Anne babalar tatilde nelerden endişelendi? Trafik ve deprem ilk sırada, Dormakaba ile Sağlık Yapıları Çözümleri,

dormakaba ile Sağlık Yapıları Çözümleri

Sağlık yapıları, mekan planlaması açısından en önemli yapı tipleridir. Doğru tasarlanmış sağlık yapıları, çalışan ve hasta refahını arttıracağı gibi iyileşme sürecinde de rol oynayabiliyor. Bu nedenle planlama, tasarım ve uygulama aşamalarında; hasta ve çalışan güvenliği, konforu büyük önem barındırıyor. Sağlık yapılarının planlanma aşamasında birçok önemli faktör bulunuyor. Bu faktörlerden kapıların yeri, tahmin edilenden çok daha büyük bir yer alıyor.

Tarihsel geçmiş incelendiğinde birey ve mekan arasındaki ilişkinin başlangıçta dış tehditlerden korunma ve barınma odaklı olduğuna rastlanılıyor. Bu ilişki süreci ilerledikçe mekan, insan için aidiyet ve mahremiyet gibi kavramlara sahip olmaya başladı. İnsan ihtiyaçları ve deneyimleri geliştikçe mekanın kavramları da dönüşmeye devam etti. Sağlık yapılarında ise bu kavram açıklığı daha hassas bir noktaya ulaştı. Kullanıcılar sağlık mekanlarında tüm kavramların yanı sıra hijyenik, güvenlik ve verimli olma gibi ihtiyaçların karşılanmasını da bekliyor. Bu ihtiyaçların karşılanmasının yolu fizyolojik ve psikolojik gerekliliklerin doğru tespitinden geçiyor. Mekanın form, malzeme, renk ve aydınlatma konusundaki başarısı ne kadar yeterli bir noktadaysa kullanıcı memnuniyeti bu orada pozitif bir tepki veriyor.

Sağlık yapılarının planlama aşamasında hem çalışanlar hem de kullanıcılar tarafından ihtiyaçların doğru analiz edilip, uygulanması iki katı önemlidir. Mekansal ihtiyaçların doğru analiz edilmesiyle alanın verimli kullanıldığı durumlara rastlanılacaktır. Bahsedilen ihtiyaçlar sadece duvar – zemin elemanları, mobilyalar ya da aydınlatma nitelikleri ile değil, kapı detaylarıyla da ilişkilidir. Her mekanın kendine has ihtiyaçları olduğu gibi, çözüme ulaştıracak farklı kapı tipleri de vardır.

Günümüzde temastan gelen bakterilerden kaynaklı hastalıklardan kaçındığımız dönemlerde manuel kapıların yerini otomatik kapılar almaya başladı. Herhangi bir el temasında bulunmadan geçiş yapabilme imkanı sunan otomatik kapılar, sağlık yapılarının “hijyenik” ihtiyacına cevap olabilmesi sebebi ile dikkatleri üzerine çekti. Özellikle hermetik kapılar tam yalıtım sağlama niteliği ile en iyi kapılar olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık yapılarının ameliyathane bölümlerinde her yönüyle hijyenik ve steril bir ortam sağlanması gerekir. Ameliyathane ve temiz odalarda ihtiyaç duyulan duruma göre pozitif ve negatif basınç havalandırma sisteminin optimum seviyede korunması büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra, yoğun bakım ünitelerinde hasta sedye giriş çıkışını kolaylaştıran, gerektiğinde hastaya acil ulaşıma olanak tanıyan ve kapı kapalıyken hasta gözlemini yapabilmeyi sağlayan ürünler tercih edilmelidir. dormakaba tam bu noktada mekanların ihtiyaçlarına en doğru cevapları üretmek amacıyla standartları aşıyor. Sağlık yapılarının geçiş ve güvenlik çözümlerinde genel anlamda birinci basamaktan itibaren hizmet sunabilen dormakaba, yeni hermetik kapı sistemleri ile artık baştan sonra kadar çözüm ortağınız olarak destek verebiliyor. dormakaba kapsamlı geçiş çözüm sistemleri ile binaya girilen andan itibaren hasta odalarından, acil kaçış koridorlarına, ameliyathanelerden yoğun bakım ünitelerine, ofislerden, teknik odalara kadar tüm geçişlerde akışı kolaylaştıran ürünler sunuyor, hijyen ve güvenliği sağlıyor. Bu durum zamandan tasarruf edilmesine imkan sunarken, Avrupa standartlarında alınan kalite ile eşsiz bir sonuç elde edilmesine olanak tanıyor.

