Baro başkanları ‘savunma yürüyor’da Ankara yollarında

AKP hükümetinin avukatlık yasasına ve baroların yapısına yönelik yapmak istediği hazırlığa tepki olarak 80 baro başkanının bulundukları illerden Ankara’ya doğru “Savunma Yürüyüşü” devam ediyor. Sembolik olarak 20 kilometre ile sınırlandırılan yürüyüş 80 baro başkanının Pazartesi günü Ankara’da olması ile son bulacak. Yürüyüşüne devam eden Kayseri Baro Başkanı avukat Cavit Dursun ‘Ankara Yollarında… ‘Savunma yürüyor’ dedik, karınca misali safımız belli olsun dedik’ dedi ve şunları paylaştı.
“Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz; Çünkü bu yol kutludur, gider Tanrı Dağına. Karşı çıktığımız hiç bir ayıba ortak değiliz. Yolda buluştuğumuz, Malatya Baro Başkanımız Sayın Av. Enver Han ile birlikte yürüyoruz. Makamlar, koltuklar, menfaatler, ihtiras, hırs, tehditler, çıkarlar ve beklentiler ; bu yalan dünyada bunların hepsi gelip geçicidir. Tüm bunlar, insanı yoldan ve insan olmaktan çıkartırlar. Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilmenin, çıplak gerçekleri bu kadar çarpıtmanın, bulunduğun yerin gereğini yapmamanın ve samimiyetsiz olmanın hiçbir mazereti yoktur. Aslolan; adalet, vicdan, karakter ve ahlaktır. Anlayana, anlayabilene… Bir saniyesine bile hakim olamadığımız, hükmedemediğimiz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Tohum saç, bitmezse toprak utansın!  Hedefe varmayan mızrak utansın!  Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen!  Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!  Ölümden ilerde varış dediğin, Geride ne varsa bırak utansın! Tek amaç, Baki kalan bu kubbede, hoş bir seda bırakabilmek olmalı. Hak için, adalet için, vicdan ve insanlık için…”

Baro yönetim kurulu üyesi avukat Mehmet Soytürk’te bu konuda şunları söyledi.

“Bu yürüyüş “ Hukuka ahlaka mesleğin onuruna ve kurallarına bağlı kalanların” yürüyüşüdür … Ettiği yemine sadık, onurla taşıdığı cübbesine , düğme takmayanların yürüyüşüdür.. Her gün adliye koridorlarında hak arayanlar İçin , mesleğin çilesini çeken, rafların tozunu yutanların yürüyüşüdür.. Bu yürüyüş, hukuka , insan haklarına , demokrasiye , en temel hak ve hürriyetlere samimiyetle inananların ve saygı duyanların yürüyüşüdür.. İçinde yaşadığı toplumluğun tüm fertlerinin “ insan olmaktan kaynaklı” haklarına değer verenlerin yürüyüşüdür..Hakkı, hukuku , adaleti , mesleğinin binlerce yıllık tarihini bilenler, özümseyenler ve yaşayanlar çıkar bu yollara. O yollar ki bazen dikenlerle , bazen taşlarla doludur ..Ama herkes heybesindekini taşır bu yollarda .. Kimisi bir tutam otla gider önündeki ateşe, kimisi de avuçlarındaki su ile.. Bedel ödeyenler bilir bu yürüyüşün kıymetini ; ülkesi için milleti için , evlatlarının aydınlık yarınları için… Günün siyasetininin makam, mevki , ikbal ve istikbal tüccarları , simsarları değil; onurla , gururla, akşam yastığa rahatça baş koymanın vicdanî ve insanî rahatlığını tadanlar anlar bu yolların kıymetini… Ve tarih bir gün duranları değil, hakkın, halkın , vicdanın, onurun yanında olanları hatırlar .  “Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı… Allâh Teâlâ yardımcın olsun. Hak yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalb versin.” Başkanım..”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Türkiye’de kaçak elektrik kullanımı, il, il oranları. Güneydoğu yine zirve

Türkiye, elektriği Atatürk, Keban gibi önemli barajlarıyla birlikte yurt dışından aldığı fosil yakıtlarla üretiyor. Bu …