Avukat Cavit Dursun, Kayseri Baro başkanlığına yeniden aday oldu

Kayserei Baro başkanlığı ve yeni yönetimi için seçimler Ekim ayında yapılacak.  Avukat Ali Köse’nin adaylığını ilk olarak açıkladığı Baro başkanlığı için yeniden aday olduğunu açıklayan  mevcut başkan avukat Cavit Dursun “Kayseri Barosu Başkanlığı seçimlerinde, Hukukun Üstünlüğü, Yargı Bağımsızlığı, Avukat ve Savunma Hakları, İnsan Hak ve Özgürlükleri, Hizmet ve Meslek odaklı, Kurumsal Rol Model Baro anlayışımızı en üstlere çıkarmak için, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyerek, Baro Başkanlığına yeniden adayım’ dedi ve şunları söyledi.

Ülkemizin, yargı bağımsızlığı, hukuk devleti ilkesi, savunma ve Avukatlık mesleği en başta olmak üzere, her alanda zor günler geçirdiği bir dönemde, özellikle yargı, savunma ve meslek sorunlarına çözüm üretmede ve mesleki hizmette rol model baro olma, meslek ve hizmet odaklı, 7/24 çalışma esaslı, bakış açısı tamamen hukuk ve meslek olan, hukuki ve mesleki değerler manzumesi anlayışımızla ve ortak akılla birlikte çalışmayı hedefleyen bir amaçla, 26 yıllık fiili avukatlık ve geçmişi çok uzun yıllara dayanan Baro yöneticiliği tecrübesi, liyakat, ehliyet ve bilgi birikimiyle, “yapacak işlerimiz var, söyleyecek sözümüz var”, “…bitmedi, herşey yeni başlıyor” diyerek, adaylığımı ilan ediyorum.

“Baro hizmet içindir, baro avukatlar ve hukuk içindir.” düsturuyla çıktığımız bu yolda, 4 yıldan beridir gece gündüz çalıştık. Bu süreçte, Baronun yargı erkinin savunma kurumu olduğunu, baronun herhangi bir oda, dernek, vakıf, parti temsilciliği vb. gibi bir STK olmadığını, her fırsatta çalışmalar, hizmetler, faaliyetler, eylem ve söylemlerimizle ortaya koyduk.
Göreve geldiğimiz 2016 yılı Ekim ayından beridir, olağan ve normal hiçbir hafta, ay ve yıl yaşamadık. OHAL uygulamaları, KHK’lar, Savunma kısıtlamaları, Referandum, 2018 Şubat süreci, Corona virüs salgını, Çoklu Baro ve seçim sistemi süreci ve daha yüzlerce yerel ve genel olay, husus ve süreçler hepimizin malumlarıdır. Tüm bunlara rağmen, yaptığımız mesleki hizmetler, faaliyetler, ortaya koyduğumuz mesleki bakış açısı, hukukçu ve onurlu dik duruşumuzla, tüm Hukuk camiasının, meslektaşlarımızın,
kamuoyunun ve halkımızın beğeni, takdir, sevgi ve saygılarını kazanıp, Kayseri Barosunu, tüm Türkiye’de rol model baro yapmaya gayret ettik. Bu uğurda çok onemli ve büyük merhaleler katettik.

En öncelikli ve temel amacımız olan, yaşanabilir, somut mesleki hizmete yönelik pratik çözümler sunan ve ‘AVUKAT İÇİN BARO’ anlayışını hayata geçirdik.
Bu süreçte, meslektaşlarımız arasında hiçbir ayırım yapmadan, hukukun üstünlüğü, yargının ve savunmanın bağımsızlığı, Cumhuriyetimizin kurucu değerleri, hukukun evrensel ilkeleri, milli ve manevi değerlerimizle barışık, meslek ahlakı ve kuralları çerçevesinde avukatlık mesleğinin ifasının kolaylaştırılması en temel görevimiz ve amacımız olmuştur.
Bütün bu ilkeler ve amaçlar doğrultusunda, yeniden Baro Başkan adaylığımı açıklıyor ve YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMINATIDIR diyoruz.

