‘Bu vicdansızlık’ diyen Ataş: Kayseri’de insanlar çocuğunu parka gönderemez duruma gelmiş, hastaneye gidenler Suriyelilerden sıra gelmediğinden bahsetmektedir

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ VATANDAŞI SURİYELİLER KONUSUNDA PROVOKATÖRLÜKLE SUÇLAYANLARA TEPKİ GÖSTERDİ: HADİ ORADAN! ÇOK SEVİYORSANIZ BİRKAÇINI SİZ EVİNİZE ALIN!
-YILLARDIR DOLMUŞ KOCA BİR ŞEHRİ BU OLAYLARDAN SONRA PROVOKATÖRLÜKLE SUÇLAMAK KİMSENİN HARCI DA DEĞİLDİR, HADDİ DE DEĞİLDİR

-KAYSERİ’DE İNSANLAR ÇOCUĞUNU PARKA GÖNDEREMEZ DURUMA GELMİŞ, HASTANEYE GİDENLER SURİYELİLERDEN SIRA GELMEDİĞİNDEN BAHSETMEKTEDİR!
-KAYSERİLİ ESNAFLAR BİRER BİRER KEPENK KAPATIRKEN, KAPANAN YERLERE SURİYELİLERİN DÜKKÂN AÇIYOR
-KAYSERİ’DE ŞEHRİN YEREL YÖNETİCİLERİ DE BU DURUMA ÇANAK TUTUYOR
-BU MİSAFİRLİK ARTIK BİTMİŞTİR! MİLLETİN SABRI TÜKENMİŞTİR!İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Suriyelilerle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Vatandaşların bu konuda kendilerine dert yandığını kaydeden Ataş, ‘Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip Kayseri’de 150 binin üzerinde sığınmacı bulunmaktadır. Sığınmacıların işgali altındaki mahallelerde suç oranları tırmanırken huzursuz olan Kayserili hemşehrilerim yıllardır huzurla oturdukları mahallelerden taşınmaktadır’ dedi. Milletvekili Ataş, ‘Bugün Kayseri’de insanlar çocuğunu parka gönderemez duruma gelmiştir. Askeriyenin dev arazisine yapılan Kayseri Millet Bahçesi bugün sığınmacıların kullanımına sunulmuştur’ diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Suriyelilerle ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekti. Kayseri’de infial yaratan olay ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendiren Ataş,  ‘Memleketim Kayseri eskiden huzur şehri olarak anılırken özellikle son günlerde sığınmacıların karıştığı olaylarla ve bunlara karşı verilen toplumsal tepkilerle gündeme gelmektedir. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip Kayseri’de 150 binin üzerinde sığınmacı bulunmaktadır yani şehrimizin yüzde 10’u sığınmacılardan oluşmakta, birçok mahallede sığınmacıların çoğunluğu sağlamasıyla da gettolaşma yaşanmaktadır’ şeklinde konuştu.

KAYSERİ’DE İNSANLAR ÇOCUĞUNU PARKA GÖNDEREMEZ DURUMA GELMİŞ, HASTANEYE GİDENLER SURİYELİLERDEN SIRA GELMEDİĞİNDEN BAHSETMEKTEDİR

‘Sığınmacıların işgali altındaki mahallelerde suç oranları tırmanırken huzursuz olan Kayserili hemşehrilerim yıllardır huzurla oturdukları mahallelerden taşınmaktadır’ diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Bugün Kayseri’de insanlar çocuğunu parka gönderemez duruma gelmiştir. Askeriyenin dev arazisine yapılan Kayseri Millet Bahçesi bugün sığınmacıların kullanımına sunulmuştur. Birçok aile bizlere ulaşıp devlet okullarında, çocuklarının sınıflarında Türkçe dahi bilmeyen Suriyeli çocuklar yüzünden düzgün bir eğitim alamadıklarını anlatmaktadır. Hastaneye gidenler Suriyelilerden sıra gelmediğinden bahsetmektedir. Kadın doğum hastaneleri sadece sığınmacılara çalışır hâle gelmiştir. Kayserili ilaç katkı payı, fark ücreti, muayene ücreti öderken sığınmacı tek kuruş ödemeden hastaneye gitmekte, ilacını almakta, tedavi olmaktadır’ dedi.

