EBS başkanı Kalkan, gazetecilere gündemi değerlendirdi

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu Şube başkanı Aydın Kalkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle verdiği yemekte gündemi değerlendirdi.

‘İnsanları gerçeklerle buluşturan gazetecilerin günü kutlu olsun’ diyen Aydın Kalkan şunları söyledi.

Gazetecilik, fertlerin, yerelde ve dünya genelinde meydana gelen gelişmelerden haberdar olması, toplumun haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olması için önemli ve gerekli bir meslektir.Yorucu ve yıpratıcı bir tempoyla toplumsal olaylardan afetlere, terörden savaş alanına kadar zor, tehlikeli anlarda ve yerlerde, zamanla yarışarak, gelişmeleri haberleştirerek bizlere servis eden gazeteciler kamuoyu açısından çok önemli bir görev yapmaktadır. İnsan hakları ve hürriyetinin kullanımı açısından basın özgürlüğü önem taşımaktadır. Düşünce, inanç, kanaat ve ifade özgürlüğü ancak basın özgürlüğüyle mümkün olabilmektedir. Gerçeklerin haber olmadığı yerlerde insanlar doğrudan mahrum, yalana mahkûm olmaktadır.Bugün, birçok konuda bazı yayın organlarında sağlıklı haberlerin çıkmamasının sebebi, kasıtlı haber anlayışıyla zihinlerin perdelenmesidir. Bu nedenle, bütün medya mensupları yalnızca olanın olduğu gibi anlaşılmasına ve aktarılmasına aracılık etmelidir.

Çalışan gazeteciler, topluma doğru haber ulaştırmak için gerçekten ağır şartlarda çalışmaktadır. İç karışıklıklar, savaş ve afet bölgeleri başta olmak üzere, birçok tehlikeli alan ve riskli coğrafyalarda zorlukları göğüsleyerek bize doğru haber ulaştırma gayretiyle zamanla yarışan gazeteciler, değerli bir görev icra etmekte, birçoğu bu görev sırasında hasta olmakta, yaralanmakta hatta canından olmaktadır.Bir akıl, fikir, vicdan işi olarak toplumsal üst yapıyı belirleyen basın çalışanları mağdur edilmemeli, başta insanca yaşamalarına yetecek ücret olmak üzere hak ettikleri ilgiyi görmelidir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, basın çalışanlarının, daha geniş yasal hak ve imkânlara sahip olmalarını istiyoruz. Hak, emek ve özgürlük mücadelemize katkıda bulunan, çalışmalarımızın üyelerimize ve topluma ulaşmasına vesile olan basına ve onun fedakâr çalışanlarına başarılar diliyor; insanları doğru bilgi ve güvenilir haberle buluşturmak için muhabirinden fotoğrafçısına, editörüne, zor şartlarda gösterdikleri çabayla demokratik hak ve özgürlükler alanının daha da genişlemesine, güçlenmesine hizmet eden, mesai kavramı olmaksızın gece gündüz demeden ter akıtan basın emekçilerinin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, bugünün çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyoruz.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Aydın Kalkan eğitim kamuoyunun gündemiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: Öğretmenlik meslek kanunu beklentilerimizi karşılamıyor. Öğretmenleri şiddete karşı koruyan, öğretmenlerin ödül alma kriterlerini düzenleyen, okul idareciliğinin asli görev olmasını sağlayan, sözleşmeli öğretmenliği kaldıran bir öğretmenlik meslek kanunu istiyoruz. Eğitim Bir Sen Kayseri 1 Nolu şube olarak Pandemi sürecinde sağlıkçılarımıza maske desteğinde bulunduk, Bir Bilenle Bilge Nesil kitap okuma yarışması ile tüm ilçelerimizde binlerce öğrencimize kitap desteği sağladık, ulusal sınavlarda dereye giren öğrencilerimizi çeşitli ödüllerle ödüllendirdik, Sosyal sorumluluk projelerine destek sağladık.Eğitimin paydaşı olarak eğitimin ve eğitimcinin sorunlarının çözümüne yönelik alternatif önerilerde bulunduk. Basın mensuplarının çalışmalarımızı kamuoyuna duyurmada verdiği destek için teşekkür ediyorum. Tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum, katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

ÇAĞAN VE YÖNETİM KURULUNDAN SARIKAYA’YA ZİYARET

KAYSERİ YOZGATLILAR FEDERASYONU BAŞKAN ÇAĞAN VE YÖNETİM KURULUNDAN SARIKAYA’YA ZİYARET Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Deniz …