BM kadın birimi, AB Türkiye etkinliği

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Türkiye’de düzenlenen GDAÜ Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu’na katıldığı ziyaret programını tamamladı
AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Türkiye’de düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu’na katıldığı iki günlük ziyaret programını, 18 Haziran’da tamamladı.
Perşembe günü Yüksek Temsilci Borrell, görev süresi sona ermekte olan GDAÜ başkanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılan GDAÜ Zirvesi’nde AB’yi temsil etti. GDAÜ’nün bu yılki zirve toplantısı katılımcıların, bölgesel işbirliğini ve küresel yönetişimi güçlendirmeye yönelik yeni yaklaşımları ve çözümleri ele almaları için bir fırsat yarattı. Yaptığı konuşmada Yüksek Temsilci, AB’nin güvenliği ve istikrarı için kilit bir bölge olarak Güneydoğu Avrupa’nın önemini vurguladı.
Yüksel Temsilci Borrell, zirve marjında Kuzey Makedonya ve Kosova liderleriyle de bir araya geldi. Yüksek Temsilci Borrell’in Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile yaptığı görüşmede, önümüzdeki dönemde Kuzey Makedonya için AB yolunda atılacak adımlar ele alındı. Borrell AB’nin, hem genişleme süreciyle ilgili olarak; hem de Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile yapılacak katılım müzakerelerinin en kısa sürede başlatılmasına yönelik olarak AB’nin süren kararlılığını vurguladı.
Yüksek Temsilci Borrell, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile de bir araya geldi. İkili, bu hafta Brüksel’de gerçekleştirilen üst düzey toplantının ardından Priştine-Belgrad Diyaloğu ve reform gündeminde ilerlemenin önemi de dâhil olmak üzere, ikili ilişkiler hakkında önemli bir görüşmede bulundu. Yüksek Temsilci Kosova’nın, yaklaşan belediye seçimlerini gözlemci olarak takip etmesi için AB’yi davet etmeye hazır oluşundan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Görüşmede ayrıca Kosova’daki Avrupa Birliği Hukukun Üstünlüğü Misyonu’nun (EULEX) görev süresinin uzatılması konusu da ele alındı.
Yüksek Temsilci Borrell 18 Haziran’da, bölgesel ve küresel aktörlerin fikir alışverişinde bulunduğu ve uluslararası sorunları ele aldığı bir platform olan Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı. Borrell Haiti, Somali, Kosova, Kenya devlet başkanları ve OECD Genel Sekreteri ile birlikte, acil meselelerin daha etkili bir şekilde ele alınabilmesi için küresel yönetişimin nasıl canlandırılabileceği konusuna odaklanılan “Küresel Yönetişim: Küresel Çözümler için Yaklaşımlar” başlıklı panele katıldı.
Yüksek Temsilci Borrell Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan Dışişleri ve Avrupa Birliği Konseyi toplantısı öncesinde AB-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumunun ele alındığı önemli bir görüşme gerçekleştirdi.
Yüksek Temsilci  Borrell ayrıca İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif  ile bir araya geldi. Taraflar ABD’nin JCPOA (Kapsamlı Ortak Eylem Planı)’na geri dönmesi ve hem ABD hem de İran’ın yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye başlamalarına yönelik Viyana’da devam etmekte olan müzakerelerdeki son gelişmeleri ele aldı. Taraflar ayrıca Afganistan’daki endişe verici duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu (bknz. basın açıklaması ).
Yüksek Temsilci ayrıca Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammad Haneef Atmar ( bknz. basın açıklaması), ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile görüş alışverişinde bulundu. Bu görüşmeler Afganistan’da kabul edilemez seviyelere ulaşan şiddet olayları ile ciddi boyutlardaki insanlık dramının yanı sıra Afganistan’daki barış sürecine olan desteğin ele alınmasına imkan verdi.
Yüksek Temsilci Borrell Bakan Kureyşi  ile ayrıca AB-Pakistan ilişkileri, koronavirüsle mücadele ve küresel toparlanma sürecini görüştü.  Josep Borrell görüşmede başta Pakistan’ın dine hakaret mevzuatı olmak üzere insan haklarına ilişkin endişeleri dile getirerek COVID-19 pandemisinden küresel toparlanma sürecine değindi.
Konferans marjında Yüksek Temsilci 23 Haziran 2021 Çarşamba günü Berlin’de düzenlenecek olan Libya Konferansına ilişkin olarak Libya Dışişleri Bakanı  Najla El-Mangoush ile bir araya geldi.
Yüksek Temsilci Borrell ayrıca TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski  ile görüş alışverişinde bulundu.
Son olarak Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza , ile görüşmesinde Josep Borrell  ülkenin içinde bulunduğu krize siyasi bir çözüm bulunması amacıyla Venezüella’da diyaloğun desteklenmesine dönük AB’nin devam etmekte olan çabalarını dile getirdi. Taraflar ayrıca Venezüella’nın COVID-19 aşısına erişiminin yanı sıra AB-Venezüella ilişkilerini de ele aldı.
Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin HeForShe Hareketi Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Spor Kurumu Rehberi’ni yayınladı!  

