ATAŞ: ATAMALARDAKİ DÜŞÜKLÜK TYT VE AYT’YE DE YANSIYOR

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ, ATAMALARDAKİ DÜŞÜKLÜĞÜ GÜNDEME TAŞIDIATAŞ, BU KEZ DE ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN SESİ OLDUİYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, öğretmenlerin atamalarda yaşadığı sıkıntıları gündeme taşıdı. Ataş, kontenjanlarındaki düşüklüğün Temel Yeterlilik Testleri (TYT) ile Alan Yeterlilik Testleri’ne de (AYT) yansıdığına vurgu yaptı.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) öğretmenlerin atamalarda yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, “Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri yıllardır yapılan genel atamalarda düşük kontenjanlara maruz kalmaktadır. Öyle ki Türk dili ve edebiyatı branşı genel kontenjanın sadece yüzde 4’üne sahip olmaktadır. 40 bin kişinin girdiği ve taban puanı her yıl 80 üstü olan branş için bu yüzdelik oldukça düşük bir orandır” diye konuştu.

TÜRKÇE HAK ETTİĞİ KONTENJANI ALMALIDIR

“ Ana dilimizi en iyi şekilde yansıtmak, okuduğunu anlayan ve yorumlayabilen bir nesil yetiştirmek için nitelikli, işinin eri öğretmenlere ihtiyaç bulunmaktadır” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Ne yazık ki çocuklarımızın AYT sınavlarında edebiyat net ortalaması 24 soruda sadece 6,6, TYT sınavında Türkçe net ortalamaları ise 40 sorudan 17’dir. Bu oranlar ana dilimiz için çok düşüktür. Bu sebeple lise kademesinin temel dersi Türkçe hak ettiği kontenjanı almalıdır” dedi.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

AYDINLANMA DEVRİMİNDE 3 ÖNEMLİ YASA 100 YAŞINDA

ADD Kayseri Şube başkanı Haluk Bilgesay, Aydınlanma devriminde 3 önemli yasanın 100 yaşında olduğuna dikkat …