Belediyelerden haberler (19.09.2020)

MEVLANA MEYDANI FİKİR YARIŞMASINDA SONA YAKLAŞILDI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Anayurt Meydanı olarak bilinen Mevlana Mahallesi Meydanı için düzenlenen ulusal fikir yarışmasının jürisini ziyaret ederek fikir alış verişinde bulundu.

Mimarlar Odası’nda gerçekleşen görüşmede Jüri Başkanı Prof. Dr. Kemal Demir ve Mimarlar Odası Başkanı Halil Çevik ile jüri üyeleriyle sohbet eden Başkan Yalçın, kent kimliği, kent ve meydanlar üzerine görüşlerini aktardı.

MEYDANIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

 Turgut Özal ile Cemil Baba Caddeleri arasında kalan Cengiz Aytmatov Parkı ve Selçuklu Kültür Evi’ni de kapsayan alanda yeni baştan bir yaşam alanı ortaya çıkarmayı hedefleyen yarışma, Mevlana Mahallesi Meydanı’na yepyeni bir görünüm kazandıracak. Yarışmanın sonuçları 21 Eylül Pazartesi günü açıklanacak.

7/24 KÜTÜPHANEYE İLK KİTAP BAĞIŞI TANER YILDIZ’DAN

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Talas Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve kısa süre sonra açılışı gerçekleşecek olan 7/24 Kütüphane’ye kitap bağışında bulunan ilk isim oldu.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile birlikte merkezi gezen Milletvekili Taner Yıldız, burada kitap tasnifi yapan görevlilerden bilgiler aldı.

Teknolojik donanımı, konforu ve kullanım kolaylığıyla dikkat çeken kütüphaneyi çok beğendiğini söyleyen Yıldız, ayrıca kütüphanenin işitme, görme ve fiziksel engellilere yönelik bölümlere sahip olmasını da takdirle karşıladı.

Kütüphane ile ilgili olarak kısa bir değerlendirme yapan Milletvekili Yıldız, “Böyle bir kütüphanecilik anlayışını Talasımıza, Kayserimize kazandırdığı için Mustafa Başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz de böylesine güzel bir merkeze katkımız olsun diye kitap bağışlıyoruz. Bu başlayıp biten bir süreç değil, kitap bağışlama devam eden bir süreçtir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bastırdığı İstiklal Mahkemeleri Tutanağı ile üstat Necip Fazıl Kısakürek’in bütün eserlerinden oluşan seti de hediye edeceğim inşallah.” dedi.

Hediye kitaplardan duyduğu memnuniyeti ifade eden Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da, “Kütüphanemize ilk armağanı sayın bakanımızdan aldık. Hediye edilen bu kitaplar son devrin önemli mütefekkirlerinden Nazan Bekiroğlu, Alev Alatlı, İskender Pala gibi isimlere ait. Kendilerine kitaplar için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Taner Yıldız ve Başkan Yalçın hediye edilen kitapları birlikte rafa dizdi.

Başkan Dr. Palancıoğlu;“Melikgazi ilçesi umumi hıfzıssıhha kurul kararı gereği yeni tedbir alınmıştır”

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulun 16 Eylül 2020 günü yapılan toplantısında alınan bir dizi karar gereği covid 19 ile mücadele için yeni tedbirlerin alındığını ve alınan bu tedbirlerin öncelikli olarak uygulamaya başlanıldığını söyledi.

Koronaviris salgının toplum ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutma amacı ile alının kararların öncelikle uygulanacağını belirten Başkan Dr. Palancıoğlu “Bugünden itibaren bir ay süre ile Site içerisinde olsa daha çocuk oyun alanların, parkların etrafı şerit ile kapatılarak bu alanlara çocukların girmesinin engellenecektir. Tüm piknik alanları 15 gün süre kapatılacaktır. Son olarak Hunat ve Cumhuriyet Meydanında bulunan Çay Ocaklarının 15 gün süre ile kapatılması kararı alınmıştır. Bu alanlar denetim ekiplerince denetlenecektir. Ayrıca vatandaşlar çarşı bölgesinde maske, sosyal mesafe ve hijyenik konusunda sürekli uyarılacaktır” dedi.

