADECE BİR LEZZETİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM VE EKONOMİK KALKINMA VİZYONUMUZUN DA BİR YANSIMASIDIR”Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ezine Peyniri’nin AB nezdinde tescillendiğini duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, TÜRKPATENT tarafından sürdürülen, “Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği” meyvelerini vermeye devam ediyor. Son olarak Ezine Peyniri de AB’den Coğrafi İşaret aldı. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Bakan Kacır, “Kıymetli ilimiz #Çanakkele’nin seçkin lezzetlerinden #Ezinepeyniri de Avrupa Birliği’nde tescillenerek 18. tescilli coğrafi işaretimiz oldu. Bu tescil, sadece bir lezzetin değil, aynı zamanda sürdürülebilir üretim ve ekonomik kalkınma vizyonumuzun da bir yansımasıdır. Coğrafi işaretlerimizin artan sayısı, Türkiye’nin dünya üzerindeki gastronomik ve kültürel etkisini pekiştiriyor. 45 coğrafi işaretimizin de AB tescil süreci devam etmektedir. AB’den tescilli ilk Türk peynirimiz, ülkemize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. Ezine Peyniri, AB nezdinde, tescillen 18. Coğrafi işaret odu. AB nezdinde tescillenen diğer coğrafi işaretli ürünler ise şu şekilde: 1. Gaziantep Baklavası2. Aydın İnciri3. Malatya Kayısısı4. Aydın Kestanesi5. Milas Zeytinyağı6. Bayramiç Beyazı7. Taşköprü Sarımsağı8. Giresun Tombul Fındığı9. Antakya Künefesi10. Suruç Narı11. Çağlayancerit Cevizi12. Gemlik Zeytini13. Edremit Zeytinyağı14. Milas Yağlı Zeytini15. Ayaş Domatesi16. Maraş Tarhanası17. Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini18. Ezine Peyniri

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Erciyes Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi Arasında  İş Birliği Protokolü İmzalandı

Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü ile Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında “Sağlık Bilimleri Lisansüstü Eğitim İş Birliği Protokolü” …