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, toplumsal cinsiyete duyarlı olabilmeleri için spor kurumlarına yönelik bir rehber hazırladı.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (BM Kadın Birimi- UN Women), spor kurumlarının toplumsal cinsiyete duyarlı uygulamaları hayata geçirebilmeleri, kadın ve kız çocuklarının sporla ve sporda güçlenmelerine destek olmaları için adım adım bir yol haritası sunan “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Kurum Rehberi”ni yayınladı.

Rehberin temelini, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefini sporda ve spor yoluyla hayata geçirmeyi amaçlayan ve altı adımdan oluşan bir çerçeve içeren BM Kadın Birimi’nin küresel Nesiller Boyu Eşitlik için Spor Girişimi oluşturuyor. Türkiye’de bir ilki temsil eden rehber, küresel ilkenin her biri için ölçülebilir ve somut eylemlere ve göstergelere dayanıyor ve spor kurumlarının toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştirme hedeflerini hayata geçirmelerini desteklemeyi amaçlıyor.

Rehber, BM Kadın Birimi tarafından 17 Haziran tarihinde düzenlenen çevrim içi bir lansman ile tanıtıldı. Etkinlik, BM Kadın Birimi üst düzey yöneticileri, spor dünyasının uluslararası öncü isimleri, HeForShe partneri Fenerbahçe Spor Kulübü ve paydaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Lansman etkinliği HeForShe Türkiye Koordinatörü Sinem Aydın’ın sunuculuğuyla gerçekleştirildi. BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El-Yassir’in açılış konuşmasıyla başladı. BM Kadın Birimi’nin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için spor ekosistemi ile iş birliği yapması konusundaki vizyonuna değinen El-Yassir şöyle konuştu: “Spor dünyasının spor kurumlarında süregelen toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ele almak üzere aksiyon almasına ve örnek teşkil etmesine ihtiyacımız var. Rehberin tanıtımını ise yazarı olan Prof. Dr. Canan Koca gerçekleştirdi. Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KASFAD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Prof. Koca, “Spor ekosistemindeki tüm paydaşların eşit bir gelecek inşa etmek için toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla iş birliği yapması gerekiyor” dedi.

Çok uluslu bir Danışma Kurulu dahil olmak üzere çok paydaşlı koalisyonun parçası olan rehber, spor ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarındaki ulusal ve uluslararası uzmanların önemli katkılarıyla hazırlandı. BM Kadın Birimi Türkiye’nin HeForShe Hareketinin bir parçası olan rehber, Koç Holding’in şirketlerinden olan Tüpraş’ın desteğiyle HeForShe ve Fenerbahçe Spor Kulübü iş birliğinden yararlanılarak hazırlandı.

Türkiye’de BM Kadın Birimi, 2018 yılından bu yana HeForShe Hareketi çerçevesinde Fenerbahçe Spor Kulübü ile işbirliği yapıyor. Türkiye’de ilk ve benzersiz olan bu ortaklık; bütüncül bir analiz, kapasite geliştirme faaliyetleri ve ölçülebilir eylemler vasıtasıyla, bir spor kulübünü daha kapsayıcı ve eşitlikçi hâle getirmeyi amaçlıyor.

Etkinlik, spor ekosisteminden, dünyanın önde gelen aktörlerinin yer aldığı iki panel ile devam etti.

Moderatörlüğünü BM Kadın Birimi Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı’nın yaptığı ilk panelde UNESCO, Fenerbahçe Spor Kulübü, BM Kadın Birimi, FIFA ve IOC temsilcileri, rehberin Nesiller Boyu Eşitlik için Spor Girişimi prensiplerinin uygulanması için nasıl bir araç olduğunu tartıştılar.