Başkan Dr. Palancıoğlu, Melikgazi ilçesi umumi hıfzıssıhha kurul kararının titizlikle uyarılması için Melikgazi belediyesi olarak gerekli tedbirlerin alındığını ve gerekli çalışmanın başlatıldığını sözlerine ekledi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, İL PANDEMİ KURUL TOPLANTISINA KATILDI

Koronavirüs salgınının önlenebilmesine yönelik çalışmalarını sürdürünen  İl Pandemi Kurulu Vali Şehmus Günaydın başkanlığında bir kez daha toplandı. Video konferansla yapılan toplantıya İl Pandemi Kurulu Üyesi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da katıldı.

İl Pandemi Kurulu Toplantısı’nda Covid 19 süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantıda, yapılan çalışmalarda virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için sürecin bundan sonra nasıl ilerleyeceğine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Başkan Büyükkılıç, salgınla mücadele kapsamında aynı hassasiyetle denetimlere devam edeceklerini ifade etti. Yerel yönetimler olarak salgınla mücadeleye sonsuz destek verdiklerinin altını çizen ve mücadeleyi tüm imkanlarıyla yürüttüklerini kaydeden Başkan Büyükkılıç, vatandaşların da bireysel olarak sürece katkı vermesinin önemini vurguladı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ SALGIN DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, sık sık maske ve mesafe denetimi yaparak, koronavirüse karşı vatandaşları uyarıyor. Başkan Büyükkılıç salgın denetimlerine Yakut Semt Pazarı’nda devam etti.

Şehirde halkın yaşam alanlarında Covid-19 mücadelesini hassasiyetle sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, denetimlerine Yakut Semt Pazarı’nda devam etti. Korona virüs salgını kapsamında alınması gereken önlem ve uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirmelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, Maske, Mesafe ve Temizlik kurallarına dikkat çekerek, korona virüse karşı vatandaşları uyardı.

Koronavirüs salgını kapsamında denetimlerine devam edeceklerini ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Vatandaşımızın da buradaki pazarcı esnafımızın da maske, mesafe ve temizlik kurallarına aşırı dikkat göstermelerini görmekten memnun olduk ve keyif aldık. Vatandaşlarımıza, esnafımıza teşekkür ediyoruz. Aslında bu tedbirlere uymakla hem kendilerini hem de karşıdakileri koruyorlar. Dolayısıyla şehrimizle ilgili problemi en aza indirme noktasında destek oluyorlar. Kendilerine teşekkür ediyor, minnet duyuyoruz” diye konuştu.

CABBAR BAŞKAN: “BİR SÖZÜMÜZÜ DAHA HAYATA GEÇİRDİK”

Develi Belediyesinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü Gazi-Öksüt Mahallesi arasındaki çevre yolu çalışmasının kullanıma hazır hale geldiğini belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Hemşerilerimize verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Seçim döneminde söz verdiğimiz Gazi-Öksüt mahallelerimiz için büyük önem arz eden çevre yolunu tamamlayarak mahalle sakinlerimizin en güzel şekilde kullanacağı hale getirmekten ve bir sözümüzü daha hayata geçirmekten büyüm mutluluk duyuyoruz. Çalışmamızda bizlere büyük destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a, ekibine ve belediyemiz personeline çok teşekkür ediyorum. Develimize hayırlı olsun” dedi.

BAŞKAN DR. PALANCIOĞLU, VİDEO KONFERANS İLE AVRUPA KONSEYİ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER TOPLANTISINA KATILDI

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, video konferans ile GENÇLİK VE GENÇ NESLİN GELECEĞİ ile TARİHİ MEKÂNLARIN KORUNMASI olmak üzere iki konuda konuşmacı olarak üyeleri bilgiler verdi ve Türkiye de yapılanlar hakkında bilgilendirdi.

