ARIK’TAN EPDK’NIN GES KARARINA TEPKİ: “HİÇ KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOK”

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, EPDK’nın keyfi bir uygulama ile sanayicilerin mağdur edildiğini belirtti. Alınan kararın haksız ve hukuksuz bir karar olduğunu ifade eden Arık, “Demokrasinin, hakkın, hukukun, adaletin olmadığı yerde de hiç kimsenin can ve mal güvenliğinden söz edemezsiniz. İşte milyonlarca lira harcayarak yatırım yapan sanayicilerin ürettikleri enerjiye keyfi bir uygulama ile el konuluyor. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadesi ile bu ‘Çökme Vergisi’dir. Devlet kimsenin malına çökmez ama AKP iktidarı çöküyor” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, EPDK’nın Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile sanayicilerin mağdur edildiğini ifade etti. Kayseri’de sanayicilerin devletin sözüne güvenerek, milyonlarca liralık yatırım yaparak GES projelerini hayata geçirdiğini belirten Arık, EPDK’nın kararının haksız ve hukuksuz bir karar olduğunu söyledi. Devletin keyfiyetle değil, kural ve kaidelerle yönetileceğini belirten Arık, konuyla ilgili olarak şu görüşleri dile getirdi: “Devleti temsil edenler sanayicilerimize, ‘Siz güneş enerji santralleri kurun, elektrik üretin, ihtiyacınızı karşılayın fazlasını da ben sizden alacağım’ diyor. Bu söze güvenen sanayicilerimizde ciddi yatırımlar yaparak GES Projelerini hayata geçiriyor. Sonra birden karar değiştiriyorlar ve ‘Ürettiğin enerji ile sen ihtiyacı karşılayacaksın, kalanını hiçbir bedel ödemeden ben alacağım’ diyor. Alınan bu kararın devlet ciddiyetiyle; hakla, hukukla bağdaşır yanı yoktur. Bu iş bilmez AKP’nin Türkiye’yi içine sürekliği karanlığın resmidir. Yandaş müteahhitlerine her türlü imtiyazı sağlayan, dolar garantili işler veren AKP, bir kez daha üreten insanları mağdur ediyor. Hep söyledik, bir kez daha söylüyoruz: AKP iktidarında demokrasi yok, hak yok, hukuk yok, adalet yok. Demokrasinin, hakkın, hukukun, adaletin olmadığı yerde de hiç kimsenin can ve mal güvenliğinden söz edemezsiniz. İşte milyonlarca lira harcayarak yatırım yapan sanayicilerin ürettikleri enerjiye keyfi bir uygulama ile el konuluyor. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadesi ile bu ‘Çökme Vergisi’dir. Devlet kimsenin malına çökmez ama AKP iktidarı çöküyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Sanayicilerimiz de bilsinler ki, bu keyfiyetin; haksızlıkların, hukuksuzlukların sonu geldi. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Devlet bir kişinin keyfine göre değil, demokrasiyle, hakla, hukukla, adaletle yönetilecek.”

 

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu ----- Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

YRP: EMEKLİYE UMUT VAR ZAM BELLİ DEĞİL…

YENİDEN REFAH PARTİSİ KAYSERİ MALİ İŞLER BİRİM BAŞKANI KELEŞ, EMEKLİYE UMUT VAR ZAM BELLİ DEĞİL… …