Panelde yer alan isimler şöyleydi: UNESCO Spor ve Gençlik Bölüm Başkanı Philipp Müller-Wirth, Fenerbahçe Spor Kulübü İnsan Kaynakları Direktörü Önder Birgül, BM Kadın Birimi Nesiller Boyu Eş­itlik için Spor Girişimi Koordinatörü Jennifer Cooper, FIFA Kadın Futbolu Bölüm Ba­şkanı Sarai Bareman, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Olimpik Program Komisyonu Üyesi Neşe Gündoğan. Panelde Fenerbahçe Spor Kulübü temsilcisi Önder Birgül, “ Kadınların ve kız çocuklarının güçlenmesi adına her geçen gün daha büyük bir bilinçle çalışmalarımıza devam ediyoruz” açıklamasında bulunurken, Fenerbahçe’nin Türkiye’de Nesiller Boyu Eşitlik için Spor Girişimi’ni imzalayan ilk spor kulübü olduğunu duyurarak Fenerbahçe’nin taahhütlerini açıkladı.

İkinci panelde sporda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışan önemli kuruluşlar yer aldı. Moderatörlüğünü spor spikeri Nihan Cabbaroğlu’nun yaptığı panele katılan temsilciler, Nesiller Boyu Eşitlik için Spor Girişimi’nin toplumsal cinsiyet eşitliğine nasıl katkı sağladığına ilişkin görüşlerini paylaştı. Panele katılan isimler şöyle: Sporda Kadınlar için Araştırmaya Dayalı Savunuculuğun Küresel Sesi (WSI) Geçmiş Başkan & Mevcut Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carole Oglesby, rehberin eş yazarı BM Kadın Birimi danışmanı ve aynı zamanda Uluslararası Kız Çocukları ve Kadınlar için Beden Eğitimi ve Spor Derneği (IAPESGW) Başkanı olan Prof. Dr. Rosa López de D’Amico, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Yönetim Kurulu Üyesi Rita van Driel, Kadın ve Spor Uluslararası Çalışma Grubu (IWG) Genel Sekreteri Rachel Froggatt, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Kamu İşleri ve Spor Aracılığıyla Sosyal Kalkınma Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Marisol Casado, Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) İş Geliştirme ve Kaynak Yaratma Müdürü Keri McDonald ve Uluslararası Spor Bilimleri ve Beden Egitimi Konseyi (ICSSPE) Başkanı Dr. Uri Schaefer.

Lansman etkinliği BM Kadın Birimi Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova’nın kapanış konuşmasıyla sona erdi. Varbanova, etkinliğin gerçekleştirilmesinde rol oynayan herkese teşekkür ederken, BM Kadın Birimi’nin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sporda ve spor yoluyla sağlaması için spor ekosistemindeki partnerlerle çalışmanın sürdürüleceğini vurguladı.

DÜNYA MÜLTECİ GÜNÜ – GALATA KULESİNDEKİ VİDEO-HARİTALAMA GÖSTERİSİNDE ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ İZLEYİN

