Büyükşehir’de: Meclis kararları, kurumsal hafız projesi, gençlik ve SGK haftası, Ödül, sergi açılışı

BAKAN BOZDAĞ’DAN ÇEVRE DOSTU ULAŞIM ÖDÜLÜ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Yeşilşehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda hak kazandığı ödülünü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın elinden aldı.

Ankara’da Türkiye Belediyeler Birliği Hizmet Binası’nda gerçekleşen TBB Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda TBB Başkanı Fatma Şahin, açılış konuşması gerçekleştirdi.

Daha sonra kürsüye davet edilen onur konuğu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bütün belediye başkanlarına görevlerinde başarılar dilerken, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe de belediye başkanlarına seslenerek, “Yükünüz ağır, işiniz zor, kahramanlık böyle günde belli olur. Hepinize işlerinizde kolaylıklar diliyorum, hepinizi selamlıyorum” dedi.

BÜYÜKKILIÇ, ÖDÜLÜ BAKAN BOZDAĞ’IN ELİNDEN ALDI

Konuşmaların ardından, TBB tarafından düzenlenen Yeşilşehirler Fikir ve Proje Uygulama Yarışması ödül törenine geçildi. Yarışma kapsamında, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi ulaşımda altyapı projelerinden olan ‘RFID Tabanlı Şehir İçi Trafik Modelleme Altyapısının Oluşturulması’ projesi ödüle layık görüldü. Başkan Büyükkılıç, ödülü, Bakan Bozdağ’ın elinden aldı.

Başkan Büyükkılıç, bu ödülü tüm Kayseri adına aldığını belirterek, “Kayserimiz adına, tüm belediye başkanlarımız adına, Büyükşehir’imiz adına bu ödülü aldık. Bize bu ödülü layık gören Türkiye Belediyeler Birliği başkanı ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

PROJE, ÇEVRE DOSTU

Büyükkılıç, Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan, şehir içi ulaşımda altyapı projelerden olan ‘RFID Tabanlı Şehir İçi Trafik Modelleme Altyapısının Oluşturulması’ isimli çevre dostu projeye çok önem verdiklerini ve bu proje kapsamında, trafiğin daha akışkan hale getirilmesi sonucunda yakıt tüketiminin azaltılmasını ve karayolu trafiği kaynaklı karbon emisyon oranlarının düşürülmesini hedeflediklerini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDEN ÖNEMLİ KARARLAR

Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi, Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında gerçekleşen ve 58 gündem maddesinin görüşüldüğü Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nda kütüphaneden ulaşıma, modern hayvan barınağından hasta yakını misafirhanesine kadar birbirinden önemli kararlara imza attı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında, Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Mecliste 35 asıl, 23 ek olmak üzere 58 gündem maddesi meclis üyelerince görüşülerek, karara bağlandı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KÜTÜPHANE SEFERBERLİĞİ

Son açılan Mevlana Kütüphanesi ile bünyesinde kitapseverlere hizmet veren kütüphane sayısını arttıran Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’yi kütüphaneler şehri yapma yönündeki kararlı ve özverili çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda mecliste, Kocasinan İlçesi, Erkilet Bulvarı, Osmangazi Mahallesi’nde bulunan dükkânın Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanması talebi görüşüldü.

Başkan Büyükkılıç, şehrin gelişip, güzelleşip, büyüdüğüne dikkat çekerek, “Gençlerimizin kütüphane talebini karşılamak amacıyla hızlı bir çözüm ürettik. Talas’ımıza yaptık, oradaki öğrencilerimizin yoğun talebine cevap verdik. İnşallah Erkilet bölgesine de yakışan kütüphanemizi de böylece hayata geçirmiş oluyoruz” dedi.

2 katlı, 2 bin 300 metrekarelik, bin kişiye hizmet verecek kütüphanenin kısa süre içerisinde hizmete girmesi planlanırken, talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

“YİNE İLKLERE İMZA ATIYORUZ”

Gündem maddesi arasında yer alan Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Kedi ve Köpek Barınağı’na isim verilmesi koşulu ile yapılacak şartlı bağışı kapsayan protokolün onaylanması talebi de görüşüldü.