Değerli Meslektaşlarım ; kanunun ve mesleki mevzuatın, takdir hakkı vermeyen amir hükümleri ile, bakanlık, adlî ve idari mahkemeler, başsavcılık ve ilgili kurumların kararlarının uygulanması, disiplin, haksız rekabet, reklam yasağı, baronun kanuni ve hukuki olarak yetki ve görev alanina girmeyen konular, siyasi görüşler, Baromuz dışı kişi ve gruplar, şahsi haksız beklentiler, hukuksuz menfi topluluk, kişiler ve çıkarlar, kanuna ve ahlaka aykırı subjektif husumet ve yakınlık ilişkilerine göre yaptığımız veya yapacağımız tercih ve seçimler ; siyasi görünümlü, aciz ve güçsüz baroları ve tüm bunların sonucunda, icra ve ifası imkansız hale gelecek olan avukatlığı !!! doğuracaktır. Tercih ve kriterlerimiz; liyakat, ehliyet, tecrübe, bilgi birikimi, özveri, mücadele azmi, temsil kabiliyeti ve hukukçu kimliğine göre oluştuğu takdirde ise, ortaya hukuk kurumu niteliğindeki güçlü Barolar ve güçlü Avukatlık mesleğinin doğmasına vesile olacaktır.

Değerli Meslektaşlarım, 26 yıllık avukatlık, 22 yıllık baro faaliyetlerim ve Barodaki çok çeşitli görevlerim döneminde, her zaman, 7 gün, 24 saat boyunca, meslektaşlarımın ve mesleğimin yanında oldum. Bugüne kadar, sadece vekalet ve yetki belgesi suretiyle, 70’i aşkın meslektaşımın vekilliğini yaptım. Kayseri ve şehir dışından, pek çok meslektaşımın avukatlık hukukuna ve meslek sorunlarına ya da kişisel sıkıntılarına yönelik soru ve sorunlarına, aklımın erdiği ve gücümün yettiği kadar cevap verip, çözüm olmaya ve bulmaya çalıştım. Her zaman ulaşılır oldum. Kayseri Barosundaki yöneticiliklerim esnasında, Kayseri ve Türkiye’de her zaman ilkleri gerçekleştirdim. Tüm bunlara, ilgili, o dönemlerdeki ve halen, tüm Avukat meslektaşlarım şahittir.

Geçmişten günümüze görev yapan tüm baro başkanlarımıza, yönetim, disiplin, denetleme, delege, komisyonlar, merkez ve diğer tüm kurul üyelerimize saygı, sevgi ve şükranlarımızı sunuyorum.

Adaylıklarını ilan eden veya edecek olan tüm meslektaşlarıma başarılar diliyor, genel kurul ve seçimlerimizin birlik ve beraberliğimize, ülkemizde ve şehrimizde hukuki huzur ve mesleki güvenceye vesile olmasını temenni ediyorum.

Ayrımsız Hizmet, Bilinçli Tercih ;
Hukuk, Yargı ve Savunma için Dirayetli ;
İnsan Hakları ve Adalet için Güçlü ;
Avukatlık Hakları ve Savunma için Cesur ve Bilgili ;
Liyakat, Ehliyet, Emanet ve Tecrübe ;
Mesleğin ve Meslektaşının yanında ;
7/24 hizmet ve meslek odaklı;
Tecrübeli Başkan,
Kurumsal Baro,
Güçlü Avukat ;
Baro Bizim, Karar Bizim ;
BİZ BİRİZ ve BÜYÜK BİR AİLEYİZ diyerek, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Öte yandan Kayseri Baro başkanlığı için Avukat Ali Köse daha önce  adaylığını açıklamıştı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Almanya Gıda Tarım müşteşarı Dr. Peter Bohlen’den KTB’ye ziyaret

Almanya Gıda Tarım Müsteşarı Dr Peter Bohlen ve  eşi Rita Bohlen Kayseri Ticaret Borsasını (KTB) …