Alkışlamak yetmez… (6) (Köşe yazısı 28.03.2020 Kayseri Star Haber)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Aslında daha çok konuşacağımız bu ve yeni virüslerle ilgili toplum bilinci, eğitimi, karantina, izole, maske, eldiven, kolonya, sosyal mesafe, fırsatçılar, algıcılar gibi konular şart. Ama ben bugün son seçtiklerim ile bu konuya şimdilik nokta koymak istiyorum.

***

Bilirkişiler açıkladı: Gazeteden Virüs kesinlikle geçmez. Gazetenizi okumaya devam edin…(Yılmaz Karaca)

***

Gazete üzerindeki boya, benzin tiner gibi kimyasalların üzerinde virüs barınmaz, aksine ölür..(Kemal Soylu)

***

Köye gitmeyin koronadan kaçmak için, oralar bari temiz kalsın yav (Selma Kara)

***

Kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Valla, Mağdur olmayan bi kesim var doğru, ama bizi kapsamıyor, Biz gayet mağdur durumdayız! Halk eğitimden ev geçindiren insanlar ne yiyip ne içecek acaba? (Arzu Bayram Eser)

***

Neredeyse sokağa çıkma yasağı getirilmesi düşünülürken kanal İstanbul projesinin ihaleye çıkması çok ilginç bu acele neden? (İsmet Gürsel Kısır)

***

Şirket sahipleri olarak her ay iş sağlığı ve güvenliği için yıllardır para ödüyoruz. Şimdi Corona virüs tehlikesi var iş sağlığı ve güvenliği için para ödeyen tüm şirketlere soruyorum, gelip çalışanlara bu konuda bilgilendirilme, korunma eğitimleri vs yapılması gerekiyor mu? Bu konu iş sağlığı ve güvenliği alanına giriyor mu? Aranızda iş güvenliği yapan arkadaşlarım da var, bilgi verir misiniz? (Sema Karaoğlu)

***

Corona; Söylenecek, eleştirilecek çok şey var ama tek dileğimiz bir an önce normale dönmek. Kolay olmayacak çünkü Avrupa ülkelerinden İtalya, İspanya, Fransa dan kötü haberler var. Biz ne yapalım derseniz; kişisel hijyen, beslenme, aile ve kendimize zaman ayırt edip, teması kesmemiz gerekir. Evde kalın. Evde kalın. Acaba ben de var mı? Test yaptıralım derseniz işte o zaman Corona herkese yayılır (Ateşi var, öksürüğü var nefes darlığı var ise durum farklı ).Sabırlı olmalıyız. Ödemeler, geçim derdi gibi durumları düşünme zamanı değil. Dengeli ve doğal beslenmeli ve evde bol hareket etme yani kullanmadığımız odalarda sportif faaliyet yapmalıyız. Enerjiniz, moraliniz, beslenmeniz güzel olsun. Evde kalın. (Hakan Çeşme)

***

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara demiş ki: Nüfusun %80’i evde kalırsa, coronavirus 4 haftada söner. Evde kalalım.(İlke Coşkun)

***

İnşallah Virüs bitecek, Bahar gelecek, Okullar, Camiler açılacak, Ramazan gelecek, Teravih ve cumalarda hatta vakit namazlarında camiler dolup taşacak. Müslümanlar evde enerji depolama olarak daha çok çalışmaya başlayacak, Küsler barışacak, komşuluk artacak, Yetimler daha çok gözetilerek, Zekât ve sadakalar artacak, Camiler medreseler dolacak,  Umre ve hac daha çok artacak, Dua ve teslimiyet ile bu salgının üstesinden yine Müslümanlar Allah’ın yardımıyla güçlü ve huzurlu çıkacak

(Yaşar Birdal)

***

Haydi Elektrik ve Doğalgaz Şirketleri Fedakarlık sırası sizde Yıllarca bu halkın üzerinden çok kolay ve iyi para kazandınız; şimdi 3 ay ücret almayın ve bizlerinde en azından evde otururken bunlara kafamız takılmasın. Unutmayın bu virüsün önü alınmazsa kazandıklarınızı yemek için zamanınız ve mekanınız olmayabilir. Haydi bir yiğitlik yapınız. Arkadaşlar yanlış düşünmüyorum değil mi? (Musa Uğurlu)

***

Yap işlet devret.. Yandaşını zengin et.. Sende derin uykuya devam et. (Oğuz Solak)

***

Ağam bizimle dalga geçiyor. Şehitler geliyor, Corona öldürüyor Kanal İstanbul’un ihalesi yapılıyor.