Fransa’nın Strazburg kentinde yapılan ve video konferans toplantısında; GENÇLİK VE GENÇ NESLİN GELECEĞİ ile TARİHİ MEKÂNLARIN KORUNMASI konuların evrensel birer konu ve sorun olduğunu çünkü her iki konunun toplum yaşamında önemli bir yeri bulunduğunu söyleyen Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu “Gençlik gelecek demektir. Bu açından gençliğine ve genç nesline yatırım yapan aslında geleceğe yatırım yapmaktadır. Ancak artık bir hastalık olarak görünen sanal medyadan gençliği uzaklaştırmak ve hayatın gerçeklerini öğretmek ve göstermek gerekmektedir. Gençlik eğitim ister, iş ister gelecek teminatı ister, Bu istekleri karşılayan devletler geleceklerin emindirler. Güvenli bir gelecek ve nesil açısından herkes, kurum, kuruluşlar ve devlet üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

TARİHİ MEKÂNLARIN KORUNMASI VE GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI konusunda ise Başkan Dr. PALANCIOĞLU, Anadolu’nun her karışı tarihi bir yapı ile dünya mirasını bağrında taşıdığını vurgulayarak, Özellikle Türkiye de belediyelerin son yıllarda yerel tarihi mekanları aslına uygun olarak onardığını ve günümüz hizmetine eğitim, sağlık, turizm ve müze olarak sunduğunu dolayısı ile gelecek kuşaklara aktırdığını kaydetti.

Melikgazi Belediyesi olarak 26 tarihi yapıyı onararak hizmete sunduklarını şu anda 114 kuş evi, iki ibadet hane için aslına uygun çalışma yaparak yerel ve bölgesel iki değerli yapıyı Dünya mirasına katacaklarını ifade eden Başkan Dr. Palancıoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Dünya kültürü, dünya mirası açısından çok önemli bir yeri ve konumunda olduğu Türkiyesiz bir dünya mirasından bahsedilemeyeceğini sözlerine ekledi.

KOCASİNAN’IN PARKLARINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Kocasinan Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 1 ay süreyle kapatılan çocuk oyun alanlarında oyun gruplarını önlem amaçlı söktü. Geleceğin teminatı çocuklara verdiği değerle dikkat çeken Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Sağlıklı çocuklar, mutlu yarınlar için çalışıyoruz. Evlatlarımızın daha sağlıklı bir şekilde tekrardan parklarda oynaması adına ekiplerimizi seferber ettik.” dedi.

Çocuklara daha güzel bir Kocasinan bırakmak için parklara büyük önem veren Başkan Çolakbayrakdar, tekrar bu güzelliklerle çocukları buluşturmak için çalıştıklarını belirterek, “Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerinden biri olan Kayseri’nin daha tedbirli olması gerekiyor. Tüm önlemlere hassasiyetle yaklaşmamız lazım. Tedbir almak bizim elimizde. Herkesin özellikle sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyması gerekiyor. Lütfen kurallara uyalım. Her zamanki temizlik çalışmasına ilave olarak başlatılan kapsamlı temizlik ve dezenfekte çalışmalarında, sağlığı koruyan organik ürünleri ve çevreci sistemi kullanıyoruz. Bu sayede doğaya zarar vermeden oyun gruplarını temizleyip hijyeni sağlıyor, ekolojik dengeyi de koruyoruz. Bu süreçte özellikle sıcak hava ile birlikte oluşabilecek enfeksiyon hastalıklarına karşı da elimizden geldiğince mücadele ediyoruz. Bu vesileyle kıymetli hemşehrilerim, alınan bütün tedbirlerin bizim sağlığımız için olduğunu unutmuyor, evimizde kalmaya devam ediyoruz. Sağlıklı ve sıhhatli günlerde buluşmak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

BÜNYAN BELEDİYESİ 22 DÜKKANLI TİCARET MERKEZİ YAPIYOR

Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Bünyan Belediyesi tarafından yeni Devlet Hastanesi ve Meslek Yüksekokulu yanına yapılacak 22 dükkanlı ticaret merkezi için temel açma çalışmalarının başladığını belirtti.