KAYSERİLİ ESNAFLAR BİRER BİRER KEPENK KAPATIRKEN, KAPANAN YERLERE SURİYELİLERİN DÜKKÂN AÇIYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2023 yılı verilerine göre Kayseri’de kepenk kapatan esnaf sayısının tam yüzde 119,4 arttığına dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, Kayserili esnaflar birer birer kepenk kapatırken, kapanan yerlere hızla Suriyelilerin dükkân açtığını söyledi.

KAYSERİ’DE ŞEHRİN YEREL YÖNETİCİLERİ DE BU DURUMA ÇANAK TUTUYOR!

Kayseri’de şehrin yerel yöneticilerinin de bu duruma çanak tuttuğunu vurgulayan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Türk esnafa gelince denetim üstüne denetim yapan kurumlar söz konusu sığınmacılar olunca ruhsatsız, vergisiz, denetimsiz iş yeri açmalarına sessiz kalmaktadır. Yine, kayıt dışı çalışmalarına göz yumulmasından dolayı Türk işçiler işten çıkarılıp sigortasız, vergisiz sığınmacı çalışanlar işe alınmakta; Kayserili, öz yurdunda garip, öz vatanında parya kalmaktadır. TÜİK’e göre Kayseri’de yoksulluk yüzde 14’lere dayanmışken Kayserilinin işini, evini, mahallesini elinden alan sığınmacılar bunlar yetmezmiş gibi Kayseri’nin vergileriyle yapılan devlet ve belediye yardımlarını da almaktadır’ dedi.

YILLARDIR DOLMUŞ KOCA BİR ŞEHRİ BU OLAYLARDAN SONRA PROVOKATÖRLÜKLE SUÇLAMAK KİMSENİN HARCI DA DEĞİLDİR, HADDİ DE DEĞİLDİR

‘Kayseri’de pazar gecesi başlayan olaylar tek başına bir olayın tepkisi değil, yıllardır süren bu haksızlığın, iktidarından yerel yönetimlerine kadar yapılan bu ayrımcılığın, yaşanılan binlerce olayın bir yansıması, toplumsal bir sinir boşalmasıdır’ diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şöyle konuştu: Kayseri şehri ve sağduyusuyla bilinen Kayserililer, her zaman devletinin ve milletinin yanında olmuştur. Buradan da tüm hemşehrilerimi yine sağduyulu olmaya davet ediyorum, ancak yıllardır dolmuş koca bir şehri bu olaylardan sonra provokatörlükle suçlamak kimsenin harcı da değildir, haddi de değildir. Bu olayların müsebbibi olanlar sınırları yol geçen hanına çevirip Hudut namustur’ diyenleri tutuklayanlardır. Bu olayların provokatörleri yıllardır her yerde, her mecrada sayısız kez dile getirdiğimiz uyarılarımıza kulak tıkayanlardır.

HADİ ORADAN! ÇOK SEVİYORSANIZ BİRKAÇINI SİZ EVİNİZE ALIN

Vatandaşların olaylar sonrası provokatörlükle suçlanmasına da tepki gösteren Milletvekili Dursun Ataş, ‘Siz saraylarınızda, korunaklı villalarınızda, ultra güvenlikli konutlarınızda bir tane sığınmacı görmeden yaşayacaksınız, sığınmacı işgali altında yaşayan, çocuğunu dışarı bile gönderemeyen vatandaşlara da ‘Onlar ensar, misafir, provokatörlük yapmayın’ diyeceksiniz. Hadi oradan! Çok seviyorsanız birkaçını siz evinize alın. Kayseriliyi provokatörlükle suçlayanlara, uzaktan bir tane sığınmacıyla karşılaşmadan yaşayıp televizyonlarda çıkıp insan hakkı diye ahkâm kesenlere buradan sesleniyorum: Gelin, evinizi şehrimizde gettolaşan mahallelerin birine taşıyın, çocuklarınızla, eşinizle sadece bir ay yaşayın, ondan sonra konuşalım’ şeklinde konuştu.