Hermetik Kapılar hijyen, işlevsellik ve güvenlik bakımından gerekli yeterliliğe sahip olmalıdır. Bu anlamda ES 200 mekanizmaya sahip dormakaba hermetik kapılar, tasarım ve fonksiyonellik bakımından tüm kullanım alanları için gereken donanımları bünyesinde barındırıyor. ES 200 iCat hermetik kapının öne çıkan özellikleri:

Kompakt ve yenilikçi dizayn

Kendinden öğrenme özelliğine sahip mikroprosesör

1 milyon+ açma/kapama döngüsü

Yazılım üzerinden parametrelendirme özelliği

Kapı kanadının üç yönlü kapanması ile tam sızdırmazlık sağlaması

150 N gücünde yüksek performanslı DC motor olarak sıralanabilir.

Tüm bunların yanı sıra en yüksek sızdırmazlık seviyesi olan class 4 (EN 1026) sertifikasına sahip olması ile Avrupa standartlarında bir başarı sunuyor.

Sağlık yapılarının birincil ihtiyacı olan hijyen kavramının nasıl karşılanacağına dair beliren sorunlara ise özellikle bu amaç için tasarlanmış sağlık sektörü kapıları sunarak cevap veren dormakaba; sağlık yapılarında temasa bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarına, hermetik kapı ile temassız çözüm getiriyor.

dormakaba hastane ve kliniklerden huzurevleri, bakımevleri, tıp merkezleri, eczaneler ve laboratuvarlara kadar tüm bu tesislerde ve bu yapıların içerisinde yer alan ayrı ayrı bölümlerde (ofisler, laboratuvarlar vb.) ihtiyaçlara yönelik çok çeşitli ve bütünsel çözümler içeren ürün gamını sunuyor. Kapı kapatıcılar, panik kaçış & çıkış donanımları, master anahtar sistemleri, otomatik kayar kapılar; döner kapılar, elektronik geçiş kontrol & veri sistemleri, cam kapı aksesuarları gibi daha birçok çözüme ulaşmak için www.dormakaba.com/tr-tr web sitesine tek tıkla ulaşabilir ve detayları rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Anne babalar tatilde nelerden endişelendi? Trafik ve deprem ilk sırada

 Findmykids, okulların açılmasına az bir süre kala ebeveynlerin yaz tatilinde en çok endişelendikleri konuları açıkladı. 580 ebeveynin katılımıyla yapılan araştırmaya göre anne babaların yüzde 40’ı çocuklarının trafikte yaşayabileceği tehlikelerden endişe duyduklarını belirtti. Bununla birlikte çocukların tanımadıkları kişilerle iletişim kurma ve yetişkin gözetiminde değilken deprem gibi bir doğal afet yaşanması da ebeveynleri endişelendiren konuların başında geliyor.

Çocuklar için yaz tatili çoğunlukla eğlence ile ilişkilendirilse de evlerinin sağladığı güvenli alan dışında daha fazla zaman geçirdikçe tehlikelere ve risklere daha açık hale geldikleri bir gerçek. Bu da anne babaların endişelerini artıran bir faktör.

Ebeveynlerin çocuklarının nerede olduğunu harita üzerinde anlık olarak takip etmelerini sağlayan mobil uygulama Findmykids, Türkiye’de gerçekleştirdiği bir araştırmada, ebeveynlere yaz tatili boyunca en çok endişe duydukları tehlikeleri sordu.

Anne babaların üç endişesi

Findmykids kullanıcısı 580 ebeveynin katılımı ile yapılan araştırmaya göre, anne babaların ilk üç endişesi şöyle sıralanıyor:

1- Çocukların ulaşım araçlarında veya yaya olarak trafik kaynaklı olumsuzluklara maruz kalma riski, yüzde 40 ile ilk sırada yer alıyor.