Başkan Altun, inşaatın kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek,ticaret merkezi yapılan bölgede yaşanacak nüfus yoğunluğuna dikkat çekti.

Başkan Özkan Altun” Geçtiğimiz günlerde ihalesini yaparak, yer teslimini gerçekleştirdiğimiz Bünyan Ticaret Merkezi inşaatı için temel açma çalışmaları başladı. Bünyan Belediyesi olarak 3 bin metrekare alan üzerine yaptığımız Ticaret Merkezimizde, 22 dükkan yer alacak. Bu bölge 75 yataklı yeni Devlet Hastanemiz, Meslek Yüksekoklumuz ve öğrenci yurdumuza bağlı olarak önemli bir nüfus hareketliliğine sahip olacak. Öğrenci yoğunluğu, okul personeli, hasta ve hasta yakınları ile hastane çalışanları göz önüne alındığında ilçemizde yeni bir cazibe merkezi olacak bu lokasyonda yaptığımız fizibilite çalışmaları sonrası burada oluşacak , eczane, optik, medikal, restoran, market, kafeterya, fırın, çiçekçi, taksi durağı, kırtasiye ve telekominikasyon gibi birçok ihtiyaca cevap verebilecek bir proje hazırladık. İnşaat çalışmalarının başladığı bu merkezi inşallah kısa sürede tamamlayacağız. Memleketimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

TALAS KIRSALINDA KURU FASULYE HASADI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Alaybeyli’de düzenlenen kuru fasulye hasadına katıldı.

Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin’in yanı sıra çiftçilerin katılımıyla düzenlenen hasat programında açıklamalar yapan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarımsal kalkınmaya doğrudan destek verdiklerini ifade ederek, “Çiftçilerimize destek sağlamak amacıyla pandemi döneminden önce taş toplama makinesini hizmete sunmuştuk. Yine aynı şekilde koyun yıkama banyoluğu ile koyun yıkama işini çok pratik şekle dönüştürdük. Üstelik ette ve yünde yüzde 20’ye varan verim artışı sağladık. Bunlarla birlikte kompost gübre karıştırma makinesi, gübre dağıtma römorku ve anıza direkt ekim makinesini çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Bu tarım aletleriyle hem yakıtta hem de gübre de tasarruf sağladık. Böylece çiftçilerimizin en büyük gider kalemlerinden ikisinde maliyeti azalttık.” dedi.

TARIM İŞÇİLERİNE DAHA YAŞANABİLİR BİR ORTAM

Başkan Yalçın, ayrıca mevsimlik tarım işçileri için geliştirilen “Tarım Anneleri Ev’leniyor” projesi hakkında da bilgiler vererek, “Tarım işçilerimizin daha uygun şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri için İlçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte bir proje geliştirdik. ORAN Kalkınma Ajansı 1 milyon 80 bin lira hibe kredi desteği sağladı. Tuvaleti, banyosu, çamaşır makinesi, buzdolabı ve ocağı içerisinde toplam 32 adet konteyner koyacağız.” diye konuştu.

“ÇOK SEVİNDİM”

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hem kuru fasulye hasadındaki verimden hem de tarım işçileri için geliştirilen projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Pandemi başladığında herkes ‘aç mı kalacağız’ diye soruyordu. Çok şükür bu dönemde kendine yeten ve de ihraç etmeyi hedefine koyan bir ülke olduk. Burada yapılan çalışmalardan da son derece memnun oldum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

DEKARDA 500 KG ÜRÜN 

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin de bölgede yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgiler vererek “Kayseri, ülkemizde kuru fasulye üretiminde 7. sırada. Ancak burada hem Türkiye hem de Kayseri ortalamasının çok üzerinde bir rekolte gerçekleşti. Dekarda 500 kg ürün aldık. Bu da çok başarılı bir sonuç oldu. Üst sıralara doğru tırmanacağız inşallah.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yıldız, Başkan Yalçın ve beraberindekiler, daha sonra patosa sap atarak hasat çalışmasını başlattı, ardından da tarım işçilerini ziyaret ederek kısa süreli sohbetler gerçekleştirdi.