Büyükkılıç taleple ilgili yaptığı açıklamada yine ilklere imza attıklarını belirterek, “Hayvan barınağına hayırsever desteği verilecek. Çevreci bir kültürün Kayseri’de ne kadar sahiplenildiğini görüyoruz. Yüzde 40’ını Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, bir kısmını hayırseverinden, bir kısmını da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan barınakta 1000 kedi, 1000 de köpeğin barınacağını, çağdaş, günün koşullarına şehre kazandırılacak” diye konuştu. Talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edildi.

Büyükşehir Meclisi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi talebini de görüştü.

Kaynakları en verimli şekilde nasıl kullanacaklarının gece gündüz hesabını yaptıklarını belirten Başkan Büyükkılıç, “Bizi anlayışla karşıladıkları için hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz. Kaynaklar kendilerinin kaynakları, en verimli şekilde kullanmak için arkadaşlarımız kafa yoruyorlar. Şu anda mobil sistemden ve temassız sistemden rahatlıkla faydalanma Türkiye’de ilklere imza atmak bağlamında değerlendirilmeli” dedi.

YAKLAŞIK 70 BİN KİŞİ TEMASSIZ KART UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

Büyükkılıç’ın talebi üzerine Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Canbulut ulaşım alanında hayata geçirilen son uygulamalar hakkında meclis üyelerine bilgiler aktardı. Canbulut, Başkan Büyükkılıç’ın da katılımlarıyla 6 Nisan’da temassız özellikli kredi ve banka kartlarının toplu ulaşımda kullanılmasına imkân tanıyan uygulamanın lansmanını yaptıklarını hatırlatarak, şu ana kadar 70 bin civarında vatandaşın bu hizmetten faydalandığını ve toplu ulaşıma erişimi kolaylaştıracak çalışmaların devam ettiğini aktardı.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA KAYSERİ’DE

Ayrıca temassız özellikli kredi ve banka kartlarının toplu ulaşımda kullanılması uygulamasında Türkiye’de ilk defa Kayseri’de ücretsiz bir şekilde aktarma yapılabildiğinin de altını çizen Canbulut, kapalı durak hizmetlerine de değinerek, şu an beş noktada kullanıma sunulan tam donanımlı kapalı duraklar oluşturduklarını ve kapalı durakların sayısını arttıracaklarını belirtti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi talebi, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edilirken, Başkan Büyükkılıç alınan kararların hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu.

HASTA YAKINI MİSAFİRHANESİ DE ŞEHRE KAZANDIRILIYOR

Yine mecliste, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Hasta Yakını Misafirhanesi yapımı için isim verilmesi koşulu ile yapılacak şartlı bağış ile ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Mehmet İştahlı arasında protokol imzalamak üzere Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç veya Genel Sekreter Av. Hüseyin Beyhan’a yetki verilmesi talebi de mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Başkan Büyükkılıç, alınan kararların hayırlı, uğurlu olmasını temenni etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN VATANDAŞA HIZLI VE KALİTELİ HİZMET İÇİN KURUMSAL HAFIZA PROJESİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı işbirliğinde vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla geliştirilen KAYPORT Kurumsal Hafıza Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığında 7’den 70’e tüm Kayserililere hizmet ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, teknoloji altyapısını da sürekli geliştirerek vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı bir şekilde hizmet sunmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından Alo 153 Çağrı Merkezi personelinin vatandaşların taleplerinin çözümü noktasında süreci hızlandırmak adına planlanan Kayport Kurumsal Hafıza-Güncel Bilgi Bankası (KAYPORT GBB) projesinin tanıtımı yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı İbrahim Özçekiç, Bilgi İşlem Daire Başkanı Emre Yaylagül ve müdürler ile daire başkanlıklarının yetkilileri katıldı.

Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada, “Kayport içerisinde bulunan bilgi portalı sekmesinin aktif olarak kullanılmasıyla içeriğindeki bilgilerin arkadaşlarımız tarafından nitelikli bir şekilde doldurulması, güncel tutulması ve etkin bir şekilde 153 çağrı merkezimizdeki arkadaşların doğru ve güncel bilgilere ulaşması sonucunda vatandaşımızın memnuniyetini daha da fazla artıracak bir proje yürütülüyor” dedi.