BU MİSAFİRLİK ARTIK BİTMİŞTİR! MİLLETİN SABRI TÜKENMİŞTİR

Meclis’teki konuşmasında Suriyelilerin misafirliğinin artık bittiğini vurgulayan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Kayserilinin de milletimizin de sabrı tükenmiştir. Bu konuya bu açıdan bakılmasında yarar olduğunu düşünüyorum’ dedi.

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ: BU VİCDANSIZLIKTIR!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın yaşadığı derin yoksulluğu Meclis gündemine taşıdı. Meclis’te konuşan Ataş, AKP iktidarına tepki gösterdi. Bugün her 5 Türk vatandaşından en az 1’inin yoksul olduğunu belirten Ataş, ‘Kendileri sarayda yaşarken vatandaşı açlığa mahkûm etmek vicdansızlıktır’dedi. ‘Saraya gelince tasarruf tedbiri yok, emeklinin, memurun, asgari ücretlinin maaşında tasarruf var. 5’li çeteye gelince vergi affı, vatandaşa gelince amansız vergi var’ diyen Ataş, ‘5’li çeteye 220 milyar dolar ihale verip 128 kez de vergi affı yaparken, Suriyelilere vergi muafiyeti ve devlet yardımı sağlarken vatandaşın aldığı nefesten vergi almak vicdansızlıktır’ şeklinde konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşların AKP iktidarının hatalı ve tutarsız ekonomi politikaları, liyakatsiz yöneticileri, ‘itibardan tasarruf olmaz’ zihniyeti, faiz sebep, enflasyon sonuç gibi akıl ve mantıkla alakası olmayan teorileri yüzünden derin bir ekonomik krizi uzun yıllardır yaşadığını söyledi.

AKP İLE BUGÜN HER 5 TÜRK VATANDAŞINDAN EN AZ 1’İ YOKSUL

Vatandaşların bu durumun ekonomik ve sosyal dokuya zararını her geçen gün daha fazla hissettiğini belirten Milletvekili Dursun Ataş, ‘Bugün OECD ülkeleri yoksulluk ortalaması yüzde 12,4’ken Türkiye’de yoksulluk oranı yüzde 21,7’ye ulaşmış yani her 5 Türk vatandaşından en az 1’i yoksuldur. Yine, UNICEF’in araştırmasına göre de Türkiye çocuk yoksulluğunda AB ve OECD ülkeleri arasında Kolombiya’dan sonra 2’nci sırada yer almaktadır. Kişi başına millî gelirde on sene önce dünya ortalamasından 1.500 dolar fazla iken bugün dünya ortalamasının tam 500 dolar gerisine düşmüştür’ dedi.

TÜRK-İŞ’in 2024 Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, verilere göre Haziranda açlık sınırının 18.978 lira 77 kuruş olarak açıklanırken yoksulluk sınırının da 61.820 lira 10 kuruşa yükseldiğini kaydetti.