OKULLARDA ‘YÜZYÜZE EĞİTİM’ TEMİZLİĞİ

21 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Talas’taki okullarda dezenfekte ve hijyen çalışması yapılarak eğitim-öğretime hazır hale getirildi.

Talas Belediyesi eekipleri ilçe genelindeki okullardaki temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon çalışmalarını tamamladı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında düzenli olarak gerçekleştirilen çalışmalara ilave olarak koridorlar, sınıflar ve tuvaletlerde önce temizlik, sonra da hijyen ve dezenfeksiyon çalışması yapıldı.

Ayrıca okul bahçelerinde de bakım onarım ve temizlik işlemleri gerçekleştirildi.

Zeytinburnu’nda Okullar Eğitime Hazır

Zeytinburnu Belediyesi koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçede bulunan tüm okulları 21 Eylül’de başlayacak eğitim-öğretim dönemi öncesinde temizleyerek dezenfekte etti.

Okulların açılış tarihi 21 Eylül’ün yaklaşması ile birlikte Zeytinburnu Belediyesi ilçede bulunan ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liselerde temizlik ve dezenfeksiyon çalışması başlattı. Zeytinburnu Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri tarafından okullar yüz yüze eğitim-öğretime hazır hale getirildi. İlçedeki tüm okullarda sınıflar, koridorlar, lavabolar yıkandı ve aynı zamanda derslikler, sıralar, giriş kapıları ve kapı kolları dezenfekte edildi. Uzun bir süre önce ilçede başlatılan ‘Temiz Okul Projesi’ kapsamında ilçedeki tüm okulların temizlik faaliyetlerini üstlenen Zeytinburnu Belediyesi, 21 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesinde de çalışmalarına hız katı. Okulların temizlik malzemesi ihtiyacına da destek sağlayan Zeytinburnu Belediyesi, bugüne kadar 51 okula sabun, dezenfektan ve çeşitli temizlik malzemesi yardımında bulundu.

BAKIM, ONARIM VE TADİLAT DESTEĞİ

Zeytinburnu’ndaki 51 okulun tadilat, bakım onarım işlerine de destek veren Zeytinburnu Belediyesi, 22 okulun iç ve dış cephelerini boyarken, 28 okulun elektrik tesisatlarını yenileyip, aydınlatma sistemlerini revize etti. Bunların yanı sıra tüm okulların bahçe düzenlemesi, su tesisatları, çatı, korkuluk, parke, seramik, pencere ve kapı tadilatlarını yaptı.

“Saat 06.00 Başkan Dr. Palancıoğlu mahallenizde incelemelerde bulunuyor “

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, bu Cuma günü sabahın erken saatlerinde her zaman olduğu gibi temizlik, park bahçe, ulaşım ve fen işleri gibi birimler ile alan çalışması yaparak Gülük mahallesinde inceleme çalışması yaptıklarını söyledi.

Her Cuma günü erken saatlerde seçilen bir mahallede yatırım birim müdürleri ile inceleme çalışması yaptıklarını hatırlatan Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu “Sabah saat 06.00 da ekibimiz ile Gülük, Küçükmustafa ve Tacettinveli Mahallelerin birleştirilmesi ile oluşturulan GÜLÜK mahallesinde yapılması gereken çalışmaları yerinde inceledik. Bu saatlerde olması işin akışını hızlandırmaktadır. Cuma günü yapılan bu teknik incelemede yapılması gereken temizlik, tamirat, ilaçlama, budama ve bakım gibi işleri tespit edip, Pazartesi günü hepsini tek tek gerçekleştiriyoruz. Mahallemiz çarşı içerisinde hem ticaret hem de konut alanlarına sahip ve eski bir yerleşim alanı. Bu nedenle ihtiyaçları oldukça fazla ve çeşitlilik arz etmektedir. Biz de hassasiyetle mahallemizin ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyoruz. Şehir merkezimizin misafir odamız gibi önemli görüyoruz ve bu nedenle ortamı iyileştirmek için gerekenleri yapmaya çalışıyoruz.” dedi