Ağam biz ölüyoruz. (Mustafa Ayan)

***

Ülke insanı corona virüsle mücadele ediyor. İktidar ise kanal İstanbul’un ihale derdinde. Ne desek boş. Sadece pes doğrusu diyelim. (Nihat Beken)

***

Bugün “Kanal İstanbul” ihalesi yapılacakmış. Tedavinin ilk şartı hastalığı kabul etmektir. Ekonomik yetersizlikten dolayı sokağa çıkma yasağı ilan edemediğimiz bir dönemde 75 milyarlık bir yükün altına imza atmak hastalık belirtisidir. Hasta olmadığınızı iddia ediyorsanız bu ihaleyi iptal etmelisiniz.

Algı oyunları ile vatandaşa farklı bir dünyanın reklamını yapmaktan vazgeçin. (Mahmut Arıkan)

***

Dilek hemşire korana’ya yenik düştü. İstanbul’da Acıbadem International Hastanesinde çalışan Amasya’lı 33 Yaşındaki Dilek Tahtalı yakalandığı Koronavirüs salgını hastalığına yenik düştü. Umutları düşleri sevdikleri, sevenleri hepsi yarım kaldı..Mekanın Cennet olsun Dilek Hemşire (Osman Yılmaz)

***

Önce insan, adil ve vicdan sahibi olabilmek. Her türlü kişisel veya grupsal çıkar ve menfaatlerden, ego ve benlik duygusundan, subjektif dünya görüşünden, siyasi düşünce, siyasi parti taraftarlığı, etnik ve mezhepsel menfi duygulardan uzaklaşmak çok zor, aslında bir o kadar da çok kolay.

Çok Zor; çünkü bilimsel eğitimin, vicdanı ve insanı bir ahlak anlayışının, liyakat ve ehliyete dayalı bir sistemin olmadığı, hakkın değil menfaatin esas alındığı, her şeyin kişisel ikbal, para, makam ve çıkara endekslendiği bir ortamda bunlar çok zor.

Çok Kolay; çünkü insan olabilmenin, insan kalabilmenin, adil, vicdanlı ve ahlaklı olabilmenin doğal kodları bunlar.

Her ne yaşanıyorsa, ne oluyorsa, hemen aynı duygu ve düşüncelerle, ikiye bölünüyoruz. Ölümüne savunanlar ve ölümüne karşı çıkanlar. Hiç orta yolu ve makuliyeti bulamıyoruz.  İfrat ve tefrit arasında boğuluyor, etki ve tepki ortamında birbirimizi yiyoruz. Önyargılarımız her yeri kaplamış.

Sadece neyi yaptığına bakıyor, Niye yaptığını göz ardı ediyor, hatta kasten bakmıyor ve görmüyoruz.

Şekle takılıyor, Esasa bakmıyoruz. Anlık çıkarlarımız, maddi menfaatlerimiz, makam ve ikbalimiz, kişisel ego ve nefsimiz için yapamayacağımız bir şey, atamayacağız iftira ve söyleyemeyeceğiz yalan yok.

Toplum, ülke, kamu yararı, eşitlik, genellik, herkese adalet ve vicdan gibi bir derdimiz kalmamış.

Herkes için herkese adalet değil, sadece kendimize, grubumuza ve kendi mahallemize ayrıcalık ve menfaat istiyoruz. Hiçbir şeyi konuşamaz ve anlaşamaz hale geliyoruz. (Av. Cavit Dursun)

***

Günaydın Güzel İnsanlar. Hayat üç buçukla dört arasındadır Ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.” (Neyzen Tevfik)

***

Çözüm aslında çok basit. Empati yapmak, hoşgörü, okumak, düşünmek, sorgulamak, anlamaya çalışmak, bize yapılmasını istemediğimizi başkalarına yapmamak, içimizden gelen insani ve vicdani sesi dinlemek, liyakat, ehliyet, vicdan ve adaleti baştacı yapmak. Tüm bunlar aleyhimize dahi olsa.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Alkışlamak yetmez… (5)(Köşe yazısı 28.03.2020 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Kayseri’nin tanınmış ve sevilen uzman doktorlarından Yunus Yıldızkan, güncel bir konuda …