Bir virüs ve yasağı…(1)(Kaplan köşesi 13.04.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Yaşayan insanların bugüne kadar görmediği bir ‘küresel salgın’, korku, panik ve endişesini yaşıyoruz.

Eğitimsiz, bilinçsiz, fırsatçılığı öne çıkartan dönemlerdeyiz.

Klasik hizmetlerle övünenlerin bu dönemde nasıl apışıp kaldığını görüyoruz.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin belediyelerinin yaptıklarını bile yapamıyorlar. Yaptıkları yasak.

***

Sokağa çıkma yasağına kısa bir süre kala insanlar ‘sosyal mesafeyi’ unutup fırınlara, marketlere koşuyor. İlginç olan kavgalar, tartışmalar, maskesiz tartışmalar, sosyal mesafesiz raflar boşaltılıyor. Birbirine giren gençlerin yanı sıra (Bu kavganın trafik kazası sonrası olduğu da iddia edildi), sokaklar bir anda ‘sokağa çıkma yasağı sona erdi’ denircesine insanlarla dolup taşıyor. Peki 14 gün kuralı nasıl uygulanacak şimdi. Pik denilen seviye aşağıya mı yoksa yukarıya mı yön alacak.

***

Ben geçmişte büyüklerimden, kıtlık döneminde fırsatçılık yapanları duymuştum. Bu fırsatçılar arasında bazı fırıncılar ön planda idi. Sokağa çıkma yasağı başlamadan önce Bakırköy’de bir fırsatçı-ahlaksız fırıncı 1.5 TL olan ekmeği 5 TL’ye satıyor. Belediye bu ahlaksıza ceza kesse ne olur. Asıl ruhsatını iptal etmek gerekir. Ruhsatlar iptal edilmez, kamu hizmeti bunlara yasaklanmaz ise bunlar akıllanmaz.

***

Koronavirüs salgını nedeniyle önce 65 yaş ve kronik hastalar daha sonra 20 yaş altı, ardından da 48 saat 31 il de sokağa çıkma yasağında herkes yeni meslekler edindi. Bayanlar kuaförlük, erkeklerde kendi berberi oldu. Traş makineleri, makaslar ve berber-kuaförlerin kullandığı malzemeler yok sattı.

***

Maske, eldiven, dezenfekte, 20 saniye sık su ve sabunla ellerin yıkanması hiç gündemden düşmedi, hala da düşmüyor. Bursa Gemlik Devlet Hastanesi’ne virüs belirtileri ile getirilen şüpheli bir erkek ise maske takmayıp ‘ben sizden korkuyorum’ diyerek tartışıyor ve karantinaya alınıyor. Bu nasıl bir kafa.

***

Sosyetik kasap Nusret Gökçe ise koronavirüs kapsamında alınan kuralları hiçe sayıyor. Önce maskesiz sokağa çıkıyor sonra da lüks teknesinde arkadaşlarıyla keyif yapıyor. Bu kurallara uymayan insan kasabı olabilir, yazık. 600-900 tl’ye evlere paket servisi yapacak kadar şımarık sosyetik ve kasap.

***

Yasağın ilk günü sokağa çıkan 2 bin 756 kişiye, iki günde ise toplam 18 bin 770 kişiye adli ve idari işlem yapılırken, yasağa uymayarak sokağa çıkan ve kendilerini uyaran polise saldıran iki ayrı gruptan 11 kişi gözaltına alındı. Bir marketçi ise kepenklerini kapatarak satış yaptı, temizlik yaptığını, müşterilerin zorla girdiğini söyledi. Bu nasıl bir iş?

***

Bu arada bazı sosyal paylaşımlardan seçmelerde yaptım.

