ADD’den Kadına hakaret’e tepki ve çevre uyarısı

Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri Şube başkanı Haluk Bilgesay, Cumhurbaşkanı ‘na kadınlara yönelik sözlerinden tepki gösterirken, çevre katliamına dikkat çekerek herkesi çevreye sahip çıkması konusunda uyardı. Haluk Bilgesay’ın bu iki konudaki açıklaması şöyle.

HAKARET VE ÇARE

Kadınların emeği ve katkısı olmadan hiçbir ülkenin sağlıklı bir şekilde gelişmesi, kalkınması, demokratikleşmesi mümkün değildir. Çünkü kadına verilen değer, geleceğe yapılan en ciddi yatırımdır. Unutmamak gerekir ki, hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi, çürümüş bir toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirir. Devlet terbiyesi, etik değerlerin önde gelenidir. Devlet bu değerlerle ayakta kalır, varlığını devam ettirir. Beş bin yıldır bu toprakların kadını böylesine ağır bir hakaret duymadı. Ulusumuzun feraseti bunun da üstesinden gelecektir.

Yeniden Atatürk Cumhuriyeti 2022 manifestomuzda belirtildiği gibi, kadının; insan olarak eşitliği temelinde, çalışma hayatının ve sosyal yaşamın içinde olması ile toplumsal özgürleşmenin mümkün olacağı bilinciyle, sadece ailenin değil, uygarlaşmanın da taşıyıcı kolonu olduğunu içselleştiren bir yönetim anlayışı yeniden yaratılacaktır. Eğitim müfredatından başlanarak, medyadan sokağa ve eve kadar, başta kadına ve çocuğa, şiddetin, istismarın her türü sözlüklerimizden çıkarılacaktır.

ÇEVRE  UYARISI

Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır. Dünya Çevre Günü’ne, çevresel sorunlara dikkat çeken işletmeler, sivil toplum kuruluşları, aktivistler, ülkeler ve ünlüler belirlenen tema çerçevesinde katılım göstermektedir. Dünya genelinde oldukça geniş kapsamlı bilinilirliği olan 5 Haziran Dünya Çevre Gününe 143 ülkenin katılımı bulunmaktadır.

Böyle bir günde Derneğimiz “Çevremize duyarlı olmak zorundayız” demektedir. Bu nedenle eğitim ve çevre bilincinin erken yaşta oluşturulması çok önemli. İnsanın yaşadığı toprağı sevmesi, koruması, sahip çıkması kadar güzel bir şey olabilir mi?

Çevre duyarlılığı konusunda elimizden geleni yapmadığımız her şeyden, yine biz sorumluyuz. Ülkemizde çevre sorunlarının listesi bir hayli kabarık. Orman tahribatı, su kaynaklarının yitirilmesi, iklim değişikliğinin insan ve doğa üzerindeki etkisi, denizlerin ve toprağın kirletilmesi, hava kirliliği, fosil yakıtlar, atık ve çöp sorunları…  Son olarak Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nda ortaya çıkan müsilaj, çevreyle ilgili kaygıları daha da derinleştirdi. Ülkemizin birçok yerinde, özellikle tarım, su havzaları ve bunlara zarar veren termik santral ve madenciliğe karşı ulusal düzeyde ve yerel ölçekte işbirliği ve dayanışma içinde bir karşı çıkış da söz konusu.

5 Haziran Dünya Çevre Günü çevre bilincinin arttırılması için önemli bir fırsattır. Derneğimiz bu fırsatı üyeleriyle her yıl değerlendirmekte, çeşitli etkinliklerle çevre bilincini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Çevreye duyarlılığımız nedeniyle Kayseri’de iki yerde biri Boğazköprü mevkiinde ve diğeri Erciyes Üniversitesi içerisinde tahsisli alanımızda ağaçlandırma çalışması yapmaktayız. Bu yıl da Derneğimiz ve Çevre Dostları Derneği işbirliğinde Boğazköprü mevkiindeki tahsisli alanımızda tüplü fidan dikimi ve çevre temizliği yapılacaktır.

Çevreye duyarlılığımızla ilgili olarak, 23 Nisan 2022’de Ankara’da açıklanan Yeniden Atatürk Cumhuriyeti Manifestomuzda; “Başta enerji, tüm stratejik üretim alanlarındaki korkunç dışa bağımlılığımız en aza indirilmeli, yer altı ve yer üstü kaynaklarımıza, sularımıza, madenlerimize, ormanlarımıza ve çevremize sahip çıkılmalıdır” denilmektedir.

Çok kutuplu yeni bir dünya düzeni oluşurken; barış, huzur ve topyekun kalkınma için, bu toprağın insanlarının kadın erkek birlikte yarattığı, başarısı kanıtlı, bütün ilke, eser ve politikalarıyla dünyaya örnek olmuş Atatürk Cumhuriyeti en doğru yoldur, yeniden o yola girilmelidir. Ulusumuz; bütün bunları 100 yıl önce yaptı, doğru önderlik, doğru kadrolar, doğru yol haritası ile bugün de yapacak güçtedir. Ulusumuza güveniyoruz!

Dünyanın en bereketli topraklarında, Biz Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, Mustafa Kemal’in Askerleriyiz; bilgili olacağız, cesur olacağız, kararlı olacağız, çok çalışacağız, Kemalizm’in namus sesini bir sis çanı gibi yurdumuzun semalarına asacağız ve milletçe Yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ni kuracağız. Dünya Çevre Günü’nde “Çevremize sahip çıkalım, çevre bilincini geliştirelim” diyoruz.

Yazar - Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi, Halkla İlişkiler Tanıtım, Adalet, Kamu Yönetimi mezunu -----Davut Güleç Kimdir ? -----

İlginizi Çekebilir

Kayseri’deki Kooperatif Mağdurları AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş ile buluştu

AK Parti Kayseri İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısına katılmak üzere Kayseri’ye gelen …


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/swtdavut/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420