“BU PROJEYİ ÖNEMSİYORUZ”

Toplantıda projeyle ilgili bilgiler verileceğini ifade eden Öztürk, “153 Çağrı Merkezi’ndeki arkadaşlarımız birimlerimizdeki yetenekli, değerli, seçilmiş personellerin, birimlerine hâkim olması ve birimlerinin yaptığı iş ve işlemleri tam ve doğru bir şekilde bu portala yansıtması sonucunda Alo 153 Çağrı Merkezi’nin bilgisinin artırılması ve vatandaşa en kısa sürede en doğru bilginin verilmesi köprüsünü sağlamış olacağız. Dolayısıyla bu projeyi önemsiyoruz. Sizlerin bu konuda en güzel şekilde veriyi işleyeceğinize ve bu projeye katkı vereceğinize inanmaktayız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın vatandaş memnuniyetine önem veren bir anlayışla çalışmalar yaptığını vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Memduh başkanımız da vatandaş memnuniyetini ön sırada tutan bir anlayışla çalışmalarını yürüten bir başkandır. Bunun gereğini yapmak suretiyle hepimiz ‘bu hizmet yarışında varız’ deyip gerekeni yapacağız ve sonuçlarında biz de vatandaşlarımız da mutlu olacak. Vermiş olduğunuz katkılardan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bu projenin hayata geçirilmesinde emekleri olan bilgi işlem birimimize, çağrı merkezi personeli arkadaşlarımıza, halkla ilişkiler, basın yayın birimimize teşekkür ediyorum.”

Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı işbirliğinde hazırlanan Kayport Kurumsal Hafıza-Güncel Bilgi Bankası (Kayport GBB) Projesi, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmayı, anlık olarak sorulan ve hızlıca cevabın verilmesi gereken konularda zaman kaybetmeden güncel bilgiye ulaşıp anlık çözümler üreterek vatandaşı bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında, telefonla iletişim kurarak yetkili birimden 7/24 güncel bilgi almakla zaman kaybetmemek, bilginin doğruluğunu artırmak ve yanlış bilgilerin önüne geçmek hedefleniyor. Ayrıca çağrı sürelerini kısaltarak, nitelikli, kaliteli ve memnuniyet oranı yüksek vatandaşların sayısını artırmayı, birimler arası telefon trafiğini azaltmayı ve iş yükünü hafifleterek tüm birimlerin daha koordineli çalışmasını sağlamak da projenin hedefleri arasında yer alıyor.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A GENÇLİK HAFTASI VE SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI ZİYARETLERİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Gençlik ve Spor Kayseri İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Gençlik Faaliyetleri Şube Müdürü Filiz Koltuk, gençlik liderleri ve sporcular ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kayseri İl Müdürü Ahmet Hamdi Güney ve beraberindeki heyeti ayrı ayrı makamında kabul etti.

Yürüttüğü ‘gönül belediyeciliği’ faaliyetleri ve hizmetleri kapsamında vatandaşlar başta olmak üzere kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile sık sık bir araya gelerek, Kayseri’yi ilgilendiren projelerle ilgili istişarelerde bulunan Başkan Büyükkılıç’a ziyaretler sürüyor.

Gençlik ve Spor Kayseri İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Gençlik Faaliyetleri Şube Müdürü Filiz Koltuk, gençlik liderleri ve sporculardan oluşan heyet, Gençlik Haftası dolayısıyla Başkan Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundular.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK GENÇLERİMİZ İÇİN VARIZ, ONLARIN HİZMETKÂRIYIZ”

Başkanlık makamında kabul ettiği Gençlik ve Spor Kayseri İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı ve beraberindeki heyetle sıcak ve samimi bir ortamda sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Geleceğimiz olan, en kıymetli hazinemiz, gençlerimizi başımızın tacı olarak görüyoruz. Yaptığımız her hizmette genlerimizi önceliyor, onların eğitimi ve gelişimi için var gücümüzle gayret gösteriyoruz. KAYMEK’miz, Spor A.Ş.’miz ve kütüphanelerimiz başta olmak üzere tüm birimlerimizle, Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimiz için varız, onların hizmetkârıyız” dedi.