SARAYA GELİNCE TASARRUF TEDBİRİ YOKİ, EMEKLİNİN, MEMURUN, ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞINDA TASARRUF VAR

Milletvekili Dursun Ataş, ‘Yani Türkiye’de asgari ücret ve emekli maaşı açlık sınırının altında kalırken memur maaşlarının da çok büyük bir bölümü yoksulluk sınırının çok altında kalmıştır ancak sermayenin kadim dostu, vatandaşın amansız düşmanı Hazine ve Maliye Bakanımıza göre Türkiye’de asgari ücret düşük değildir. Sayın Bakan, sana asgari ücret verelim, sadece bir ay geçin, ondan sonra konuşalım asgari ücretin düşük olup olmadığını. Mehmet Bey’in haberi yok sanırım ama yönettiği ekonomide asgari ücret açlık sınırının altında kalmış, hâlâ asgari ücreti arttırmamanın, ‘Memur ve emekli maaşına nasıl daha az zam yapabilirimin’ peşinde. Üstüne de vatandaşın aldığı nefesten vergi almaya çalışıyor. Ekonomi paketleri, tasarruf tedbirleri, yol haritaları; hepsi hikâye. Tek yaptıkları, milleti aç bırakarak ekonomiyi düzeltmeye çalışmak. Saraya gelince tasarruf tedbiri yok; emeklinin, memurun, asgari ücretlinin maaşında tasarruf var. 5’li çeteye gelince vergi affı, vatandaşa gelince amansız vergi var’ diye konuştu.

Türkiye’de açlık ve yoksulluğun gün geçtikçe büyüyüp derinleştiğini, toplumsal huzursuzluk ve ekonomik güvensizliğin ise hızla arttığını dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, ekonomik krizin sadece maddi açıdan değil, aynı zamanda sosyal ve psikolojik olarak da yıkıcı etkilerinin bulunduğunu söyledi.

KENDİLERİ SARAYDA YAŞARKEN VATANDAŞI AÇLIĞA MAHKÛM ETMEK VİCDANSIZLIKTIR

Vatandaşların geçim sıkıntısı çekmesiyle birlikte, umutlarının azalmasının, gelecek kaygılarıyla boğuşmasının, temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmelerinin toplumsal huzursuzluğun ve suç olaylarının artmasına neden olduğunu belirten İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Ayrıca, gelir adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği gibi sorunlar da derinleşerek sosyal dokumuzda telafisi zor çatlaklar oluşturmaktadır. Bu süreçte Hükümetin vatandaşların gerçek sorunlarına yönelik anlamlı yasal öneriler sunmaması ise vicdansızlıktır. Kira sözleşmeleri bu ay yenilenecek; kira zammı oranı yüzde 65 iken asgari ücrete zam yapılmaması vicdansızlıktır. ENAG’ın verilerine göre yüzde 113 enflasyon varken TÜİK’in masa başında hazırladığı gerçekten kopuk enflasyon verilerine dayanarak memura yüzde 19 sadaka verilmesi vicdansızlıktır. Yoksulluk sınırı 61.820 lirayken en düşük memur maaşının 36.000 lira olması vicdansızlıktır. Elektriğe bu ayın enflasyonuna yansımayacak şekilde yüzde 38 zam yapıp, BAĞKUR emeklilerine yüzde 24, memur emeklilerine ise yüzde 19 zam yapmak vicdansızlıktır. Kendileri sarayda yaşarken vatandaşı açlığa mahkûm etmek vicdansızlıktır.

BU VİCDANSIZLIĞI MİLLETİMİZİN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM

‘5’li çeteye 220 milyar dolar ihale verip 128 kez de vergi affı yaparken, Suriyelilere vergi muafiyeti ve devlet yardımı sağlarken vatandaşın aldığı nefesten vergi almak vicdansızlıktır’ ifadelerini de kullanan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ‘Çok kazanandan az vergi, az kazanandan çok vergi, yandaştan ise hiç vergi alınan bu adaletsiz düzeni inşa etmek vicdansızlıktır. Bu vicdansızlığı milletimizin vicdanına havale ediyorum’ şeklinde konuştu.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Eğitim Sen: Haklarımızı ve Taleplerimizi İçermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Karşı Mücadelemizi Sürdüreceğiz!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen),  Mecliste görüşülmeye başlanan yeni öğretmenlik meslek kanununa tepki …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427