Gülük mahallesinin tarihi ve merkezi konumu itibarı İle gelişime açık bir semt olduğunu ifade Başkan Dr. Palancıoğlu, Cuma günü tespit edilen konular koordineli bir şekilde tamamlanarak bölge halkının hizmetine sunulacağını sözlerine ekledi.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, “DÜZENLİ VE GELİŞMİŞ” KAYSERİ İÇİN HİZMETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin planlı şehirleşmesi açısından yapılan bütün çalışmaları titizlikle takip ediyor. Başkan Büyükkılıç, Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki yol genişletme ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceleyerek, “düzenli ve gelişmiş” Kayseri için yenilikçi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, kentin ulaşımda rahat nefes alabilmesi için yol genişletme çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Belediyecilik hizmetlerinin her birini yerinde gören ve çalışmalar hakkında bilgi almayı ihmal etmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki yol genişletme ve çevre düzenleme çalışmalarını inceledi. Kayseri’nin “modern bir şehir” olduğunu ve hak ettiği hizmetlerin yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, konuşmasına şöyle devam etti: “ Kayserimiz gelişiyor, güzelleşiyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla hatırlanacağı üzere iki tane konut hayata geçirildi. Bu çalışmalar tamamlama aşamasına yaklaştı. Melikgazi Belediyemizin yapacağı işler var. Kayseri Büyükşehir Belediyemizin yapacağı işler var. Biz kentsel Dönüşüm Bölgesi’nde imar planına uygun olarak yol deplasesi, sıcak asfalt kaplama ve çevre düzenleme çalışmaları yürütüyoruz. 2019 yılında 900 metresinde düzenleme yaptığımız yolun, 2020 yılında 600 metrelik kısmında daha düzenleme yaparak, toplamda bin 500 metre uzunluğundaki kesimin düzenleme çalışmaları tamamlamış olacağız. Toplam 18 metre genişliğinde asfalt kaplama yapılacak yolun 12 metresi taşıt yolu, 6 metresi otopark alanı olarak tasarlandı. Yol düzenleme çalışmalarıyla birlikte altyapı çalışmaları da yürütüyoruz. Ayrıca altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte sıcak asfalt kaplama çalışması da yapılacak yolun gerekli yatay ve düşey işaretlemeleri de yapacağız ”

“KALICI VE STANDARDI YÜKSEK OLAN YOLLAR YAPMAYI ÖNEMSİYORUZ”

Kayseri’ye yakışan hizmetler yapmak için hummalı çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Büyükkılıç “ Koordineli bir şekilde görüldüğü gibi buradaki ana arterimizi, hem plandaki yerine oturtuyoruz,  hem de kavşak düzenlerimizle birlikte yapıyoruz. Bu yolları yaparken,  gerek yeşilini, gerekse de standartının yüksek olmasını önemsiyoruz. Aynı zamanda bisiklet yollarını eklemek suretiyle hem pandemi sürecinin de ruhuna uygun şekilde, hem de Kayserimizin de fiziki koşullarına uygun şekilde, bisiklet yolları yapıyoruz. Kalıcı ve standardı çok yüksek bu yolların bölgemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hakikaten apartmanlarımız, iş yerlerimiz ortaya çıkmış. Cenabı Allah hak sahiplerine helalinden bol rızık versin. Hayırlı uğurlu olsun. Bizimle birlikte yapılan altyapı çalışmalarıyla da dört dörtlük çalışma hayata geçmiş oluyor” dedi.