Büyükkılıç, gençlerin 15-21 Mayıs Gençlik Haftası ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı da tebrik etti.

BÜYÜKKILIÇ’A SGK ZİYARETİ

Başkan Büyükkılıç, yine Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla makamında ağırladığı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kayseri İl Müdürü Ahmet Hamdi Güney ve beraberindeki heyetle de görüşerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirtti. Büyükkılıç, SGK Kayseri İl Müdürü Ahmet Hamdi Güney ve ekibini SGK için gösterdikleri gayretlerden dolayı tebrik etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

Heyetler, Kayseri’ye hizmetleri ve kamu kurum kuruluşları ile uyumlu çalışmaları nedeniyle Büyükkılıç’a teşekkürlerini ileterek çiçek takdim ettiler. Başkan Büyükkılıç, ziyaretler sonunda heyetlerle ayrı ayrı fotoğraf çektirdi.

BÜYÜKKILIÇ’TAN ULU ÇINARLAR İLE ŞİİRLİ, ŞARKILI “SERGİ” AÇILIŞI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) iş birliğinde düzenlenen ‘Çınarların Elinden El Sanatları Sergisi’ açılışını yaşlı vatandaşlar ile birlikte gerçekleştirdi. Ulu çınarlar, Başkan Büyükkılıç’a şiir ve şarkılar okuyarak sergi açılışına renk kattı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Fuaye Alanı’nda 208 parça el emeği eserin yer aldığı Çınarların Elinden El Sanatları Sergisi’nin açılış törenine Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Emine Timuçin, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Savruk, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri ile Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi sakinleri katıldı.

“ONLAR BİZİM DUA KAYNAĞIMIZ”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmetlerini sürdüren Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi’ndeki ulu çınarlar, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın işbirliği ile el emeği, göz nuru el sanatları eserlerinden oluşan sergi açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “KAYMEK’imizin yapmış olduğu bu anlamlı ve önemli çalışmadan dolayı büyüklerimize ve bu çalışmalara destek veren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Onlar hakikaten bizim dua kaynağımız. Bu arada Mustafa Kumlu büyüğümüze de Allah’tan rahmet dileyerek, bir kez daha böyle bir eseri hayata geçirdiği için kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Büyükkılıç, sergi açılışına gelen ziyaretçilere Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi’ni de gezip, büyüklerden dua almaları tavsiyesinde bulundu.

SERGİ AÇILIŞINDA ULU ÇINARLARDAN GENÇLİK PERFORMANSI

Sergi açılışında Başkan Büyükkılıç’a şiir ve şarkılar okuyarak renk katan Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi sakini yaşlı vatandaşlar, gençler gibi performans sergiledi. Kendi elleri ile hazırladıkları el emeği, göz nuru eserlerin açılışını da gerçekleştiren ulu çınarlar, üretmiş oldukları ‘dolgu oyuncak yapımı, örgü işleri, dekoratif tablolar, dekoratif ahşap boyama tekniklerinin kullanıldığı 208 parça el emeği eseri ‘Çınarların Elinden El Sanatları Sergisi’ ismiyle meraklıları ile buluşturdu.

Başkan Büyükkılıç, tek tek söz hakkı vererek görüşlerini aldığı ulu çınarlara açılış kurdelesini kestirerek açılışını gerçekleştirdiği ve büyük bir ilgiyle incelediği eserlerin bulunduğu sergiyi gezdi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Yaz Dönemi Spor Şenliği, Hacılar ERVA Spor Okulu, yaz kursları ve esnaf ziyareti, Bilişim Akademisi, Kentsel dönüşüm, Kazan kazan modeli ev sahibi olma, MBB Encümen toplantısı,

BÜYÜKŞEHİR’DEN 2 BİN 500 KİŞİ İLE 1’İNCİ YAZ DÖNEMİ SPOR ŞENLİĞİ Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427