2- Anne babalar ikinci olarak, yüzde 25 oranla, çocukların yetişkin gözetiminde olmadığı durumlarda meydana gelebilecek deprem, fırtına gibi doğal afetlerden kaynaklanan endişelerine değiniyor.

3- Ebeveynler yine benzer oranlarla iki tür tehlikeye daha dikkat çekiyor: Çocukların tanımadığı kötü niyetli kişilerden kaynaklanabilecek tehlikeler ve denizde ya da havuzda meydana gelebilecek olaylar.

Findmykids’in araştırmasına göre, ebeveynlerin endişeleri çocuklarının yaş gruplarına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, çocukları 11-13 yaş grubundaki ebeveynlerin yüzde 56 ile en büyük endişesi, çocuklarının tanımadıkları kişilerle iletişim kurmalarına yönelik. Ebeveynlere göre, 8-10 ve 14-16 yaş aralıklarında öne çıkan en büyük tehlike ise yüzde 44 ile çocukların denizde veya havuzda karşılaşabilecekleri kazalara ilişkin.

Çocuğunuzun yaz tatilinde ne gibi tehlikelerle karşılaşabileceğini düşünüyorsunuz?

Trafikte yaşanabilecek olaylar (araç içinde / yaya)%40,1
Yetişkin gözetiminde değilken doğal afet yaşanması%25,2
Tanımadığı kişilerle iletişim kurması%25
Havuzda ya da denizde yaşanabilecek olaylar%22,8
Akran zorbalığı / Siber zorbalık%21,8
Kaybolma%20
Suça karışma%13,8
Haşere / Hayvan ısırması%7,1
Güneş çarpması / Sıcak hava kaynaklı rahatsızlıklar%5,5
Diğer tehlikeler%1,6

*Soruya yanıt veren kullanıcılar dilerlerse birden fazla seçenek işaretleyebildiler.

 Ebeveynler depremden endişeli

Çalışma hakkında bilgi veren Findmykids Ülke Müdürü Neşen Yücel, “Doğal afetlerde çocuklarının yanında olamayacakları düşüncesi, çocukların yaşından bağımsız olarak anne babaların en büyük endişelerden biri. Bu bir anlamda, ülkemizde yaşanan üzücü depremlerin anne babaları nasıl etkilediğinin de bir göstergesi olarak görülebilir” dedi.

Üst düzey güvenlik sağlıyor

Tüm dünyada Findmykids kullanan 3,5 milyon ebeveyn, çocukları belirledikleri konumlara ulaştıklarında ya da konumdan ayrıldıklarında gelen bildirimlerle çocuklarının tam konumunu gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Uygulamanın SOS özelliği ise hem anne babaların hem de çocukların birbirlerine acil durum bildirimleri göndermelerini sağlıyor. Bu özellik sayesinde, telefon sessize alınmış olsa bile, SOS alarmları dikkat çekecek şekilde yüksek sesle iletilebiliyor. Findmykids, uygulamanın çocuk dostu teknolojiler için yüksek gizlilik ve güvenlik standartlarıyla uluslararası uyumluluğu anlamına gelen kidSAFE sertifikasına sahip bulunuyor.

Findmykids çalışmasında yer alan puan, derecelendirme ve sıralamalar, araştırmaya dahil edilen kullanıcıların uygulama kullanım oranlarına dayanmaktadır. Türkiye’de Findmykids kullanıcısı 580 ebeveynin rastgele dahil edildiği çalışma, kullanıcı gizliliği hiçbir şekilde ihlal edilmeyecek şekilde gerçekleştirilmiş ve tüm kullanıcı verileri anonim olarak değerlendirilmiştir.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

HAYIRSEVER ŞERİFE ÇAĞLAYAN  ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ’NE EVİNİ BAĞIŞLADI

Kayseri’de yaşayan  hayırsever Şerife Çağlayan adlı kadın Talas’ta  bulunan kendine ait evi, Çağdaş Yaşamı Destekleme …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420