Başkan Büyükkılıç’ın denetim yaptığını görüp, kolaylıklar dileyen MHP 25. Dönem Kayseri Milletvekili Süleyman Korkmaz da “Büyükşehir Belediye Başkanım daha öncede Melikgazi Belediye Başkanıyken buraları başlattı. Burada gecekondu vardı. Görüyorsunuz, maşallah ilçe kuruldu buraya. Önümüzü açıyorlar. İnşaatımız bitmeden yolumuzu yapıyorlar. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum. Baş mimari Kazım Karabekir’in. Kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

DEVELİ BELEDİYESİ BİSİKLETLİ ULAŞIMI DESTEKLEYEN BELEDİYELER ARASINDA ZİRVEDE

            Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) 2018 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığının himayesinde ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılımının artırılması, çevre dostu ulaşım yöntemlerinin teşvik edilmesi ve yaşanabilir çevre oluşturulmasına katkı sunulması amacıyla düzenlediği “Belediyeler İçin Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışması Ödül Töreni” Ankara’da yapıldı.

            Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve TBB Başkanı Fatma Şahin’in katıldığı törende Büyükşehir, nüfusu 100 binin üstünde olan ilçe ve nüfusu 100 binin altında olan ilçe kategorisinde belediyelere ödülleri verildi.

            2019 yılında 64 bu yıl 520 belediyenin başvurduğu törende Antalya Büyükşehir, Sakarya Büyükşehir, Yozgat, Şahinbey, Altınordu, Acıpayam, Mezitli, Erbaa, Başakşehir ve Develi Belediyemiz olmak üzere toplamda 10 belediyeye ödülleri takdim edildi.

Develi Belediyesi de uyguladığı politika ve projelerle nüfusu 100 binin altındaki ilçe kategorisinde ilk 3 belediye arasında yer alarak Kayseri’de ödüle layık görülen tek ilçe oldu. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin elinden ödülünü alan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde gerçekleşen bu proje yarışması gelecek nesillere daha sağlıklı ve temiz bir çevre bırakmak adına önemli bir motivasyon kaynağıdır. Develi Belediyesi olarak bizlerin de bu hususta uyguladığı proje ve uygulamaları takdir eden ve ödüllendiren kıymetli büyüklerimize çok teşekkür ederim. Bu ödül bizlerin çevre bilinci ve farkındalığı oluşturmak adına üreteceğimiz projeler için bizlere büyük motivasyon sağlamıştır. Bizleri bu ödüle layık gören herkese çok teşekkür ediyor, bu projelerin fikir aşamasında ve hayata geçirilmesinde emek veren belediye personelimizi de tebrik ediyorum. Ayrıca bu projelerin hayata geçirilmesinde bizlerden fikir ve desteklerini esirgemeyen bisiklet sevdalısı Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Aslı Azman Hanımefendiye de çok teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

DEKORATİF ÇİÇEK VE BİTKİLER BÜYÜKŞEHİR’DEN

Büyükşehir Belediyesi, şehrin daha güzel bir görünüme sahip olması için yaptığı çiçeklendirme çalışmalarına yenilerini ekliyor. Park, Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı tarafından kent merkezindeki parklar “kurtbağrı” adı verilen çiçeklerin dekorlarıyla donatıldı.

Şehrin estetiğini her zaman ön planda tutan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de dekoratif çiçekleriyle şehri güzelleştiriyor. Birbirinden farklı dekorlarla çiçekler Kayseri’yi renklendirirken “kurtbağrı” adı verilen çiçekler Kayserililer tarafından çok sevildi. Birçok vatandaş dekoratif çiçeklerin önünde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu Davut Güleç Kimdir ?

Göz Atabilirsiniz.

Tehlikeli ırk köpek besleyenlere ceza yağdı

Yapılan ihbarlar neticesinde Kayseri Kocasinan ve Melikgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan tehlikeli köpek …