Dünya Mülteci Günü münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu, 18 Haziran’da Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “Benim Neslim: Yuva, Eğitim ve Gelecek” başlıklı bir video-haritalama gösterisi düzenliyor. Bu ışık ve ses gösterisinde Suriyeli ve Türk çocukların dijital hale getirilmiş sanatsal çalışmaları bir animasyon filmle Galata Kulesi’ne projeksiyonla yansıtılacak.
Tören, Delegasyon Başkan Yardımcısı Sn Eleftheria Pertzinidou ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sn Yusuf Büyük’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi. Delegasyon Başkan Yardımcısı yaptığı konuşmada şunları söyledi;    “Dünya Mülteci Günü dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca mülteciyi hatırlamamız ve yaşadıkları dramı anlamamız için her yıl bize bir fırsat sunuyor. Bu yıl İstanbul’da hep birlikte bir umut mesajı verelim ve Türkiye’de sıcak bir şekilde karşılanan ve hayatlarını yeniden kurma imkânı bulan mültecileri hatırlayalım.”
Video-haritalama gösterisiyle, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, KfW, SPARK ve Concern tarafından hayata geçirilen çeşitli projeler vasıtasıyla AB tarafından desteklenen Suriyeli ve Türk çocukların sanatsal çalışmaları izleyicilerle buluşacak.
Bu ses ve ışık gösterisi 18 ve 19 Haziran tarihlerinde 21:00’den 01:00’e kadar düzenli aralıklarla Galata Kulesi’ne yansıtılacak.
Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) nedir?
Özellikle Suriye’deki çatışma nedeniyle benzerine rastlanmamış sayıda insanın Türkiye’ye gelmesi sonucunda, Türkiye dünyanın en büyük mülteci nüfusu olan 4 milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Buna 3,6 milyon kayıtlı Suriyeli mülteci ile ağırlıklı olarak Afganistan, Irak, İran ve Somali’den gelen yaklaşık 400 bin kayıtlı mülteci dâhildir. Türkiye, ev sahibi toplumları da önemli ölçüde etkileyen mültecileri ve göçmenleri kabul etme, destekleme ve barındırma noktasında takdire şayan çabalarda bulunmaya devam etmektedir.
Avrupa Birliği (AB) 2011’den bu yana mülteci krizi karşısında Türkiye’ye destek olmaktadır. 2016’da Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı’nın (FRIT) hayata geçirilmesiyle birlikte sağlanan yardımlar önemli ölçüde arttırılmıştır. Türkiye’deki mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan toplumlara destek amacıyla FRIT kapsamında eğitim, sağlık, altyapı, göç yönetimi, sosyo-ekonomik kalkınma, koruma ve temel ihtiyaçlar gibi kilit öncelikli alanlarda yardım sağlanarak 6 milyar Avro taahhüt edilmiştir.
AB, ihtiyaç duyulan projeleri hayata geçirmek için T.C. Bakanlıkları, AB Üye Devletlerinin Kalkınma Bankaları, Uluslararası Finans Kuruluşları, BM kurumları, STK’lar ve Uluslararası STK’lar ile birlikte çalışmaktadır. AB tarafından finanse edilen projeler 2025 yılına kadar devam edecektir.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell GDAÜ Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye’de, ardından Lübnan’a ilk ziyaretini gerçekleştirecek

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, 17 Haziran’dan 20 Haziran Pazar gününe kadar Türkiye ve Lübnan’ı ziyaret edecek. Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) dönem başkanlığı sona ererken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya’da ev sahipliği yaptığı Zirvede, Yüksek Temsilci Borrell bugün öğleden sonra AB’yi temsil etti. GDAÜ yıllık zirvesi sırasında, katılımcılar bölgesel işbirliğini ve küresel yönetişimin güçlendirilmesine yönelik yeni yaklaşımları ve çözümleri ele alacaklar. Zirve marjında, Yüksek Temsilci Josep Borrell Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile ikili görüşmelerde bulunacak.
Cuma günü Yüksek Temsilci Borrell Antalya Diplomatik Forumu’na (link) katılarak, Küresel Yönetişim: Küresel Çözümler için Yaklaşımlar panelinin konuşmacıları arasında yer alacak. Ayrıca T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran, Venezuela, Pakistan ve Afganistan Dışişleri Bakanları ile ikili görüşmelerde bulunacak.
19 Haziran Cumartesi ve 20 Haziran Pazar günü, Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Borrell, Lübnan’a AB adına ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek. Ziyaret, birkaç krizden mustarip olan ülke bakımından son derece kritik bir dönemde yapılıyor. Borrell’in ziyareti, Lübnan’daki siyasi liderliğin acilen hükümet kurması ve kilit reformları hayata geçirmesi gereken bir zamanda gerçekleşiyor. Borrell Lübnan liderliğine kilit mesajlar vererek, bu son derece zor zamanlarda AB’nin Lübnan halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu ifade edecek.
Josep Borrell, ziyareti sırasında Lübnanlı siyasi ve askeri liderlerin yanı sıra sivil toplum örgütleriyle görüşmelerde bulunacak.  Cumhurbaşkanı Michel Aoun; geçici Başbakan Hassan Diab; hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan adayı Saad Hariri; geçici Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zeina Akar Adra; ve Meclis Başkanı Nebih Berri görüşeceği kişiler arasında yer alıyor. Yüksek Temsilci Borrell, 19 Haziran Cumartesi günü, Orta Avrupa Saatine göre 09:45’te (Doğu Avrupa Saatine göre 10.45’te) bir basın açıklaması yapacak. Açıklamaları ardından yazılı olarak EEAS internet sitesinde paylaşılacak. Yüksek Temsilci’nin programı Europe by Satellite (EbS)’da görsel ve işitsel olarak yayımlanacak.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Dilay Hollanda güzeli seçildi

Altı ay önce, ‘Hollanda’da 2’nci Azra Akın doğuyor’ başlıklı haberimde belirttiği Dilay, Güzellik Tacı’nı tajktıktan …