‘Köylü milletin efendisidir’ diyen, Cumhuriyeti ilan etmeden önce, Askeri ve Siyasi Zaferler, ekonomik kalkınma ile taçlandırılmazsa tam kurtuluş olmaz diyerek, 14.Şubat.1923’te İzmir İktisat Kongresini 1135 delegasyonla toplayan. M. Kemal Atatürk. Ruhun şad, mekanın cennet olsun. Nur içinde yat. Bu Millet senin yaptıklarını asla unutmayacaktır. Allah’ın bu Millete bir lütfusun ve gönüllerdesin Atam. (Ali Aydın)

***

Kriz dönemlerini keriz dönemlerine çevirmeyelim aklıselim hareket edelim iki gün sigara ve gofretsiz yaşayabiliriz. (Yüksel Kahraman)

***

Sokağa çıkma yasağı yarın bitiyor maske almak için sakın eczanelere hücum etmeyin virüs hepinizi götürür ona göre. Sorumlu birer vatandaş olmak yerine devlete, “beni koyun gibi güt” demek de ne oluyor?
yasağı duyunca markete koşmak nedir?

***

Büyükşehir Belediyesi Otobüs Şoförlerine tarama yaptırmakta neden geç kaldı?  Kaç personelinde coronavirüs çıktığını bildirecek mi?  Eğer otobüs şoförlerinde varsa hangi hat üzerindeki personelde çıkmıştır? Tramvay duraklarındaki güvenlik personelinde tarama yapılmış mıdır? Halen ısrarla çalıştırılan otopark görevlilerinde tarama yapılmış mıdır? Kent Ekmek Büfelerinde çalışan personelde tarama yapılmış mıdır? Beyaz masa çalışanlarına tarama yapılmış mıdır? Umarım bu sorularımıza kısa sürede cevap gelir.(İbrahim Kaan)

***

Corona; Can korkusu insanları çok korkutmuş. Bu süreçte sağlık çalışanları ve bir kaç meslek gurubu üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Hayırsever vatandaşlarımızın da olduğunu biliyorum. Sizce onların iyi niyeti kötüye kullanılmış mıdır? Evet Aile Sağlığı merkezlerini yapan hayırseverlerimiz ama bunlar bir şekilde Belediyelere geçmiş ve bizleri birer kiracı durumuna düşürmüş ve yerel yönetimler ile % 50’lere varan kira artışı ile bizleri sindirmektedirler. Temizlik, geri dönüşüm oldukça önemlidir. Son 1 ayda doğa, geçtiğimiz sokaklar, yağmurun da etkisi ile çok temiz. Bu salgından sonra da temiz kalacak mı, sanmam. Otobüs durakları, egzoz gazı, hala doğalgaza geçmeyen konutlar, bacalarına filtre takmayan tesisler. Sadece poşeti ücretlendirmek yetmez diğer plastik kullanılması da hızlıca engellenmelidir. Her kriz sonrası fırsatlar doğar denir ne dersiniz daha temiz bir Türkiye mi olur yoksa gene adamı olanların teşvik alarak nerede kalmıştık diyerek lüks konut, araba düşkünlüğü mü yoksa yerine insana, doğaya, üretime, eğitime harcarlar mı ne dersiniz?(Hakan Çeşme)

***

Kayseri’de, 12 katlı apartmanın girişindeki zil ve asansör tuşlarına bir madde süren ve corona virüsü paniğine neden olan K.M. (37), gözaltına alınıp adliyeye sevk edildi. K.M.’nin, apartmanda oturan eşinin sevgilisini kocasından uzaklaştırmak için ‘büyü yaptığı’, sürdüğü maddenin domuz yağı olduğu ortaya çıktı.(Nilüfer Harput)

***

Kayseri’de Covid-19 taraması yapan sağlık personeli ekibine, halk otobüsü şoförlerinin saldırısını şiddetle kınıyorum.(Seçkin Yağmur)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gelir, yaşam, girişim üzerine (2) (Köşe yazısı 10.09.2020)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Köşe yazıma kaldığım yerden devam ediyorum. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.